Otkriveni fosili stari 425 miliona godina!

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Otkriveni fosili stari 425 miliona godina!






Međunarodni tim naučnika pronašao je dva jedinstvena fosila potpuno nepoznate vrste, slične škampima, starosti oko 425 miliona godina. Otkriće je veoma značajno jer je jedno od retkih u kojima su očuvana i meka tkiva ovih bića, dugačkih 10 milimetara.

Jedinstvene fosile, potpuno nove za nauku, koji uključuju ostatke školjki, mesa, udova, očiju i probavnih sistema bića sličnog škampima, starosti, kako se pretpostavlja, oko 425 miliona godina, pronašli su zajedničkim snagama naučnici sa Univerziteta u Lesteru, Oksfordu, londonskog Imperijalnog koledža i Univerziteta „Jejl" u Konektikatu.


Fosil-1.jpg



Dva „specijalna" fosila u odličnom su stanju zahvaljujući tome što su svojevremeno bila prekrivena vulkanskim pepelom. Pronađena su u stenama u Herfordširu, koje datiraju iz Silura, trećeg od šest geoloških perioda paleozoika, i stare su 425 miliona godina, kada je južni deo Britanije bio pod morem i suptropskom klimom, prenosi Bi-Bi-Si.

„Uzorci ostrakoda koje smo otkrili predstavljaju rod i vrste nove u nauci, a nazvali smo ih Pauline avibella. Ovaj rod je dobio ime u čast drage osobe, a avibella znači lepa ptica, zbog toga što liči na krila ptice", rekao je profesor Dejvid Siveter, sa Univerziteta u Lesteru.

Ostrakode su najbrojniji fosili antropoda, koji se javljaju na čitavoj planeti u stenama, u poslednjih 490 miliona godina, a danas se nalaze u većini vodenih okruženja.

Naučnici objašnjavaju da je otkriće značajno zbog toga što je jedno od malobrojnih u kojima su očuvana meka tkiva ovih bića.

Fosil dužine jednog centimetra rekonstruisan je uz pomoć tehnike ljuštenja uzoraka sloj po sloj, i fotografisanja svake faze.

Na osnovu tog postupka istraživači su kompletirali tri-de verziju, koristeći postojeći kompjuterski softver.

Rezultati otkrića su objavljeni u stručnom žurnalu Proceedings of The Royal Society B.



Izvor:
rts.rs
 
Natrag
Top