Osnovni pristup adaptaciji- bolje iskorišćenje postojećeg prostora

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Osnovni pristup adaptaciji- bolje iskorišćenje postojećeg prostora

modern-loft-house-interior-design-ideas2-584x300.gif


Koliko je stanova ili porodičnih kuća ispunilo sva naša očekivanja? Šta se desilo sa svim onim snovima o životu u prostranom i veličanstveno uređenom stanu. No, zastanite na trenutak, prepustite se maštanju i razmislite kako bi se stan ili kuća u kojoj živite mogli urediti bolje, funkcionalnije i lepše.


Možete li promeniti namenu prostorija? Mnogo je onih koji robuju tradiciji. Ako su dnevne sobe u prizemlju, a spavaće na spratu, mnogi misle da tako mora biti. Ali sve se to može vrlo lako i brzo promeniti ako za to postoji bar jedan valjani razlog.

Untitled-4-584x292.jpg


Bolje korišćenje postojećeg prostora.
Povećanje i bolje korišćenje postojećeg prostora ne predstavlja uvek nadogradnju ili proširenje. Ima čak nekoliko dobrih razloga protiv nadogradnje: što je kuća veća to su veći troškovi, poskupljuje grejanje…A proširenjem kuće smanjuje se površina vrta. Stambeni prostor može se povećati jednostavnim i boljim rasporedom nameštaja, probijanjem novih vrata na prikladnim mestima, spajanjem dveju prostorija u jednu ili razdvajanjem neke druge u dve.

Untitled-3-584x292.jpg


Dogradnje.
Kreativno iskorišćenje prostora mnogo više doprinosi izgledu stana, kulturi stanovanja, udobnosti i opštem komforu nego beskorisno poigravanje s predmetima ili natrpavanje stana ukrasnim jastučićima i nepotrebnim nameštajem. To kreativno iskorišćavanje prostora osnovni je zadatak arhitekata i dizajnera, a vlasniku preostaje da dalje razvija, oplemenjuje i dopunjava njihova osnovna rešenja.


Razmislite pre nego što počnete. Kod adaptacije ima nekoliko nezaobilaznih okolnosti koje treba sagledati nego pred njima zatvarati oči. Prilikom popisivanja najvažnijih potreba nemoguće je u potpunosti zadovoljiti zahteve svakog pojedinca. Adaptacija je po pravilu poboljšanje prostora cele porodice. Pobrinite se da ne težite savršenstvu, nego da postignete stvarna i opipljiva poboljšanja, koja će neminovno biti propraćena i nekim neispunjenim željama. Svrha adaptacije je da uspešno reše jedan ili dva bitna nedostatka u stanu.

Untitled-5-584x292.jpg

Untitled-61-584x292.jpg


U bogato ilustrovanim časopisima uglavnom se prikazuju lepote i prednosti velikih stambenih prostora, sobe su spojene velikim otvorima, spiralne stepenice uzdižu se do platformi ili unutrašnjih balkona, nema zidova, sve je otvoreno, sve je podređeno veselom zajedničkom životu roditelja i dece. Planirajući stambeni prostor otvorenog tipa treba voditi računa o vrsti nameštaja. Ma koliko bio otvoren prostor unutar kuće ili stana, postoje područja sa sasvim određenom namenom. Takva se područja (zone), najbolje određuju nameštajem koji ne zaklanja vidik ili dekoracijama.


Mnogo zidova mnogo odvojenih prostorija. Prednosti stana ili kuće u kojoj su prostorije samostalne, odvojene jedne od drugim zidovima i vratima koja se mogu zatvoriti, pa i zaključati, svode se upravo na sledeće. Članovi porodice nisu neprekidno izloženi pogledima ili galami drugih članova porodice. Prostori za različite aktivnosti igra, rad, kuvanje itd. su odvojeni. Ako neko od ukućana obavlja u stanu rad za koji su potrebni mir i koncentracija, zidovi su neophodni. O takvim potrebama treba voditi računa prilikom adaptacije, pa rezultat neće izostati.

Untitled-2-584x292.jpg


Osećate potrebu da izvršite neke promene, ali niste sasvim sigurni šta biste želeli. Kako ćete istraživanjem doći do pravih ideja i rešenja?

Izradite model maketu. U tome će vam pomoći maketa jedne ili više prostorija. Nju nije teško napraviti. Ovakvim sagledavnjem, nedostaci postaju uočljivi, celina se lakše sagledava.

Sagledavanje razlika. Ako nameravate da ugradite novi prozor, a ne znate kako će to da izgleda, izrežite komad papira, zalepite na zid i odaljite se nekoliko koraka i pogledajte. Ako želite da probijete zid između dve sobe, razmestite nameštaj kao da je to već učinjeno i razapnite obojeni konopac po zamišljenim linijama otvora.

stan1TLOCRT-584x387.jpg


Kako čitati plan?
Plan je dijagramski prikaz stana odozgo s tačnim geometrijskim oblicima, veličinama i odnosima. Obično je to vodoravni presek prostorija na visini oko 120cm od poda kako bi se videli i vrata. Otvori, vrata, prozori, sanitarni čvorovi, instalacije i električni priključci, na nacrtima obeleženi su određenim simbolima. Strelice označavaju smer uspinjanja stepeništa, ruža kompasa strane sveta, i ukazuje na sunčanost stana. Svi planovi su umanjeni u odnosu na stvarnost, međutim veličine na njima moraju biti u tačnim odnosima. Odnos između stvarnosti i stana nazivamo razmera, a izražava se brojkama na primer 1: 100 1: 50 1: 10. Što je ova druga brojka manja, to je plan detaljniji. Planovi su velika pomoć ne samo u donošenju odluka, već i u objašnjavanju i predočavanju ideja graditeljima, radnicima…

Kako nacrtati plan u tačnoj razmeri? Nacrtajte od oka, slobodnim i jasnim linijama crtež prostorija i njihov raspored u stanu. Izmerite zatim zidove, vrata, otvore i prozore kao i sve što se odnosi na buduću adaptaciju, pa upišite podatke na crtež. Odredite potom razmeru. Preporučujemo da to bude 1: 50, a pojedine prostorije kao što su kuhinja i kupatilo u kojima ima mnogo kućnih aparata i instalacija, u razmeri 1: 20. Ako vam neko drugi nacrta plan vašeg stana, morate naučiti da ga čitate. Plan je dvodimenzionalni prikaz trodimenzionalnog prostora i pregleda. Zamislite zidove, stepenice, spratove, otvore u nosećem zidu, vrata, prozore, izvore svetlosti. Vodite računa o vrsti poda, o bojama zidova i nameštaja, o odnosima boja i materijala itd.


Izvor: Enterijer.rs



 
Natrag
Top