Oslušnite: Šta vam telo govori?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Oslušnite: Šta vam telo govori?

Lepota i zdravlje 26.10.2009 11:18

Saznajte na koje zdravstvene probleme ukazuju određeni signali tela. Postoje mnoge druge, često neočekivane veze u organizmu. Pročitajte najnovija otkrića naučnika...

Ubrzan puls i rizik od dijabetesa.
Japanski naučnici otkrili su da puls u stanju mirovanja koji iznosi više od 80 ukazuje na dvostruko veći rizik od dijabetesa tip 2. Ako je vaš puls ubrzan, tražite od lekara da vas uputi na test glukoze u krvi.

Valunzi i gubitak koštane mase.
Kod žena u menopauzi, koje pate od noćnih valunga, uočena je manja gustina kostiju nego kod žena koje ne osećaju ovaj simptom. Ukoliko patite od valunga, tražite izvođenje testa gustine kostiju.

Ušni vosak i kancer dojke.
Istraživači su otkrili vezu između gena koji ukazuje na povećan rizik od kancera dojke i gustog, lepljivog ušnog voska i naglašenog telesnog mirisa. Ukoliko vas muči neki od ovih problema, redovno vršite samopregled dojki.

Tamniji ten, i teškoće u odvikavanju od pušenja.
Veća količina melanina u koži znači da osoba koristi više nikotina iz cigarete. Ako ste prirodno tamnoputi, nemojte naglo prekidati pušenje, već koristite druge metode odvikavanja.


Zaštitite svoje grudi!

Oktobar je mesec borbe protiv raka dojke, najčešćeg malignog oboljenja kod žena u Srbiji! Bar jednom mesečno uradite samopregled dojki, ali ne u toku ciklusa, jer su tada izraženije mlečne žlezde pa vam one mogu izgledati kao opasne kvržice! Dobrotvorni fond Katarina Rebrača i Fondacija NJ.K.V. princeze Katarine pokrenuli su mesec Roze mašnice. U šoping centru Ušće organizovana je manifestacija usmerena na podizanje svesti žena o važnosti preventivnih pregleda, kao i promociju proizvoda čijom kupovinom se daje podrška borbi protiv raka dojke.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Oslušnite: Šta vam telo govori?

Pre nego što postave dijagnozu, lekari narodne medicine imaju običaj da dobro osmotre čoveka spolja, jer se telu se vidi ono što se odigrava u organizmu. Njihovo dragoceno znanje može i nama da bude od velike koristi.



Pogledajte svoje nokte. Da li su ružičasti, prirodno zaobljeni i glatki? Da li je vaš jezik prekriven tankim beličastim slojem? U tom slučaju vaš sistem organa za varenje normalno funkcioniše i verovatno je zdrav. Iskustvo stečeno tokom perioda od više hiljada godina, na osnovu posmatranja miliona bolesnika iz svih krajeva sveta, pokazuje da promene na telu mogu da ukažu na unutrašnje bolesti. Ali ako na ovaj način otkrijete kod sebe simptome koji ukazuju na zdravstvene probleme, nema razloga za paniku. Lekar će proveriti vaše sumnje. Ako ste i ranije bili u nedoumici ili čak, možda, imali neodređeni bol i slične tegobe, obavezno idite lekaru.

Pogledajte svoje nokte. Da li su ružičasti, prirodno zaobljeni i glatki? Da li je vaš jezik prekriven tankim beličastim slojem? U tom slučaju vaš sistem organa za varenje normalno funkcioniše i verovatno je zdrav. Iskustvo stečeno tokom perioda od više hiljada godina, na osnovu posmatranja miliona bolesnika iz svih krajeva sveta, pokazuje da promene na telu mogu da ukažu na unutrašnje bolesti. Ali ako na ovaj način otkrijete kod sebe simptome koji ukazuju na zdravstvene probleme, nema razloga za paniku. Lekar će proveriti vaše sumnje. Ako ste i ranije bili u nedoumici ili čak, možda, imali neodređeni bol i slične tegobe, obavezno idite lekaru.

Promenjena boja noktiju

Nokti bi trebalo da budu ružičasti i gotovo glatki. Ako su žućkasti ili beli, to je ozbiljan znak za uzbunu. Našim noktima je potrebno oko mesec dana da bi porasli dva do tri centimetra. Ako nedostaju važne hranljive supstance (na primer, usled poremećaja metabolizma), njihova boja se menja. Žuta boja ukazuje na oboljenja jetre (na primer, žutica), a beli nokti bi mogli biti prvi znak hroničnog zapaljenja creva ili oboljenja bubrega.


Izbrazdani nokti

Tanke uzdužne linije, koje se jedva osećaju pod prstima bezopasne su i verovatno ukazuju na nedostatak tečnosti. Upadljive uzdužne brazde mogu da budu znak poremećaja u razmeni materija, na primer, početka dijabetesa ili poremećaja odnosa kiselina i baza. Izražene poprečne brazde mogu ukazivati na psihičke probleme (stres, depresija). Takođe mogu da se jave i u slučaju akutne infekcije, srčanog oboljenja ili kao posledica hemoterapije. Osim toga, mogu ukazivati na tegobe u donjem stomaku. Bele tačkice na noktima su bezopasne i javljaju se kao posledica prodiranja vazduha.

Naduvene oči

Često naduvene oči posledica su gomilanja tečnosti u gornjim i donjim kapcima. Do toga dolazi u slučaju poremećaja funkcije bubrega i bešike (akutne i hronične upale). Oba ova organa regulišu nivo vode u organizmu. Otečeni kapci takođe mogu biti znak iscrpljenosti i poremećaja u radu srca.

Suva i oštećena kosa

Ova pojava može biti prolazna i u tom slučaju je sasvim normalna. Krivac može biti nov šampon, problemi na poslu, hormonski poremećaj (menstruacija). Međutim, ako ovakvo stanje kose traje mesecima, a uz to se ubrzano gojite - mada ništa niste promenili u ishrani - ako vam je vrat deblji, a koža hrapavija nego obično, onda se možda radi o oslabljenoj funkciji štitne žlezde. Ona proizvodi nedovoljnu količinu hormona, koji, na primer, podstiču metabolizam u ćelijama. Samim tim, kosa ne dobija dovoljno hranljivih supstanci.


Naslage na jeziku

Kod zdravog čoveka jezik je ružičast, prekriven tankim beličastim filmom. Ali ako su naslage deblje i imaju žućkastu boju, onda to često ukazuje na oboljenje organa za varenje. Deblje beličaste naslage, u kombinaciji sa bolovima u želucu, uglavnom predstavljaju znak oboljenja želuca - na primer, gastritisa. Fleke na jeziku različite veličine ukazuju na poremećaj rada jetre ili lučenja hormona. Crvene linije na jeziku često su simptomi poremećaja funkcije jetre. Ako naslage postoje samo na jednoj strani jezika, onda je možda reč o tegobama nervnog sistema.

Duboke bore oko nosa i usta

Takozvane nazolabijalne bore kreću od nozdrva, a ponekad dosežu sve do brade. Ima ih skoro svako, ali nisu uvek toliko izražene.
Azijska medicina u njima vidi simptom hroničnih oboljenja želuca (na primer gastritis). Pogotovo ukoliko postoji pritisak u gornjem stomaku (naročito posle jela ili kada ste gladni) ili se javlja kiselina posle jela.

Ispucali kapilari na licu

Tanki crveni kapilari na obrazima ili nosu uglavnom ukazuju na povišen krvni pritisak i sklonost ka oboljenjima disajnih organa.

Plavičasti kapilari u mnogim slučajevima ukazuju na slabo srce. To je znak da srce ne pumpa dovoljno krvi, da krv ne dobija dovoljnu količinu kiseonika, zato deluje plavičasto.


Izraženi podočnjaci

Svako od nas ponekad ima tamne podočnjake koji mogu da se jave usled nedostatka sna, premorenosti ili, jednostavno, stresa i prevelike opterećenosti na poslu. Ali ako oni potraju duže, a to znači tokom perioda od više nedelja, mogu da ukažu na različite unutrašnje tegobe i neke ozbiljne poremećaje u organizmu.

Plavocrni podočnjaci mogu da se jave kao posledica nedostatka gvožđa u krvi. Na primer usled pogrešne ishrane ili obilnog krvarenja tokom menstruacijue.

Braonkastocrni podočnjaci ukazuju na probleme u radu jetre i žuči ili poremećaje sna zbog pogrešne upotrebe sredstava za spavanje ili nervne napetosti.


Opadanje kose



Kosa vam je iz dana u dan sve ređa? Izbrojte sve vlasi koje vam opadnu u toku dana. Normalno je da izgubite 60-100 dlaka dnevno. Životni ciklus jedne dlake po pravilu traje oko sedam godina. Posle perioda mirovanja, ona otpada, praveći prostor za novu vlas koja izrasta iz iste folikule.

Lekari specijalisti za kožu i kosu smtraju da je opadanje kose problematično tek kada vam opadne 60 odsto kose, a to znači svakog dana daleko više od sto vlasi, tačnije ako svaki put izvučete iz četke punu šaku kose.

Uzroci mogu biti hormonski poremećaj ili poremećaj metabolizma (na primer smanjena ili uvećana funkcija štitne žlezde, dijabetes, tegobe koje prate menopauzu), nedostatak gvožđa i belančevina, infektivne bolesti, velika psihička opterećenja, trovanje teškim metalima ili medikamentima. U tom slučaju, koren kose nije dovoljno snabdeven hranljivim materijama i ponekad propada folikula iz koje dlaka raste.

Kod žena, opadanje kose ukazuje da nema dovoljno ženskih seksualnih hormona (estrogena), te da postoji višak androgena (muških hormona) u telu.


Izvor: Top zdravlje
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Osluškujte telo i saznajte šta poručuje

Zbog čega puckaju zglobovi, krcka vilica i zuji u ušima

Osluškujte telo i saznajte šta poručuje

Indira Bajrić/Biljana Tasić| 26. 04. 2011. - 13:30h | Blic Online

Zviždanje, krčanje, krckanje... načini su da vam organizam saopšti kakvo mu je zdravstveno stanje. Više o ovome za „Blic“ govori doktorka Nevenka Dimitrijević, lekar opšte prakse.

1.jpg

Krckanje vrata
S vremena na vreme vrat vam krcne? Ovo može da bude urođena superelastičnost hrskavice koja opet dovodi do superpokretljivosti vrata. Ali može da bude i prvi simptom degenerativne bolesti kičme. Usled nastanka ove bolesti smanjuje se količina tečnosti u zglobnim međupršljenskim prostorima, zbog čega se prilikom pokreta vrata čuje kako se jedna površina pršljena tare o drugu. Najčešće se javlja kod osoba koje su uglavnom u prinudnom položaju (koje drže uvek polusavijeni vrat).

Ovaj problem ćete rešiti ciljanim vežbama za ovu regiju koje treba da se sastoje iz veoma usporenih pokreta vrata, najbolje kružnih. Masaža blokirane zone takođe može da pomogne. I izbegavajte da namerno pokrećete vrat kako bi krcnuo. I pored toga što u tom trenutku osećate izvesno olakšanje, postoji rizik od još veće upale ovog dela tela.

Zujanje u ušima
Stres, poremećaj u cirkulaciji, virusne infekcije mogu da se jave u delu uha koje se zove trem ili vestibulum i da izazovu različite zvuke zajedno sa vrtoglavicom. Ipak, zujanje u ušima može da bude urođena pojava, ali njega ne prati vrtoglavica. Uzrok ovakvog zujanja je nepoznat, ali za ono sa vrtoglavicom obavezno posetite lekara.


2.jpg

Škljocanje vilice
Škljocanje vilice može da znači da zgrčeni mišići pritiskaju zglobove koji se teško pokreću. Takođe, to može da bude znak blokade jednog od dva zgloba vilice koji pritiska drugu vilicu. Mada, to može da bude i posledica stresa. Stres može da izazove zaključavanje usta i kontrakciju mišića lica. Uzrok može da bude i mehanički, na primer zbog zuba. Zašto zbog zuba?


Naime, ukoliko se zaključavanje vilice javi u kasnijem uzrastu, onda je najverovatnije reč o poremećenoj statici zuba. Jer zbog nedostatka nekog zuba pritisak u gornjoj i donjoj vilici nije jednak i u tom slučaju je neophodno da nedostatke reguliše stomatolog. U zavisnosti od uzroka, problem može da se reši ili vežbanjem vilice, akupunkturom ili umetanjem proteze između zuba.

Promukao glas
Ako vam je grlo osetljivo na promenu temperature, pažljivo slušajte svoju boju glasa koja će vam na osnovu promena reći o čemu se radi.

Ako vam se često menja bouja glasa, od dubokog do piskutavog glasa, verovatno se radi o laringitisu. Ali ako vam glas odjednom postane dubok, verovatno ste se prehladili. Ukoliko se to ne dešava često i ne traje dugo, nema razloga za zabrinutost. U suprotnom, posetite lekara. Ipak, treba imati na umu i to da nagla promena boje glasa u smislu promuklosti i otežanog govora može da bude posledica alergije nakon udisanja nekog alergena.

Krckanje u laktu
Lakat je specifičan zglob. Probajte da naslonite dlan ruke na sto, potpuno ispravite ruku - primetićete da se lakat okrenuo za tri četvrtine, što je maksimum.


Zbog napetosti mišića taj pokret može biti otežan. Zapravo, ako ne dođe do
okretanja lakta, ruku ne možemo istegnuti, pri čemu lakat ima neprirodno držanje. Na primer, kad stegnemo pesnicu i dignemo je u vazduh, u laktu se čuje krckanje. Interesantno je da ove simptome imaju i oni koji imaju problema sa tankim crevom. Problem se rešava vežbama i akupunkturom.

3.jpg

Kad srce ubrzano lupa
Kad osetimo jače lupanje srca, to ne mora obavezno da bude zabrinjavajuće.
Ako se dogodi da srce ponekad preskoči ili počne ubrzano da kuca, to nije znak za uzbunu. Reč je o neuobičajenoj kontrakciji koju uglavnom izaziva stres, zbog čega možemo imati osećaj knedle u grlu.

Ako ovi poremećaji traju kratko i ne ponavljaju se često, nema razlog za brigu.
Probajte da se opustite, prestanite da pušite, smanjite kafu i alkohol.
Ali ako se javljaju dva puta u roku od sat vremena, a tahikardija se često javlja i traje više od 20 minuta, onda obavezno idite kod lekara.

Krčanje creva
U društvu ćete se svakako praviti da ne čujete krčanje creva, ali kada ste sami dobro oslušnite šta vam vaš stomak poručuje. Treba razlikovati zvuke koji potiču iz stomaka od onih koji potiču iz creva.


Prvi nas jednostavno upozoravaju da je došlo vreme da uzmemo hranu. Ali šta kada se stomak buni i posle obroka? To se dešava hiperaktivnim i nervoznim osobama koje brzo jedu.

Ako se zvuci čuju nevezano s uzimanjem hrane, a pritom se javlja naduvenost i grčevi, možda ste popili ili pojeli nešto što je bilo suviše hladno, ali može da bude i spastični kolitis ili sindrom iritabilnih creva, što se obično javlja u periodima velikog stresa. U svakom slučaju, može da pomogne blaga masaža stomaka i izbegavanje hrane koja izaziva nadutost.
 
Član
Učlanjen(a)
28.09.2010
Poruka
11
Suštima dobrog zdravlja je upravo u tome da osluškujemo svoje telo. Onao nas uvek upozori, stavi do znanja da smo ušli u crveno. Nažalost malo slušamo svoj organizam
 
Natrag
Top