O krsnoj slavi

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Paljenje badnjaka - "nije crkveni" vec "narodni obicaj". Gde si ti nasao to da crkva uci narod da pali badnjak i da je to zapovedjeno???

Drugo su "narodni obicaji", a drugo je "doktrina"!

Crkva to ne uci!!!

Pitanje....Zašto Crkva ne pokuša da narodu objasni da to nema nikakve veze sa Hrišćanstvom i zašto ne pokuša da objasni vernicima Crkve da te običaje ne treba da praktikuju? Pošto i sam tvrdiš da se radi o narodnim običajima a ne o crkvenim. Pozz
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pitanje....Zašto Crkva ne pokuša da narodu objasni da to nema nikakve veze sa Hrišćanstvom i zašto ne pokuša da objasni vernicima Crkve da te običaje ne treba da praktikuju? Pošto i sam tvrdiš da se radi o narodnim običajima a ne o crkvenim. Pozz

Mire, i sami Pravoslavni zvaničnici bi ti rekli da grešiš ovom izjavom, jer poznato je - da za vreme Božića svaki sveštenik u dvorištu svoje crkve pali badnjak pred okupljenim ljudima, unosi ga u hram, i postavlja na oltaru gde su ikone, i pred njim vrši službu.
Zvanično čenje uče Pravoslavne crkve je vezano za običaje oko badnjaka.

Inače, sečenje badnjaka je isključivo mnogobožačkog porekla, i pagani su mnogo pre pojave Hrišćanstva sekli grane drveća i unosili ih u domove, jer se verovalo da Hananski Bog Vaal živi u svetom drveću, i da unošenjem grana mogu osigurati napredak doma.

Badnjidan

Dan uoči Božića, 6. januara, zove se Badnjidan. Naziv je dobio po tome jer se toga dana seče badnjak i unosi u kuću. Sa ovim danom već počinje Božićno slavlje. Ujutro rano, već u zoru, pucanjem iz pušaka i prangija objavljuje se polazak u šumu po badnjak. Čim svane, loži se vatra i pristavlja se uz nju pečenica. Žene u kući mese božićne kolače, torte, pripremaju trpezu za Božić.

Šta je badnjak?


Badnjak je obično mlado, hrastovo ili cerovo drvo (u nekim krajevima, jelovo ili borovo), koje se na Badnjidan ujutro rano seče i donosi pred kuću. Uveče, uoči Božića, badnjak se preseca i zajedno sa slamom i pečenicom unosi u kuću.

Kako se seće badnjak?


Pre izlaska sunca, na Badnjidan, domaćin sa sinovima ili unucima odlazi u šumu da seče badnjak. Bira se obično mlad i prav cerić, ako nema cerića, može i hrast. Stablo cerića treba da bude toliko, da ga domaćin na ramenu može doneti kući. Kada odabere odgovarajuće drvo, domaćin se okrene istoku, tri puta se prekrsti, pomene Boga, svoju slavu i sutrašnji praznik, uzima sekiru u ruke i seče badnjak. Badnjak se seče i zaseca sekirom ukoso, i to sa istočne strane. Po narodnom verovanju, badnjak se mora poseći sa tri snažna udarca Što sekira od tri puta ne preseče, dovršava se lomljenjem ili uvrtanjem (sukanjem). Taj lomljeni deo na badnjaku zove se brada i poželjno je da bude na svakom badnjaku. Vodi se računa da drvo prilikom pada padne direktno na zemlju. Ne sme se, dakle, zaustaviti na nekom drvetu. Iver od badnjaka se uzima i stavlja među karlice, da kajmak bude debeo kao iver. Kad se badnjak donese kući, uspravi se uz kuću, pored ulaznih vrata, gde stoji do uveče.

Šta simvoliše badnjak?


Badnjak simvolički predstavlja ono drvo, koje su pastiri doneli i koje je pravedni Josif založio u hladnoj pećini, kada se Hristos rodio. Badnjak nagoveštava i drvo Krsta Hristovog.


IZVOR: Altena - Srpska Pravoslavna eparhija srednjoevropska
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, i sami Pravoslavni zvaničnici bi ti rekli da grešiš ovom izjavom, jer poznato je - da za vreme Božića svaki sveštenik u dvorištu svoje crkve pali badnjak pred okupljenim ljudima, unosi ga u hram, i postavlja na oltaru gde su ikone, i pred njim vrši službu.
Zvanično čenje uče Pravoslavne crkve je vezano za običaje oko badnjaka.

Ovo je netacno (nadji mi zvanicno ucenje zapisano), - tacno je da su svestenici kao ljudi iz naroda usvojili narodnu praksu, ali je netacno da je igde crkvenim pravilnikom propisano da to treba vrsiti..

Nigde ne pise da se farbaju jaja, da se treba paliti badnjak, da se treba kititi jelka i sl...

Ne postoji nigde zapisan "tacan obred",obicaji su drugaciji od mesta do mesta, i neces mi verovati da sam i ja proveravajuci prethodnih dana koji je obicaj oko sahrane, nasao da ga nema, osim odlaska na groblje nakon 7 i 40 dana nema nista drugo, nema zapisano sta se tom prilikom radi, nikakve prakse, vec to varira id mesta do mesta..

Ovo je sve narodni folkolor, i nema nikakve veze sa crkvom..

Inače, sečenje badnjaka je isključivo mnogobožačkog porekla, i pagani su mnogo pre pojave Hrišćanstva sekli grane drveća

Ma znas sta Laodikeja, vi ste neverovatni.

I tamjan je mnogobizackog porekla, potop, sveta planina, hram, zrtvenik, kovceg zaveta, prica o raju, drvo zivota, trijade (trojstvo), mesije, krstenje, molitva, vaskrsenje, post, vaznesenje itd.. (toliko je slicnosti da se to ne moze ni nabrojati)...

I sta sad hoces, celu Bibliju odbaciti na temelju "slicnosti"???

Ja stvarno ne znam sta je sa vama!

Ako nema istorijskih navoda koji kazu da je "nesto izvedeno iz paganizma", onda se ne moze na osnovu slicnosti tvrditi da je to istina.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Persijski bog Mitra rodio se 25. decembra. I nije dan rođenja jedino što povezuje Isusa Hrista i Mitru.

Mitra je rođen 25. decembra u pećini, kao što je i Isus rođen istoga dana u pećini.

Po rođenju Mitre i Isusa, prvi su došli pastiri da ih pozdrave i da im se poklone.

Mitra je Bog Spasitelj, a i Isus Hrist je Bog Spasitelj.

Mitru je rodila devica, Isusa je rodila devica.

Kada je Mitra završio svoju misiju, sabrao je svoje drugove na tajnu večeru, a potom se uzneo na nebo.

Kada je Hrist završio svoju misiju sabrao je svoje drugove natajnu večeru, a potom se uzneo na nebo.

OVIM SI DOKAZAO DA JE PRICA O ISUSU "PAGANSKOG POREKLA" - I DA BIBLIJU TREBA ODBACITI!!!


Isto si uradio sa obicajima, povezujuci ih na temelju "slicnosti" sa paganakim!

Srecan ti zivot bez Isusa Hrista, jer si dokazao da on "nije ni postojao" , i da su ga "izmislili pagani"!!!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Onda na sve tvoje komentare mogu dati sledeci odgovor.
Vi osudjujete Adventiste da imaju neka ucenja koja nisu iz biblije ( mada je to neistina ), a sam kazes da ono sto cini Pravoslavna crkva ne pise u bibliji, i da su to samo obicaji.
To ynaci - da se ucenja Pravoslavne crkve ne zasnivaju na bibliji, vec na ljudskim filozofijama i obicajima.

Pitam se kako onda mozes da pravis takav kompromis.. a da druge osudjujes da to cine, i to jos opravdavas?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Onda na sve tvoje komentare mogu dati sledeci odgovor.
Vi osudjujete Adventiste da imaju neka ucenja koja nisu iz biblije ( mada je to neistina ), a sam kazes da ono sto cini Pravoslavna crkva ne pise u bibliji, i da su to samo obicaji.
To ynaci - da se ucenja Pravoslavne crkve ne zasnivaju na bibliji, vec na ljudskim filozofijama i obicajima.

Pitam se kako onda mozes da pravis takav kompromis.. a da druge osudjujes da to cine, i to jos opravdavas?

O cemu ti?

Ja vas nisam osudio za nebiblijske obicaje, vec je to cinjenica, koja postoji i kod vas i kod nas - kod vas u manjoj meri.. I napisao sam to zato jer vi nas optizujete prvi..

A ovo sto si gore napisao o bogu Mitri , da su prilikom njegovog rodjenja: "dosli pastiri, da je rodjen u pecini, da je bio spasitelj, da je rodjen od device, da je sabrao ucenike na tajnu veceru a potom se vazneo na nebo" ..

Samo dokazuje da vi na temelju ovakvih "slicnosti", mozete cak "diskreditovati" i "poreci samu Bibliju"..

Pa zasto onda to i ne uradite???


Ovo je zapravo dokaz, da je kult Mitre, vrsio "sinkreciju", i "preuzimao ucenja Hriscana". Sve ove podudarnosti tj. "slicnosti", to i dokazuju, a to je takodje dokaz da je sotona, vekovima pre nastanka Hriscanstva "imitirao pravu veru", i smisljeno stvarao "identicnu religiju i praksu", sa ciljem "diskreditacije Hriscanstva" kada se ono pojavi, sto vidimo i danas..

Zato ni postojanje 25. dec. u drugim religijama nije dokaz da je to pogresan datum kod nas, a jos manje je dokaz: "pojava pastira, rodjenje od device, rodjenje u pecini, vaznesenje na nebo i tajna vecera" - jer bi to onda znacilo "da se Isus nije ni rodio" - vec da je "izmisljena licnost"!

Vi ste dokazujuci "paganizam" u crkvi, u stvari "sami sebi dokazali", da se na temelju ovakvih "slicnosti", ne moze tvrditi "veza"!
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
rodjenje u pecinibi to onda znacilo "da se Isus nije ni rodio" - vec da je "izmisljena licnost"!

Naravno Isus nije rođen u pećini. To u Bibliji ne piše i nema nikakvog nagoveštaja o tome. Paganski koncept je to da sve velike ličenosti dolaze iz pećine. I Muhamed je primao poruke iz pećine. Međutim sa hrišćanstvom to nema veze.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Naravno Isus nije rođen u pećini. To u Bibliji ne piše i nema nikakvog nagoveštaja o tome. Paganski koncept je to da sve velike ličenosti dolaze iz pećine. I Muhamed je primao poruke iz pećine. Međutim sa hrišćanstvom to nema veze.

Ako i nije pecina, "sve ostalo je isto"!

A TO JE DOKAZ DA JE ISUS IZMISLJENA LICNOST!

Zar nije???
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ako i nije pecina, "sve ostalo je isto"!

A TO JE DOKAZ DA JE ISUS IZMISLJENA LICNOST!

Zar nije???

Ja ne bih izjednačavao tradiciju i Bibliju. Bar ja lično. Naravno, Mire da postoje sličnosti nekada kao što si i ti sam prokomentarisao da Sotona nekada imitira Mesiju i to će činiti do kraja istorijie Zemlje. Ali u pogledu običaja koji nemaju utemeljenje u Svetom Pismu ne možemo ih opravdati samo zato što ih je neko povezao na ovaj ili onaj način za hrišćansku veru. Moramo videti poreklo običaja i praksu. Biblijski princip je da strogo pazimo da nemamo nikakvog dodira sa paganstvom u smislu oponašanja običaja, prakse itd....Sa druge strane moramo znati šta to treba da praktikujemo u svom hrišćanskom životu i to na osnovu Pisma. I zato nesmemo biti nemarni u pogledu toga šta nam se servira kao hrišćanstvo. Ako ovako razmišljamo tj, biblijskim umom onda ćemo svakako biti zaštićeni od svakog uticaja spolja koji će pokušati da nas odvrati od pravog puta.

pozz
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, padaš na ispitu znanja.

Kao prvo, Isus nije rođen u pecini - vec u kuci, ili štali kakve danas poznajemo u selima, s time - da su u takvim objektima prebivali i sami pastiri čuvajuci stado.

"I ušavši u kuću, vidješe dijete s Marijom materom njegovom, i padoše i pokloniše mu se; pa otvoriše dare svoje i darivaše ga: zlatom, i tamjanom, i smirnom" ( Matej 2. 11 )

To znači, da elementi o rođenju u pećini nisu biblijski - već preneseni iz mnogoboštva, i spojeni sa biblijskim izveštajem.

O Božićnim običajima sam već pisao, i svi su do reda mnogobožački, kao i sam datum rođenja, jer Isus nije rođen 25 decembra, već su taj datum preuzeli iz mnogoboštva, kao dan rođenja Boga sunca.

Isus je po bibliji rođen polovinom septembra.

Dakle, ne postoji nikakva suštinska sličnost, već je jasno da su ove pojedinosti koje danas veruju i praktikuju tradicionalne crkve - u globalu mnogobožačkog porekla, i prenesene iz mnogoboštva sa početkom polovine drugog veka, i kasnije sa Konstantinom i crkvenim saborima, i prelaskom mnogobožaca u novu veru, u koju su unosili svoja verovanja i običaje.
Tako je nastala jedna mešavina Hrisćanstva i mnogobožačkih elemenata, i nametnuta ostatku sveta od strane Rimske crkve i autoriteta.
 
Natrag
Top