NOVAK OD JUGOSLAVIJE Đoković planira da igra egzibicije u republikama bivše SFRJ

Učlanjen(a)
24.07.2010
Poruka
6.013
NOVAK OD JUGOSLAVIJE Đoković planira da igra egzibicije u republikama bivše SFRJ

21d49c4994238f93526488345e2e19c3.jpeg


U neku ruku ja sam jugonostalgičar. Osećam povezanost i zato želim da sport ujedini ljude. Zato ću s mojim prijateljima igrati egzibicije.

Iako države bivše SFRJ nisu idealan milje za stvaranje teniskih šampiona, prosto je neverovatno koliko su teniseri sa ovog podneblja napravili sjajne karijere i koliko im se svi dive.

Janko Tipsarević je jednom prilikom, objašnjavajući fenomen tenisera sa ovih prostora, rekao:

- Sve je to od osiromašenog uranijuma.

I zaista. U zemlja kojom se devedesetih godina osećao miris baruta, kojoj su bile uvedene sankcije, a putovanja bila misaona imenica rasli su šampioni svetskih razmera. Istinski asovi. Igrači koje je povezivala ista muka, ali koji su uspeli da postanu najbolji u svom poslu.

Osim što su sjajni u magičnom pravougaoniku, oni su i veliki prijatelji. Zbog toga su s Novakom Đokovićem na čelu, najboljim teniserom sveta, odlučili da igraju egzibicione mečeve u glavnim gradovima republika bivše SFRJ.

Zamislite na jednom mestu Đokovića, Troickog, Tipsarevića, Zimonjića, Ivaniševića, Karlovića, Ćorića, Džumhura... Sve hale bile bi pretesne.

Novak je u Londonu govorio da je jedan od glavnih zagovornika te egzibicije.

- U neku ruku ja sam jugonostalgičar. Iako nisam živeo u Jugoslaviji, osećam povezanost jer imam familiju u Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori. Nisam imao neprijatnosti sa teniserima sa prostora bivše Jugoslavije. I kada smo potezali te osetljive teme, svi smo se složili da rat ništa nije dobro doneo - rekao je Novak.

Ideja je da egzibicije budu humanitarnog karaktera i da se kroz sport šire tolerancija i zajedništvo.

- Ideja se rodila iz prijateljstva. Svi znamo koliko ima tenzije od raspada te zemlje, a sport je jedna od retkih oblasti koja ujedinjuje ljude - istakao je Đoković.

Iako je Damir Džumhur, najbolji bosanskohercegovački teniser, najavio da bi do egzibicije moglo da dođe već krajem ove sezone, Novak ima drugačiji plan.

- Bolje da to uradimo naredne sezone. Ideja je da se igra nedelju dana.

REAKCIJE IZ REGIONA

Čovek velikog srca

Almir Sokolović, urednik sportske redakcije lista “Dnevni avaz” (Sarajevo)

- Razgovarao sam sa Damirom Džumhurom o tome, koji je oduševljen idejom. Tvrdim da bi “Zetra” bila puna. U Bosni, u Sarajevu, svi navijamo za Novaka. Ima dosta navijača, idol je svima. Oduševljeni smo lepim stvarima koje je govorio o Bosni i Hercegovini, o regionu, kao i o svim sportistima iz bivše Jugoslavije. On je čovek velikog srca.

Đoković je 20 posto naš

Hrvoje Bulešić, urednik sportske redakcije “Jutarnjeg lista” (Zagreb)

- Novak Đoković ima dosta navijača u Hrvatskoj. U principu, on je 20 posto i Hrvat jer mu je majka odavde. Volimo svi da ga svojatamo jer je on, pre svega, sjajan čovek, vrhunski sportista. S obzirom na to da je on dobar sa Goranom Ivaniševićem, mislim da bi bilo sjajno da igraju u Splitu. Samo treba da se izbegnu političke konotacije. Neka se širi tenisko bratstvo i jedinstvo.

Novakovi koreni su u Crnoj Gori

Jovan Terzić, urednik „Arene pobjede” (Podgorica)

- Novak je jedini koji bi mogao da ujedini ljude na prostoru bivše Jugoslavije. Da se razumemo, Novakovi koreni su ovde, oženio se na Svetom Stefanu, sinu je dao ime Stefan, apsolutno ima crnogorske krvi. Svi navijamo za njega uvek.

Đoković je uzor

Robert Kukovica, novinar Šport TV (Slovenija)

- Nama je prosto neverovatno da Novak želi da dođe u Sloveniju. Bezgranično bismo se radovali. Pričali bismo o tome samo 14 dana. On je uzor deci u Sloveniji, koja ga sve vreme bodre. To bi bio izuzetan podsticaj i jedva čekamo da dođe.

Uvek bodrimo Novaka

Aleksandar Gočkov, novinar lista „makedonski sport“

- Đoković je, naravno, popularan u Makedoniji i uvek ga bodrimo. On kod nas ima veliki broj navijača i sigurno je da bismo dosta platili da ga vidimo uživo na nekom makedonskom terenu.

(Jelena Medić)


Izvor: sport.blic.rs
 
Natrag
Top