Nikita Milivojević: Glob teatar je mitsko mesto

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Nikita Milivojević: Glob teatar je mitsko mesto

Tanjug |


Za reditelja Nikitu Milivojevića premijera Šekspirovog "Henrija VI" koja će biti izvedena 11. maja u Londonu predstavlja nešto uzbudljivo i vrlo posebno u već bogatoj karijeri


Nikita Milivojević- Foto: Tanjug

BEOGRAD - Za reditelja Nikitu Milivojevića premijera Šekspirovog "Henrija VI" koja će biti izvedena 11. maja u Londonu predstavlja nešto uzbudljivo i vrlo posebno u već bogatoj karijeri.

"Igrati u Glob teatru, biti pozvan da imaš premijeru i to u Šekspirovom pozorištu, to je svakom reditelju vrlo značajno. Za sve nas iz pozorišta Glob teatar je jedno gotovo mitsko mesto, tako da je mnogo razloga da budem vrlo uzbuđen i da ceo projekat doživljavam kao nešto vrlo posebno", rekao je on u intervjuu Tanjugu.

Kao uvertira ovogodišnjoj Olimpijadi u Globu će biti izvedeno svih 37 Šekspirovih komada u postavkama iz isto toliko zemalja. Predstavu iz Srbije sprema ansambl Narodnog pozorišta u Beogradu."Prvu informaciju dobio sam od koleginice Marine Apostolović, koja je u tom trenutku bila predsednica fonda 'Laza Kostić' sa sedištem u Londonu. Taj fond je koproducent predstave. Trebalo je da nađemo partnera s kim bi to bilo najbolje raditi, a meni se čini da je to nacionalni teatar", objasnio je reditelj.

On je dodao da je ceo projekat predstavlja ozbiljan i zahtevan posao, a istovremeno je sjajna ideja da se odigra svih 37 dela Šekspira. "Olimpijada je zgodan trenutak da se to igra. Ceo svet će tada biti u Londonu. tako da je to neka vrsta kulturne, paralelne Olimpijade. Verovatno će London sa Šekspirovim festivalom biti najznačajnije pozorište na svetu", istakao je Milivojević.

Što se tiče izbora komada, primetio je da bi bilo neozbiljno tražiti "Romea i Juliju" ili "Hamleta" i da je "razmišljao u smeru šta je ono što niko ne bi hteo". "'Henri' nije toliko omiljena Šekspirova drama. Nije ni jedna od najboljih, ali ja jako volim te nedovršene stvari, tu ima puno praznog prostora koji treba popuniti rediteljskim rešenjima. Posle prvog čitanja već sam imao neko rešenje šta bih ja sa tim uradio", dodao je on.

Milivojević smatra da je "Henri" u ovom trenutku pravi izbor i zbog sadržaja. "Ta priča je u velikoj meri vezana za moju stvarnost, za moja razmišljanja u ovom trenutku - gde smo, šta smo, šta nam se dešava, kako živimo. Priča o tome kako zbog nekih malih, sitnih interesa propada i gubi se nešto mnogo veće i značajnije", izjavio je on.

U ovoj drami Englezi, nakon sto godina vladavine u Francuskoj, gube sve što su stekli zbog ličnih interesa i sukoba. "To je nama bliska priča. To je priča koja se ponavlja u istoriji. Ja sam se time malo bavio i kada sam radio 'Na Drini ćuprija'. Neke stvari su potpuno iste kroz istoriju, samo postaju sofisticiranije, ali sve sukobe i probleme, sve što je Šekspir ponudio, samo prepoznate na drugi način u svom vremenu", rekao je Milivojević.

Što se tiče stila, "Henri VI" će biti kamerna predstava. "Prvo scensko rešenje imao sam onog momenta kada sam počeo adaptaciju teksta. To je zaista kamerna drama. Uvek mi se činilo da u 'Henriju' nedostaje humora, tako da sam pokušao da u adaptaciji teksta pronađem nešto humora. Krenuli smo od drame, a dobili smo, u ovom trenutku, neku vrstu tragikomedije, sa elementima groteske", rekao je on.

Na pitanje o izboru glumaca podsetio je da vrlo dobro zna ansambl Narodnog pozorišta, u kojem je radio mnogo predstava i jedno vreme bio direktor Drame, te je lako napravio podelu. Naslovni lik igra Hadži Nenad Maričić. U velikom ansamblu su Predrag Ejdus, Miodrag Krivokapić, Slobodan Beštić i drugi, a jedinu žensku ulogu (Jovane Orleanke) igra Milivojevićeva studentkinja Jelena Đulvezan (sa četvrte godine Akademije umetnosti u Novom Sadu).

Oni će predstavu igrati na srpskom jeziku jer je ceo festival zamišljen bez titla. "Svi igramo na svom jeziku. To je divna ideja da 37 zemalja igra Šekspira na 37 jezika. U ugovoru stoji jedino stavka da smo dužni da priložimo adaptaciju teksta, da bi oni znali šta smo uradili sa njim", dodao je reditelj. Ansambl će početkom maja otputovati u London na završne probe, a beogradska premijera očekuje se početkom juna.

Milivojević je često radio u inostranstvu i, kako kaže, mada su prilike različite, ne seća se da je negde imao loše uslove za realizaciju predstave, a kao posebno dobre ističe one u Diseldorfu i u Riks teatru u Stokholmu. "To je organizacija koja ništa ne ostavlja slučaju, što vas čini sigurnim, ali i od vas traži unapred rešene sve stvari, ne ostavlja mnogo prostora da improvizujete, da menjate", rekao je on.

Dodao je da je zbog dosta godina provedenih u Grčkoj navikao na njihov sistem, "koji ima nešto od onoga što mi imamo, malo prostora da improvizujete, a istovremeno oni su već davno prešli sa repertoarskog na sistem po ugovoru". "Mislim da ćemo i mi, pre ili kasnije, morati to da uradimo. To je mnogo ekonomičniji i bolji sistem zato što proziva na odgovornost. Taj sistem obezbeđuje standard i jedan kvalitet već na startu", rekao je on i naveo da ne može da se kasni na probu, ne mogu da se rade tri projekta istovremeno...

Što se tiče stanja u srpskom teatru, ocenio je da je "strašno mali budžet za kulturu i pozorišta u ovom trenutku". "Ako bi država stala iza nekih promena vezano za kulturu i sistem rada u pozorištima, prelaskom na ugovore rešilo bi se pola problema. Ne verujem u ovaj sistem koji prisiljava glumce da budu na hiljadu strana, jer oni ako su u tri projekta, ne mogu da se posvete nijednom kako treba". "Ne možete da pričate ozbiljno o pozorištu, a da nemate ozbiljne uslove. To treba pospremiti na potpuno nov način i da država stoji iza toga", zaključio je Milivojević.



 
Natrag
Top