Neuobičajena odluka SAD da pošalju trupe u Afriku

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Neuobičajena odluka SAD da pošalju trupe u Afriku


Tanjug |


Odluka američke administracije da pošalje 100 pripadnika svojih oružanih snaga u Afriku, predstavlja neuobičajeni korak SAD, ali istovremeno nastavak njihove nove politike na tom kontinentu, ističu danas tamošnji mediji.

183963_americka-vojska-ap_f.jpg


Administracija je objavila da šalje taj kontingent kao pomoć lokalnim vladama u Ugandi i Južnom Sudanu u njihovoj borbi protiv Božje armije otpora (LRA), koju predvodi samoproglašeni prorok Džozef Koni, a smatraju je odgovornom za nebrojene zločine u proteklih 24 godine postojanja.


Iako je zvanično objašnjenje je da je to u skladu sa nacionalim interesima, činjenica je da su Amerikanci dosad bili neskloni slanju trupa u pomoć afričkim vladama radi suzbijanja lokalnih pobuna, ma kako krvave one bile. Za taj posao su se dosada uglavnom oslanjali na bivše evropske kolonijalne sile.


Mediji procenjuju da je u administraciji posle, kako u Vašingtonu smatraju, uspešnog vojnog angažmana u Libiji, prevladala struja koja se zalaže za intervencije u humanitarnim krizama.

Iako je Bela kuća odlučila da objavi slanje trupa na manje pompezan način, smatra se da to pokazuje porast strahovanja u Vašingtonu zbog bezbednosnih rizika u Africi, koji uključuju prisustvo terorističkih mreža, pirateriju i nestabilne države.

Na ovaj način se, podiže nivo američkog prisustva u Africi i uspostavlja se novo uporište u njihovoj borbi protiv tih izazova. Time se istovremeno povećava rizik izlaganja opasnosti američkog vojnog osoblja, po njihovom povlačenju iz Iraka i Avganistana.


General Karter Hem, komandant afričke komande američkih oružanih snaga, izjavio je da SAD nastoje da ojačaju podršku borbi protiv LRA, tako što će povećati broj vojnih savetnika i kroz obuku.


Zvaničnici Pentagona kažu da je od 2008. godine, američka pomoć vojsci Ugande u borbi protiv LRA dostigla 33 miliona dolara, što se ne odnosi na oružje, već na sredstva kao što su oprema, obuka i obaveštajna pomoć. Pentagon je od juna ove godine počeo da upućuje skoro 45 miliona vrednu vojnu opremu Ugandu i Burundiju, uključujući male bespilotne letelice.


Još je bivši predsednik Džordž Buš odobrio Pentagonu da pošalje 17 vojnih savetnika da obučavaju ugandske trupe i uputio tamo milione dolara pomoći. Pokazalo se da je to, iako je nanelo udarce LRA, bilo nedovoljno da uništi pobunjeničke trupe okupljene oko mistično-religijskih, ali i materijalno-političkih ciljeva. Za razliku od tadašnjih savetnika, ovih 100 je naoružano.


Zvaničnici Pentagona rekli su da se će to biti pripadnici trupa za specijalne operacije, koji će pružati obuku afričkim vojnicima. Oni neće biti angažovani u borbama, ali će moća da odgovore ako budu napadnuti. Najpre idu u Ugandu, ali će biti raspoređeni i u Južnom Sudanu, Centralnoafričkoj Republici i u Demokratskoj Republici Kongo.

Šef vašingtonskog ogranka Hjuman rajts voča Tom Malinovski pozdravio je odluku administracije i rekao da se ta ogranizacija za zaštitu ljudskih prava odavno zalagala za takav korak. On je dodao da ne bi savetovao da se američke trupe angažuju u borbama sa LRA, ali da mogu mnogo da učine u pomaganju da to učine vojske afričkih zemalja.
 
Natrag
Top