Neobičan hobi pretvorila u zanat

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Neobičan hobi pretvorila u zanat






„KO peva zlo ne misli", stara je izreka koja u slučaju mlade umetnice i novinarke iz Gradiške glasi: "Ko peva, slika i izrađuje umetnine i suvenire, misli pozitivno."

Vanja Bursać Popović je diplomirani novinar, studije je završila pre tri i po godine na Univerzitetu u Banjaluci, ali od tada, uz brojne pokušaje, nije uspela da se zaposli u struci, izuzev nekoliko kraćih honorarnih angažmana.

Ipak, nije se prepustila očaju i razočaranju, već naprotiv, obnovila je svoju veliku ljubav iz detinjstva. Kreativnost stvaranja novinarskim "perom" zamenila je izradom umetnina, satova, suvenira i totalno se posvetila umetnosti. Osim što ima vrlo vešte ruke, Vanja ima i lep glas, te je dugogodišnji član gradskog devojačkog hora "Lira".


REG-vanja-bursac-popovic_620x0.jpg



Priču o svom hobiju, a danas u neku ruku i zanatu, ovako počinje:

- Sve je počelo kao igra, radoznalost me odvela u čarobni svet dekupaža. Stari tavani uvek su u meni budili neki poseban osećaj, jer se tamo krilo pregršt starog istrošenog nameštaja, škrinjice, lampe, okviri za slike, ogledala. Sve ono što nekome više nije trebalo, a ja sam u tome videla blago.

Upravo se sa pojedinim dekorativnim tehnikama dekupaža, dobije taj pohabani, stari izgled svakog čvrstog predmeta. Pokušavajući i sama da dođem do tog pohabanog izgleda, znači od novog dobiti staro, počela sam da istražujem kako i kojim tehnikama postići taj efekat. Kao hrčak skupljam svakakve sitnice, i kamenčiće i šišarke, razne ostatke drveta, jer sve se može reciklirati.

Sve to "ništa", može postati nešto. Mnogo je tehnika dekupaža, odnosno salvetne tehnike, jer sa njima uglavnom radim, a posebnu ljubav imam prema izradi satova.

Pored umetničkih satova, Vanja izrađuje i ogledala, ofingere, kutije, škrinje, vešalice, čiviluke, okvire za slike, magnete.

- Svaki motiv pronađe put do svog predmeta, ali najviše volim retro i nostalgične motive, poput Pariza, crno-bele motive...
Vanja Bursać Popović je i majka dvogodišnjeg Pavla, koji joj je, uz supruga Đorđa, najveća inspiracija u bavljenju umetnošću.

- Ono malo vremena dok moje zlato spava, koristim da utonem u svet boja, kistova i čarolije kreativnog stvaranja. Ponekad, kada inspiracija dođe i cela noć je malo da sve ideje pretočim bar na papir, ako ne i u izradu predmeta. Još jedna lepa strana ovog hobija su brojne žene i devojke koje sam upoznala preko "Fejsbuka" i sa kojima svakodnevno razmenjujem ideje, savete, salvete se šalju u sve delove sveta, nesebično se pomažemo i otkrivamo jedne drugima nova saznanja iz sveta dekupaža.

Vanja je učestvovala i na prvom sajmu kreativaca održanom u Gradišci.

- Uskoro se nadam još jednom sajmu, koji je odlična prilika za sve kreativce da se javno predstave. Sve više ljudi uviđa značaj i vrednost ručno izrađenih predmeta, trudim se da ispunim sve želje i za bojom i motivom i tehnikom. Uglavnom su svi dosad bili zadovoljni. Bliže nam se novogodišnji i božićni praznici, pa su tu sad na redu motivi anđela, snega, Deda Mraza... Posebno se radujem prazničnom raspoloženju - priču za "Večernje novosti" završava Vanja Bursać Popović.



Izvor:
Novosti.rs
 
Natrag
Top