NEGOTIN: Domaćinstva iz Krajine na obuci o razvoju etnoturizma

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
U selima Negotinske Krajine sve je više turista

Domaćinstva iz Krajine na obuci o razvoju etnoturizma




Izvor: Blic SMILJKA JURASOVIĆ | 24. 07. 2011. - 00:02h

NEGOTIN - Sa željom da proniknu u tajne uspešnog ruralnog turizma, ove sezone obuku koju organizuje opština Negotin uz finansijsku pomoć Nemačkog instituta za tehničku pomoć i saradnju (GTZ) pohađa oko stotinu članova seoskih domaćinstava iz opština Negotin, Kladovo, Majdanpek i Golubac, koja se već bave ili tek nameravaju da se bave ovim poslom.

161334_etno-selo5_f.jpg
Prošle godine je bilo 500 noćenja a ove godine očekuju više

Osim kako da opreme svoje domove neophodnom pre svega autentičnom etno-opremom, dočekaju goste i prirede im ukusne domaće specijalitete, oni dobijaju i stručnu pomoć iz oblasti primene autentičnog etno-nasleđa u kreiranju originalnog turističkog proizvoda baziranog na prepoznatljivim etno-elementima Istočne Srbije.

Da se od turizma može lepo živeti i na selu, već je osetilo šezdesetak domaćinstava u Negotinskoj Krajini koja su u svojim domovima prethodnih godina već ugostila prve turiste. Najviše ih je u selima čuvenog Rajačkog vinogorja - Rajcu, Rogljevu, Tamniču, gde nude konak i specijalitete domaće kuhinje turistima koji u sve većem broju obilaze pivnice, autentična etno-naselja kamenih kuća sagrađenih za spravljanje i čuvanje vina. Prošle godine ostvareno je više od 500 noćenja, a ova sezona obećava da će taj broj biti premašen. Turisti koji dolaze, najčešće iz Beograda, Vojvodine, Šumadije, ali i inostranstva, kažu da je poseban ugođaj smeštaj u kućama nekadašnjih bogatih vinarskih porodica izgrađenih početkom prošlog veka u velelepnom varoškom stilu.


U kući, površine preko 300 kvadrata koju je nasledila od svojih roditelja, Gordana Đorđević iz Rogljeva ima osam soba za prenoćište. Iako se prethodne tri godine dokazala kao dobra domaćica, Gordana ove sezone prati seminare o ruralnom turizmu.


161333_etno-selo4_f.jpg
U selima Rajačkog vinogorja najviše je turista

- Svaka pomoć je dobrodošla, korisno je čuti iskustva naših kolega koji se ovim poslom bave duže od nas, ali i stručnjaka iz oblasti ruralnog turizma. Nadamo se da ćemo, poput drugih krajeva Srbije dobiti i finansijsku pomoć za opremanje domaćinstava - kaže Gordana Đorđević iz Rogljeva.


Gordanini gosti najčešće dolaze iz velikih centara u Srbiji, ali ima i inostranih turista koji nažalost još uvek uglavnom nakon obilaska pivnica prenoće noć-dve i idu dalje. I toliko je međutim dovoljno da, u Gordaninom „dvorcu” osete mir i spokoj Rogljeva, nekada jednog od najjačih vinarskih sela u Krajini. Ove godine u njenoj kući od 1. do 10. avgusta boraviće umetnici tradicionalne krajinske likovne kolonije.


- Svi naši gosti oduševljeni su ambijentom jer ne očekuju na selu ovakvu arhitekturu. Mi se s druge strane trudimo da izađemo u susret svim njihovim zahtevima kada je u pitanju domaća kuhinja, udoban smeštaj, ali nažalost ne možemo da pomognemo kada nam stave primedbe na loše i neobeležene puteve i nedostatak kontejnera u selima - objašnjava Gordana.


161332_etno-selo1_f.jpg
Dobili „Vodič“ kako da opreme sobe za turiste

Za sve potencijalne ruralne domaćine u okviru projekta priprema se i brošura „Vodič” s instrukcijama za vlasnike seoskih domaćinstava o autentičnom opremanju enterijera i eksterijera. U etnozanatskim zadrugama Etno-mreže izrađuje se dekorativna etno-oprema - vezeni peškiri, posude za hranu, prostirke tipične za ovaj deo istočne Srbije - koja će biti podeljena domaćinima, polaznicima kursa.

- U dugom krugu predavanja, predviđenim za jesen, domaćini će se baviti specifičnim temama vezanim za kreiranje autentičnog etno-proizvoda.To se pre svega odnosi na uređenje enterijera, pripremu specifičnih jela domaće kuhinje, ali i implementaciju autentične muzike i lokalnih običaja u ukupnu ponudu seoskog turizma. Predavači će biti etnolozi, muzikolozi, primenjeni umetnici. Takođe, za ovaj kraj je vrlo bitno što ponuda u seoskom turizmu može biti obogaćena i obilaskom kulturnih i prirodnih znamenitosti Krajine kao što su kompleks Vratna, manastir Bukovo, nalazište Šarkamen i kulturno-istorijsko blago samog grada Negotina - pre svega kompleksa Mokranjčeve rodne kuće - kaže Marijana Đorđević, koordinator projekta.
 
Natrag
Top