Naša spomen obeležja

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Postoje kod nas mnoga obeležja različitih formi – gradjevine, skulpture, spomen-ploče, memorijalni prostori, parkovi, mesta... Svim tim obeležjima je zajedničko ono bitno: stvorili su ih ljudi sa namerom, ciljem da se nešto ili neko ne zaboravi.

O tim obeležjima, a još više o onome na šta ili na koga treba da nas potsećaju znamo više ili manje. Oni koji su obeležje stvorili nekada su nepoznati, a nekada mi o njima možda ne znamo.

Spomen obeležja su verovatno pojava stara koliko i civilizacija, tj. koliko i ljudska potreba da se nešto saopšti narednim generacijama.

Naravno, nisu sva spomen obeležja i opstala. I spomenici s kojima se susrećemo – neki su opstali duže, neki tek koju godinu ili deceniju žive. Naravno, na dužinu opstanka spomen obeležja vrlo često su odlučujuće uticale promene religije, ideologije, politike, nacionalnog sastva stanovništva, države koja je bila na nekom prostoru... Prirodne sile i vreme su bez predrasuda uticali na opstanak svih spomen obeležja.

Cilj ove teme ne treba da bude političko, nacionalno, ideološko ili bilo kakvo drugo opredeljivanje, sukobljavanje; nipodaštavanje ’tudjeg’ ili glorifikovanje ’sopstvenog’. Ova tema je mesto za upoznavanje sa spomen obeležjima. I ništa više od toga.:)


 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
SPOMENIK NEZNANOM JUNAKU NA AVALI

200804181000557086avala.jpg


Posle Prvog svetskog rata, lokalno stanovništvo pronašlo je veći broj grobova srpskih vojnika poginulih u ratu, među njima i grob jednog neznanog srpskog vojnika. Narod okolnih sela je tom vojniku 1922. podigao skromni spomenik u obliku krsta. Kasnije je Državni odbor za podizanje spomenika Neznanom junaku odlučio da mu se na vrhu Avale podigne reprezentativniji spomenik.


Tri spomenika u Ivanjici

„Spomenik revolucije“

93861300.jpg


Spomenik je mozaik. Predstavlja izuzetno umetničko delo i najveći je mozaik na otvorenom prostoru kod nas. Autor ovog značajnog ostvarenja bio je ugledni jugoslovenski slikar Djordje Andrejević Kun, kome su u izradi spomenika pomagali njegovi mladi saradnici, a kasnije afirmisani jugoslovenski umetnici, Nada Hude, Miloš Gvozdenović i Ljuba Lah o čemu postoji zapis na ploči smeštenoj na severnoj strani spomenika. Otvoren je 1957. godine.

23020088.jpg


Spomenik revolucije u obliku je obrnutog trapeza, blago polukružno zakrivljenog. Nalazi se na ravnom postamentu načinjenom od ploča belog mermera. Sa prednje strane nalazi se mozaička predstava skupine revolucionara u jurišu, uradjena od sitnih glaziranih keramičkih pločica. Na bočnim stranama postavljene su mermerne žardinjere. Sama kompozicija ne sadrži tekstualni epitaf, već se u podnožju mozaičke monumentalne kompozicije nalazi natpis: 1941-1945.

79272497.jpg


Spomenik revolucije u Ivanjici predstavlja izuzetno vredno umetničko ostvarenje izvedeno u stilu tada aktuelnog socijalističkog realizma. Ovaj vojni memorial u potpunosti je obnovljen 2008. godine u skaldu sa projektom stručnjaka Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva. Spomenik revolucije je proglašen za prostorno kulturno istorijsku celinu od velikog značaja.
 
Član
Učlanjen(a)
24.04.2010
Poruka
5
Skulptura zanatska umetnička livnica

Objekat D.P.Skulptura, Carigradska 23, Beograd je u postupku utvrđivanja kao kulturno dobro od strane Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
D.P.Skultura ( bivša Plastika) je livnica u kojoj je od 1948 godine, može se reći, poniklo jugoslovensku i srpsko vajarstvo.
 

Prilozi

  • 34A_1702.jpg
    34A_1702.jpg
    100,1 KB · Pregleda: 10
Natrag
Top