Najveće matematičke zagonetke

Član
Učlanjen(a)
16.11.2009
Poruka
205
To sa Ahilom i kornjacom je lako reseno pojavom infinitezimalnog racuna. Dakle, tacno je da kornjaca i u nekom veoma kratkom vremenu dt predje neki mali put dx, ali za to vreme Ahil predje veci put, odnosno 10dx, tako da se rastojanje izmedju Ahila i kornjace stalno smanjuje i mora jednog trenutka biti nula, a u kom trenutku moze se izracunati i prostim racunom, tj.
S=10vt=100m+vt
odakle je:
t=100m/9v=11.11111.../v
gde je v brzina kornjace.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
"Reče jedan čovek drugome: "Imam dva puta više godina nego što ste vi imali tada kada sam ja imao onoliko godina koliko vi imate sada, a kad budete imali toliko godina koliko ja imam sada, imaćemo zajedno 63 godine"!
Koliko svaki od njih ima godina?"

Ovu jednacinu sam resavala i resavala i resavala wacko2 i uvek dodjem do nekih nebuloznih cifara tako da ih necu ni reci :roll:.Ako neko resi pre mene neka napise slobodno,nije ovo Re samo meni dao da resavam :) ...
Označimo broj godina starijeg lika sa x, a mlađeg sa y. Po uslovu zadatka, kada je starijem bilo y godina (a to je bilo pre x-y godina), a mlađem y-(x-y)=2y-x, mlađi je bio dva puta mlađi nego što stariji danas ima godina. Znači x=2*(2y-x). Kada mlađi budeo imao x godina, tj kroz (x-y) godina, zbir njihovih godina biće 63. Znači x+(x-y)+x=63. Rešenje: x=28, y=21 :)

Za Ahila i kornjaču ste u pravu, to je više filozofska začkoljica, a rešenje je u geometrijskim nizovima... :yea:
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2009
Poruka
205
А могли бисмо и мало озбиљнијих ствари.
Је л' читао ко нешто о Римановој хипотези?

А може и о неком од других проблема за чије решење Клејов институт даје милион долара:
Millennium Prize Problems - Wikipedia, the free encyclopedia

Листу најважнијих нерешених проблема је 1900. године начинио Хилберт:
Hilbert's problems - Wikipedia, the free encyclopedia
 
Član
Učlanjen(a)
13.09.2010
Poruka
100
Na sredini okruglog jezera raste gljiva.Svaki dan naraste u precniku duplo veca.
Za 10 dana prekrije cetvrtinu jezera.
Za koliko ce dana prekriti cijelo jezero.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.09.2010
Poruka
100
Pocetni poluprecnik gljive je r_1, , sljedeci dan je 2r_1,..., deseti dana 2^9r_1, odnosno povrsina kruga gljive raste geometrijskom progresijom.

Imamo
P_1=(2^9r_1)^2∏

P=4P_1
sredjivanjem jednacine dobijamo
2^(2n)=2^2*2 2^(18)
2^(2n)= 2^(20)
2n=20 => n=10

Gljivi treba jos jedan dan da zauzme cijelu povrsinu jezera
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.09.2010
Poruka
100
Pomocu broja 8 napisati broj 1000. Dozvoljene su sve racunske operacije.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.09.2010
Poruka
100
Koloniju od 200 bakterija napao je jedan virus. U toku prvog minuta virus unisti jednu bakteriju, a zatim se on podijeli na dva nova virusa i svaka od preostalih bakterija se podijeli na dvije nove bakterije.
U sljedecem (drugom) minutu, dva virusa uniste dvije bakterije, svaki po jednu, a zatim se svaki od njih podijeli na dva virusa i svaka od prezivjelih bakterija podijeli se na dvije bakterije.Proces se dalje nastavlja na isti nacin. Za koje ce vrijeme virusi unistiti sve bakterije?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
02.12.2010
Poruka
12
ukoliko želite da se upoznate sa proširenom matematikom download
2shared - download m.s. math 2.pdf
matematika koja ima rešenja za sve probleme. Napomena : proširena matematika se postepeno popunjava. Hvala

Postavite ovaj problem svojim učiteljima,nastavnicima,profesorima, i drugim ličnostima koji kreiraju obrazovanje.
 
Natrag
Top