Najveće matematičke zagonetke

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Govorio sam šta ja neću radim a to se nije odnosilo na druge :dntknw:
Dakle ni na koga nisam mislio kad sam rekao, to što sam rekao yes3

Ja predlazem da nam od sada dragi Row zadaje "problemcice".To bi tek bila prava zavrzlama,mogli bi svi da odustanemo od pokusaja resavanja zadataka...smile3
 
Član
Učlanjen(a)
12.04.2010
Poruka
591
Objasnjenje:
Niz brojeva se sastoji od grupa od dva broja.
Prvi broj oznacava koliko puta se broj u prethondnoj sekvenciji pominje, a drugi broj oznacava koji je to broj.
Dakle:
sekvencija pocinje sa brojem 1 (prvi red) - odgovor na ovo je 11 jer se jedan put pominje broj jedan.
odgovor na 11 je 21 sto znaci da se dva puta pominje jedinica.
u broju 21 imamo jedan put broj dva (12), i jedan put broj jedan (11). sto znaci da je odgovor 1211.
u broju 1211 imamo prvo jedan put broj jedan (11), jedan put broj dva (12), i dva puta broj jedan (21), sto znaci da je odgovor 111221.
u broju 111221 imamo tri puta broj jedan (31), dva puta broj dva (22), i na kraju jedan put broj jedan (11), sto znaci da je odgovor 312211
itd
itd...


A sta bi sa ovim nizom gde se traze sledeca tri broja
1, 2, 2, 4, 8, 11....
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
856
A sta bi sa ovim nizom gde se traze sledeca tri broja
1, 2, 2, 4, 8, 11....

Najvece dostignuce ili pronalasci koji su izmenili rapidno istoriju coveka/covecanstva, posle: vatre, tocka, parne masine je INTERNET !!!

Onaj prethodni me je namucio, i, priznam, nisam nasao logiku:fool:, ali da sam nastavio Sizifof posao, ne bih nasao sve ove i buduce glavolomke koje ce biti u ovoj izvanredno zanimljivoj temi, ...

Kolegici "summer", moram dodat ispriku ako sam bio nejasan:
:"max ne bih se složila da su šanse pola-pola,..."
Verovatnoca za davanje tacnog odgovora je 1/2 :1/2, jer imamo samo 2 boje, pa ako lupimo jednu od njih, (boja) a imamo srecnu zvezdu, tamo negde, resili smo zadatak !?!
Zato nam treba obrazlozenje, iskljucuje srecu kao ne matematicku i ne logicku velicinu.

Kod:
Naravno znajuci da su u pitanju samo 2 boje, jasno je  da su sanse za tacan odgovor: pola-pola.
Trazi se obrazlozenje, a ne sreca, pri odgovoru.

a sto se tice niza, brojevi koji nedostaju/nastavljaju niz su:
33,37,148,153,768,...

1
1+1=2
2*1=2
2+2=4
4*2=8
8+3=11
11*3=33
33+4=37
37*4=148
148+5=153
153*5=765
...

Еvo jednog predloga za "sendi", da otvori jos jednu temu u istom delu foruma
samo sa resenjima, samo za resenja,
tako bi mnogi ljubitelji matematike i logike mogli da "glavolomuju" i nalaze zanimljive zadatke, a oni koji hoce instant resenja, skoknu na temu sa resenjima i tamo ih pogledaju.
Predlazem knjigu zadataka a resenja na kraju knjige, jer kad skrolujem po temi, ne mogu ni da hocu, da nevidim necije elegantno resenje, pa sam uskracen za mogucnost da pregrejem procesor u glavi i :fool: svojoj.
Predlog, nis vise...

Dodato posle 8 Sati 16 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

matematika mi je srednje ime

pa daj koji zanimljiv problemcic, samo nemoj i resenje odmah
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Nešto lagano, za zagrevanje (i Anđu kojoj je dosadno :blum3:):
U sobi su četiri ugla. U svakom uglu sedi mačka. Nasuprot svake mačke su tri mačke. Ispred repa svake mačke je po jedna mačka.
Koliko je ukupno mačaka u sobi?


Reče jedan čovek drugome: "Imam dva puta više godina nego što ste vi imali tada kada sam ja imao onoliko godina koliko vi imate sada, a kad budete imali toliko godina koliko ja imam sada, imaćemo zajedno 63 godine"!
Koliko svaki od njih ima godina?
 
Član
Učlanjen(a)
12.04.2010
Poruka
591
Nešto lagano, za zagrevanje (i Anđu kojoj je dosadno :blum3:):
U sobi su četiri ugla. U svakom uglu sedi mačka. Nasuprot svake mačke su tri mačke. Ispred repa svake mačke je po jedna mačka.
Koliko je ukupno mačaka u sobi?


Reče jedan čovek drugome: "Imam dva puta više godina nego što ste vi imali tada kada sam ja imao onoliko godina koliko vi imate sada, a kad budete imali toliko godina koliko ja imam sada, imaćemo zajedno 63 godine"!
Koliko svaki od njih ima godina?


Zahvaljujem Re :yea:

Pa cetiri macke,to je prosto :blum3:

A ovu jednacinu sa dve nepoznate cu resavati malo posle wacko2
 
Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
856
Ahil i kornjaca:
Lopovi opljackaju banku, recimo, i beze autom jedinom ulicom iz grada, brzinom 100 km/h, recimo-posle predjenih 100 km, krenje za njima policija, brzinom od 150 km/h, recimo ?
Prema razmisljanju kolege Re-a, policija nikad ne moze stici lopove ?

Zar ovo nije isti problem sa drugim akterima ?
Vratimo se na Ahila i malu kornjacu:
Sta ce se desiti kroz 2 sata ? iz njihovog primera ?

Ahil trici 100 m/h, kornjaca 10 m/h i ima prednost 100 m ili 1 cas. To su uslovi !
Za 2 sata Ahil ce pretrcati/preci put od 200 m
Za 2 sata kornjaca ce preci put od 20 m i +onih 100 prednosti koje ima iz uslova, = 120 m

Ocigledno da ce Ahil po isteku 2 sata, sedeti i mozda cekati malu kornjacu kojoj ce trebati jos 6 sati da dodje do mesta na kome ceka Ahil !!!



Kanapi:
kanap br 1 upalimo na oba kraja, istovremeno
kanap br 2 upalimo na 1 kraju
Kanap br 1 sagori za 30 min
u tom trenutku upalimo drugi kraj kanapa br 2, i od tog trenutka on sagori ceo za preostalih 15 min.
30+15 =45
 
Član
Učlanjen(a)
12.04.2010
Poruka
591
"Reče jedan čovek drugome: "Imam dva puta više godina nego što ste vi imali tada kada sam ja imao onoliko godina koliko vi imate sada, a kad budete imali toliko godina koliko ja imam sada, imaćemo zajedno 63 godine"!
Koliko svaki od njih ima godina?"

Ovu jednacinu sam resavala i resavala i resavala wacko2 i uvek dodjem do nekih nebuloznih cifara tako da ih necu ni reci :roll:.Ako neko resi pre mene neka napise slobodno,nije ovo Re samo meni dao da resavam :) ...

A za kanape sam znala da ima veze sa paljenjem sa oba kraja samo nisam totalno da skontam kako i sta :dntknw: ...
 
Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
856
Ako neko resi pre mene neka napise slobodno,nije ovo Re samo meni dao da resavam :) ...

nisam uspeo, jos uvek, mozda nam Re pomogne...

evo nesto lakse, za uz kavu ili caj,

Pitali su oca koliko njegova dva sina imaju godina. On je odgovorio:” Ako
proizvodu broja njihovih godina dodate zbir njihovih godina dobicete broj 14.”
Koliko sinovi imaju godina?





Ako je jedna cigla teška 1 kg i cetvrt cigle, koliko su teške tri cigle?
 
Natrag
Top