Najskuplji „ferari“ svih vremena?

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.544
Najskuplji „ferari“ svih vremena?

Izuzetno redak model trkačkog „ferarija“, tačnije primerak koji je osvojio niz trka 1950-tih godina, sprema se da obori svetski rekord u količini para za koju će biti prodat jedan automobil iz Maranela! Procena je 12,5 miliona evra.

„Ferari 375 plus“ bio je među najbržim i najjačim „zverima“ tog vremena, u prilog čemu govore šampionske titule iz Le Mana i Silverstona 1954. godine.

Najskuplji-ferari,%20foto-1.jpg

Prelepa „zver“: Pobeđivao na trkama u Le Manu i Silverstonu 1954. godine
Samo četiri trkačke verzije ovog automobila su napravljene, dok je jedan ulični model ručno sklopljen za belgijskog kralja, navodi Dejli mejl.

Crvenu furiju sa 4,9-litarskim "V12" motorom, sa 330 konja, koja je dostizala maksimalnu brzinu od 281 kilometar na sat, mogli su da „obuzdaju“ samo najbolji i najhrabriji vozači.

Najskuplji-ferari,-foto-2.jpg

Za njenu najpoznatiju pobedu – u trci „Karera Pan-Amerikana“ kroz Meksiko – zaslužan je italijanski as Umberto Maljoli.

Ova italijanska zvezda je stazu dugu 3.220 kilometara prevezla prosečnom brzinom od 172 km/h, dok je jednu petočasovnu etapu pred kraj trke, gotovo „preleteo“ – Maljoli je tada vozio prosečnom brzinom od čak 240 km/h.

Najskuplji-ferari,-foto-3.jpg

„Ferarija 375 plus“ su se toliko plašili na stazi, da su mu u Francuskoj nadenuli nadimak "Le Monstre" (Čudovište).

U Velikoj Britaniji su ga zvali „Strašni četiri-devet“.

Međutim, 1958. godine je već bio zastareo pa ga je kupio američki kolekcionar automobila Karl Kliv za oko 15.000 evra (toliko bi to bilo danas).

Sa-trke,-foto-3.jpg

Najpoznatija pobeda: U trci „Karera Pan-Amerikana“ kroz Meksiko
Bogati Amerikanac je planirao da zameni ogromni "V12" motor, ali je automobil pao u zaborav i ostao da stoji van Klivove kuće u Sinsinatiju.

Motor, njegov poklopac, doboš-kočnice, poklopac prtljažnika i vrata su skinuti sa šasije i držani u ambaru.

Najskuplji-ferari,-foto-4.jpg

Ostatak je stajao u šumovitoj zoni skoro 20 godina – toliko „ga nisu voleli“ da je drvo počelo da raste iz praznog prostora za motor.

Bez znanja vlasnika, gospodina Kliva, automobil je premešten sa njegovog poseda 1989. godine, i prodat jednom Francuzu za oko 37.600 evra.

Kliv je prijavio da je ukraden, pa je zaplenjen u Belgiji, gde je „krenuo“ na izložbu.

Vlasti su zaključile da je prodaja bila obavljena „sa dobrim namerama“, pa je 1990. godine „pušten“ i prodat uvozniku „Ferari“ automobila Žaku Svotersu, bliskom prijatelju Enca Ferarija.

Sa-trke,-foto-1.jpg

Mehaničari vrše poslednje provere u „Ferarijevom“ timu pred početak trke u Le Manu
Svoters je pristupio restauraciji legendarnog vozila, rešen da mu vrati staru slavu – sa sve delovima koji su stajali u ambaru.

Danas se prodaje od strane Svotersove porodice, tri godine nakon njegove smrti.

Predviđa se da će dostići cenu od najmanje 12,5 miliona dolara, što će oboriti svetski rekord u prodaji jednog trkačkog „ferarija“ na aukcijama.

Sa-trke,-foto-2.jpg

Velika pobeda u Le Manu
Filip Kantor, ekspert za motorna vozila iz aukcijske kuće „Bonam“, kaže: „Ovo je zaista specijalan automobil. Trkački automobil koji je, pod broj jedan redak, jer su napravljena svega četiri komada i jedan ulični. A drugo, ovo je jedini koji je ostao. Učestvovao je u nekoliko najvećih svetskih trka i vozili su ga neki od najboljih svetskih vozača“.

„Najvažnije je što ima originalni broj šasije, koji je neosporan – ne postoji drugi takav auto na svetu, i njegov identitet nikada nije doveden u pitanje. Devedesetih godina prošlog veka je predivno sređen. Otada je dva puta učestvovao u 'Le Man klasiku'.“

Najskuplji-ferari,-foto-5.jpg

Aukcija će biti održana na „Gudvud festivalu brzine“ u Čičesteru, u Zapadnom Saseksu, 27. juna.

_spacer.gif

rts
 
Natrag
Top