Na Berkliju je i dan od 200 sati kratak

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Na Berkliju je i dan od 200 sati kratak


Marko Đorđević i ja smo jedini dobitnici ove nagrade iz naše zemlje. Nadam se da će se „tradicija” nastaviti – kaže bubnjar Branko Popović


branko-popovic-1.jpg

Branko Popović Foto Dejan Janošević



Mladi Branko Popović aktuelni je dobitnik godišnje nagrade za najboljeg muzičara na odseku za bubnjeve Berkli koledža u Bostonu. Priznanje „Avedis Zildjian Endowed Scholarship Award” nosi ime po osnivaču najstarije i vodeće kompanije za proizvodnju činela, a nagrada podrazumeva upravo set činela i stipendiju.

– Ovu nagradu je 1994. osvojio i Marko Đorđević. Zanimljivo je da smo Marko i ja za sada jedini bubnjari sa ovih prostora koji su studirali na Berkliju, i da smo obojica dobitnici iste nagrade. Marko već petnaestak godina živi u Njujorku, i nalazi se na samom svetskom vrhu kada su bubnjari u pitanju. Profesor je na Drummers Collective, jednoj od najelitnijih škola za bubnjare... Nadam se da će naši budući muzičari nastaviti „tradiciju” dobijanja ove nagrade – kaže Popović za naš list.
Mogućnosti koje ovaj vodeći koledž za džez i savremenu muziku pruža, kako objašnjava, veoma su široke.
– Sve zavisi od interesovanja i ciljeva. Ukoliko vam je cilj da završite fakultet da biste dobili diplomu, to naravno nije neki poseban problem, kao ni na ostalim fakultetima. Ali, ukoliko stvarno želite da maksimalno iskoristite sve što Berkli daje, dan koji traje 200 sati bio bi kratak. Kada se nalazite u jednom fantastičnom okruženju učenika (300 bubnjara godišnje izađe sa ove škole) i profesora sa svih krajeva naše planete, i ako posedujete svu motivaciju ovog sveta, i tada će vam vreme leteti munjevitom brzinom. Zato sam se ja svojski trudio da usvojim ono što sam čuo od svojih 60 profesora sa kojima sam do sada bio u kontaktu. Berkli je izuzetno otvorena škola za sve muzičke stilove, i možda jedino mesto na kome u jednoj sobi možete da čujete muzičare koji sviraju metal, u drugoj, odmah pored, džez, u trećoj afro-kuban... – kaže muzičar.
Branko trenutno ne razmišlja o povratku u Beograd. Nedavno je polagao prijemni za master studije na Državnom univerzitetu Njujorka, primljen je, ali konkurisaće na još neka mesta pa tek onda doneti odluku. U svakom slučaju, na masteru planira da se prvenstveno posveti muzici koja ima korene sa naših prostora, u kombinaciji sa modernijim zvukom.


M. S.

Objavljeno: 02.02.2011.
Izvor: Politika



 
Natrag
Top