Moji izumi - Nikola Tesla

Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Moji izumi - Nikola Tesla


Teslina autobiografija se pojavila 1919. godine i izazvala veliko interesovanje, a njen neobičan naziv Moji izumi, poticao je od Teslinog shvatanja da su njegovi izumi sav njegov život i da je sve u njegovom životu njima bilo potčinjeno. Autobiografija nije opširna, ali je izuzetno interesantna jer sadrži mnoštvo podataka o Teslinom životu i radu, o njegovom subjektivnom viđenju sveta oko sebe, osećanjima, razmišljanjima, odnosima prema nauci, problemima i potrebama društva.
Nikola Tesla (Smiljan, Austrijsko Carstvo, 10. jul 1856. — Njujork, Njujork, SAD, 7. januar 1943) je jedan od najpoznatijih svetskih pronalazača i naučnika u oblasti fizike, elektrotehnike i radiotehnike. Rođen je 10. jula 1856. u selu Smiljan kod Gospića (Austrijsko Carstvo, danas Hrvatska) u srpskoj porodici, a umro 7. januara 1943. u Njujorku, SAD.​
Najznačajniji Teslini pronalasci su polifazni sistem, obrtno magnetsko polje, asinhroni motor, sinhroni motor i Teslin transformator. Takođe, otkrio je jedan od načina za generisanje visokofrekventne struje, dao je značajan doprinos u prenosu i modulaciji radio - signala, a ostali su zapaženi i njegovi radovi u oblasti rendgenskih zraka. Njegov sistem naizmeničnih struja je omogućio znatno lakši i efikasniji prenos električne energije na daljinu. Bio je ključni čovek na izgradnji prve hidrocentrale na Nijagarinim vodopadima. Pošto nikada nije obraćao mnogo pažnje na svoje finansijsko stanje, umro je u svojoj 87. godini, siromašan i zaboravljen. Jedini je Srbin po kome je nazvana jedna međunarodna jedinica mere, jedinica mere za gustinu magnetnog fluksa, Tesla.​



:download:
Kod:
[URL="http://www.divshare.com/download/launch/17386507-14a"]Moji izumi  -  Nikola Tesla
[/URL]
 
Natrag
Top