Moderna obuka za buduće policajce

Dałe
Učlanjen(a)
04.10.2011
Poruka
3.295
Moderna obuka za buduće policajce


Izvor:B92



U Centra za osnovnu policijsku obuku u Sremskoj Kamenici se budućim policajcima simuliraju one situacije koje će im se dešavati kada zaista i stupe na dužnost.

4698334554ed25796d54c9477732146_220x285.jpg

U ovom centru se budući policajci pripremaju za zadatke, dok na istom mestu vežbaju i već iskusni policajci.

"Nakon što završe teorijski deo obuke, prelaze na praktični, gde dolaze kod nas i uče sve - od osnovnih ovlašćenja, upozorenja, naređenja, legitimisanja, do završne faze kada rade upotrebu vatrenog oružja", kaže Zoran Veselinović, kotrener.

Taktička kuća je grad u malom - tu postoje prava policijska stanica, dvosoban stan, menjačnica, kafić, gradski trg, a imitiraju se najčešća razbojništva koja se dešavaju u Srbiji. Nadređeni sa ovog mosta prate akciju, a cela kuća, inače bivša fiskulturna sala, ozvučena je i pokrivena kamerama.

"Radimo ovde kompletnu analizu sa polaznicima i sa kotrenerima. Znači, ono što je bilo eventualno propušeno prilikom primene policijskih ovlašćenja, mi to odmah korigujemo i u svakoj sledećoj situaciji ispravljamo te nedostatke, da se to sutra na terenu ne bi dogodilo", kaže Miodrag Perać, šef odseka za policijska ovlašćenja.

Međutim, pre nego što polaznici u taktičkoj kući upotrebe oružje koje umesto metka ispaljuje kapsule sa odgovarajućom bojom, prvo dolaze na ovo mesto. U pitanju je filmska streljana. Svako na platnu dobija poseban zadatak i laserski pištolj.

"Do sada smo mi izveli na put mali broj policajaca, tek 700. To je mali broj da bi se primetilo šta je urađeno ovde u Centru u protekle 4 godine. Mislim da će u narednom periodu naši građani biti zadovoljni obukom koja se pruža policajcima", kaže Biljana Puškar, direktorka Centra za osnovnu policijsku obuku.

Centar za osnovnu policijsku obuku zamenio je Školu unutrašnjih poslova, pa sada, umesto četvorogodišnjeg školovanja, obuka traje godinu dana. Ipak, treneri su saglasni da sada ima mnogo više prakse i da se radi modernije. Zbog toga se ovaj centar se ne razlikuje od drugih policijskih centara u Evropi.
 
Natrag
Top