Moć reči.....

Učlanjen(a)
26.11.2010
Poruka
45
..ajde malo da oživimo temu ...
...moć govora po svom kapacitetu i intenzitetu ovisi o retoričkim veštinama i argumentaciji koja se unutar govora vešto ugrađuje ...
...u tom smislu , podvukao bih shvatljivo uveravajuću argumentaciju koja se izuzetno često koristi u komunikaciji -- nezavisno dali je reč o dijalogu ili monologu ... ovaj oblik dokazivanja bazira se na : delimičnim istinama , nedokazljivim tezama , naizgled uporedljivim tvrdnjama i sl. iskazima ... sam iskaz mora biti pevljiv i prijemčiv za memoriju .. ne retko se daje u naizgled uporedljivim paralelama ili kroz metaforičan govor ...
..svakako da ta argumentacija ne može da izdrži ni jednu dijalektičku proveru ; jer konačno , ona je bazirana na falšnim iskazima i netačnostima .. zato je ona više manje manipulativna - lažna - netačna - i dokazljivo nelogična ...

..moj omiljen primer , u kome se shvatljivo uveravajući argumenti eksploatišu do neviđene manipulativne krajnosti u takozvanoj moći govora je :
"Vox populi , vox Dei " >>glas naroda , glas Boga<<

...i kao što dolikuje jednoj pevljivoj izreci , sročenoj na hiperboličan način , i ovde je potrebno dodatno objašnjenje -- zarad totalnog pojmanja značenja rečenog ... a to bi nekako ovako bilo rečeno populističkim govorom :" ono što narod želi , Božija je zapovest i sveta naredba " ...
... ova politička izreka , često se kratko naziva : " glas naroda " ....
... u glasu naroda objedinjuje se politička moć manipulanta i on sa punim pravom izvršava to Božije zakonitosti ...mislim da netreba posebno objašnjavati ovu stvar , jer nama još odzvanja u glavi od tog " glasa naroda " ...
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Reči su najjače oružje još od antičkog vremena. Imaju najširi opseg delovanja. Danas se ogromna količina novca troši na ''reči'': lobiranje manjih država kod većih, reklame, organizovanje mitinga, sijaset kampanja... Ratovi počinju i završavaju se pričama, a puške, tenkovi, avioni imaju samo epizodnu ulogu. Moć reči je neograničena.
 
Učlanjen(a)
26.11.2010
Poruka
45
...kolika je moć govora, slikovito kazuje naš deseterac ... naime, ljudi i događaji opevani u desetercu postaju mitske neoborive istine .. istorijske činjenice .. recimo , niko više ne može bilo kojojom argumentacijom da sruši lik kraljevića marka ( pljačkaroš , ratna psina , vršio genocid nad sopstvenim stanovništvom od vardara do dunava -- ništak ) koji je uzor mnogim generacijama i na koga se ugleda bezbroj važnih ljudi - vođa ( koji čine slične zločine kao on ) i ulaze tako u deseterac ... nikome se ne može utuviti u glavu da su ajduci sa svojom ajdučijom pljačkali nezaštićeno sopstveno stanovništvo u zaseocima ( nema ni jednog turskog karavana opljačkanog ni jednog paše i kesadžije ubijenog i poharanog os silnik ajduka i silne ajdučije ) - sem sirotinje raje ...
..zahvaljujući moćima govora i deseteračkom stilu kazivanja, mi i danasnje masovne ubice novčano nagrađujemo i ordenjem kitimo ; kod nas i dandanas ubice nasleđuju ubijene ; ratni plen i plen iz sveopšte pljačke pošteno je stečen imetak ... i onaj koji najviše opljačka i pobije , taj je najuzorniji čovek ovog društva ...

..zaista , moć govora je čudo u srpštini oplođenoj: jevrejštinom, atlanskim i anglo američkim protestantizmom , pravoslavnom rusovilijom i grčkim cincarizmom ...
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
"Govorite besprekorno

Recite samo ono što mislite.
Izbegavajte da govorite protiv sebe.

Koristite moć svoje reči u svrhu istine i ljubavi."

Iz knjige Peti sporazum
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Riječ je za mene sve. Riječ mi sve kazuje, sve predstavlja, sve daje i sve mi uzima. I nema ništa jače od riječi. Imam u sebi toliko riječi, da me one naprosto guše, jer žele da izađu vani, ali postoji nesrazmjera između te ogrome količine nagomilanih riječi i osjećaja u meni i brzine komunikacije i nemogućnosti izražavanja istih, na pravi način. Zato je moj jedini cilj u životu iznijeti te riječi među ljude, biti pisac to je nešto najsavršenije, jer barata najljepšim alatom, a to su riječi. Nažalost, da budem pisac, to su moji neostvareni snovi.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Moć riječi je neupitna. Upitno je da li su iste riječi jednako moćne kada su kazane od autoriteta i diletanta? Vrlo je nezgodno kada loš čovjek kaže dobru riječ!
 
Učlanjen(a)
20.02.2013
Poruka
535
Прелепа тема...
Речи су наш начин да изскажемо своје емоције и своје мисли пренесемо другима... Али, обично други немају иста искуства као ми, па се речи доживљавају на мало другачији начин, и онда установимо како су речи понекад недовољне да објасне наизглед очигледно стање ствари...
А њихова моћ сеже далеко у прошлост и у њих је уткано све знање наших предака... Само је на нама да их доживимо и да учимо како се употребљавају... :)
 
Natrag
Top