Moć reči.....

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
"Koliko mogu reći, toliki je moj svet " ... znači koliko je naša moć da kažemo... ispričamo... objasnimo...tolika je veličina naseg sveta...-rekao je jedan filozof.:)

U današnje vreme kada imamo puno nacina komunikacije...mislim da u ovome i te kako ima istine.
Ako imamo veliki fond reči...uspemo da kažemo... objasnimo našim prijateljima,kolegama,rođacima,partneru...toliko ili čak i više dobijemo.
Ako ćutim... ne govorim... moj svet se svodi na mene i dobijam samo onoliko koliko sama sebi mogu dati,a da li je to dovoljno...ipak je svet puno veći???

Šta vi mislite o svemu tome? Kolika je po vama moć reči? Sposobnosti reći? Da li je to zaista moć?
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.972
Epitaf na grobu velikog pesnika Branka Miljkovića glasi: "Ubi me prejaka reč".
Tolika joj je i moć, po meni.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
"Koliko mogu reći, toliki je moj svet " ... znači koliko je naša moć da kažemo... ispričamo... objasnimo...tolika je veličina naseg sveta...-rekao je jedan filozof.:)

U današnje vreme kada imamo puno nacina komunikacije...mislim da u ovome i te kako ima istine.
Ako imamo veliki fond reči...uspemo da kažemo... objasnimo našim prijateljima,kolegama,rođacima,partneru...toliko ili čak i više dobijemo.
Ako ćutim... ne govorim... moj svet se svodi na mene i dobijam samo onoliko koliko sama sebi mogu dati,a da li je to dovoljno...ipak je svet puno veći???

Šta vi mislite o svemu tome? Kolika je po vama moć reči? Sposobnosti reći? Da li je to zaista moć?

Tema je dosta duboka i svakako da predstavlja jedan neizostavan deo ličnosti. U stvari, na kraju se sve svede na aktivnosti emocija i razuma i usmeravanje energije u određenom pravcu. Koliko sebe zaista dajemo druga strana neće uvek lako da primeti i proceni. Pri tome reči koje izlaze imaju presudnu ulogu. Na koji način će biti iskoriščene i koliko vremena smo spremni drugima da damo da bi smo se razumeli isključivo od nas zavisi.
Za mene fond upotrebljenih reči nije presudan ali ako se neko odluči da funkcioniše na način da malo govori onda je izabrao teži put jer sam tako druge navodi na predrasude, sužava im izbor u proceni. Međutim u svemu tome postoji ravnoteža. Postoje osobe koje mnogo govore ali su njihove reči prazne, malo toga ličnog previše plastični sadržaji...ali postoje osobe koje malo govore njihovo izražavanje je sadržajno, precizno, drugačije a samim tim i zanimljivo....
Pre tome mera uvek mora da postoji a to znači i harizma i srce i emocije i celokupan stav a sve to da bi smo inspirisali druge i zauzvrat više dobili :)
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Koliko sebe zaista dajemo druga strana neće uvek lako da primeti i proceni. Pri tome reči koje izlaze imaju presudnu ulogu. Na koji način će biti iskoriščene i koliko vremena smo spremni drugima da damo da bi smo se razumeli isključivo od nas zavisi.
Za mene fond upotrebljenih reči nije presudan ali ako se neko odluči da funkcioniše na način da malo govori onda je izabrao teži put jer sam tako druge navodi na predrasude, sužava im izbor u proceni. Međutim u svemu tome postoji ravnoteža. Postoje osobe koje mnogo govore ali su njihove reči prazne, malo toga ličnog previše plastični sadržaji...ali postoje osobe koje malo govore njihovo izražavanje je sadržajno, precizno, drugačije a samim tim i zanimljivo....
Pre tome mera uvek mora da postoji a to znači i harizma i srce i emocije i celokupan stav a sve to da bi smo inspirisali druge i zauzvrat više dobili :)

Svaka čast, veoma lepo rečeno i slažem se u potpunosti :)
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Epitaf na grobu velikog pesnika Branka Miljkovića glasi: "Ubi me prejaka reč"

Kada se govori o nečemu onda treba znati šta to zaista jeste. Ljudsko biće je uspelo da iznedri reč samo zahvaljujući sposobnosti da mašta. Odatle i stižu naš govor i reči u njemu. Tek kada možemo da stvorimo sliku, zamislimo ono što zvuk reči predstavlja, nastaje njen smisao. Bez toga je reč samo melodija. Tako, zvucima komuniciramo sa životinjama koje su uz nas, na primer kerovima.

Dakle, reč je vrlo kompleksan, složen sklop i opasna alatka. Setite se samo onih demagoga i kojekoga još iz bliže i dalje prošlosti koji su zloupotrebljavali moć reči. Upravo iz tog razloga, a ima ih još, svako bi trebalo da se odgovorno odnosi prema svakoj svojoj izgovorenoj reči. Ispeci pa reci, rekli bi.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Riječ, to jest, govor su najvažnije sredstvo komunikacije među ljudima. Onog trenutka kada je homosapijens počeo da komunicira riječima, postao je čovjek!
Malo reći a puno kazati je umjeće koje ne posjeduje svako od nas. Zato je poezija mnogima tako privlačna. Mnogo je i onih koji puno govore, a ništa, ili skoro ništa ne kažu. Takvi obezvređuju riječi, čine ih jeftinim i prozaičnim. Dakle, riječ može biti jaka, oštra, ubojita, korisna, interesantna, značajna..., ako je kazana na adekvatan način, na apravom mjestu, u pravo vrijeme i u datom kontekstu, kao što može biti i slaba, beznačajna, dosadna, šuplja..., ako je kazana, ne da nešto kaže, nego tek da se kaže.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ista rec izgovorena od razlicitih licnosti ostavlja razlicit utisak,kako u pozitivnom tako i u negativnom smislu.Licnost onoga kome je upucena rec,takodje daje svoj licni doprinos izgovorenoj reci zavisno od toga kako dozivljavamo osobu koja nam se verbalno obraca.Rec se,ma kako bila snazna i mocna,u jednom trenutku od ceste upotrebe trosi,oduzima joj se ostrina i gubi znacaj.Sama po sebi nije ni dobra ni losa,njenu vrednost sami odredjujemo mislima i delom...
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Reci kao reci, ne znace nista ako nisu upucene iskreno i od osobe cija nam misljenje veoma znaci. ........
 
Natrag
Top