Mitarstva učenje PC

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ovdje ćemo da govorimo o Mitarstvima, da li su ona učenje PC ili nisu?

Da li su biblijska ili ne? Dakle sve o ovom učenju.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Mire, da li si procitao ovaj tekst:

PRAVOSLAVNO UCENjE O SUDBINI DUSE POSLE SMRTI
JEROMONAH SERAFIM ROUZ


Mitarstva

Pravoslavna Crkva smatra ucenje o mitarstvima tako vaznim, da ih spominje u mnogim bogosluzenjima (vidi neke citate u poglavlju o mitarstvima). Crkva ovo ucenje svim svojim umirucim cedima narocito izlaze u “Kanonu na ishod duse” koji svestenik cita kraj odra svakog umiruceg clana Crkve. U Kanonu se nalaze i sledeci tropari:

“Udostoj me da, odlazeci sa zemlje, ne budem zadrzan od vazdusnog kneza, nasilnika i mucitelja, sto na strasnom putu stoji i ispituje” (pesma 4).


“Predaj me, o Vladicice, u svestene i casne ruke Svetih Andjela, da njihovim krilima zaklonjen, ne ugledam bescasna, smradna i mracna lica demona” (pesma 6).


“Ti koja rodi Gospoda Svedrzitelja, daleko od mene odagnaj gorkih mitarstava poglavara i vladara ovoga sveta, kad budem na samrti, da bih te proslavljao vavek, sveta Bogorodice” (pesma 8).

Takvim recima Crkva priprema umiruceg pravoslavnog hriscanina za predstojeca ispitivanja.

Ucenje Crkve o stanju dusa na Nebesima i u adu do Strasnog Suda detaljnije je izlozeno u recima svetoga Marka Efeskog (v. prilog br. 1).

Mire, da li si primetio da u uvoj izjavi o Stanju mrtvih i mitarstvima, jeromonah Serafim, Roua na desetinama mesta podvlaci da je to ucenje Pravoslavne crkve.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Tripo, zasto si otvrio ovu temu kad smo toliko vremena proveli o mitarstvima na drugoj teme. Nema potrebe da to isto ponavljamo.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Necu da ucestvujem.

Sta sam imao to sam rekao na drugoj temi..

Ne postoji dogmat mitarstva u Pravoslavnoj crkvi jer je na vaseljenskom saboru takva ideja odbacena.

Mitarstva se ne uce na pravoslavnom fakultetu niti na veronauci!

Postoje jedino kanoni pomesnih crkava koji pominju mitarstva, a ti kanoni nisu obavezujuci jer ih nije izglasao vaseljenski sabor. Dakle to su lokalni kanoni, i ticu se uredjenja crkava (i bogosluzenja u njima), i nemaju uticaj na dogmat - ucenje crkve u celini.

Crkveni oci koji pominju mitarstva se ne dovode u pitanje, vec njihova dogma, kao sto u 1. veku niko nije Petra doveo u pitanje vec dogmu.

Dakle sveci nisu u pitanju!

Mitarstva nemaju nikakve veze sa paganizmom, jer u raspravi latina i grka na saboru svo vreme je citirana biblija a ne mitologija. Iako to ucenje nije proslo, ono nema nikakve veze sa mnogobostvom.


Tema je otvorena iz zelje da se zapocne kavga, i nemira doticnog, koji fanaticno zeli "pobiti" pravoslavlje..

Necu da lecim nicije frustracije.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mitarstva jesu zvanični stav Pravoslavne crkve, mada ima i onih koji nisu u to sigurni.

O tome postoje dokazi, a jedan od njih se može pronaći na internet stranici "SVETOSAVLJE"

Upravo je to najveći problem u SPC, što učenja nisu čvrsto utemeljena na jednom temelju - bibliji, već na različitim ljudskim mišljenjima i predpostavkama, i zato se tu uočava česta pojava - da jedni govore jedno a drugi drugo, kao neki vekovni sukob mišljenja u jednom taboru, demantujući jedni druge.

Biblija savetuje "BUDITE JEDNE MISLI MEĐU SOBOM"

Ako ne primenjujemo ovaj princip, onda je naša vera kao kula od karata koja će se uskoro srušiti.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Nivo djeteta koje se ljuti i onda kaže neću da igram.

To si ti, ti se igras (nije ni cudo jel radis u skoli), svi su rekli da si ti ko dete, pa to nabacujes drugima.

Ne znas nista drugo nego da napadas licnost. Ja sam odgovorio na sva pitanja.
Nisam lud pa da ponavljam jedno isto i lecim tvoje frustracije ovde.

Ti si opterecen ''pobijanjem'', i nista drugo ne znas nego da se svadjas.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mitarstva jesu zvanični stav Pravoslavne crkve, mada ima i onih koji nisu u to sigurni.

Ja sam dokazao da nisu, naveo sam reci pravoslavnog svestenika gde on kaze da to "nije dogmat", pokazao sam iz istorije da to nije proslo na saboru, a takodje sam dokazao da to nije zavedeno u "dogmatskom kanonu" (koji je nepromenljiv i izrazava zvanicno ucenje).

Izgleda da vi bolje poznajete pravoslavlje od samih pravoslavaca.

To su vase frustracije, "vi morate biti u pravu" i posto-poto isterati svoje, makar lagali, da bi opravdali sebe.

Dobro je neko rekao da je to sto radite bolesno.

O tome postoje dokazi, a jedan od njih se može pronaći na internet stranici "SVETOSAVLJE"

Isto tako na pravoslavnom sajtu " pouke . org" Svestenik pise sledece (upravo takvima koji kao ti izmisljaju neku dogmu):

"Немам намере да улазим ни у каква објашњавања ових учења која нису догматизована у православљу."

Prema tome, pojedinci mogu pisati sta god zele i verovati sta god hoce, ali to nije ucenje i stav crkve!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
To si ti, ti se igras (nije ni cudo jel radis u skoli), svi su rekli da si ti ko dete, pa to nabacujes drugima.

Vrlo važno.

Nisam lud pa da ponavljam jedno isto i lecim tvoje frustracije ovde.

Upravo si ti bio frustriran.

Ti si opterecen ''pobijanjem'', i nista drugo ne znas nego da se svadjas.

Tebi je iznošenje tuđeg mišljenja svađa. :beee:

Isto tako na pravoslavnom sajtu " pouke . org" Svestenik pise sledece (upravo takvima koji kao ti izmisljaju neku dogmu):

"Немам намере да улазим ни у каква објашњавања ових учења која нису догматизована у православљу."

Ali jesu učenje.

Prema tome, pojedinci mogu pisati sta god zele i verovati sta god hoce, ali to nije ucenje i stav crkve!

Kao što ni proždrljvcima nije bukvalno trbuh Bog, ali je opet obožavanje.
 
Natrag
Top