Misaona zagonetka za sve vernike

Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Zamislite da zivite u doba nacisticke nemacke, i da skrivate jevreje na svom tavanu.
Na vrata vam kuca gestapo, i pita vas da li kod vas ima jevreja.
Da li bi po vama bilo u redu slagati, i sakriti jadne ljude, ili bi ste rekli istinu, znajuci da je posledica za to njihova smrt?


Molim ateiste da ne sapucu...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Svako neka uzme svoj krst i neka pođe zamnom. Ko sačuva svoj život izgubiće ga a ko ga izgubi radi mena sačuvaće ga. Svaka vlast pa i nacistička je od Boga data. Zato niti bih čuvao ni samoga sebe na tavanu a kamoli drugove evreje pa ne bi morao da lažem već "ću mu pokazati koliko mora da propati radi imena mojega". Uostalom nema većih neznabožaca od drugova evreja za koje je Alah YHWH nazovi ga kako želiš svašta učinio i oni još nisu verovali. Nevjerojatno koje neznaboštvo tako mi zlatnog teleta.
A i treba prihvatiti onu biblijsku njegova krv na nas i na djecu našu čime su sami sebe osudili zato ih je Alah stalno predavao na milost i nemilost njihovim neprijateljima kroz vekove. Pa i dan danas spavaju sa automatom pod jastukom. Eto ja sam antiateista i ne šapućem jer je meni potpuno nebitno da li Alaha ima ili nema.Postojanje Boga je potpuno ne bitno jer on ne komunicira sa ljudima a ovi što "vjeruju" i Đavao veruje pa dršće, ne bih ja dao ni propadljivu dlaku sa glave za vjeru njiovu. Ja verujem samo u jedno ako trebam Alahu on zna gde me može naći ako li ne uzaludna je vjera njiova. Jer ako mu ne trebaju sada neće trebati Hristosu ni posle svih mi ponora duboke tame. Amin
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ovo je poznata Hipoteticka situacija koju pojedini iznose da bi dokazali da nije moguce ispuniti svaku pravdu i ostati dosledan Bozsanskim moralnim principima.

Pre svega, mi ne mozemo svoj zivot kreirati na hipotetickim situacijama, jer to nije princip Hriscanstva.

Hrscanin uvek treba da se moli da ga Gospod sacuva od iskusenja i situacija u koje bi mogao da se nadje, i da uvek ima cvrsto poverenje u Boga da ce ga on voditi na svakom koraku i izbavljati iz zla.

Ovo je izrazeno i u samim Isusovim recima koje je izgovorio uceci ucenike kako da se mole Bogu:

Ovako molite se vi, Oče naš,
Koji si na nebesima,da se sveti ime Tvoje; da dođe Carstvo Tvoje, da bude volja Tvoja, i na zemlji kao na nebu.
Hleb naš nasušni daj nam danas;
i oprosti nam dugove naše, kao što i mi opraštamo dužnicima svojim; i ne uvedi nas u iskušenje, no izbavi nas od zloga.
Jer je tvoje carstvo, i sila, i slava u vekove vekova. Amin.
(Mt. 6, 9; Lk. 11, 2)
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Radi se o tome, da nam kazete vas iskreni pristup ovakvom problemu. Sto je problem jednostavno odgovoriti, bez stihova, svojim recima?

Slagati, ili reci istinu?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Uvek treba govoriti istinu, ili precutati bez da se kaze i istina i laz ako je to potrebno.
Isus na sudu pred Jevrejskim Sinedrionom i Pilatom nije odgovarao na ono sto su ga pitali.
Odgovarati i pricati na neka pitanja koji vam ljudi postave, ponekad znaci odobravati bezakonje koje se u tom trenutku desava, i tu se mora povuci linija ili cutanjem, ili uljudnim odbijanjem svake diskusije.

U pomenutom hipotetickom slucaju, onaj ko je sakrio Jevreje u svojoj kuci, nije to morao da uradi, jer je to oblik svrstavanja na jednu ili drugu stranu u ratnom sukobu, i to uvek dovodi do posledica.
Ako je vec sakrio, tada se on treba moliti Bogu da on ucini cudo, i da oni koji te Jevreje traze tu kucu zaobidju.

Slicnih iskustava je bilo za vreme drugog svetskog rata, da na primer puska ne opali u coveka pred streljackim vodom, u vazduh da ali u njega ne jer se cudom zakoci, i slicno, i ja sam neka od ovih iskustava licno slusao.
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
To opet nije odgovor sta bi ti uradio. Poenta je da ga ti das, svojim rasudjivanjem, da se zamislis u datoj situaciji, i reagujes.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2009
Poruka
303
Маса Србља је чувала Јевреје током рата, сам св.вл. НИколај је помогао једној породици да обезбеди скровиште и документа и чим си некога примио као рођака, средио му лажно име и презиме одмах си слагао.
Сви они су пролазили поред плаката и новина, слушали са разгласа или преко добошара да се сви који знају за скривене Јевреје морају пријавити и нико није био луд да оде и каже : Ја сам један од тих.
Као што су током векова скривали хајдуке и спремали устанке против окупатора.
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
ODLICNO.

Znaci, ne crpis svoj moral iz knjige, posto u njoj ne pise da je u redu lagati. Znaci, tvoj moral dolazi od tebe, tvog razmisljanja. Cak i kad je to protiv onoga sto citas u bibliji. I tako dolazimo do zakljucka, da su moralne vrednosti dobijene iskustvom, dolaze od coveka, i njegovog razmisljanja u zadatoj situaciji, a ne od trazenja dela teksta, koji treba da potvrdi ili demantuje da to sto radis je ispravno ili neispravno.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
ODLICNO.

Znaci, ne crpis svoj moral iz knjige, posto u njoj ne pise da je u redu lagati. Znaci, tvoj moral dolazi od tebe, tvog razmisljanja. Cak i kad je to protiv onoga sto citas u bibliji. I tako dolazimo do zakljucka, da su moralne vrednosti dobijene iskustvom, dolaze od coveka, i njegovog razmisljanja u zadatoj situaciji, a ne od trazenja dela teksta, koji treba da potvrdi ili demantuje da to sto radis je ispravno ili neispravno.

Pogresno, nemoralno ponasanje, kradja, laganje, preljuba, itd, su proizvod gresne prirode koju svaki covek nasledjuje rodjenjem, a koja ima pocetak u grehu prvih ljudi koji su svojim padom ucinili da greh automatski predje na sve njihove potomke do danasnjeg dana.
Znaci, ljudi su po prirodi nemoralni, ne ponasaju se u skladu sa moralnom savescu koja ih upucuje da je nesto sto cine pogresno i nemoralno.
Ovde dolazimo do istine, da je Bog u svakog coveka usadio moralnu savest, i kada bi se ljudi samo rukovodili ovom moralnom savescu oni bi razlikovali dobro od zla, ali ljudi su ovu savest ugusili, i zive jednostavno po nagonima gresne telesne prirode koja ih nagoni da kradu, lazu, cine preljube, itd, itd.

Posto je covek ugusio ovu moralnu savest i izgubio sposobnost da razlikuje sta je dobro a sta zlo, Bog je dao svoj moralni zakon da bi u coveku ponovo oziveo ovu moralnu savest, i licno pomogao coveku da ponovo izgradi u sebi poruseni moralni lik.

Mi sami ne mozemo da budemo moralni jer smo rodjeni gresni, ali uz Bozju pomoc mi mozemo kroz potpuno predanje njemu i dopustanje da on svojim Svetim Duhom deluje na nase bice, srce i misli, da sebe dovedemo u stanje potpunog moralnog savrsenstva.

U tom slucaju, mi ne pokusavamo sami od sebe da se ponasamo moralno, vec Bog cini promenu u nama i daje nam silu da to potpuno i postanemo, i mi se u takvim uslovima ponasamo moralno jer smo takvi - to postaje deo nas i nase nove savrsene prirode.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Kao sto mozes da vidis iz primera, ovde nije greh slagati. Dok bi po tvojoj bibliji, morao da govoris istinu i odas ljude koji bi potom bili ubijeni, a mozda i ti sa njima, u realnosti, sam prosudjujes sta je dobro a sta lose, zato sto je moral individualni cin percepcije, razmisljanja i delovanja.

Moralne vrednosti se uce tokom zivota, da se razlikuje sta je dobro a sta lose, kada pricamo o finim primerima, poput ovoga. Ne moze malo dete koje ne razume nista da da bilo kakav sud o ovome. Kad god zelis da predstavis nesto kao prirodno, uvek se zapitaj da li malo dete to moze da uradi. Sve sto ono moze, je prirodno, sve sto ne moze, uci, i nije prirodno, vec znanje. Tako je i moral, znanje i pojmljenje sredine oko sebe. Nema ni govora o nekakvim genima i nebulozama, vec o edukaciji. Ako roditelj ili sredina uce dete da manipulise, da laze, ono ce to i raditi. Ako ga ne uci, ono nece znati kako to da radi.

Tvoje pojmljenje morala i psihologije nema veze sa realnoscu.
 
Natrag
Top