Mine usred borovnica

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Mine usred borovnica










Izvor:
Novosti.rs









PLAV - Incident koji se umalo nije završio tragično na samoj crnogorsko-albanskoj granici, uneo je nemir među žitelje na području Plava i Gusinja, gde je iz Njujorka i drugih delova SAD na godišnji odmor u zavičaj stigao veliki broj ljudi.


reg-granca-al-cg_310x186.jpg



Ranjavanje šestoro ljudi u džipu "opel frontera" ispod samih Prokletija, dvadesetak metara od granične međe sa Albanijom, na mestu gde su došli da beru borovnice, izazvalo je mnogobrojne komentare u državi, jer su se mnogi prisetili ranijih incidenata na ovom području.


Dok se rodbina i građani raspituju o zdravstvenom stanju najteže povređenog Arbena Hadžovića (28), koji je helikopterom albanske armije prebačen u vojnu bolnicu u Tirani, gde su posle medicinskog zbrinjavanja u Bajram Curiju završili i vozač džipa Ismailj Preljvukaj (38), njegova supruga Violeta, sin J. P. (pet), kći N. P. (tri), i saputnik A. B. (31), nemir polako obuzima mnoge, posebno one koji lepe dane koriste za uživanje u podnožju Prokletija.

Ovo je samo jedan u nizu incidenata na ovom delu granice sa Kosmetom koji su se dešavali posle NATO bombardovanja.

Pre četiri godine, javnost je posebno uznemirilo ranjavanje Rahmana Gutića iz Plava, pripadnika Ispostave granične policije iz Berana. Patrolni džip "defender" kojim je upravljao Gutić, odleteo je u vazduh u blizini Hridskog jezera na Bogićevici, kada je Gutić pošao da obiđe karaulu Bjelaje.

Kako je utvrđeno tokom istrage Gutićev džip je naišao na protivtenkovsku minu od čije detonacije je odleteo u vazduh, zarotirao se za 360 stepeni i potom završio na krovu. Prilikom uviđaja, u jednom šumarku su pronađeni i kontejneri iz kojih su na karaulu ispaljeni projektili, a po tragovima koje su ostavili, teroristi su došli iz Albanije.

Dan posle terorističkih akata na Bogićevici desio se novi incident. Ovoga puta na području Gusinja, sedam kilometara od Albanije, na putu prema katunu Popadija, koji je gotovo na samoj granici sa "zemljom orlova".

Na džip kojim je upravljao Safet Radončić iz Gusinja, u kome je bilo i troje njegove dece, takođe je pucano, najverovatnije "zoljom".

- Kada se projektil koji je ispaljen ne znam iz čega, zabio u stenu iznad krova vozila, imao sam utisak da su mi eksplodirale sve četiri gume. Stena se zdrobila i obrušila na zemlju. Dao sam gas i pobegao u zaklon - priča Radončić o detaljima incidenta, naglašavajući da je njegov beli džip vrlo sličan "landroverima" koje koriste graničari.

 
Natrag
Top