Učlanjen(a)
19.12.2009
Poruka
4.642
Maui Wowie Salad

Koji je vas omiljeni restoran? Da li pokusavate kod kuce napraviti najdraza jela iz omiljenih restorana? Ja to redovno radim, mmmmmm….. tacnije pokusavam :). Ova salata je iz mog omiljenog restorana, originalni recept. Zove se Maui Wowie po otoku Maui na Havajima. Ovo je u stvari mali tvist na grcku salatu kojoj je dodat slatki havajski luk , shrimps i avokado. Dressing takodje ima par dodataka i nemojte ih izostavljati. Dobicete ukusnu, hrskavu salatu koja je u stvari kompletan obrok.

Priprema

Slatki maui luk je vrsta luka koji uspjeva na Maui otoku na Havajima. Glavice su malene. Ovaj luk ima poseban ukus zbog vulkanskog tla i klime u kojoj uspjeva. On je vodeniji i sladji od obicnog luka. Znam da vecini nije dostupan, ali mozete koristiti bilo koji luk slicnog ukusa ili u najgorem slucaju bijeli dio mladog luka.

Izrezite romain salatu na deblje rezance. Puterica nije dobra za ovu salatu. Salata treba da “hrska” pod zubima. Dodajte sitno isjeckani slatki luk, avokado koji je isjecen na kockice i poskropljen limunom, paradajz isjecen na kockiice ili cetvrtine ako koristite cherrry paradajz i skuhane shrimps. Ja koristim sitne “bay shrimps” a ako imate vece onda ih isjecite.
Uspite ulje, sirce i senf u teglicu i izmutiteda ili promuckajte da se izjednaci. Dodajte sitno isjecenu pecenu papriku i izrendano tvrdo skuhano bjelance. Stavite kasicicu soli i bibera. Dobro izmuckajte i pospite po salati. Dobro izmjesajte.
Napravite male hrpice od salate na tanjiru. Pospite ukoso sitno rezanim lukom u perima, kaparama i feta sirom.


Sastojci

1 manja glavica romain salate (tvrdja salata, ne puterica)
1 mala glavica slatkog maui luka (ako nemate stavite bilo koji sladji luk oko pola male glavice) )
1 avokado isjecen na kockice i poprskan limunom
2 roma paradajz (moze 5,6 cherry paradajza)
10 tak skuhanih shrimps
Preljev za salatu
1 kasika Dijon senf
60 ml maslinovog ulja
30 ml vinskog sirceta
1 tvrdo skuhano bjelance, izrendano na rendi
pola sitno, sitno ijeckane crvene pecene paprike
prstohvat bibera
kasicica soli
Zavrsnica
1 cajna kasika kapara
2 struka zelenog luka sa perima
2 supene kasike izmrvljenog feta sira
 
Natrag
Top