Матерњи или Српски језик?

Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
3
Зашто Матерњи? Којим ми језиком причамо? Ја причам Српски, а ви?
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Maternji je zato što ovaj forum koriste i učenici iz Hrvatske, Makedonije, Slovenije, BiH.....
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
3
Učenici iz Hrvatske govore i pišu Hrvatskim jezikom.
Učenici iz Makedonije govore i pišu Makedonskim jezikom.
Učenici iz Slovenije govore i pišu Slovenačkim jezikom.
Učenici iz Federacije BiH govore i pišu Bošnjačkim jezikom ili kako oni kažu Bosanskim.
Učenici iz Republike Srpske (koja je entitet u BiH) govore i pišu Srpskim jezikom.
Trebam li da pomenem Crnogorce?
Samo se u Srbiji jezik kojim se govori zove "maternji".
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Mislim da nisi shvatila poantu. Ovdje nemamo namjeru da razvajamo svaki jezik pojedinačno po temama.
Upravo zato tema nosi naslov "Maternji jezik". Zamisli da imamo temu "Hrvatski jezik", "Bosanski jezik"....i tako bi mogli u nedogled.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
3
Očito je da se ne razumijemo. Vi ste Mr.Daky na maternjem,a ja sam Zvezdana na Srpskom. To sve govori.
 
Član
Učlanjen(a)
06.08.2010
Poruka
169
E ovako ljudi, dosta mi je sličnih diskusija ali ipak moram nešto reći. Maternji jezik je naziv koji se koristi za svaki jezik kada o njemu priča čovjek koji govori o svom jeziku. Crnogorci danas hoće svoj unakarađeni zetsko-južnosandžački dijalekat (kojim čak govori manjina stanovnika CG) da nazivaju maternjim ali to je potpuno van lingvističkih istina. Ali, ja lično vjerujem da će uspjeti izgurati i tu glupost u svijet koji je dotičnih, gladan. O tome kako bi trebali zvati jezik kojim ovdje pišemo, kazaću sljedeće : da se ne bi opet razdvajali i svako vukao na svoju (nacionalističku) stranu, govorimo srpskohrvatski jezik ili srpski jezik tj. dva njegova važeća dijalekta > šumadijsko-vojvođanski i istočno-hercegovački. Sada će svi da dignu frku oko toga zašto srpskohrvatski kad je to srpski a ja, iako imam argumenata (to mi je struka), neću ih razuvjeravati. Mrzi me.
 
Član
Učlanjen(a)
22.12.2012
Poruka
235
Seljober: srpski jezik tj. dva njegova važeća dijalekta > šumadijsko-vojvođanski i istočno-hercegovački.

Svi su dijalekti 'vazeci' ali ta dva sto navodis su baze modernog srpskog jezika.
 
Član
Učlanjen(a)
06.08.2010
Poruka
169
Ono što nije u prvom planu, važno je ali je ipak u pozadini. Zato sam se tako i izrazio. Važi i teorija o postojanju Atlantide ali to je i dalje samo teorija.
 
Natrag
Top