Masna koža – zasijajte čistotom

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Masna koža – zasijajte čistotom

masno-lice2.jpg

navidiku


Masna koža vam naprosto ne dozvoljava da budete zadovoljni sobom, sunce se uporno obija o vaše sjajno čelo i nos, a brada izgleda kao da ste upravo pojeli burek. Vi bar znate da televizija ne govori uvek istinu, s obzirom da nema preparata za kojim niste pohrlili u apoteku nakon viđene reklame. No, iz svoje kože se ne može, znate i sami, ali za svaki postojeći problem uvek postoji rešenje. Masna koža lica i tela takođe može da padne u zaborav samo ako budete malo uporniji.

Blagi sapuni
Kao takva, masna koža zahteva više pažnje nego suva i mešovita. Zaboravite na skupe prejake sapune koji vam prave samo još veće neprilike iritirajući kožu. U apotekama možete pronaći vrlo povoljne sapune isključivo na biljnoj bazi, a tu su i oni sa kozjim mlekom koje takođe možete isprobati. Primetićete da se takvi sapuni posle samog jednog korišćenja nekako zgnjecaju, postanu mekši. Nije reč o njihovom nekvalitetu, naprotiv, upravo to ukazuje na činjenicu da su u pitanju prirodni sastojci.

Piling kože
Piling je masnoj koži neophodan makar dva puta u toku sedmice. Sve što vam je potrebno jeste pivski kvasac, koji ne miriše naročito lepo, ali koji je pun vitamina B, neophodnog za zdravu i lepu kožu. Dodajte ga u šoljicu, jednu kafenu kašiku na dve supene kašike vode, izmešajte dobro sadržaj šolje, a potom smesu nanesite na kožu. Nežnim kružnim pokretima masirajte lice, a zatim pričekajte još pet minuta da mešavina odstoji bez masaže. Kada budete isprali lice mlakom vodom, jasno ćete moći da osetite kako vam je koža čista i bez trunke masti.

masno-lice3.jpg

Hidratacija
Kreme za lice koje koristite nikako ne smeju biti masne, ni trunčicu. To isključivo treba da budu hidratantne kreme, a ako niste sigurni u njihov sadržaj, obavezno pitajte zaposlene u apoteci da vam pomognu. Ako primetite da vam kupljena krema ne odgovara, odmah prestanite sa korišćenjem. Mnogi dermatolozi spravljaju losione i kreme specijalno za vaše lice, pa je možda skuplje, ali svakako korisnije, obratiti se njima.

Potrudite se da bar jednom u mesec dana organizujete odlazak u kozmetički salon gde će vam lice obučeno za to očistiti mitisere i akne kojima je masna koža obično podložna. Redovnim tretmanima učinićete da koža postepeno zasija, ali od lepote, a ne masti koja se taloži na njoj.
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
[h=1]Šta treba da znate o nezi masne kože [/h]



Od svih tipova kože, masna koža je najosetljivija vrsta zbog pojačanog rada lojnih žlezda što povećava mogućnost začepljenja pora na koži.


news_11048.jpg


Pubertet je period za koji često vezujemo probleme s masnom kožom jer se pojačano aktiviraju lojne žlezde, ali mnogo žena i muškaraca i u zrelijem dobu se bori s preteranim sjajem masne kože.

Od svih tipova kože, masna koža je najosetljivija vrsta zbog pojačanog rada lojnih žlezda koje povećavaju mogućnost začepljenja pora na koži. Ako prljavština uđe u pore, odumrle kožne ćelije i bakterije tamo ostaju začepljene pa se javljuju crvene izbočine. Osobe s masnom kožom često ratuju sa bubuljicama i aknama.

Ova vrsta kože je uslovljena genetskim faktorima i nivoom polnih hormona u organizmu, čija neravnoteža dovodi do preteranog stvaranja sebuma. Prednost masne kože je ta što ona sporije stari zbog višeg nivoa hidratacije, upoređujući ju sa suvom ili osetljivom kožom, ona duže ostaje mlađa, a starenjem se samo situacija poboljšava.

NEGA MASNE KOŽE

Prilikom nege masne kože najvažniji potez je temeljno, ali ne i agresivno, čišćenje lica dvaput dnevno. Od velike je važnosti svakodnevna, pravilna nega jer se čestice prašine i smoga više lepe, zato je obavezna jutarnja i večernja nega lica. Blagi tonik i gel za umivanje niske pH vrednosti, bez ulja i alkohola, ukloniće višak masnoće, a paralelno će očuvati površinski sloj.

Stanje vam može pogoršati čišćenje lica sapunom, agresivnim tonicima ili pak prečesto umivanje. Pokušajte jednom, dva puta nedeljno na lice da nanesete masku ili napravite piling kože jer će to ukloniti masnoću i nečistoću s površinskog sloja kože. Preporučuje se da, ako imate masnu kožu, ne koristite antibakterijske mejkap proizvode jer je masna koža podložna iritacijama.

Izbegavajte proizvode bazirane na ulju i mastima jer oni mogu samo da pogoršaju situaciju, pa radije koristite proizvode bazirane na vodi. Vrlo je
važno da ste svesni činjenice kako i ishrana može da utiče na vaš ten, pa pokušajte da vodite zdrav način života i jedete što zdraviju hranu koja će vaše telo opskrbiti vitaminima i mineralima, posebno bi trebalo izbegavati masnu hranu i slatkiše.

Takođe je vrlo važno da
svako veče pre spavanja temeljno uklonite šminku i očistite lice adekvatnim gelom za umivanje, savetuje Zanosna.







Izvor: S media
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Kakva nega je potrebna problematičnoj koži?





Dolaskom sunčanih dana svi nedostaci na koži vide se kao da su pod lupom, a ni proleće svojom prevrtljivom prirodom nimalo ne štedi lice od nepovoljnih spoljašnjih uticaja

Zato je upravo sada koži neophodno potrebna pomoć u rešavanju nagomilanih nedostataka kao i obnovi njenih vitalnih funkcija. Potrebu za obnovom i vitalnom ‘injekcijom’ imaju svi tipovi kože, ali
posebno problematični, jer su sami po sebi više podložni negativnim uticajima okoline.



Zimska prehrana i duži boravak u zatvorenim prostorima s jedne strane, i ekstremni spoljašnji uticaji s druge, uzrokuju promene koje na problematičnoj i nečistoj koži pospešuje pojavu akni, mitisera i bubuljica.

Ove promene na koži nevezano za godišnje doba uobičajeno nastaju u pubertetu i ranoj mladosti, ali nisu isključene ni nakon tridesete. U mladosti se najčešće radi o hormonskom poremećaju, a u odrasloj dobi, iznad tridesete, uzrok je uglavnom stres, loša ishrana, ili korišćenje nekih lekova. Kožne izlučevine, masnoća i znoj, na površini kože čine emulziju koja je idealna podloga za razvoj različite mikroflore bakterijskog ili gljivičnog porekla, koji u težim slučajevima, posebno kod proširenih pora, prodiru u dublje slojeve kože pa dolazi ozbiljnih posledica koje se dugotrajno leče.

Miteseri i akne začepljuju pore pa mikroflora zatvorena u dubini kože izaziva bolne i ružne upale, od

Poznato je da prirodno masnija koža ostaje duže glatka i bez bora, ali ako su upale česte, ružni ožiljci i mrlje koji ostaju nakon neuspelih kozmetičkih tretmana narušavaju meki i zategnuti izgled kože u kasnijim godinama života. Stoga masna, nečista i problematična koža sklona bubuljicama, upalama i aknama zahteva pažljiv tretman od najranije mladosti, ako je potrebno u akutnim slučajevima i lekarsku intervenciju kako bi se kasnije izbegle drastične hemijske ili hirurške metode.








Izvor: Lepota&Zdravlje
 
Natrag
Top