Manjak radiologa "koči" mamograf

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Manjak radiologa "koči" mamograf











Izvor:
B92.net







Republički fond je izdvojio potrebna sredstva, ali se čeka da Ministarstvo zdravlja nađe rešenje za administrativne prepreke vezane za dopunski rad radiologa.Ljiljanu Stajić iz Stare Pazove već duže muče bolovi u desnoj dojci. U lokalnom Domu zdravlja, uprkos uputu ginekologa, već drugi put ne uspeva da dobije mamografski pregled .


17317482464fe6fe0f4f015014622006_368x218.jpg



“Nedavno sam bila kod ginekologa na pregledu, pregledala me je i napipala je nesto, ustanovila je da neki problem postoji i ona mi je rekla da treba da idem na mamografski pregled. Međutim problem je nastao ponovo, opet su odbili da mi zakažu mamograf. I ja sam za svoje zdravlje zabrinuta i ne trazim ja iz hira da idem,” kaže ona.

Načelnik Dijagnostike DZ Stara Pazova,Duško Koldžić tvrdi da pacijentkinja nije odbijena, već da ustanova ima problem sa manjkom kadra. Da Srbiji nedostaju edukovani radiolozi za skrining dojke ustanovili su i iz evropske kancelarije čiji je cilj da Srbiji pomognu da kvalitetno organizuje preventivne preglede.

“Kao što smo više puta istakli on praktično može da se svede na petnaestak za čitavu teritoriju Srbije To je veoma nedovoljan, jako mali broj, ako imate u vidu da treba na nivou dve godine pregledati 1 400 000 zena,” kaže Zoran Rakočević, predsednik Republičke stručne komisije za onkologiju.

Koncept razvoja skrininga raka dojke za Srbiju predviđa da se u 110 regionalnih centara oforme mamografske jedinice za obavljanje preventivnih pregleda, ali za početak to će biti organizovano u 20-tak centara. Važnu dopunsku ulogu ponovo će imati mobilni mamograf zahvaljujući kome je tokom dve godine pregledano više od 60 000 žena, a kod više stotina otkriven rak dojke i na vreme operisan.

“Uloga mobilne mamografije biće pre svega da se aparati, odnosno mobilni mamograf dopremi do mesta gde nema dovoljno kadra,” kaže Rakočević.

U isto vreme visokostručni kadar Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije će tokom kretanja mobilnog mamografa obavljati i edukaciju radiologa i radioloških tehničara iz unutrašnjosti. Radiolozi međutim, ne smeju da rade duže od 5 sati u zoni zračenja, pa se čeka da Ministarstvo zdravlja nađe i rešenje za ovaj problem

Nadležni uveravaju da će Mobilni mamograf početi sa radom kroz dvadesetak dana. Planirano je da obiđe Pančevo, Zrenjanin a potom područje Zaječara i Užica i bude na usluzi svim ženama kojima je ovaj pregled nedostupan.
 
Natrag
Top