ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
duebelkunde.jpeg


Mali kurs o tiplima

Izbor tipli velik je skoro kao i izbor eksera. Dajemo vam pregled.

http://www.bosch-do-it.rs/bosch-do-...trikovi/11537/savetiitrikovi.shtml#kommentare


Uputstvo




Izbor tipli je velik. Postoje u kratkoj izvedbi, sa naborima ili u spiralnom obliku. Ali koji je tipl prikladan za koju primenu?
Pri odabiru pravog tipla potrebno je imati na umu građevinski materijal u kojem tipl treba da drži teret. Ovde razlikujemo drvo, različite vrste betona, zidove sa debelom strukturom (vapneni peščenjak, cigla, klinker) i porozne zidove (porozni beton, plovučasti beton) kao i pločaste gradivne elemente.
Načini pričvršćivanja razlikuju se po načinu uvođenja sile u građevinski materijal - i to po zaglavljivanju trenjem, zaglavljivanju oblikom i zaglavljivanju materijalom.
Kod zaglavljivanja trenjem najčešće nailazimo na plastične tiple. Najjednostavniji je klasični raširujući tipl koji najbolje drži u betonu i zidovima od punog kamena. Deo tipla koji se širi biva pritisnut uz strane rupe, i sila trenja koja pri tome nastaje drži tipl u materijalu.
Pri zaglavljivanju oblikom geometrija tipl prilagođava se obliku podloge. To znači da tipl poprima oblik šupljine u materijalu. Takvi tipli su posebno prikladni za montažu u šupljim ciglama ili pločastim materijalima. Postoje u različitim izvedbama, npr. kao tzv. univerzalni tipl ili tipl za šupljine.
Treći način za montažu je zaglavljivanje materijalom. Tipl se veže sa materijalom pomoću maltera ili dvokomponentnog morta od smole. Ovaj način zaglavljivanja prikladan je za pričvršćivanja veoma blizu ivice u svim materijalima.
Prečnik bušilice za spoj tiplom najčešće je naveden od strane proizvođača na ambalaži. U pravilu bi prečnik rupe trebao odgovarati prečniku tipla. Osim toga, bušenje mora biti toliko duboko da može da primi tipl i šraf. Nakon bušenja morate odstraniti strugotine iz rupe jer inače tipl ima slabije držanje.
Postoje dva načina montaže tipla. Najpoznatija je montaža sa prethodnim aktiviranjem: tipl se stavlja u izbušenu rupu i završava u razini površine građevinskog materijala. Zatim se element koji se montira učvrsti pomoću šrafa. Kod provlačne montaže tipl se stavlja kroz element za montažu u izbušenu rupu. Ova metoda olakšava montažu predmeta sa više učvrsnih tačaka.

Preuzeto sa bosch-do-it.rs
 
Natrag
Top