Male laži čuvaju mir u kući

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Male laži čuvaju mir u kući

Priredila S. BIJELIĆ | 25. oktobar 2010. 11:54 | Večernje novosti

Žene lažu da bi učinile da se neka osoba oseća bolje, a muškarci da bi njima samima bilo bolje





Pojedine osobe lažu kada ne žele da nekoga povrede ili što sebe žele da prikažu u boljem svetlu. Uglavnom je reč o nevinim, opšteprihvaćenim belim lažima. Na primer, vremešni suprug uverava ženu da izgleda zanosno kao i na dan venčanja. Ta slatka laž njoj mnogo znači, a njega čini džentlmenom. Za razliku od crnih laži, kada osoba laže sa određenom namerom i to zbog lične koristi, bele laži mogu biti, a najčešće i jesu korisne, mada često bezrazložne i providne.
Od detinjstva nas učitelji, roditelji, religija, društvo bombarduju porukama da je iskrenost na ceni. I sva istraživanja pokazuju da je iskrenost među pet osobina koje očekujemo da poseduju vođe, prijatelji i emotivni partneri. Istina je, međutim, da su mnoge društvene veze zasnovane na malim belim lažima. Političari, trgovci, marketinški stručnjaci rutinski nas zasipaju njima.
Svako ko kaže da nikada ne laže, najveći je lažov od svih. Psiholog Robert Feldman sa Univerziteta u Masačusetsu sproveo je studiju u kojoj je 60 odsto učesnika lagalo, ne znajući da ih snima skrivena kamera. Ispostavilo se da prosečna osoba izgovori 3-12 laži tokom prvih deset minuta razgovora. Podjednako su lagali muškarci i žene, ali je postojala razlika u razlozima iskrivljivanja istine. "Žene su lagale da bi učinile da se neka osoba oseća bolje, a muškarci da bi njima samima bilo bolje", rekao je Feldman.

Ili, istraživanje koje je filmski studio "20thCenturyFox" sproveo u Velikoj Britaniji, pokazalo je da prosečan muškarac izgovori šest laži dnevno ili 126.672 tokom života, dok žene iskrivljuju istinu duplo manje – tri puta dnevno ili 68.796 u životu. Najčešća laž koju izgovaraju predstavnici oba pola je "Nije mi ništa, dobro sam". Laž koja najčešće silazi sa usana muškaraca glasi "Naravno da nisi debela", a žene najčešće sakrivaju istinu o šopingu, pa govore partnerima: "Ne, to nije nova haljina, imam je već godinama".
Dom nije jedino mesto gde lažemo. I poslovnim partnerima plasiramo neistine ("divno je videti vas opet", "izvinite, propustio sam vaš poziv", "pogrešno sam zapisao vaš broj telefona"), ali zadržaćemo se na belim lažima koje se izgovaraju u ljubavnim odnosima.
Može li ljubav uopšte da preživi bez malih izvrtanja istine? Američki psiholozi smatraju da je jedna od najvećih laži o srećnim vezama ultimativna iskrenost i stopostotno poštenje. Bele laži mogu da zaštite partnerova osećanja ili da mu ojačaju samopouzdanje. Jedna od tipično ženskih, bezbolnih laži, je: "Gotova sam za pet minuta". Bolje zvuči nego da kažeš dragom koji te nestrpljivo čeka kako ti je potrebno još petnaestak minuta da bi bila spremna.
Da ne bi povredile muževljeva ili osećanja muškarca sa kojim se viđaju, evo kojim lažima su sklone žene:

* "Nisam ljuta na tebe." A besna je! To je jedna od najčešćih fraza koju žena izgovara kada muškarac, recimo, zaboravi da joj čestita rođendan. Laže jer ne želi da on pomisli da je preosetljiva, ali će ga kad-tad podsetiti na propust.

* "Neće mi smetati ako odeš sa drugarima u provod." Zvuči predobro da bi bilo istinito. Žene tako skrivaju ljubomoru.

* "Trenutno nisam spremna za vezu." U najvećem broju slučajeva to je laž, praćena opravdanjima poput "upravo sam izašla iz loše veze" ili "trenutno sam usredsređena na karijeru". U stvari je želela da bezbolno poruči da nije zainteresovana za vezu sa konkretnim muškarcem.

* "Savršen si. Ne bih promenila ništa u vezi tebe. Volim te baš takvog kakav jesi." Kako niko nije savršen, to znači da je ovde reč o laži, koja se izgovara naročito na početku veze kada on možda i liči na dečka bez mane.

* "Volim sport." Možda će sa partnerom gledati prenos fudbalske utakmice svake nedelje, ali to ne znači da voli fudbal. Pristaje na to samo da bi pokazala da se razlikuje od ostalih devojaka.

* "Ne smeta mi što gledaš druge žene." Kada to kaže, želi da zvuči "kul", ali naravno da želi da on gleda i vidi samo nju.

* "Nije važno koliko zarađuješ." To je verovatno laž. Sve žene žele nezavisnog momka, koji garantuje budućnost bez novčanih trzavica. Važno je istaći da to ne znači da joj treba bogataš.

* "On mi je samo prijatelj." Gotovo sve žene misle da mogu biti platonski prijtelji sa muškarcima, ali to često nije slučaj.

* "Tvoja porodica je sjajna. Volim da provodim vreme sa njima." A istina je da to želi samo dvaput mesečno, kada je neophodno.

Istraživanje iza kojeg je stao "20thCenturyFox", otkrilo je da se u deset belih laži koje žene najčešće izgovaraju ubrajaju i: "nije bilo mnogo skupo", "kupila sam na rasprodaji", "upravo sam krenula", "imam glavobolju", "izvini, nisam videla da si me zvao"... Istovremeno, istraživanje koje je sprovela analitička kompanija “OnePoll”, pokazalo je da žene najčešće lažu o tome koliko je koštala odeća koju su kupile.
U središtu muške laži je ili njegov ego, ili nastojanje da se izbegne drama ili nevolja koju bi istina proizvela.

* "Mislio sam da te nazovem." Zapravo ne želi da prizna da se super zabavljao sa drugarima i zaboravio da to učini.

* "Neću biti u mogućnosti da te pozovem, tamo nema dometa." Koristi je kada ima u planu da ode negde gde bi mu devojka zamerila, pa ne želi da je zove pred drugarima i pravda joj se.

* "Nisam buljio u onu devojku." Ovu laž mu ne bi trebalo zameriti. Muškarcima je svojstveno da odmeravaju zgodne cure.

* "Ta haljina ti super stoji." To je jedna od dobrih laži. Izgovaraju je svi, želeći da ne povrede partnerku.

* "Veruj mi, nikada te neću lagati." On zaista veruje u to, ali i prećutkivanje može biti bela laž.

* "Moja bivša je bila lujka." Želi da se zaštiti od ljubomore do koje bi došlo da je rekao nešto lepo o bivšoj.

* "Zaglavljen sam u saobraćaju." Ako ovo kaže, verovatno ponovo radi nešto što ne bi smeo. Ali, uprkos laži, ostavlja sebi mogućnost da sa devojkom bude u kontaktu.

* "Ne razmišljam o drugim ženama." Kada to kažu, sigurno lažu. Nerazumno je od muškarca očekivati da 24 časa dnevno drži podalje sve pripadnice suprotnog pola.

Među deset najučestalihih muških belih laži, osim nekih već pomenutih, spadaju i :"istrošila mi se baterija", "izvini, nisam video da si me zvala", "upravo sam krenuo", "nije bilo mnogo skupo".
Anketa koju je naručio britanski Muzej nauke, pokazala je da svaki četvrti muškarac koji želi da odbije poziv, kao najčešću laž izgovara da "nije bilo signala na mobilnom". Svaki šesti priznao je da ženu ili devojku svakodnevno dvaput nešto slaže.
Kada oni lažu, obično snažno trljaju oko gledajući u pod. One kada izgovaraju neistinu, nežno masiraju kožu ispod oka i gledaju uvis. Ali, namera im je ista – belim lažima žele da održe harmonične odnose i izbegnu beskonačne rasprave.

NAJLAKŠE TELEFONSKI
Od svih sredstava komunikacije, za laži najčešće koristimo telefon, pokazalo je istraživanje obavljeno na Kornel univerzitetu. Psiholog Džef Henkok, vođa studije, ustanovio je da je telefon korišćen u 37 odsto "lažljivih" situacija. Licem u lice lagalo je 27 odsto ispitanika, a imejlom 14 odsto. Henkok kaže da je lakše lagati telefonski, jer ljudi ne vide naš izraz lica. A ako laži ispisujemo u imejlu, tragovi neiskrenosti ostaju zauvek kao dokaz.



 
Natrag
Top