Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
María Luz Casal Paz

IvT2lak.jpg


Španska pevačica Luz Casal je rođena 11. novembra 1958. godine u mestu Boimorto. Krajem sedamdesetih se preselila u Madrid i počela je da peva prateće vokale na snimanjima ploča brojnih izvođača. Paralelno je komponovala pa je 1980. godine snimila prvi singl sa pesmom „El ascensor“. Pesma je bila posvećena Bobu Marliju i nastala je pod jakim uticajem reggae zvuka. Na uspešnom debi albumu „Luz“ (1982.) predstavila se sofisticiranom pop muzikom za odrasle. I sledećim pločama je širila krug poštovalaca što joj je tokom osamdesetih donelo svetsku slavu. Temu „Piensa en mi“ koju je 1991. godine snimila na albumu „A contraluz“ Pedro Almodovar je odabrao za svoj film „Tacones Lejanos“ („Visoke potpetice“). Zahvaljujući tome pesma je postala svetski hit. I u nastavku karijere je zadržala visoke pozicije, a 2009. godine je snimila nov album „La Pasion“ na kome je zadržala visok autorski i izvođački nivo.

Izvor: Dallas.rs


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
LUS KASAL ZA BLIC: Ovde su ljudi velikodušni

Znam da moje balade dotiču srca ljudi širom sveta, tako će biti i na nastupu u Beogradu – kaže španska diva Lus Kasal koja će nastupiti 12. marta (20) u beogradskom Sava centru.

73fFXaZ.jpg


Radili ste u Srbiji sa ekipom filma „Montevideo“, i sada ponovo dolazite. Šta su vam najveće impresije iz naše zemlje?

- Ljudi. Svi koje poznajem u Srbiji su entuzijasti i velikodušni domaćini.

Pesma „Madrugadas“ (Pukni zoro) iz tog filma je postala zaista veliki hit, ne samo u Srbiji. Kako ste vi doživeli tu numeru?

- Kada sam prvi put čula tu muziku, odmah sam znala da mogu da napišem tekst i da mogu da je otpevam. Mislim da se sve uklopilo u potpunosti i ljudi su to izgleda prepoznali.

Nastupaćete na Gitar Art festivalu. Da li mislite da klasična gitara i dalje ima publiku?

- Apsolutno! Električna, akustična ili španska gitara proizvode zvuk koji je bezvremenski.

Recite nam nešto o bendu koji će vas pratiti.

- Zajedno smo od 1991. Snimali smo i zajedno radili produkciju albuma, pisali neke pesme zajedno. Formirala sam bend uz koji se osećam sigurno i koji me stimuliše.

Mnogi vas znaju po vašim ljubavnim baladama, a da li i dalje pevate rok pesme?

- Znam da moje balade dotiču srca različitih ljudi. Ja sam se rodila i odrasla uz rok i dalje ga veoma volim i svakako ćemo i u Beogradu svirati neke od mojih rok numera.

Uskoro izlazi vaš novi album. Bako biste ga opisali?

- Tačno je, radim na novim pesmama koje pričaju priče i prenose različite senzacije i slobodno mogu reći da su neka vrsta mog emocionalnog dnevnika.

Pevali ste pre 25 godina u filmu „Visoke potpetice“. Kako ga vidite danas, a šta vam je tada značio?

- Da, prošlo je skoro 25 godina! Otpevala sam tada dve pesme koje mi i nisu žanrovski toliko bile bliske, rađene su u skladu s likovima u filmu, ali će one do kraja moje karijere biti obavezne u repertoaru na svakom nastupu.

Da li ste privatno bliski s Pedrom Almodovarom?

- Za mene je Pedro umetnik koji je vredan svakog poštovanja i ujedno neko ko ume da poštuje ljude. I tada, ali i sada, poštuje i moj glas i moju dušu.

BITKA SA BOLEŠĆU

Lus je javno priznala da ima rak. Kaže da su joj muzika i posao u toj borbi pomogli. Tokom terapija kada joj je prvi put otkriven kancer dojki 2007, snimila je album „Toxic Life“, a kada se bolest posle tri godine vratila, snimila je album posvećen boleru. „Imam poruku za one koji se suoče sa istom strašnom bolešću - ne plašite se! Svu energiju posvetite svom telu i tako ćete uz lekare koji se brinu za vas pomoći svom organizmu“, poručuje Luz Kasal.

(Blic Online)
 
Natrag
Top