LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Žuti lokvanj Nuphar lutea L[/h]
Rasprostranjen je po toplom i umerenom pojasu čitave severne Zemljine polulopte. Nalazi se u SAD, Africi, Aziji i Evropi.
Opis biljke
Žuti lokvanj je višegodišnja slatkovodna biljka zakorijenjena u muljevitom dnu razgranatim, debelim rizomom prečnika do 8 cm. Prave stabljike nema. Biljka ima dva tipa listova, podvodno (tanko i prozračno) i plivajuće, površinsko. Listovi slični izduženim srcima izrastaju direktno iz korena. Kožasti površinski listovi dugi su do 30 cm, zeleni do gotovo tamnosmeđi. Listovi rastu na peteljkama dugim i do 4 m. Cvetovi su dvopolni, pojedinačni i krupni, prečnika do 6 cm, izbočenih cvetišta s kružno raspoređenim cvetnim delovima. Izrazito su žuti, krupni i mirišljavi. Plod je krupan dužine 3–4 cm, višesemenski.
Stanište
Raste u slatkovodnim barama i jezerima, ali i u mirnim potocima, veoma sporog toka. Stanište mu je u polusenci. Žuti lokvanj je strogo zaštićen u flori Srbije.
Sastav
Kompleks biološki aktivnih supstanci izolovanih iz rizoma žutog lokvanja sastoji se od 14 komponenti. Šest od njih pripadaju alkaloidima. Njihov doprinos u ukupnoj masi supstance je 41,97%. U svim delovima biljke ima alkaloida, heterozoida, tanina, skroba, smole i dr. U rizomu je konentracija alkaloida 2,7% (preračunato na na apsolutno suvu masu biljke). Jedna količina tih biološki aktivnih supstanci se izlučuje u vodenu sredinu; utiču na rast određenih algi i bakterija u vodi.
Lekovitost
Žuti lokvanj se koristi kao antidijaroik, anahrodiziak, u ginekologiji za lečenje akutnih i hroničnih trihomonalnih infekcija i kao kontraceptivno sredstvo. U narodnoj medicini se koristio i cvet ove biljke. Čaj, tinkture ili ekstrakt ovih biljaka su se upotrebljavali protiv nesanice, nervoze. Alkaloidi u saradnji sa drugim egzogenim metabolitima su sposobni da inhibiraju razvoj Cianobacteria i drugih predstavnika Procariota.
Narodni nazivi
Žuti lopoč, žuti plutnjak.
UpozorenjePre upotrebe lekovitih biljaka, a time i žutog lokvanja, obavezno treba tražiti savete od stručnjaka i lekara i strogo ih se pridržavati!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=3]Lokvanj[/h] Drugi nazivi: lopoč
Latinski naziv: Nymphaea alba

lopoc.jpg
Opis biljke: lokvanj je višegodišnja zeljasta biljka što se nalazi u barama i jezerima. Njeni veliki, srcasti i kožasti listovi plivaju po površini vode. Na glatkom dršku nalaze se beli, poput ukrasa lepi cvetovi. Koren je zavucen u rnulj.

Stanište: bare

Lekoviti deo biljke: za lek se skupljaju rizom, listovi i cvetovi.

Lekovito delovanje: caj od cvetova lopoca koristi se kao lek protiv
nervoze i nesanice. S obzirom na tanin, koristi se u lecenju tvrdokornih proliva.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Beli lokvanj (Nymphaea alba) je vodena biljka sa plivajućim listovima koja pripada familiji lokvanja (Nymphaeaceae). Njen ukras su veoma lepi, krupni cvetovi čija boja daje jedan deo imena ove biljke (lat. albus znači beo). Drugi deo imena potiče iz grčke mitologije u kojoj postoji priča o tome kako se jedna od nimfi preobratila u lokvanj. Danas je ova biljka pred istrebljenjem zbog uništavanja njenog prirodnog staništamočvara, koje se ubrzano isušuju. Beli lokvanj je strogo zaštićena vrsta u flori Srbije.

Žuti lokvanj je rod višegodišnjih vodenih biljaka iz familije lokvanja (Nymphaeaceae), sa debelim, mesnatim rizomima položenim na dnu, u mulju. Biljka ima dva tipa listovaa, podvodno (tanko i prozračno) i plivajuće (veliko, čvrsto, smešteno na dugačkim drškama). Cvetovi su izrazito žuti, krupni i mirišljavi. Plod je u obliku boce. Cveta od aprila do septembra. Zovu ga još i žuti lopoč i žuti plutnjak. Sreće se na površini stajaćih voda. Srednje termofilna biljka koja se razvija na punoj svetlosti. Žuti lokvanj je strogo zaštićen u flori Srbije.
Lekovita svojstva biljke
U celoj biljci ima alkaloida, heterozoida, tanina, skroba i smole. Zbog obilja tanina, lokvanj se koristi kao antidijaroik. Zbog sadržaja alkaloida ima primenu u ginekologiji za lečenje akutnih i hroničnih trihomonalnih ingekcija i kao kontraceptivno sredstvo. Međutim, zbog svog otrovnog dejstva, lokvanj je skoro izbačen iz terapijske upotrebe. U narodnoj medicini se koristio i cvet lokvanja. Čaj, tinkture ili ekstrakt ovih droga se se upotrebljavali protiv nesanice, nervoze i polne prenadraženosti.
Cveta od juna do septembra. Staniste mu je u polusenci.
Ako se drzi u bazenu , treba je djubriti.
U kasnu jesen ispustiti vodu iz bazena i biljku prekriti tresetom.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Lokvanji

To je mala porodica vodenih biljaka omiljenih za gajenje u jezercima i drugim vodenim povrsinama. Stabljike za koje su pricvrsceni listovi, izduzuu se pram dubini vode tako da listovi uvek plutaju po povrsini. Lokvanji rastu u mirnim stojecim vodama. Razvijeno je mnogo hibrida i vrlo rado se koriste u dekoraciji jezeraca. Vrlo retko se javljaju u svezoj tekucoj vodi. Osim sto su ukras u jezerima oni imaju i ulogu u odrzavanju ekosistema. kada se rasire po povrsini u letnjim mesecima stite vodu o pregrevanja koji bi naskodilo drugim organizmima u vodi. Smanjivanjem kolicine svetlosti takodje smanjuje i razvoj algi.

Postoje dve vrste lokvanja,tropski koji ne mogu prezimeti i oni koji su otporni na niske temperature. Visegodisnji likvanji u toku zime izgube nadzemni deo a u prolece ponovo pocinju sa rastom. Svi visegodisnji lokvanji cvetaju od maja do septembra. Cvetovi se ujutru otvaraju a uvece zatvaraju. Da bi uspesno rasli i cvetali likvanji zahtevaju dosta sunca. U toplim klimatskim podrucijima cvetaju tokom cele godine, a u nasim preko leta i u jesen.

Visegodisnji lokvanji imaju okrugle listove sa glatkim ivicama, koji su presvuceni voskom koji im pomaze da prezive, sa njih samo sklizne voda i ne moze da ih potopi. Cvetovi lokvanja su razlicitih boja, beli,zuti,boje kajsije,pink i skoro crvene boje. Postoje i likvanji koji u toku svog rasta menjaju boju cveta. Kada je temperatura vode konstantno iznad 15C pocinju sa cvetanjem. Svaki cvet traje 3do5 dana, ali ce se uvek smenjivati sa novim cvetovima. U klimatskim podrucijima sa niskim zimskim tempereaturama, lokvanji ce preziveti samo ako se voda u jezerua ne smrzne sasvim.

lokvanji.jpg


Postoje dva nacina za sadjenje lokvanja. Mogu se posaditi u saksiju bez rupica ili se mogu posaditi direktno na dno jezera u rupe predvidjene za njih. Treba ih smestiti dalje od vodopada ili bilo kog izvora koji uznemiravaju povrsinu vode. Odumrle listov ei cvetove treba redono uklanjati kako bi biljka dobro napredovala. Biljke reba smestiti u velike saksije jer koliku saksiju im obezbedite oni ce se toliko prosiriti i porasti.

Minimalna dubina sadnje je 40cm ispod nivoa vode. Na pakovanjima je uvek naglaseno za koju dubinu vode je predivdjena konkretna vrsta.
Lokvanji trose mnogo hrane na cvetanje pa ih treba jednom mesecno prihraniti. To se moze prihranom namenjenom za lokvanje ili prihranom namenjenim vodenim biljkama. Hrana je obicno u granulama koje treba dobro utisnuti u supstrat kako se ne bi rastvorile u jezeru vez u zemlju u kojoj su posadjeni.


images




VRSTE LOKVANJEV


Nuphar lutea
Blatnik
Velikost: orjaški.
Barva cvetov: okroglasti rumeni cvetovi.
Listi: svetlo zeleni v velikem številu.
Globina sajenja: od 10 do 90 cm.

Nymphaea 'Alba'
Velikost: orjaški.
Barva cvetov: čašasti beli cvetovi z živo rumeno sredino.
Listi: srednje zeleni v velikem številu.
Globina sajenja: od 40 do 200 cm.

Nymphaea 'Amabilis'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: veliki, zvezdasti, rožnati cvetovi.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'American Star'
Velikost: veliki.
Barva cvetov: koničasti svetlo rožnati cvetovi z oranžno rumeno sredino.
Listi: olivno zeleni.
Globina sajenja: od 30 do 70 cm.

Nymphaea 'Atropurpurea'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: slezenasto rožnati cvetovi z rdeče rumeno sredino.
Listi: temno zeleni s škrlatnim nadihom.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Attraction'
Velikost: veliki.
Barva cvetov: vinsko rdeča prehaja v belo z zlato sredino.
Listi: srednje zeleni.
Globina sajenja: od 30 do 70 cm.

Nymphaea 'Aurora'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: se spreminja. Rumeno rožnati prehajajo v rožnato oranžno.
Listi: olivno zeleni z rjavimi lisami.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Candida'
Velikost: majhni.
Barva cvetov: beli cvetovi z zlato sredino.
Listi: srednje zeleni.
Globina sajenja: od 20 do 35 cm.

Nymphaea 'Caroliniana Nivea'
Velikost: majhni.
Barva cvetov: dišeči, podolgovati, beli cvetovi z rumeno sredino.
Listi: temno zeleni.
Globina sajenja: od 20 do 35 cm.

Nymphaea 'Caroliniana Perfecta'
Velikost: majhni.
Barva cvetov: majhni, dišeči, svetlo rožnati cvetovi z oranžno sredino.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 20 do 35 cm.

Nymphaea 'Charlene Strawn'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: široki ,dišeči rumeni cvetovi z ošiljenimi venčnimi listi.
Listi: temno zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Charles de Meurville'
Velikost: orjaški.
Barva cvetov: veliki vinsko rdeči cvetovi.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 40 do 90 cm.

Nymphaea 'Colonel A J Welch'
Velikost: orjaški.
Barva cvetov: rumeni, ošiljeni, rahlo zmečkani z zlato sredino. Cveti popoldne.
Listi: zeleni, mladi rjavo lisasti.
Globina sajenja: od 40 do 150 cm.

Nymphaea' Colossea'
Velikost: orjaški.
Barva cvetov: temno rožnata bledi proti vrhu.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 40 do 100 cm.

Nymphaea' Comanche'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: ognjeno oranžni cvetovi z živo oranžno sredino.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Conqueror'
Velikost: veliki.
Barva cvetov: Vinsko karminasti cvetovi.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 30 do 70 cm.

Nymphaea 'Ellisiana'
Velikost: majhni
Barva cvetov: bledo rožnati cvetovi z zlato rdečo sredino.
Listi: škrlatno temno zeleni postanejo srednje zeleni
Globina sajenja: od 20 do 35 cm.

Nymphaea 'Escarboucle'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: škrlatno karminaste barve z oranžno rdečo sredino.
Listi: temno zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Fabiola'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: škrlatno rožnati.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Firecrest'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: rožnati cvetovi z zlato,oranžno, rdečo sredino.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Froebelii'
Velikost: majhni.
Barva cvetov: temno vinsko rdeči.
Listi: srčasti, svetlo zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Gladstoniana'
Velikost: orjaški
Barva cvetov: veliki beli cvetovi s temno rumeno sredino.
Listi: veliki, olivno zeleni.
Globina sajenja: od 40 do 150 cm.

Nymphaea 'Gloire du Temple sur Lot'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: dvojni svetlo rožnati cvetovi z rumeno sredino.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Gloriosa'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: svetlo rdeča z zlato sredino.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Gonnere'
Velikost: srednji
Barva cvetov: beli, dvojni cvetovi z zlato sredino.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Graziella'
Velikost: majhni
Barva cvetov: marelično oranžni cvetovi.
Listi: okrogli srednje zeleni z rjavimi lisami.
Globina sajenja: od 20 do 35 cm.

Nymphaea' Hermine'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: ošiljeni beli cvetovi z zlato sredino.
Listi: olivno rjavi, postajajo srednje zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Hollandia'
Velikost: veliki.
Barva cvetov: rožnati cvetovi.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 30 do 70 cm.

Nymphaea 'Indiana'
Velikost: majhni.
Barva cvetov: od rožnato breskove do rdeče bakreno oranžne.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 20 do 35 cm.

Nymphaea 'James Brydon'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: dišeči, čašasti, temno rožnati cvetovi z zlato sredino.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Laydekeri Fulgens'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: žareče rdeči cvetovi z zlato sredino.
Listi: ovalni zeleni listi.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Laydekeri Lilacea'
Velikost: majhni.
Barva cvetov: pokončni rožnati cvetovi.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 20 do 35 cm.

Nymphaea 'Laydekeri Purpurata'
Velikost: majhni
Barva cvetov: ošiljeni rožnati cvetovi z oranžno sredino prehajajo v vinsko rdečo.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: do 20 do 35 cm.

Nymphaea 'Lucida'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: široki, breskovo rožnati cvetovi.
Listi: zeleni.
Globina sajenja:eek:d 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Madame Wilfron Gonnere'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: močno rožnati, čašasti, dvojni cvetovi.
Listi: srednje zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Marliacea Albida'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: beli cvetovi z zlato sredino.
Listi: temno olivno zeleni s škrlatnim robom.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Marliacea Carnea'
Velikost: veliki.
Barva cvetov: dišeči rdeče rožnati cvetovi
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 30 do 70 cm.

Nymphaea ' Marliacea Chromatella'
Velikost: veliki.
Barva cvetov: čašasti rumeni cvetovi z zlato sredino.
Listi: veliki olivno zeleni z rjavkastimi progami.
Globina sajenja: od 30 do 70 cm.

Nymphaea 'Marliacea Rosea'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: svetlo rožnati cvetovi.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Masaniello'
Velikost: veliki.
Barva cvetov: pokončni škrlatno rožnati cvetovi z zlato sredino.
Listi: olivno zeleni listi.
Globina sajenja: od 30 do 70 cm.

Nymphaea 'Moorei'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: rumeni cvetovi z zlato sredino.
Listi: veliki olivno zeleni z rjavkastimi lisami.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Mrs Richmond'
Velikost: veliki.
Barva cvetov: veliki, dišeči, rožnati cvetovi z zlato oranžno rdečo sredino.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 30 do 70 cm.

Nymphaea 'Norma Gedye'
Velikost: orjaški.
Barva cvetov: veliki rožnati cvetovi.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 40 do 90 cm.

Nymphaea 'Odorata Sulphurea'
Velikost: srednji
Barva cvetov: zvezdasti svetlo rumeni cvetovi z oranžno sredino.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Odorata William B. Shav'
Velikost: srednji
Barva cvetov: dišeči rožnati cvetovi.
Listi: olivno zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Pearl of the Pool'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: rožnati dvojni cvetovi z zlato sredino.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Pink Sensation'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: šilasti rožnati cvetovi z zlato rumeno sredino.
Listi: bronasto temno zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea Pygmaea alba
Velikost: pritlikavi
Barva cvetov: majhni, beli cvetovi z zlato sredino.
Listi: svetlo zeleni.
Globina sajenja: od 15 do 25 cm.

Nymphaea Pygmaea 'helvola'
Velikost: pritlikavi
Barva cvetov: zvezdasti rumeni cvetovi z zlato sredino.
Listi: ovalni, zeleno rjavo pegasti .
Globina sajenja: od 15 do 25 cm.

Nymphaea 'Ray Davies'
Velikost: srednji
Barva cvetov: dvojni rožnati cvetovi z zlato sredino.
Listi: temno olivno zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Rembrant
Velikost: veliki.
Barva cvetov: veliki, škrlatno rožnati cvetovi z zlato sredino.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 30 do 70 cm.

Nymphaea 'Rene Gerard'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: ošiljeni, rožnato rdeči cvetovi.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Rose Arey'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: dišeči, karminasto rožnati cvetovi z zlato oranžno sredino.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Rosennymphe'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: ošiljeni rožnati cvetovi.
Listi: od škrlatne do zelene.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Robinsoniana'
Velikost: srednji
Barva cvetov: veliki, zvezdasti, škrlatno temno rdeči cvetovi z oranžno sredino.
Listi: škrlatno temno zeleno lisasti.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Sirius'
Velikost: veliki.
Barva cvetov: veliki škrlatni cvetovi.
Listi: srednje zeleni z rjavimi lisami.
Globina sajenja: od 30 do 70 cm.

Nymphaea 'Sultan'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: veliki svetlo rdeči cvetovi.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Sunrise'
Velikost: srednji
Barva cvetov: veliki, svetlo rumeni, zvezdasti cvetovi z zlato sredino.
Listi: rjavo pegasti do srednje zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Vesuve'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: ognjeno škrlatni cvetovi z rdeče oranžno sredino.
Listi: zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Virginalis'
Velikost: srednji
Barva cvetov: čašasti beli cvetovi z živo rumeno sredino.
Listi: srednje zeleni.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphaea 'Virginia'
Velikost: veliki.
Barva cvetov: veliki, zvezdasti, bledo rumeni cvetovi z zlato sredino.
Listi: škrlatno temno zeleni.
Globina sajenja: od 30 do 70 cm.

Nymphaea 'Wiliam Falconer'
Velikost: srednji.
Barva cvetov: čašasti krvavo rdeči cvetovi z oranžno rumeno sredino.
Listi: rdečkasti prehajajo v temno zeleno z rjavim robom.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.

Nymphoides peltata
Ščitastolistni plavček
Velikost: majhni.
Barva cvetov: petokraki rumeni cvetovi
Listi: olivno zeleni, včasih marogasti z valovitim robom.
Globina sajenja: od 25 do 50 cm.


Spisak uzet iz Vodnisvet.com
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Prezimljavanje lokvanja

Kako se zima priblizava, lokvanji pocinju da se pripremaju za prezimljavanje. Manje lisca i cvetova priv je znak pripremanja za zimsko mirovanje. Samo ukoliko je vodena povrsina u kojoj se lokvanj nalazi dovoljno duboko i zime se smrzava samo gornji sloj utoliko ce lokvanj moci da ostane na tom mestu i da prezimi. u slicaju kada je vodena povrsina plitka, moraju se izvaditi i cuvati preko zime. Ukoliko lokvanj ostane na svom mestu u martu sledece godine treba ga presaditi u drugu saksiju sa svezom i prihranjenom zemljom. Ukoliko imate plitko jezero biljku treba izvaditi odseci sve listove izvaditi iz zemlje i staviti nekoliko dana da se prosusi. ove korencice mozete cuvati u perlitu sve do sredine aprila kada ih mozete ponovo vratiti u vodu. Lokvanji se mogu sacuvati i u plitkoj vodi (u visecoj saksiji ili posudi) u negrejanom prosotru, ali gde temperature ne pada ispod 0C.

images
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Žuti lokvanj
Nuphar Lutea[/h] Taksonomija

  1. CARSTVO Plantae
  2. RAZRED Magnoliophyta
  3. KLASA Magnoliopsida
  4. RED Nymphaeales
  5. PORODICA Nymphaeaceae
  6. ROD Nuphar
  7. VRSTA Nuphar Lutea
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Opis[/h]
zuti-lokvanj1.jpg
Žuti lokvanj je rod višegodišnjih vodenih biljaka iz familije lokvanja (Nymphaeaceae), sa debelim, mesnatim rizomima položenim na dnu, u mulju. Zovu ga još i žuti lopoč i žuti plutnjak. Sreće se na površini stajaćih voda. Srednje termofilna biljka koja se razvija na punoj svetlosti.
[h=2]Građa[/h] Biljka ima dva tipa lišća: podvodno (tanko i prozračno) i plivajuće (srcasto, cvrsto, veliko, smešteno na dugačkim drškama). Lisna drška duga 50 250 (400) cm. Biljka ima dva tipa listova, podvodno (tanko i prozračno) i plivajuće (veliko, čvrsto, smešteno na dugačkim drškama). Cvetovi su izrazito žuti, krupni i mirišljavi. Srednje termofilna biljka koja se razvija na punoj svetlosti.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Razmnožavanje[/h]
zuti-lokvanj2.jpg
Cvetovi su dvopolni, aktinomorfni, jarkih boja, brojne "latice" predstavljaju uglavnom staminodije sterilne prašnike, a ne krunične listiće. Plod je zbirni ili sinkarpan. Cvetovi su izrazito žuti, krupni i mirišljavi. Plod je u obliku boce. Zovu ga još i žuti lopoč i žuti plutnjak. Sreće se na površini stajaćih voda. Cveta od aprila do septembra.
[h=2]Lekovita svojstva[/h] U celoj biljci ima alkaloida, heterozoida, tanina, skroba i smole. Zbog obilja tanina, lokvanj se koristi kao antidijaroik. Zbog sadržaja alkaloida ima primenu u ginekologiji za lečenje akutnih i hroničnih trihomonalnih infekcija i kao kontraceptivno sredstvo. Međutim, zbog svog otrovnog dejstva, lokvanj je skoro izbačen iz terapijske upotrebe. U narodnoj medicini se koristio i cvet lokvanja. Ćaj, tinkture ili ekstrakt ovih droga se se upotrebljavali protiv nesanice, nervoze i polne prenadraženosti.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Sistematika i filogenija[/h]
zuti-lokvanj3.jpg
Starost grupe je potvrđena i fosilnim nalazima. Nađeni su Nymphaeaceae koji potiču iz donje Krede (pre oko 90 miliona godina), a pretpostavlja se za neke još starije da su takođe deo ove familije. Pretpostavlja se da se nastanak grupe Nymphaeaceae desio pre 144 do 111 miliona godina, a odvajanje današnjih rodova pre 51 do 40 miliona godina. Na osnovu fosilnih nalaza može se zaključiti da je familija ranije bila mnogo raznovrsnija i bogatija vrstama. Familija Nymphaeaceae je jedna od najprimitivnijih familija skrivenosemenica, nastala sekundarnim povratkom kopnenih biljaka u vodenu sredinu. Usled modifikacija (uglavnom pojednostavljenja anatomije) koje prate ovakvu promenu sredine, karakteristike familije su specifične i veoma drugačije od predačkih grupa (tropsko drveće). Neke od karakteristika su doduše uvek smatrane primitivnima ili prelaznima između karakteristika monokotiledonih i dikotiledonih biljaka. Kada je napuštena ekskluzivna dihotomija skrivenosemenica na osnovu broja kotiledona, familija Nymphaeaceae se našla izvan obe grupe, kao starija od njih. Ovaj primitivan položaj familije je podržan istraživanjima molekularne i biohemijske sistematike.
 
Natrag
Top