Ljubav koja trpi +10 kg

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Ljubav koja trpi +10 kg

Da li u vašoj vezi postoje sve komponente koje garantuju njen opstanak?

Dakle, od smisla za humor pa sve do dugog putovanja kolima bez žučnih svađa i potrebe da se "pobijete", spisak neophodnih karakteristika stabilne veze uključuje još nekoliko stvari.

Šta je to što omogućava da ljubav dugo traje?

To svakako nisu savršeno venčanje, ogromna kuća i zanosno telo. Nešto drugo je mnogo važnije. L&Z vas upoznaje sa mišljenjem nekolicine žena koje su otkrile esenciju kvalitetne veze, kao i sa iskustvom autorke ovog teksta.




Humor u postelji

Ma, priznajmo: seks uvek sadrži dozu komičnog i kompromitujućeg! Ljudi zauzimaju čudne poze i ispuštaju smešne zvuke. Jedan od partnera često nije dovoljno raspoložen za seks, što ga čini nepodnošljivo golicljivim (da, da... ha, ha!). Parovi koji seks smatraju svetinjom, ili očekuju da svaki minut ljubavne igre bude nalik najboljim filmskim scenama u krevetu, neizbežno će se suočavati sa razočaranjima.

Mali znaci pažnje i nežnosti

Na početku veze obasipao vas je pažnjom, od otvaranja vrata na kolima i pridržavanja kaputa do dobrovoljnog nameštanja zajedničke postelje i plaćanja računa. E, to je trajalo otprilike godinu dana. No, čak i kada nestanu formalnosti i posebni ustupci iz života, srećni parovi se drže malih, ali značajnih, gestova koji olakšavaju prevazilaženje kriznih momenata i nesuglasica u vezi. Na primer, Zoran (33) svojoj supruzi svako jutro kuva kafu. Kada Olja (27) vidi svog muža Matiju da bolno uvlači ramena, tokom dužeg rada za kompjuterom, prilazi mu i nežno ga masira. Ksenija (31) kaže da njen suprug Marko, pre pripreme jela, vadi svako zrno graška (jer ga ona ne podnosi!) iz kupovne mešavine zamrznutog povrća! E, drage moje, to se zove ljubav!

Talas loše sreće

Moj veliki uzor, kada je u pitanju borba sa velikim životnim nevoljama, oduvek je bila Mina (32). Nakon što su ona i njen suprug Miroslav dobili otkaz pre nekoliko godina, iz grada su se preselili u manje mesto. On je tamo dobio posao, a najveću snagu crpeli su iz silne želje da otputuju u Pariz - grad svojih snova. Još pre venčanja zarekli su se jedno drugom da će posetiti francusku prestonicu. Nažalost, tokom boravka u Parizu, primili su vest da im je kuća potpuno izgorela u požaru. Ostavši bez ičega, preselili su se u kamp-prikolicu u svom dvorištu jer je jedino ona "preživela" požar. Činjenica da je Mina ostala u drugom stanju, nakon nekoliko nedelja stanovanja u prikolici, samo je zakomplikovala situaciju. "Bili smo goli i bosi, gotovo bez osnovnih uslova za život, a trebalo je da dobijemo i trećeg člana", kaže moja prijateljica.


Međutim, njihov brak je postao još bolji. Svakodnevni život bio je težak, pun iskušenja, a nije bilo nikoga da im pomogne. No, to što su Mina i Miroslav imali samo jedno drugo i, još važnije, što se nisu međusobno optuživali za trenutne životne nevolje, učvrstilo je njihov brak i, konačno, izvuklo ih iz loše faze. Dve godine kasnije, oboje su pronašli posao, kupili kuću, a njihova devojčica Anja je slatko i napredno dete. Kako im je pošlo za rukom da ne potonu?! Jednostavno, nisu želeli da krive jedno drugo za nevolje koje su proživljavali. "Lako je pasti u zamku optuživanja partnera kada dospete u životnu krizu", kaže Mina. "I nama se to desilo na početku, ali na svu sreću, kratko je trajalo. Ubrzo smo shvatili da je pravo rešenje da učinite neprijateljem ono što vam se dešava, a ne vašeg partnera. To će vas zbližiti i ojačati vašu vezu."


Poza koja (uvek) garantuje dobar seks

Kada se stiša prvi nalet strasti, svaki par mora da se prilagodi oscilacijama libida i zadovoljenja. Zato, da biste osigurali dugovečnost i dinamičnost seksualnog života, vaš partner i vi morate da naučite kako da brzo zadovoljite jedno drugo. Naime, u pitanju je poza koja oboma garantuje maksimalno zadovoljstvo, i to za 15 minuta (možda i kraće). Bojana (35) kaže: "Ako želim brzo da doživim orgazam, onda je to misionarska poza, a ukoliko on želi brzi orgazam, to je kučeća poza. Možemo da uradimo malo ovoga - malo onoga, i da budemo zadovoljeni pre nego što se vrate deca". Iako se verovatno ne radi o seksu za pamćenje, svakako će održati bliskost dok život ne uđe u mirnije vode (negde oko 2035. godine).


Čvrsto uverenje u kompetentnost i poštenje

Možete potajno da mislite da vaš partner i nije baš tako briljantan, talentovan ili duhovit. Međutim, ako smatrate da je potpuno nesposoban ili nečastan, vaša veza neće opstati. Zašto? Pa, ako imate makar malo samopouzdanja, mučiće vas konstantno saznanje da zaslužujete nekog boljeg.


10 stvari koje NE MORATE da uradite da biste dokazali svoju ljubav

1. Da idete na kampovanje.
2. Da koristite istu četkicu za zube.
3. Da prihvatite seks u troje.
4. Da gotivite sve njegove prijatelje (kao ni on vaše).
5. Da isprobate bilo koju seksualnu tehniku koja vam se ne dopada.
6. Da nosite seksi donje rublje u kojem vam je neprijatno.
7. Da pevate karaoke duet.
8. Da koristite toalet jedno pred drugim.
9. Da postanete najbolja prijateljica njegove sestre.
10. Da pokažete interesovanje za neku oblast ili da se uključite u neku aktivnost koja njega fascinira, a vama je smrtno dosadna.


Privlačnost koja može da preživi +/- 10 kg...

... ili strije, gubitak kose, bore, ili malje u ušima! Dobro, kako možete da znate, pre ulaska u srednje životno doba, da li će zadržati tu dozu magnetizma?! Moja prijateljica Anita, koja je već dvanaest godina u braku sa Ivicom, kaže da je to znala već na početku veze jer je bila svesna da se njihova privlačnost zasniva na nečemu mnogo višem nego što su fizičke osobine.


"Privukla me je njegova unutrašnja energija, inteligencija i strastvenost", kaže Anita. "Ona je primetila sve ove odlike uporedo sa Ivicinom dugom, plavom kosom. A šta sada, kada je on više sed nego plav? "Oh, obožavam te sede vlasi u njegovoj, sada kratkoj, kosi. Bore oko njegovih očiju podsećaju me na to da se moj dragi mnogo smeje, ali i da vredno radi. A kada se subotom ujutro igra sa našom kćerkom, to je za mene najlepši prizor na svetu" (činjenica: Postoji nešto veoma uzbudljivo kada vidite svog ljubavnika kao sjajnog oca!).

A šta je sa kilogramima? "Ugojila sam se prilično tokom ovih 7 godina veze sa Draganom. Nekada je umeo da mi kupuje seksi donje rublje, a sada mi poklanja velike pidžame od mekog pliša. Još uvek uživa u tome da me grli i dodiruje moju kožu. Znam da mu se dopada i moj novi izgled", kaže Gordana (31).

A ništa ne pojačava privlačnost prema partneru kao saznanje da i vi njega privlačite.

Spremnost na fer borbu

Prema tvrdnji psihologa i bračnih savetnika, fer sukob počiva na nekoliko stvari - morate da naučite da izbegavate takozvanu "slivnik" svađu u kojoj bacate u lice svom partneru sve "zločine" koje je počinio. Oboje morate da prestanete da koristite frazu "Isti/a si kao tvoja majka". Takođe, nikada ne započinjite napad optužujućim pitanjem "Zašto mi nikada ne kupuješ cveće?". Jasno?!

Vaše tajne

U svakoj vezi treba da postoji mala doza misterioznosti i nekoliko jasno postavljenih granica. Ovaj stepen privatnosti omogućiće vam da zadržite ljubavna pisma ili neki poklon bivšeg dečka (u nekom tajnom ormariću ili u kutiji), da prokrijumčarite kolač ili dva kada on misli da ste na dijeti ili da fantazirate o poznatom glumcu ili privlačnom kolegi. Bezazlene tajne koje svaka žena treba da ima u vezi zdrav su "začin" zajedničkom životu.


"U svom ormanu imam nekoliko majica koje su pripadale mom bivšem dečku. U njima trčim i idem na aerobik. Ne vidim nikakav razlog zbog kojeg bi moj suprug morao da zna za njihovo poreklo", kaže Žana (30).


Teodora (29) otkriva: "Iako smo oboje prilično odgovorni kada je novac u pitanju, moj suprug i ja imamo razdvojene račune u banci. Volim da kupujem obuću po astronomskim cenama, za koje on zaista ne mora da zna".


Eleonora (36) priznaje: "Moj suprug ne zna sa koliko muškaraca sam spavala pre njega. Nikada me nije pitao, a ja mu nikada nisam pričala o tome. On nema pojma da sam bila intimna sa nekoliko svojih muških prijatelja. Ali, te informacije mu i nisu potrebne. Potpuna iskrenost nije uvek neophodna".

Pouka: vodite svoj "mali", tajni život i vaša veza neće samo preživeti već će živnuti!

Nameštaj u kojem ćete oboje uživati

Kada su novinari zamolili Dženifer Aniston da prokomentariše trzavice sa Bredom Pitom zbog uređivanja zajedničkog doma, odgovorila je: "Svaki komad nameštaja bio je ili muzejski eksponat ili užasno neudoban!". A na pitanje šta je najlepši deo života nakon raskida, simpatična Džen je uzvratila: "To što konačno mogu da imam udoban kauč".


Kada smo se Jovan i ja useljavali u zajednički stan, natezanja oko tipa kauča koji je trebalo da se nađe u našoj dnevnoj sobi bila su traumatična. On je želeo kauč crvene ili bar pink boje. Crveni kauč? Pa, nisam prostitutka! Nepotrebno je i reći da smo nedeljama tražili kauč po njegovoj meri. Želela sam da oboje budemo zadovoljni i srećni ali problem je bio u tome što se njemu dopada, najblaže rečeno, nameštaj u kič-psihodeličnom stilu, a ja sam više bila za neki arapsko--orijentalni fazon. I, kako onda da pronađemo kombinaciju ova dva nespojiva stila? Trebalo nam je dosta vremena, ali na kraju smo ipak uspeli. Pronašli smo veliku sofu presvučenu plišom tamnoljubičaste (patlidžan) boje, a naknadno sam kupila nekoliko velikih, mekih jastuka sa orijentalnim motivima. Jovanu se svidela boja, a meni stil. Shvatli smo da je moguć kompromis i oboje smo bili srećni zbog toga.

Priča o sposobnosti da pravite kompromise ne odnosi se, naravno, samo na izbor nameštaja. Ako možete da se dogovorite i donesete odluku o drugim stvarima, tako da zadovoljite zajedničke potrebe, život će vam biti mnogo lepši.

Sposobnost da se ne "pokoljete" u vožnji

Zašto je to tako važno? Tokom dugog putovanja kolima dominiraju fizičke senzacije - grče vam se mišići, koče zglobovi, pada vam nivo šećera u krvi, ide vam se u toalet... Posmatrajte dugu zajedničku vožnju kolima kao odličan test kompatibilnosti. To je način da saznate da li možete satima da pričate, ili satima da ćutite (a da vam ne bude neprijatno). Osim toga, naučićete mnogo toga jedno o drugom. Da li on urla na vozače koji voze previše sporo ili previše brzo? Da li neprekidno trubi? Da li vi stalno menjate stanice na radiju? Da li se, u situaciji kad zalutate, to pretvara u svađu i međusobno optuživanje... ili u zanimljivu avanturu?


Ukratko, dugo putovanje kolima relevantan je pokazatelj kvaliteta "naviganja" u vašem zajedničkom životu.

Nedugo nakon što smo počeli da se zabavljamo, suprug i ja smo doneli moronsku odluku da krenemo kolima u Grčku na letovanje. I, kao po starom Marfijevom zakonu, uspeli smo da upadnemo u svaku saobraćajnu gužvu, da zalutamo nekoliko puta, kao i da uletimo u rizične situacije. Zbog svega toga moj dragi je postajao sve nervozniji, stezao je usne i ludeo zbog kašnjenja.

A kada se i vreme pogoršalo, počeli smo žučno da se svađamo. 'Mislim da bi trebalo negde da prespavamo', iznervirano sam procedila kroz zube. 'Ne', odgovorio je moj muž. 'Već smo izgubili dragoceno vreme. Propašće nam plaćeni aranžman.' Iznenada, naša kola su skliznula sa puta i zarila se prednjim točkovima u plići kanal pun blata. Na svu sreću, nismo bili povređeni. Prva stvar koju mi je rekao moj dragi bila je: 'Ti si uvek u pravu!'."


Izvor: L&Z
 
Natrag
Top