Linux i Windows u jednom racunaru

Član
Učlanjen(a)
06.10.2009
Poruka
783
Imam dva hard diska od po 80Gb. Primarni hard je podeljen na dve particije C: (39GB) i E: (35GB). Na C: particiji instaliran mi je windows 7 64bit. Da li bih mogao da formatiram E: particiju i instaliram na nju Ubuntu ili Mandrivu 32bit, pod kojim oznakama ce Linux da vidi tu particiju i kako da podesim da me na startup-u racunar sam pita koji sistem ce da podigne? Imajte na umu da prvi put instaliram Linux i da se do sada nisam sretao sa njim. :( Hvala.
 
Član
Učlanjen(a)
10.11.2009
Poruka
1.654
naravno da mozes, formatiraj i instaliraj, za oznake se ne brini, windows nece prepoznati linux, nece ni znati da postoji na racunaru, ali linux hoce windows sto je dobro za tebe jer na taj nacin mozes cistiti viruse sa windowsa, druga stvar nemas potrebe da se mucis sa startupom jer ce linux instalirati grub loader, pomocu njega ce te pitati koji os zelis da podignes
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
prvo instaliraj windows 7 na bilo kom hardu.Posle toga instaliraj Linux-imaj na umu da ostavis barem 12-15GB.Linux ce sam napraviti svoje particije i to nemoj da te brine.E sada prilikom paljenja compa Linux je napravio grub menu i ako nista ne diras on ce da se podigne.Ako strelicama gore dole na tastaturi podesis win 7 onda ce se on podici.Kada si na win 7 neces videti Linux particije(postoji program za to ali nije preporucljiv)dok kada si na Linuxu wideces windovs particije i mozes da ih mauntujes i radis sa njima u Linuxu.Imas moj tutorijal pa ga potrazi u deluu tutorijali XP-windows 7 i Linux sve na jednom hardu,pozz
 
Član
Učlanjen(a)
06.10.2009
Poruka
783
Samo jos jedno pitanje, ako je windows-ova sistemska particija zauzela polovinu hard diska (C:), drugu polovinu cini particija E: na koju ce ici Mandriva. Ako vi kazete da Linux na instalaciji sam pravi particije, da li da celu E: particiju izbrisem i pretvorim je u unpartitioned space kako bi Linux sam imao mesta ili ce on sam resize-ovati i deliti E: particiju? Taj mi deo nije bas najjasniji.
P.S. Ima li neko iskustva sa Hymerom?
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
ocigledno nisi dobro procitao moj odgovor.Linux sam pravi particije(ako ti to hoces)ako neces mozes sam da ih pravis kada ga instaliras-znaci imaces tri particije-root,grub i home particije.Za taj Hamer nisam cuo(jedino ako ne mislis na dzip)Ja ti predlazem da sa Linux sajta skines Ubuntu(mislim da je je jos uvek trenutna verzija 1010)pa kada se malo uhodas onda probaj te druge verzije,pozzParticije nemoras da formatiras Linux ce to sam uraditi
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
10.11.2009
Poruka
1.654
ma stavi linux na e particiju ili neku drugu, nemoj na c, to je sve sto trebas znati ;)
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
nemoj korisniku da dajes pogreswne informacije-uz duzno postovanje n3m3sis cim krene da se instalira Linux to vise nece biti ni C a ni bilo koja druga particija.A ti senator(bez ljutnje)uzmi malo pazljivije pa citaj moje odgovore-znaci idemo iz pocetka-bez obzira koliko ima particija,da li su formatirane,kada krenes da instaliras Linux on pravi root swap i preostali prostor home particiju.Pozdrav obojici
 
LEGEND
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
9.187
Ubuntu 11.04 Beta spreman za testiranje

Nestrpljivi mogu preuzeti novi Ubuntu 11.04 koji je dogurao do prve beta verzije. Novo (Unity) grafičko sučelje, novi meniji, novi programi, brži, ljepši ;)....
Kod:
http://www.ubuntu.com/


Image comment: Ubuntu 11.04 Beta 1

warning_16.gif
The image below has been resized. Click on it to enlarge.

Tomorrow, March 31st, Canonical will unleash to the world the first Beta version of the upcoming Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) operating system, due for release on April 28th, 2011.

With this occasion we thought it will be a wonderful idea to inform our readers about some very nice features that will be included in this first Beta release of Ubuntu 11.04. Of course, before the final version, there will be a second Beta, due for release on April 14th.

Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) Beta 1 is powered by Linux kernel 2.6.38, GNOME 2.32.1 and X.Org 7.5. It will included applications such as LibreOffice 3.3.2 as the default office suite, Banshee 1.9.4 as the default audio player/organizer and Mozilla Firefox 4.0 as the default web browser.

A set of seventeen new and beautiful wallpapers will also be present in the Beta release, to please every Ubuntu user out there. And now, the features we've promised...

1. Better integration of Ubuntu One online storage service (with its revamped control panel)...


2. Easy access to all system settings...


3. LibreOffice 3.3.2 as the default office suite (with shortcut icons for Writer, Calc and Spreadsheet in the Unity launcher)...


4. The amazing and ultimate Mozilla Firefox 4.0 web browser...


5. Trowing a window in the upper panel will automatically maximize it (the same effect also works if you move the window to left or right, just not in fullscreen mode)...


6. You'll have four workspaces, so you can easily work on multiple projects, with multiple applications, dragging them from one desktop to another with a single mouse click on the Unity launcher...


7. You'll be able to easily place an application shortcut on the Unity panel, if installing with the Ubuntu Software Center...


8. The Unity panel will offer easy access to recent and favorite folders and files...


9. The Unity panel will offer easy access to frequently used, installed and available applications...


10. Re-invented ALT+F2 run dialog, right in the heart of Unity, allowing you to search for everything you need... in a few seconds...


With this said, Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) will be the 14th release of the Ubuntu operating system. Don't forget to visit our website tomorrow, March 31st, for an in-depth article about the Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) Beta 1 release, when we will unveil more features and the download links, of course!

About Ubuntu

Ubuntu is a Linux distribution for your desktop or server, with a fast and easy install, regular releases, a tight selection of excellent packages installed by default, every other package you can imagine available from the network, and professional technical support from Canonical Ltd and hundreds of other companies around the world.

izvor:

softpedia
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.10.2009
Poruka
783
Ma opusteno, instalirao sam Ubuntu 10, evo sad kucam sa njega. Probao sam prvo Mandrivu, pa nije islo, onda Ubuntu 9 originalan disk- zakovalo pri kraju instalacije. Konacno sam skinu Ubuntu 10.10 desktop edition, napravio butabilan CD i gotovo. Izbrisao sam E: particiju i na njenom mestu napravio cetiri nove paricije-
/boot
/
swap space
/home
Takodje, instalirao sam u windowsu neki program cijeg imena trenutno ne mogu da se setim, tako da me pri pokretanju racunara pita koji cu sistem da podignem- sedmicu ili ubuntu. Takodje, GRUB sam mu instalirao na /boot particiju iako je po difoltu hteo da je instalira na ntfs, odnosno na windows- ovu particiju cime bi mi prepisao windows 7 loader. Do sada sam uspeo da instaliram mp3 kodek, flash player i teme. Mala pauza, pa idemo dalje. U principu, ni nalik windows-u. U nekim segmentima bolji, u neki zaostaje. Al kad je mufte i sirce je slatko...
 
Natrag
Top