Likvidnost preduzeća

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
POKAZATELJI LIKVIDNOSTI

Likvidnost je svojstvo imovine ili njezinih pojedinih dijelova da se mogu pretvoriti u gotovinu dostatnu za pokriće preuzetih obveza.
Pokazatelji likvidnosti uspoređuju kratkoročne obveze s kratkoročnim ili tekućim izvorima dostupnim za podmirivanje kratkoročnih obveza.
Najučestaliji pokazatelji likvidnosti su:
koeficijent tekuće likvidnosti,
koeficijent ubrzane likvidnosti,
koeficijent trenutne likvidnosti,
koeficijent financijske stabilnosti,
neto radni kapital ili obrtni kapital,
neto radni kapital prema ukupnoj imovini.


koeficijent tekuće likvidnosti = kratkotrajna imovina/ kratkoročne obveze

Koeficijent tekuće likvidnosti pokazatelj je likvidnosti najvišeg stupnja jer u odnos dovodi pokriće i potrebe za kapitalom u roku od godine dana. Ovaj pokazatelj mjeri sposobnost poduzeća da podmiri svoje kratkoročne obveze.
Zadovoljavajuća vrijednost koeficijenta tekuće likvidnosti je ona koja ne odstupa značajno od industrijskog prosjeka, a ukoliko industrijski prosjek nije poznat, tada bi ovaj omjer trebao iznositi približno 2:1.

Koeficijent ubrzane likvidnosti

koeficijent ubrzane likvidnosti = (kratkotrajna imovina - zalihe) / kratkoročne obveze

Ovaj pokazatelj izuzima zalihe iz izračuna i stoga je precizniji kao mjerilo likvidnosti; govori o tome da li poduzeće ima dovoljno kratkoročnih sredstva da podmiri dospjele obveze a bez prodaje zaliha. Kao i kod koeficijenta tekuće likvidnosti, poželjna vrijednost ovog pokazatelja je ona koja ne odstupa značajno od industrijskog prosjeka. Ukoliko industrijski prosjek nije poznat, tada je poželjna vrijednost koeficijenta ubrzane likvidnosti približno jednaka omjeru 1:1.

Koeficijent trenutne likvidnosti

Koeficijent trenutne likvidnosti = novac / kratkoročne obveze


Koeficijent financijske stabilnosti

Koeficijent financijske stabilnosti = dugotrajna imovina / (kapital + dugoročne obveze)


Neto radni kapital ili obrtni kapital

Neto radni kapital ili obrtni kapital = kratkotrajna imovina - kratkoročne obveze

(Izvor: sajt "Moj invest")
 
Član
Učlanjen(a)
13.09.2009
Poruka
49
Moze li neko da pojasni likvidnost vezanu za str radnju al jednostavno i konkretno tj sto razumljivije za nas koji bas ne baratamo strucnim pojmovima.Mislim pritom na odnos lagera i zaduzenja zatim lagera i obrta itd..
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Svi STR-i nisu isti, kao ni preduzeća...Znači nema neki univerzalni model...Kako utvrđuješ likvidnost, obrt itd...zavisi čime se tvoj STR bavi...Nije isto ako tvoja STR radnja prodaje konfekciju ili recimo meso...U prvom slučaju, ništa te ne požuruje da prodaš robu i nemaš problem sa ''krvarljivošću'' robe, u drugom slučaju problem je meso koje ima svoje rokove...Naravno i konfekciju treba prodati ''brzo'', jer očekuješ ''obrt'', odnosno novac sa kojim ćeš ponovo kupiti robu..
Upravo taj ''obrt'' kod tebe je vezan za likvidnost... Znači ti imaš lager listu i u startu znaš šta imaš u magacinu (ako vodiš pravu evidenciju), taj magacin je za tebe ''ulaz''...Od momenta kada nabaviš neku robu, pa do momenta kada je prodaš, imaš ''obrt'' koji možeš izračunati kroz koeficijent...To je koeficijetn obrta zaliha...Odnosno koliko puta ''obrneš'' robu (u tvom slučaju nabaviš i prodaš robe u mesec dana ili u godini, zavisi koji period ti je bitan....)
Trenutnu likvidnost računaš, prosto rečeno,...kada staviš u odnos novc koji trenutno poseduješ na računu i trenutne obaveze koje treba da izmiriš (porez, raznorazni troškovi...)
Evo, ovo je nešto najkraće...i nije stručno...
 
Natrag
Top