Lenovo ideapad z580

Učlanjen(a)
02.11.2014
Poruka
28
Pozdrav!
Napravio sam sam sebi probleme skidajuci drivere za ovaj laptop...otisao sam na stranicu Lenovo i skinuo sve drivere ...medju njima su se nalazili neki vezani i za bios i sve se poremetilo....ne mogu vise da podignem sistem a kada udjem u bios da podesim da ponovo instaliram windows opet se isto desi.....U pitanju je windows7 ultimate.
Sta da radim?
Unapred zahvalan!
 
Učlanjen(a)
26.03.2010
Poruka
100
Pozdrav!
Nažalost, napravio si grešku koju veliki broj korisnika računara u globalu radi a to je "čačkanje", BIOS-a.
Iako svaki proizvođač po default-u izbacuje update za BIOS, to bez preke potrebe nije preporučljivo raditi, naprotiv, update BIOS-a dirketno iz Windowsa najčešće zna da se završi neslavno.
Jedina dobra stvar u svemu tome je što ti ipak dopušta pristup BIOS-u, tako da ne bi bilo loše da malo opširnije objasniš šta se dešava nakon uključivanja računara?
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Da li BIOS vidi HDD ili ne?

Ukoliko nista od navedenog ne da rezultate (NebojsaK je u pravu, potrebno je vise konkretnih podataka) mozete pokusati da uradite format hard diska sa CD-a a potom pokusate instalaciju windows-a.
 
Učlanjen(a)
02.11.2014
Poruka
28
Uspeo sam da vratm sve onako kako je bilo... Kada sam skino sve drivere sa neta u bios je ubačeno da laptop ima windows 8 tako da sam morao da isključim (ili promenim) opciju UEFI (ne znam ni šta je to) i kada sam to promenio ponovo sam podigao sistem bez problema.
 
Učlanjen(a)
26.03.2010
Poruka
100
Odlično, iskreno, jednog trenutka sam i posumnjao na taj "problem", koji je danas jako čest među korisnicima računara, pogotovo kada se radi update BIOS-a.
UEFI je ustvari zamjena za BIOS kod novijih računara, uloga mu je da ubrza računar pri boot-ovanju, podržava jako velike hard diskove (3TB pa na više), ali najbitnija uloga je podrška za 64-bitne programe u vidu velike memorije.
Međutim, da bi UEFI uopšte funkcionisao, potrebno je i da hardware računara podržava UEFI standarde, prvenstveno hard disk što kod većine "stock", računara nije slučaj.
Kako god, drago mi je da si rješio svoj problem i moj najiskreniji savjet ti je da se ubuduće maksimalno kloniš eksperimentisanja oko BIOS-a i da ga ostaviš da radi po default-u, jer BIOS, ipak, nije nešto čiji se kvar da lako otkloniti.
Srdačam pozdrav :)
 
Natrag
Top