Lekovito bilje

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Produžiće vam život: Najefikasnije lekovito bilje na svetu

Produžiće vam život: Najefikasnije lekovito bilje na svetu

Rešenje tajne dugovečnosti možda već raste u vašoj bašti. Bilje za koje znamo da pomaže u lečenju nebrojeno mnogo bolesti i infekcija, takođe nam može pomoći da živimo duže i zdravije.

news_15891.jpg

Snažno lekovito bilje često se naziva adaptogeno bilje jer pomaže telu u njegovom prirodnom zadatku održavanja homeostaze – delikatne ravnoteže potrebne za preživljavanje i ozdravljenje.

Telo izbačeno iz ravnoteže nalazi se u "negativnoj homeostazi", stanju u kojem anabolički i katabolički sistemi ne mogu da funkcionišu ispravno, što na kraju dovodi do simptoma umora, anksioznosti, depresije, nesanice, fluktuacije težine i oslabljenog libida. Ali adaptogeni će pomoći telu da se prilagodi. Na primer, osobe s visokim nivoom šećera u krvi mogu uz pomoć adaptogene biljke doći do nižeg nivoa glukoze u telu, dok će osobama s niskim nivoom šećera u krvi lekovita biljka pomoći da podignu šećer.

Zbog ove izuzetne sposobnosti da poboljšaju sposobnost tela pri stresu, adaptogeno bilje bukvalno može dodati godine životnom veku.

Bilje za koje treba da znate:

SVETI BOSILJAK
Octimum sanctum leči sve, od astme i prehlade do kamena u bubregu i stresa. I dok se običan bosiljak (Ocimum basilicum) pre svega koristi kao začin, za hinduiste je sveti bosiljak (Octimum sanctum) božanska biljka. Najčešće ga preporučuju kod kardiovaskularnih bolesti, hipertenzije i dijabetesa. Dobar je čak i kao sredstvo protiv ugriza insekata. Lako se uzgaja i može biti poslužen svež ili sušen. Žvaćite ga ili pijte čaj.


REIŠI
U taoistički tradiciji naziva se "pečurka besmrtnosti", a tradicionalna kineska
medicina uvrstila ju je među "superiorno bilje" – crveni reiši pre svega. Pomaže da brzo vratite snagu, poboljšava stanje kod koronarnih bolesti, imunoloških poremećaja, raka, kao i visokog holesterola i artritisa. Idealno je poslužiti je kuvanu u čorbama, ali se može uzeti i u obliku ekstrakta ili praha.

JIAOGULAN
Po hemijskom sastavu je sličan ginsengu. Bukvalan prevod imena znači "biljka besmrtnost", i to uopšte ne čudi. Jedna od glavnih karakteristika ove biljke je ta da povećava sagorevanje masnoća. Naime, pomaže jetri da prebaci ugljene hidrate i druge šećere u mišiće umesto da ih taloži. Osim toga, zbog dobrog delovanja na
zdravlje
kardiovaskularnog sistema, ima nadimak "biljka zaštitnik srca". Ne samo da pomaže u regulaciji krvnog pritiska, nego i povećava nivoe dobrog holesterola, dok istovremeno snižava loš. Štiti od srčanog i moždanog udara jer pomaže u smanjenju arterijske blokade. Jiaogulan se obično poslužuje u obliku čaja.

ASTRAGALUS
Još jedna biljka koju cene u kineskoj medicini. Astragalus je zaradio izvrsnu reputaciju zbog efekta na imuni sistem. Deluje na brojna stanja, uključujući sezonske alergije, prehlade i grip, umor, upale, krvni pritisak i cirkulaciju, bolesti srca, toksičnost jetre, dijabetes i rak. Čak i farmaceutske kompanije koriste delove ove biljke. Posebno je zanimljiva astragalusova sposobnost da uspori proces starenja jer podstiče zdravlje telomera. Naime, mnogi misle da se ključ starenja nalazi na ivicama dvaju niti koje čine DNK, tj. telomerima. Astragalus je dostupan u obliku ekstrakta, praška ili tableta.

ŽALFIJA
Žalfija je jedina biljka s ovog spiska koja se ne smatra adaptogenom, ali to ne umanjuje njenu sposobnost podsticanja dugovečnosti. Od gotovo 900 poznatih sorti žalfije, vrtna žalfija i španska žalfija se najčešće koriste. Cenjena i od strane drevnih Acteka, ova "biljka besmrtnosti" ima neposredan uticaj na smirivanje, kao i funkciju disajnog sistema. Sprečava glavobolje jer doprinosi jasnijem razmišljanju i poboljšanu pamćenja. Kod nekih poboljšava i kvalitet sna. Ulje žalfije se čak pokazalo dobrim u borbi protiv raka, jačanju imuniteta i zaštite srca.

Zapamtite da lekovito bilje u kombinaciji s nekim lekovima i određenim stanjima može imati negativne reakcije. Trudnice ili oni koji boluju od autoimune bolesti mogu imati komplikacije ako na svoju ruku uzmu lekovite biljke. Pre upotrebe se posavetujte s lekarom.

Izvor: S media
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Trava Iva

„Trava iva od mrtva pravi živa“

trava-iva1.jpg

Trava iva (lat. teucrium montanum) vrlo je ljekovita biljka koja raste u planinskim krajevima diljem svijeta.
Kod nas je poznata i pod nazivima dupčac i gorski cmilj, a iskusnom nalazniku vrijedi kao zlato.
Prepoznatljiva je po malim grmićima s blijedo žućkastim cvjetićima na vrhovima grančica.
Stabljike su pretežno uzdignute i djelomično drvenaste.
Listovi su bez peteljke, dlakavi samo s naličja, zeleni i sivo bjeličaste boje.
Ova biljka raste po suhim, toplim i krševitim mjestima, na visinama od oko 800 m i više, uglavnom na južnim obroncima.

Sastav i ljekovita svojstva


Trava iva koristila se za liječenje još u doba antike.
Postoji staro narodno vjerovanje na Balkanu prema kojemu ova trava omogućuje mentalni i fizički oporavak nakon duge bolesti, teške tjelesne ili duševne iscrpljenosti.
Iako je manje poznata u široj javnosti, trava iva jedna je od najpouzdanijih ljekovitih biljaka. Jako je cijenjena u planinsko-brdskim krajevima, a kažu da liječi skoro sve teške bolesti.
Uz nju se veže jedna narodna izreka: „Trava iva od mrtva pravi živa“.
Izuzetno je gorkog i oporog ukusa, a u narodnoj medicini koristi se za liječenje mnogobrojnih bolesti, prije svega probavnih i dišnih organa, pa čak i kod tuberkuloze pluća.
Trava iva u svojem sastavu ima gorke tvari, tanin, metanol, petrolejski eter, kloroform, etilni acetat, 1-butanol.
Zbog tih sastojaka čak je i ljekarnici često preporučuju za jačanje imuniteta, a odličan je izbor za ljude koji su izloženi jakom stresu.
Zbog gorkih tvari pomaže kod mnogobrojnih bolesti želuca te olakšava nadutost.
Svojim antiseptičkim djelovanjem uništava patogene mikroorganizme, odstranjuje štetne tvari u crijevima i želucu.
Djelotvorna je kod bolesti usta i grla, raznih infekcija, gljivica i afti.
Čaj trave ive liječi grčeve i čisti krv. Upotrebljava se i protiv svih vrsta groznica te kao pomoć kod šećerne bolesti.
Prema novim istraživanjima, razina antioksidativnih tvari u čaju podjednaka je onoj u ginku i zelenom čaju, poznatim po izvanrednoj ljekovitosti.
Tinktura trave ive pomaže kod hemeroida, te bolesti jetre i žuči jer potiče stvaranje i protok žučne kiseline.
Kao kupka povoljno djeluje na kožu, naročito kada je riječ o ranama i promjenama na koži. Vrlo je popularna u obliku balzama za ublažavanje reumatizma.
Koja vas god bolest mučila, pokušajte liječenje s travom ivom jer je ona – univerzalni lijek.

Svojstva trave ive:

  • djeluje protiv bakterija i gljivica
  • pomaže kod bolesti želuca
  • smanjuje upale
  • jak je antioksidans
  • pomaže kod depresije
  • regulira probavu
  • izbacuje višak tekućine iz organizma
  • primjenjuje se u liječenju bolesti dišnih organa
  • jača imunitet
  • pomaže kod hemoroida i šećerne bolesti
  • čisti organizam
Berba i pripravci

Trava iva cvijeta od lipnja do rujna, a sakuplja se baš u to vrijeme.
Želite li pravilno brati travu ivu, lisnate cvjetne vrhove grančica sijecite oštrim škarama i brzo ih sušite na prozračnom mjestu da bi im sačuvali boju i specifičan miris.
Gdje god da berete travu ivu, barem trećinu vidljivih cvjetova ostavite netaknute. Jer osim što je ljekovita, korisna je i zato što izvrsno vezuje ono malo zemlje na golom kamenjaru.

Priprema čaja

Prelijte žličicu trave ive s dva decilitra vruće vode i odmah poklopite. Poslije 15 minuta procijedite. Pijte čaj jednom do dvaput dnevno prije jela.

Priprema tinkture

20 grama trave namočite u jednom decilitru alkohola. Ostavite da stoji dva tjedna. Pijte triput dnevno po 20 kapi.

Prah

Osušenu travu ivu sitno sameljite u mlinčiću za kavu. Uzimajte jedan do tri grama prije jela.

Izvor: Alternativa
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Matičnjak - biljka koja vraća radost življenja

Matičnjak - biljka koja vraća radost življenja

maticnjak.jpg

Francuski travar Maurice Messegue je rekao:


"Za mene je ova biljka kraljica svih stimulirajućih trava. Nespretnom ljubavniku, nemirnoj glavi porodice, ženama opterećenim problemima, očajnicima i onima što ih prati osjećaj poraza u životu savjetujem ovu čarobnu biljku koja obnavlja organizam, vraća snagu i radost življenja.“

Ova divna biljka ugodnog limunastog mirisa, srodnik je kadulje i lavande.

Pčele ga vole, pa zbog toga i nosi ime matičnjak (lat. Melissa officinalis), a nazivaju ga i melisa, limunčica, čelinjak, limunka, maternjak, pčelinja metvica, rojevac i macina trava.

Matičnjak je jedna od malobrojnih biljaka koje su istovremeno ljekovite, mirisne, ukrasne, začinske, aromatične, medonosne i imaju industrijsku primjenu.

U liječenju je zastupljen i cijenjen od davnina.

Plinije ga je preporučivao za oči, Sveta Hildegarda za radost, Paracelzus ga je nazivao eliksirom života, a postoje bilješke da je i Shakespeareu bio omiljena biljka.

Ljekovito djelovanje matičnjaka


Izvedeno je više studija na temu djelovanja matičnjaka na stres, nesanicu i napetost, a sve su potvrdile njegovu učinkovitost.


U kombinaciji s valerijanom jednako je djelotvoran poput sintetskog lijeka za smirenje triazolama, ali za razliku od njega ne uzrokuje nuspojave.

Dokazano je da matičnjak pojačava koncentraciju i potiče bolje rješavanje tekstualnih i slikovnih zadataka.

Također se smatra da zbog antioksidanata, koji štite stanice tijela od oštećenja uzrokovanih oksidacijom, matičnjak pomaže i oboljelima od Alzheimerove bolesti da poboljšaju pamćenje i koncentraciju.

ESCOP (Europski znanstveni fitoterapijski komitet) službeno je odobrio oralnu upotrebu matičnjaka za napetost, nemir i razdražljivost.

Također je preporučio liječenje matičnjakom probavnih poremećaja kao što su grčevi, te lokalno za herpes na usni.

Matičnjak ima jaka antivirusna svojstva, skraćuje trajanje bolesti i smanjuje mogućnost recidiva.

Eterično ulje matičnjaka ima slično djelovanje kao sama biljka. Jako je cijenjeno i skupo, pa treba paziti da se ne radi o patvorini. Izvana se koristi razblaženo za masažu ili ublažavanje herpes simplexa.

Ljekovito djelovanje matičnjaka:


  • pomaže kod depresije i stresa
  • smanjuje glavobolje
  • potiče miran san
  • pomaže kod prekomjernog rada štitnjače
  • smanjuje visoku temperaturu
  • ublažava trudničke mučnine i menstrualne grčeve
  • pomaže kod herpes simplexa
  • povećava kreativnost i koncentraciju
Čaj od matičnjaka

Matičnjak možete koristiti kao čaj, uvarak, tinkturu ili integralnu otopinu ljekovitog bilja (SIPF).


Za pripremu čaja od matičnjaka prelijte žličicu suhog bilja s dva decilitra vode.

U jednom ispitivanju tijekom šest tjedana grupa studenata je pila čaj od matičnjaka, a druga grupa placebo.

Prva skupina je bila manje pod stresom i imala značajno bolje rezultate na testu, a djelovanje matičnjaka trajalo je i šest sati poslije ispijanja.

Stoga, ako ste vi ili vaša djeca izloženi jačim mentalnim naporima - pijte čaj od matičnjaka.

Karmelićanska vodica


Jedan od najpoznatijih pripravaka od matičnjaka je svakako karmelićanska vodica. Njenu recepturu osmislile su časne sestre karmelićanke u Srednjem vijeku.


Pripisivana su joj i čudotvorna svojstva, tako da postoje zapisi iz 17. stoljeća o ljudima koji su doživjeli stotinu i više godina zbog redovite konzumacije tijekom doručka.

Bila je i ostala sredstvo za liječenje depresije, lupanja srca, migrene, napetosti, razdraženosti, straha i treme, slabog pamćenja, zamora, nesvjestice i noćnog gušenja, a možete je koristiti kao parfem i za masažu.

Recept


Sastojci:

  • litra alkohola (vodka, rum, konjak ili brandy)
  • 165 grama sušenih cvjetnih vrhova matičnjaka
  • 40 grama nešpricane limunove korice
  • 5 grama korijena anđelike
Ostavite u hladu dva tjedna, nakon toga dodajte:

  • 65 grama korijandera
  • 12,5 grama muškatnog oraščića
  • 12,5 grama cimeta
  • 1,5 gram klinčića
Ostavite još tjedan dana u hladu, nakon toga procijedite u tamnu bocu. Pijte jednu do dvije žličice dnevno.

Matičnjak za njegu kože


Matičnjak je zbog svojih antivirusnih svojstava vrlo popularan u kozmetici. Od njega se prave losioni, tonici, hidrolati, kreme i slično.


Tonik i parna kupelj odlični su za njegu masne i problematične kože, a pogoduju i mješovitoj koži, jer hidratiziraju i vraćaju ravnotežu.

Za pripremu vlastitog osvježavajućeg tonika pomiješajte žličicu matičnjaka sa šalicom hamamelisa, ostavite da stoji tjedan dana.

Zatim procijedite i koristite jednom dnevno.

Uzgoj i berba


Matičnjak se bere u doba cvjetanja početkom ljeta.


Najbolje je sušiti cijelu biljku, pa zatim otkinuti listove da se ne izgube dragocjena ulja.

Lako ga možete posaditi kod kuće, jer voli sve vrste zemlje. Otporan je na niske temperature i uspijeva na svim terenima do 100 m n/m.

Matičnjakom možete začinjavati bilo koje jelo u koje biste stavili limun. Obavezan je sastojak ljekovitih likera Benedictine i Chartreuse.

Izvor: Alternativa
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Boražina (Borago officinalis)

Boražina (Borago officinalis)

borazina.jpg

Boražina (lat. Borago officinalis), biljka je prekrasnog upečatljivog zvjezdastog cvijeta plave boje, stabljika i listova prekrivenih bjelkastim dlačicama.

Zbog svoje privlačnosti, čest je motiv goblena i drugih tkanja.

Neko je vrijeme bila zanemarena u liječništvu, ali danas joj se opet vraća stara slava.

U Europu su je donijeli Arapi, danas samoniklo raste u Sredozemlju i Južnoj Europi, a uzgaja se u cijelome svijetu.

Prema rimskoj povijesti, Dioskurid je koristio boražinu za utjehu srca i tjeranje tuge.

U 17. stoljeću John Evelyn je zaključio da njene grančice oživljavaju hipohondre i povećavaju koncentraciju kod studenata.

Danas znamo da je cijela biljka iznimno blagotvorna za sveukupno zdravlje.

Njeni pripravci se koriste u unutarnjoj, vanjskoj i aromaterapijskoj primjeni.

Ljekovitost boražine


Boražina sadrži kalij, kalcij i mineralne kiseline i djeluje vitalizirajuće na organizam.


Najbogatiji je poznati izvor gama-linolenske kiseline, koja djeluje:

  • protuupalno
  • protiv autoimunih i krvožilnih bolesti
  • protiv kožnih tegoba
  • na razinu glukoze
  • na hormonalnu ravnotežu
  • kao pomoć kod mršavljenja
  • kao jaki antioksidans
  • protiv nekolikih vrsta tumora

Boražina potiče znojenje, snižava temperaturu i liječi širok spektar urinarnih problema.


Tradicionalno se rabi kao diuretik jer izbacuje suvišne tekućine iz organizma.

Učinkovita je kod bronhitisa, kašlja, raznovrsnih infekcija grla i usta. Kao čaj služi za ispiranje usne šupljine, čime štiti zdravlje zubiju i desni.

Boražina jača energiju, koncentraciju i imunitet. Djeluje protiv apatije, depresije, tuge, melankolije, nesanice i kao blagi sedativ.

Korisna je kod problema s očima jer sprečava oštećenja vida i noćno sljepilo. Suhe oči preporučljivo je ispirati s čajem od boražine.

Fitoterapeuti je prepisuju kod problema s metabolizmom, hormonima, PMS-om, menopauzom, valunzima i plućnim tegobama.

Žene s policističnim jajnicima trebale bi konzumirati boražinu. Kombinirajte je sa sladićem u omjeru 1:1. Takva mješavina smanjuje proizvodnju testosterona, potiče ovulaciju i poboljšava proizvodnju progesterona.

Boražina je vrijedan dodatak prehrani i preporučuje se kod neishranjenosti, staračkih problema i za oporavak nakon bolesti.

Pomaže u mršavljenju i pritom detoksicira organizam. Korisna je kao začin u mnogim dijetama, pogotovo onima s niskim udjelom soli.

Ljekovite vrijednosti boražine:

  • zacjeljuje rane
  • pomaže kod infekcija grla i usta
  • povećava energiju i koncentraciju
  • pomaže kod reumatizma
  • jača srce
  • poboljšava apsorpciju željeza
  • sprečava vrtoglavice
  • regulira rad hormona kod žena
  • pomaže kod apatije i depresije
  • štiti vid
  • čisti organizam

Ulje boražine za lijepu kožu


Nekada se boražina više koristila cijela, ali danas je njeno ulje popularnije.


Ulje boražine blagotvorno je po zdravlje i ljepotu. Najčešće se primjenjuje u njezi kože, bilo tako da se pije ili koristi vanjski.

Ulje boražine ugodno djeluje na kožu te uklanja crvenilo tipično za osjetljivu i problematičnu kožu. Čisti kožu, potiče rast novih stanica i djeluje protuupalno.

Preporučljivo je kod kožnih problema uzrokovanih hormonima, jer uspostavlja prirodnu hormonalnu ravnotežu.

Pozitivna strana ulja je da se ne kvari poput većine ulja.

Skladištite ga na tamnom i hladnom mjestu. Kod kupnje ulja pazite da bude kvalitetno i hladno prešano.

Kod oralne upotrebe s ciljem liječenja kožnih poremećaja na dan uzimajte 0,5 do 3 g ulja boražine - triput dnevno po jednu malu žličicu tijekom jela.

Djeca uzimaju do dva grama ulja.

U slučaju reumatoidnog artritisa preporučuje se do 7,2 g ulja, što odgovara količini od 1,4 g gama-linolenske kiseline na dan. Ne propustite se u vezi s tim posavjetovati s liječnikom.

Imate li epilepsiju ili vam se zgrušava krv, izbjegavajte boražinu. Osim u spomenutim slučajevima, bezopasna je za upotrebu i možete je nerazrijeđenu stavljati na kožu.

Uzgoj i priprema


Boražina je idealna za sadnju u eko vrtovima. Osim što je jako korisna, vjeruje se da poboljšava okus jagoda, rajčica, mahunarki i špinata. Ako se posadi uz njih štiti ih i od nametnika.


Sije se na rahlom, dreniranom i osunčanom tlu, ili u lonce u proljeće ili u jesen.

Kod boražine se skupljaju listovi i cvjetovi. Cvjetovi su slatkog okusa, pa su odlični za ukrašavanje deserata.

Od boražine možete pripremiti čaj, ocat, sok ili tinkturu. Možete je koristiti u obliku praha ili kapsula.

Za pripremu čaja od boražine koriste se suhi ili svježi cvjetovi i listovi.

Boražina je uvelike zastupljena i u kuhinji. Zbog osvježavajućeg okusa sličnog krastavcu rabi se za salate, pića i sireve.

Izvor: Alternativa

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Valerijana - duševni mir uz dašak neodoljiva mirisa

Valerijana - duševni mir uz dašak neodoljiva mirisa

1.jpg

Valerijana (lat. Valeriana officinalis) jednogodišnja je trajna biljka sa slatkim mirisnim rozim ili bijelim cvjetićima koji cvatu u ljetnim mjesecima.
Samoniklo raste na svim vlažnijim mjestima do 2000 metara nadmorske visine.
Njeno ime potječe od latinske riječi valere – biti dobro.
Zbog umirujućeg djelovanja još od 19. stoljeća koristi se kao prirodni sedativ.
Valerijanini cvjetni ekstrakti korišteni su i kao parfem. Međutim korijen valerijane koji se koristi u liječenju ima jak i neugodan miris.
Miris korijena, zbog kiseline koju sadrži, posebno djeluje na mačke. On ima feromonsko djelovanje na njih, pa ih doslovce hipnotizira.

Kraljica umirujućih biljaka


Ako vam je život pun stresa, iscrpljeni ste i ne možete spavati, posegnite za valerijanom radi boljeg zdravlja i ugodnog raspoloženja.

Valerijana prvenstveno služi za liječenje nesanice, jer omogućuje čvrst i krepak san. Jedna od njenih jakih strana je ta što ne uzrokuje mamurluk poput farmaceutskih sredstava za spavanje.
Koristite li je protiv nesanice, najbolji se učinak postiže pri upotrebi između 400 i 900 mg ekstrakta valerijane do dva sata prije spavanja.
Druga joj je prednost smirujuće djelovanje, koje uklanja napetost i uzrujanost te ublažava depresiju.
Valerijana se zato koristi kao prirodna alternativa farmaceutskim lijekovima iz klase benzodiazepina, a pomaže i kod odvikavanja od istih.
U Njemačkoj valerijana je službeno odobrena za upotrebu kod nesanice, nervoze i uznemirenosti, a neki je fitoterapeuti preporučuju i kod hipohondrije.

Opušta mišiće i smiruje želudac


Njeno umirujuće djelovanje opušta mišiće te oslobađa od grčeva, nadutosti, bolova u želucu i nagona za povraćanjem.

Relaksira čak i mišiće probavnog trakta te posljedično uklanja simptome sindroma iritabilnog crijeva.
Valerijana može pomoći protiv glavobolje i migrene te ublažiti bolove i upale u zglobovima i kostima.
Istraživanja su pokazala da može biti korisna i kod išijasa, neuralgije, periferne neuropatije, multiple skleroze, epilepsije i poremećaja pažnje kod odraslih i djece.

Ostala stanja kod kojih može pomoći valerijana:


  • bolesti dišnih organa
  • ženske tegobe
  • bolesti urinarnog trakta
  • visoki tlak
  • ovisnost o nikotinu
  • crijevni paraziti
Pripravci od valerijane

Pripravke od valerijane možete kupiti u obliku čaja, tinktura, ulja, kapi, kapsula, ekstrakta u ljekarnama i biljnim drogerijama, a možete ih napraviti i sami.

Tinktura od valerijane

Ubacite 50 grama usitnjenog korijena valerijane u litru 40-postotnog alkohola i ostavite da stoji deset dana. Nakon toga ocijedite, nalijte u boce i dobro začepite.
Uzimajte na kocki šećera 50 do 55 kapi kod ubrzanog ili nemirnog rada srca, protiv želučanih bolova, nesvjestice, umne iscrpljenosti i nesanice.

Čaj od valerijane


Stavite dva to tri grama korijena valerijane na šalicu vruće vode i nakon 20 minuta procijedite.
Pijte dvije do tri šalice dnevno, a zadnju obavezno pola sata prije spavanja.

Slobodno dodajte još neku drugu biljku za ugodniji okus, poput mente, matičnjaka, kamilice ili gospine trave.

Berba valerijane

Berite korijen valerijane prije same cvatnje ili nakon nje, u jesen. Očistite je, usitnite i sušite na toplom i prozračnom mjestu u hladu. Čuvajte je u dobro zatvorenoj ambalaži.

Napomena

Valerijanu ne smijete koristiti u trudnoći i tijekom dojenja te ako istovremeno pijete sedative i barbiturate.

Izvor: Alternativa
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Tratinčica - malen cvijet veličanstvene ljekovitosti

Tratinčica - malen cvijet veličanstvene ljekovitosti

tratincica.jpg

Mnogi su od vas sigurno barem jednom ubrali ovaj cvijet i kidali mu laticu po laticu brojeći "voli me, ne voli me..."
Odmah pogađate da je riječ o tratinčici, lat. Bellis Perennis L, poznatoj i kao krasuljak, katarinčica, iskrica, bjelka i krsnica.
Ovaj maleni ljupki cvijet raste posvuda i baš mu ovih dana počinje sezona.
No koliko god bio malen – njegova je ljekovitost veličanstvena.
Tratinčica je od davnina zastupljena u narodnoj medicini za čišćenje organizma, liječenje iscrpljenosti i krvnih bolesti.
U nordijskoj je mitologiji posvećena Ostari, božici proljeća, a po kršćanskoj predaji, njeni su cvjetovi nikli iz suza Marijinih, koje je prolila u bijegu za Egipat.

Ljekovitost soka tratinčice


Tratinčica je idealna za proljetne kure čišćenja organizma od toksina. U tu je svrhu najbolje piti njen svježi sok ili je jesti.

Sok treba uvijek svježe pripremiti. Pijte dnevno jednu do tri pune žlice soka s pola količine vode.
Pomiješan s medom, sok je kućni lijek kod oboljenja dišnih organa.
Besprijekoran je lijek za upaljene rane, problematičnu kožu, opekline, edeme i varikozne vene.
U terapijske svrhe stavlja se na oboljela mjesta.

Za zdrave bronhe i želudac


Čaj od tratinčice koristi se u liječenju bronhitisa i bolova u prsima, kod upaljenih crijeva i želuca, kao i kod bolesti jetre i bubrega.

Pomaže i kod neuredne menstruacije, ublažava bol i grčeve, reumu, giht i artritis. Kod unutrašnjih krvarenja kombinira se s orahovim lišćem.
I znanstvenici potvrđuju da je tratinčica vrijedan prirodni lijek te je preporučuju u obliku čaja ili svježeg soka kao pomoć kod HIV-a i karcinoma dojki.
Mast od tratinčice dobar je lijek za rane i upaljene zglobove. Cvjetovi tratinčice namočeni u rakiji otklanjaju reumu i mišićni umor.

Uljepšava i čisti kožu


Ekstrakt cvjetova tratinčice sadrži saponine, polifenole, flavonoide, polisaharide i inulin.

Zbog tih aktivnih sastojaka, tratinčica ima široku primjenu u kozmetici.
Tratinčica je sve češći sastojak kozmetičkih proizvoda, ponajviše onih za izbjeljivanje, uklanjanje pjegica i hiperpigmentacija.
Ova biljka obuzdava stvaranje melanina i ujednačuje boju kože kod poremećaja pigmentacije. Obnavlja stanice kože, prosvjetljuje melanin u epidermi i dubinski hidratizira kožu.
U specijaliziranim trgovinama možete kupiti ekstrakt i eterično ulje tratinčice, a u većini drogerija kozmetiku na bazi tratinčice.

Pripravci od tratinčice


Čaj od tratinčice
Jednu do dvije žličice suhog bilja prelijte šalicom prokuhane vode. Ostavite stajati 10 minuta, a zatim procijedite.


Tinktura od tratinčice
Dvije do tri šake usitnjene biljke močite u litri rakije tri tjedna. Tinkturu povremeno promiješajte. Nakon tri tjedna procijedite i koristite.


Tonik za njegu zrele i umorne kože
Žličicu suhih glavica cvjetova tratinčice prelijte s 250 ml kipuće vode i ostavite da stoji 30 minuta.


Mast za zglobove
Zgnječite listove tratinčice i dodajte polovinu količine listova crnog sljeza. Smjesu dobro prepržite na pročišćenom maslacu. Još vruću mast procijedite kroz krpu izravno u posudu koja je određena za čuvanje ove masti. Njome trljajte bolne zglobove 2 do 3 puta dnevno.


Tratinčica kao hrana


Listovi tratinčice su bogati vitaminima C i A . Jedu se u obliku salate, dodaju se varivima, juhama i jelima od povrća.

Posebno su ukusni izmiješani sa svježim sirom. Nijemci salatu od listova tratinčice smatraju jednako ukusnom kao onu od matovilca.
Tvrdi i zeleni pupoljci mogu se marinirati u octu, te koristiti umjesto kapara.

Glavice cvjetova također su jestive te se najčešće koriste za ukrašavanje deserata, a mogu se i kandirati.

Ukiseljeni pupoljci tratinčice
Zagrijte na vatri ocat i sol. Stavite pupoljke u široku steriliziranu staklenku i prelijte ih toplom mješavinom octa i soli. Pokrijte, ostavite da stoji tjedan dana. Svaki dan promiješajte.
Ponovno premjestite u čistu staklenku, prelijte mješavinom octa, dobro začepite i pustite da dozrijeva još dva tjedna u hladnjaku. Tada je hrana spremna za jelo.

(Alternativa)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Maslačak - besplatna ljekovita hrana iz vašeg dvorišta

Maslačak - besplatna ljekovita hrana iz vašeg dvorišta

1.jpg

Mnogi od nas kao djeca otpuhivali su sjemenje ovog cvijeta na sve četiri strane svijeta.
Popularnom maslačku latinski je naziv Taraxacum officinale, a potječe iz Europe i sjeverne Azije.
Tijekom stoljeća nadjenuta su mu mnoga imena; gorko zelje, konjska žućenica, popovo gumance, mliječnjak, radič, regrat, talijanska salata i drugo.
Maslačak je jeftin i pristupačan lijek i hrana, a sada je idealno vrijeme za berbu, jer mu je počela sezona.

Ljekovitost maslačka


Lišće maslačka po vitaminskom bogatstvu nadmašuje čak špinat i rajčicu.

Sadrži vitamine A, B2, C, D i G, te minerale kalij, natrij, kalcij, fosfor i željezo.
Kao moćan diuretik, blagotvoran je za bubrege i mokraćne organe.
Osim što ima diuretska svojstva, potiče stvaranje žuči, čisti jetru, pomaže kod alergija i smanjuje kolesterol.
Zbog brojnih hranjivih tvari koje sadrži, lišće maslačka preporučuje se kao dodatak prehrani za trudnice i žene u postmenopauzi.
Maslačak je općenito povoljan za ženska oboljenja, a osobito za sprečavanje i liječenje bolesti dojki, cista, karcinoma, otečenosti i kod problema s dojenjem.

Čaj od korijena maslačka


Korijen maslačka moćan je lijek za jetru i želudac.

Šest šalica čaja od korijena maslačka dnevno navodno mogu izliječiti hepatitis u roku od dva tjedna.
Fitoterapija s ovim čajem liječi svakovrsne tegobe. Preporučuje se kod probavnih tegoba, nedovoljnog lučenja žuči, visokog tlaka i manjka apetita.

Stabljike i cvjetovi


Stabljike maslačka pospješuju rastvaranje žuči, reguliraju metabolizam te pročišćavaju krv i želudac.

Narodna ih medicina preporučuje protiv dijabetesa i za uklanjanje bradavica. Mažite bradavice mlijekom od stabljika maslačka dok ne otpadnu.
Od cvjetova ove biljke dobiva se sirup, kojeg ponekad nazivaju i medom, zbog njihove sličnosti u strukturi.
Taj sirup čisti i jača krv i probavu, a pomaže i kod kašlja.

Maslačak u kulinarstvu


Maslačak je lako dostupna i ukusna samonikla biljka koju uvijek možete brati i jesti tijekom njene sezone.

Možete ga koristiti poput špinata - dodati u salatu, umak, tijesto, rižu, juhu. Možete od njega napraviti zeleni kašasti sok.
Cvjetove maslačka možete pohati ili dodavati salatama, dok neotvorene pupoljke konzervirati poput kapara.
Lišće maslačka najbolje je sakupljati u proljeće, kad još nema gorkog soka.
Cvjetovi se beru za sunčanog vremena, najbolje oko podneva kad su svi cvjetovi otvoreni.

Recepti od maslačka


Kava od korijenja maslačka

Iskopajte korijenje u proljeće, operite ga, razrežite i ispržite u pećnici. Sameljite ga u mlincu za kavu. Pripremajte ga samostalno poput kave ili kao dodatak jutarnjoj kavi.

Čaj od korijenja i lišća maslačka

Stavite šaku svježeg korijena i/ili lišća maslačka na litru vruće vode. Procijedite nakon deset minuta.
Pijte 3 šalice dnevno.

Zeleni kašasti sok od maslačka

Sastojci:

  • 1 banana
  • 300 ml vode
  • 100 g šumskog voća (svježeg ili smrznutog)
  • 100 g listova maslačka
  • 1 žlica smeđeg šećera ili javorovog sirupa (opcionalno)

Priprema:

Sve sastojke stavite u blender i meljite 1-2 minute. Sok popijte odmah, malim gutljajima. Ova količina soka je dovoljna za 1 obrok za jednu osobu.

Kremasti umak od maslačka

Sastojci:

  • 1 kg listova i stabljika maslačka
  • malo maslinova ulja
  • 2 mlada luka
  • 1 manja slatka crvena paprika
  • 3 češnja češnjaka
  • 400 ml vrhnja
  • sol, papar
  • malo muškatnog oraščića
Priprema:

Sitno nasjeckajte povrće, a maslačkovo lišće na tanke trakice. Na srednjoj temperaturi u većoj tavi malo popirjajte mladi luk, češnjak i papriku, pa dodajte stabljike maslačka i pirjajte još par minuta.
Dodajte listove, začinite i pirjajte dok sva tekućina ne ispari, pa dodajte vrhnje.
Kuhajte i miješajte dok se ne formira gusti umak, za što je potrebno oko pet minuta.

Izvor: Alternativa
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Biljka čudnovatog naziva liječi artritis i reumu

Biljka čudnovatog naziva liječi artritis i reumu

2.jpg

Vražja kandža ili harpagofit (Harpagophytum procumbens) dio je porodice sezama, a potječe iz Južne Afrike.
Taj je naziv dobila zbog korijena koji podsjeća na kandžu. Upravo se taj dio osebujna izgleda primjenjuje u liječenju.
Afrička plemena već tisućama godina koriste vražju kandžu kao sredstvo protiv bolova, za liječenje kožnih tegoba i kao pomoć kod poroda.
Njome liječe i visoke temperature konzumirajući njen čaj ili prah.
Za njeno širenje u Europu zaslužan je njemački liječnik Otto Heinrich Volk, koji se uvjerio u iznimnu ljekovitost vražje kandže dok je živio u Namibiji tijekom Drugog svjetskog rata.
Promatrao je šamana kako ovom biljkom liječi teško ranjene hotentotske ratnike, a zatim je otkrio gdje šaman bere vražju kandžu.
Otada se vražja kandža proširila u Europu i postala popularna za liječenje brojnih tegoba, ali prvenstveno artritisa i reume.

Primjena vražje kandže


Danas se od svih europskih zemalja vražja kandža najviše koristi upravo u Njemačkoj.

Njemačka službeno je odobrila vražju kandžu za liječenje artritisa, bolova u križima, koljenu i kuku, te kao sastojak brojnih antireumatskih pripravaka.
Vražja kandža koristi se kao lijek za osteoartritis, reumatoidni artritis, giht i tendinitis.
Ova biljka također snižava temperaturu i ima protuupalna svojstva, što je čini korisnom kod gripe, prehlade i različitih infekcija.
U nekim europskim zemljama primjenjuje se kao prirodna zamjena kortikosteroidima. U ovu svrhu koriste se injekcije tekućeg ekstrakta vražje kandže.
Povoljna je i za starije osobe, jer normalizira rad srca, razinu kolesterola u krvi i probavu.

Prirodna alternativa antireumatskim lijekovima


Postoji sve više dokaza da vražja kandža pomaže u brzom uklanjanju boli uzrokovanom upalnim procesima u zglobovima.

Smatra se da je po djelotvornosti vražja kandža jednaka ibuprofenu.
Poznato je da antireumatski lijekovi škode sluznici želuca. Suprotno tome, vražja kandža blagotvorno djeluje na želudac.
Budući da moderna medicina nema sredstvo koje bi izliječilo osteoartritis, vražja je kandža zlatno pomagalo kod ove bolesti, jer osim što smanjuje upalu i bolove, pomaže i u izgradnji hrskavice.
Njeno je djelovanje pojačano u kombinaciji sa sveprisutnim glukozaminom i kondroitin sulfatom.

Ljekovita svojstva vražje kandže:


  • smanjuje upale
  • otklanja bolove
  • snizuje temperaturu
  • ublažava alergije
  • umiruje središnji živčani sustav
  • poboljšava probavu
  • pomaže u izgradnji hrskavice
Istraživanja vražje kandže

Jedna studija je pokazala da antiupalna tvar harpagozid koji sadrži vražja kandža, pokazuje istu učinkovitost kao i tvornički lijek Vioxx.

(Ovaj je lijek bio iznimno popularan prije nego što je povučen s tržišta zbog mnogih smrtnih slučajeva.)
U četverotjednoj studiji, jedna grupa je uzimala 480 mg vražje kandže dva puta dnevno, a druga grupa placebo. U prvoj skupini bolovi u križima i vratu te napetost u mišićima bili su značajno smanjeni.
U drugoj studiji jednakog trajanja 197 ljudi s jakom boli u donjem djelu leđa pilo je između 50 i 100 mg harpagozida dnevno, dok je druga grupa uzimala placebo. Osobe koje su uzimale harpagozid osjetile su znatno smanjenje bolova.

Način uzimanja


Za bolove i upale vražja kandža primjenjuje se u obliku kapsula. Dnevna doza bi trebala iznositi barem 50 mg harpagozida.

Kod loše probave ili gubitka apetita uzima se čaj, iscrpina (ekstrakt) ili tinktura vražje kandže.
Priprema čaja
Pustite žličicu suhog korijena da ključa 20 minuta u četiri dcl vode. Potom pustite da se ohladi i procijedite.
Pijte 2-3 šalice čaja dnevno.
Dodatno, možete koristiti gel s vražjom kandžom za vanjsku primjenu.
Preparati vražje kandže dostupni su u drogerijama i ljekarnama.

Vražju kandžu ne smiju konzumirati trudnice, dojilje i osobe s čirom na želucu.

(Alternativa)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Zova: Eliksir za celo telo

Zova: Eliksir za celo telo

Podstiče znojenje, a pomaže i u terapiji organa za mokrenje i disanje

1.jpg

PO dobrim osobinama zova (Sambucus nigra) je poznata odavno, još od doba Teofrasta i Plinija. Travarima jer leči mnogobrojne bolesti, poljoprivrednicima zato što popravlja kvalitet zemljišta, a u drugoj polovini 20. veka potvrdila se i kao dobar „čistač“ radioaktivnosti.

Bilo da je još grm ili je već drvo, bazga, kako je često nazivaju, raste svuda, najviše po vlažnim, zapuštenim mestima, po obodu šuma i šumskim prosecima.
Rano olista, grane su joj ispunjene belom srži, a prepoznatljiva je po sitnim, mlečnobelim cvetovima jakog mirisa, udruženim u lepe, krupne račvaste cvasti slične štitu.
Zavisno od nadmorske visine, zova cveta od maja do jula. Cvetovi se beru po sunčanom vremenu, čim cvetići u cvastima počnu da se otvaraju.
Precvetale se ne smeju brati jer nemaju prijatan miris i sušenjem gube lekovite osobine.
Travari preporučuju da se cvasti pažljivo odrežu, što pre u korpi odnesu kući, nanižu na konac kao duvan i obese na vrlo promajno i neosunčano mesto, poput tavana, da se što brže osuše i što manje potamne.
Ukoliko se cvetovi suše u sušionicama one ne bi trebalo da se zagrevaju više od 40 stepeni. Do korišćenja, osušena zova kratkotrajno može da se čuva u platnenim kesicama, na suvom i tamnom mestu.

2.jpg

Za dugotrajno, višemesečno čuvanje, suve cvasti bi trebalo da se odlože u drvene sanduke obložene hartijom, ili u dvostruke papirne kese s obzirom na to da cvet privlači vlagu i brzo pobuđa.
Stručnjaci, inače, kažu da hemijski sastav zovinog cveta još nije pouzdano utvrđen, ali zna se da sadrži heterozide koji izazivaju znojenje, sambunigozid (cijanogenski heterozid), flavonski heterozid rutozid, tanine, etarsko ulje nepoznatog sastava, smolu, šećer, holin i organske kiseline.
Od cvetova zove se pripremaju čajevi koji podstiču znojenje u slučaju nazeba i pojačavaju mokrenje (diuretik), dok se u kozmetologiji koristi za pripremanje preparata koji koži daju glatkoću i omekšavaju je (emolijens).
Ova biljka je nezaobilazan sastojak svih preparata koji blago pročišćavaju creva (laksans), a tradicionalno se koristi i za lečenje organa za mokrenje i disanje. Kupka od ovih cvetova krepi telo i vraća vitalnost organizmu.
Ipak, iako se najviše govori o cvastima zove, u narodnoj medicini, za lečenje mnogobrojnih oboljenja, upotrebljavaju se i list, plod i unutrašnja kora zove. I u kori i listu ima alkaloida sambunigrina i purgativne smole, a u kori još i saponina, tanina i holina.
Kora, tvrde travari, deluje protiv zatvora (purgativ), a u većoj dozi i kao diuretik i izaziva dijareju.
Plodovi zove su sitne, kad sazre tamnoljubičaste bobice pune crvenomodrog soka. Sadrže mnogo šećera i jabučne kiseline.
U nekim krajevima od zrelih sočnih plodova priprema se rakija. Nekada se od soka bobica pripremao gust ekstrakt (Roob Sambuci), koji se upotrebljavao za blago čišćenje creva.
Osim ove vrste, postoje još crvena ili planinska zova (Sambucus racemosa) i burjan ili aptovina (Sambucus ebulus), ali se u narodnoj medicini retko upotrebljavaju, najčešće protiv reumatskih tegoba.
Malo je poznato da se cvetovi zove koriste i za ishranu, a obično se pohuju. Stručnjaci podsećaju da se cvetovi za ishranu, kao i za pripremanje čajeva, kupuju u specijalizovanim prodavnicama ili da se beru u čistim, ekološki očuvanim sredinama, a nikako kod florista ili na pijaci, jer su ti cvetovi najčešće tretirani raznim hemikalijama. Cvetovi se, takođe, pripremaju odmah čim su kupljeni ili ubrani, da bi zadržali svetlu boju i ukus.

3.jpg

RECEPTI

Za preznojavanje
- 10 g zovinih cvetova
- litar vode
Zovin cvet prelijte litrom proključale vode, poklopite i posle pola sata procedite. Čaj pijte topao, svaki drugi sat po čašu, a po želji možete da ga zasladite sirupom od višnje.

Umesto diuretika
- 30 g zovinih cvetova
- 30 g peršunovog lista
- 30 g kleke
- 10 g morača
Sa pola litra proključale vode prelijte tri kašike mešavine, poklopite i ostavite da prenoći. Ujutro procedite i pijte tri puta dnevno po čašu čaja, pre jela.

Podstaknite iskašljavanje
- 30 g zovinih cvetova
- 30 g podbela
- 20 g cveta belog sleza
- 20 g morača
Sa četiri decilitra vode poparite tri kašike mešavine i poklopite. Posle dva sata procedite i svaki drugi sat uzimajte po kašiku čaja.

Zaustavite veliki kašalj
- 20 g zovinih cvetova
- 20 g rosulje
- 20 g lišća pitomog kestena
- 20 g bokvice
- 20 g majčine dušice
Sa četiri decilitra ključale vode prelijte tri kašike mešavine, poklopite i procedite posle dva sata. Uzimajte po kašiku čaja svaki drugi sat.

Kupka
- 3-4 veća cveta zove
- 1/2 l vode
- pola decilitra alkohola (70 procentnog)
Cvetove poparite vodom, dodajte alkohol, odmah poklopite i posle dva sata procedite. U kadu napunjenu vodom uspite kupku, lezite u kadu i opustite se petnaestak minuta. Vlažno telo namažite hidratantnim losionom.
NAPOMENA: Ova količina kupke je dovoljna za dva kupanja.

Sirup
- 25 većih cvetova zove
- 5 kg šećera
- 10 kesica limuntusa
- 2 kesice konzervansa
- 5 l vode
U lonac sipajte vodu, šećer, limuntus i dobro promešajte. Dodajte zovine cvetove i još malo mešajte drvenom varjačom.
Ostavite da odstoji 24 časa i povremeno promešajte da bi se šećer istopio.
Procedite kroz sterilnu gazu, dodajte konzervans i mešajte dok se ne otopi. Sok sipajte u staklene flaše, dobro zatvorite i čuvajte na hladnom, tamnom mestu.

Pre nego što poslužite dve-tri kašike sirupa rastvorite u čaši vode.

(Večernje novosti)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Najljekovitije biljke svijeta: gavez

Najljekovitije biljke svijeta: gavez

1.jpg

Od davnina pa do danas mnogi su se ljudi osvjedočili o ljekovitoj moći gaveza.
Gavez je uvjerljiv dokaz koliko je priroda čudesna i kako se s malo strpljenja mogu izliječiti i najtvrdokornije boljke.
Gavezu je latinsko ime Symphytum officinale, a u narodu je poznat i kao crni korijen, kilnjak, vela konsolida, opašica i volovski jezik.
Ima vrlo dugačku i šaroliku povijest uporabe. Zbog njegove ljekovitosti, u narodu se vjerovalo da potječe iz rajskog vrta.
Slavni liječnik Paracelsus rekao je:
„Zbog čega dodajete ocat korijenu gaveza, ili kojekakve druge kobne dodatke, kada ga je Bog stvorio da samostalno liječi čak i lomove kostiju? “

Ubrzava zarastanje tkiva i kostiju


Gavez sadrži karotin, alkaloide, tanine, glikozide, sluzi, smole, eterično ulje, no najvažniji njegov sastojak je alantoin.

Alantoin je aktivna prirodna tvar sa snažnim keratoličkim djelovanjem koja potiče rast stanica u kostima, vezivnom i potkožnom tkivu.
Zbog tog je sastojka gavez jedan od najboljih lijekova za zacjeljivanje vanjskih i unutarnjih rana, oteklina, posjekotina, ogrebotina, modrica, lomova i krvarenja.
Koristi se i kod uganuća, iščašenja, nategnuća mišića i tetiva.
Oblozi gaveza su djelotvorni kod psorijaze, čireva, proširenih vena, karpalnog sindroma te kod upale kostiju.

Smanjuje bol


Znanstvenici tvrde da bi mast od gaveza mogla pomoći milijunima ljudi protiv bolova u leđima.

U istraživanjima je smanjila bolove za 95 posto, počevši djelovati u roku od sat vremena.
Gavez učinkovito uklanja i druge vrste bolova te se pokazao odličnim u obliku gela protiv bolova kod iščašenja zglobova i osteoartritisa koljena.
Mogu donijeti olakšanje čak i kod oduzetosti uslijed povrede živaca u kralježnici.

Pomaže kod deformacije palca


Gavez je jedina poznata biljka koja liječi i uklanja čukljeve - deformacije kosti palca, za koje moderna medicina nema nikakva rješenja osim bolne operacije.

Liječenje mašću i tinkturama gaveza može trajati i do godinu dana, ali valja biti uporan.
Ljekovita biljka gavez može pomoći kod:

  • psorijaze
  • čireva
  • proširenih vena
  • deformacije palca
  • uganuća i iščašenja
  • reume i artritisa
  • bolova u leđima
  • vanjskih i unutarnjih rana
  • lomova i krvarenja
  • oteklina i ogrebotina
Priprema ljekovitih sredstava od gaveza

Od gaveza se pripremaju čaj, oblozi, kupke, mast, tinktura i biljne kapi. Pripravci od ove biljke ne smiju se držati u metalnim posudama.


Oblozi od gaveza
veoma su cijenjeni. Sve što je potrebno je pomiješati nekoliko žličica osušenog mljevenog
korijena gaveza s dovoljno vruće vode da se napravi pasta.
Namažite pastu na platno i prislonite na ranu. Obloge obnavljajte svaka dva do četiri sata.

Mast od gaveza
učinkovita je kod ljudi i kod životinja. Ako je primijenite odmah kod svježe rane, sprečava trovanje krvi, a uz nju i najdublje rane zarastaju bez ožiljaka.

Četiri do šest svježih, opranih korjenova, ovisno o veličini, sitno narežite i u oko 250 g ghee maslaca kratko prepržite, ostavite da stoji preko noći.
Sljedeći dan zagrijte, procijedite kroz krpu i istisnite. Odmah napunite čiste plastične posude i pohranite u hladnjak.

Napomena

Gavez se preporučuje samo za vanjsku upotrebu. Trudnice ne bi trebale koristiti gavez.


Berba gaveza


Gavez raste uz potoke na vlažnom tlu te na vlažnim livadama nizinskog šumskog područja.

Listovi su hrapavi i jako šiljasti. Višegodišnji korijen izvana je gotovo crn, a iznutra je bijele do žućkaste boje, debeo poput palca.
Kad se prereže jako je sluzav, ljepljiv i mastan. Cvjetovi imaju oblik uskog zvona, izbijaju tijekom čitavog ljeta iz pazuha gornjih listova.
Okrenuti su prema dolje u jednostrano povijenim cvatovima prljavo bijele do ružičaste ili ljubičaste boje.
Pazite da ne zamijenite gavez s gomoljastim gavezom ili španjolskim zmijkom.
Korijen se bere u proljeće ili u ranu jesen, očišćen se suši na suncu ili na umjetnoj toplini. List i cvijet se beru za vrijeme cvatnje, od svibnja do kolovoza.

Gavez u vrtu

Gavez je jedna od najkorisnijih biljaka koje možete posaditi u svome vrtu. Od njegovih listova i stabljika može se napraviti odlično gnojivo, koje jača biljke i obogaćuje ih mineralima.

Omjer je kilogram listova gaveza na deset litara vode. To ostavite oko tri tjedna u plastičnoj bačvi. Kod primjene razrijedite u omjeru 1:10. Gnojite jednom tjedno,
Nasječenim listovima i stabljikama gaveza možete pokrivati tlo oko vaših biljaka.

Izvor: Alternativa
 
Natrag
Top