Lavovski deo iračke nafte podelili Amerikanci, Britanci i Kinezi (i

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Lavovski deo iračke nafte podelili Amerikanci, Britanci i Kinezi (interaktivna grafika)


N. V. |




U Iraku je od kraja prošle godine više nema američkih trupa sa vojnim angažmanom. I dok su se vojnici postepeno povlačili iz ratom razrušene zemlje, istovremeno su u Irak stizale američke, britanske i kineske kompanije koje su dobijale ugovore za eksploataciju iračke nafte. Iako Kina nikada ranije nije bila prisutna u Iraku, zanimljivo je da su prve ugovore o ekploataciji iračke nafte nakon pada Sadamovog režima potpisale upravo kompanije iz ove zemlje.

Kliknite na fotografiju kako biste pokrenuli interaktivnu grafiku!



Kineska državna kompanija “Čajna nešenel petroleum korporejšn” i privatna firma “Ženhua oil” su 2008. od iračkih vlasti na 23 godine dobile pravo eksploatacije naftnog polja Al Ahdab, za šta su ove dve firme platile tri milijarde dolara.

[TABLE="class: antre_r back_c_1, align: right"]
[TR]
[TD]Šelu” najunosniji posao
Najvećim prihodima nada se “Šel oil kompani”, američka podružnica britansko-holandskog “Rojal dač šela”, koja je kao većinski partner u poslu sa malezijskim “Petronasom” dobila pravo eksploatacije ogromnog naftnog polja Madžnun, čije su rezerve procenjene na 25 milijardi barela nafte. [/TD]
[/TR]
[/TABLE]


“Britiš petroleum” je u međuvremenu zajedno sa “Čajna nešenel petroleum korporejšn” započeo ekploataciju ogromnog iračkog naftnog polja Rumajla, čije su rezerve procenjene na 17 milijardi barela.

”Petro Čajna”, jedna od firmi koja pripada ovoj kineskoj kompaniji, na čelu je konzorcijuma koji je sa iračkom vladom potpisao ugovor na 20 godina o razvoju i korišćenju naftnog polja Halfaja.

- Pre invazije na Irak 2003. godine strane kompanije nisu imale apsolutno nikakav pristup iračkom naftnom tržištu. Ali, zahvaljujući invaziji i okupaciji, te kompanije su se vratile u Irak i proizvode tamo naftu po prvi put nakon što su proterane iz zemlje 1973. godine - kazala je za “Al Džaziru” Antonija Juhas, industrijski analitičar.


Prihodi ratom opustošenog Iraka skoro u potpunosti dolaze od izvoza nafte, koji trenutno iznosi 2,11 miliona barela dnevno. Iračani imaju 16 svojih naftnih kompanija, a od stranih ubiru fiksni prihod od 1,4 dolara po barelu.
 
Natrag
Top