Kultura u mukama

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
SDUS uputio pismo predsedniku Tadiću
Kultura u mukama


T. Nježić| 17. 05. 2010. - 00:02h| Foto: Đ. Tomić|Blic Online
Nedavno se Savez dramskih umetnika Srbije pismom obratio za pomoć predsedniku Tadiću s molbom da iskoristi svoj autoritet, uticaj na Vladu i resorno ministarstvo kulture kako bi Zakon o kulturi, koji je stupio na snagu još 9. septembra a trebalo je da počne sa primenom marta ove godine, zaživeo, odnosno da bi se rešilo pitanje podzakonskih akata kojih nema, što dovodi do brojnih problema.
38656_kuljiljana-djuric-foto-dj.-tomic_f.jpg


Ljiljana Đurić, predsednik saveza dramskih umetnika Srbije


„Primena Zakona o kulturi, uz odsustvo pravne regulative vezane za sistematizaciju u pozorištima, dovodi do velikog nezadovoljstva, a ponegde čak i do nemogućnosti normalnog funkcionisanja pozorišta“, kaže se u dopisu u kome se takođe ističe da još uvek nije ni formiran zakonom predviđen nacionalni savet za kulturu, koji bi, shodno predviđenim ovlašćenjima, bio kreator nacionalnog kulturnog plana i inicirao donošenje zakonskih akata, odnosno bio od dragocene pomoći ustanovama kulture u reorganizaciji.

U odgovoru predsednika Tadića se kaže da to prevazilazi njegova ustavna ovlašćenja, ali da će pismo proslediti Vladi.


U izjavi za „Blic“, Ljiljana Đurić, predsednica Saveza dramskih umetnika Srbije, kaže da joj, naravno, nije bilo nepoznato da to nije u nadležnosti predsednika države, ali da su je narasli problemi i činjenica da resorno ministarstvo nije uradilo svoj deo posla, odnosno donelo podzakonska akta i formiralo nacionalni savet, motivisali da se za pomoć obrati predsedniku. Ona napominje da je prijatno iznenađena brzim odgovorom i dodaje: „Kada su kolege iz ‘Ateljea 212’ reagovale zbog zakona koji predviđa otpuštanje administrativnih radnika i time skrenuli pažnju svima nama na taj zakon, iznova je postalo jasno koliko se stihijski rešavaju problemi u kulturi. Zahtev ministra Bradića da se obustavi otpuštanje u pozorištima samo me uverio da se mnogo toga kod nas radi neplanski. Zakon o kulturi je donet 9. septembra prošle godine i njegova primena je trebalo da počne 11. marta ove godine. Međutim, nijedan od 11 podzakonskih akata nije još donet i, što je još tragičnije, nije izabran nacionalni savet za kulturu. Mi, kulturni poslenici, iskreno smo se nadali da će nacionalni savet napraviti generalni kulturni plan i da će inicirati sistematično rešavanje problema u kulturi. Ali izgleda da uloga nacionalnog saveta nije jasna onima koji o njemu odlučuju. Predstavnici umetničkih udruženja su pre tri meseca dostavili svoje predloge i primedbe Ministarstvu kulture. Čak je održano i nekoliko zajedničkih sastanaka u ministarstvu i nikom ništa. Dalje od toga nije se otišlo.“

Brojni poslenici u kulturi strepe da će normativno prazan prostor i odsustvo kulturne politike dovesti kulturu do kolapsa, a po rečima Ljiljane Đurić, problemi u srpskim pozorištima su brojni i ozbiljniji nego što to na prvi pogled izgleda; od toga da u nekim sredinama na mali broj glumaca dolazi veliki broj administrativaca, preko činjenice da je osnovna delatnost u nekim pozorištima dovedena u pitanje jer je zakonom zabranjeno otvaranje novih radnih mesta nakon odlaska u penziju umetnika ili radnika sa posebnim pozorišnim zanimanjima pa nadalje. „Neophodna su nam normativna akta na osnovu kojih bi lokalne samouprave mogle da naprave sistematizaciju radnih mesta u svojim sredinama, a ne da procentualno i odokativno otpuštaju zaposlene. Umetnici, ljudi koji rade u kulturi, naravno, razumeju da je ekonomska situacija teška i da Vlada ima mnogo ozbiljnijih poslova. Ali svako resorno ministarstvo je dužno da rešava probleme u svojoj oblasti i to su njegovi najvažniji poslovi. Spisak nerešenih problema u kulturi svakim propuštenim danom sve je veći. Dakle, sve skupa je bio razlog da se obratimo predsedniku Tadiću, a sada se nadamo odgovoru Vlade.“

Odgovor predsednika Tadića
U odgovoru predsednika Tadića, između ostalog, kaže se: „Prema Ustavu, predsednik nema ovlašćenja da vrši kontrolu nad radom Vlade i organa državne uprave, odnosno nema nadležnost da postupa po Vašoj molbi. Ustavom Republike Srbije je utvrđeno da Vlada Republike Srbije donosi uredbe i druge opšte akte radi izvršavanja zakona. Gospođo Đurić, i pored navedenih činjenica, a u želji da pomognemo na bilo koji način kako bi što pre bila doneta potrebna podzakonska akta za primenu Zakona o kulturi, obaveštavamo Vas da smo dopis koji ste uputili predsedniku Republike prosledili na nadležnost Kabinetu predsednika Vlade Srbije, s molbom da Vaši navodi budu razmotreni, kao i da o tome budete obavešteni pisanim putem.“





 
Natrag
Top