Kuda ide kultura

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Kuda ide kultura

Uručenjem nagrade Miri Banjac otvoren 21. palićki festival. Ništa tužnije od siromašnog pozorišta i filma, poručila glumica

72771050723087581021.jpg

"Lifka" za veliku glumicu

PRIZNANjIMA "Žanka Stokić", "Zlatni pečat", koje je naša slavna glumica Mira Banjac dobila ove godine, pridružila se i nagrada "Aleksandar Lifka", koja joj je za uzuzetan doprinos kinematografiji uručena preksinoć na otvaranju Festivala evropskog filma na Paliću.


- Nagrada "Aleksandar Lifka" za mene ima posebno mesto, jer ne samo što nosi ime velikog čoveka, već i što je dodeljuje festival koji prelazi uske okvire našeg filma - naglašava Mira Banjac, koja je i otvorila prestižnu smotru evropskog filma.


Dubokim naklonom čuvena glumica odala je priznanje i francuskom reditelju Klodu Lelušu, kojeg je, kako je u pismu organizatorima rekao, "samo bezopasna hirurška intervencija" sprečila da dođe na Palić i primi "Lifku" za doprinos evropskoj kinematografiji.


- Ovih sedam dana festivala za mene je praznik, uživam da vidim koliko ima mladih i uspešnih stvaralaca širom Evrope, ali onda mi je i nepristojno da pitam kako stvaraju svoje filmove, da li se i oni muče i prave od štapa i kanapa, kao što mi radimo. Ovaj festival daje nadu da smo mi negde u Evropi, da nam neko dolazi, da se pomeramo unapred - kazala je Mira Banjac.

Glumica koju generacije pamte kao Senu iz "Sjećaš li se Doli Bel", Danicu Čvorović iz "Balkanskog špijuna", Ružu iz "Jagoda u grlu", direktorku Miladu iz "Lepote poroka" ne može da ne primeti da je naš film u veoma teškoj situaciji.


- Pažljivo pratim najavljene reforme u našoj zemlji i interesuje me gde je tu kultura, jer ona u čvrstoj zemlji mora imati čvrsto mesto, a ne da je neizvesno - dodaje velikan našeg glumišta. - U politici nisam zarad politike, već to smatram delom života, neću da budem po strani i hoću da vidim kuda ide kultura, gde će biti mesto pozorištu i filmu. Zaista nema ništa tužnije od siromašne kulture i sirotinjskog pozorišta i filma, a kod nas biti nacionalni glumac ne znači ništa.


Iako priznanje koje nosi ime rodonačelnika naše i evropske kinematografije smatra krajem velikih ambicija, to nikako ne znači da je nećemo gledati u novim ulogama na velikom platnu i malim ekranima.


- Naravno, ima planova i ponuda, ali oni su još uvek na čekanju, jer se čeka novac za realizaciju projekata, a jedino što je izvesno jeste već krajem avgusta nastavak snimanja serije "Sva ta ravnica" - najavljuje uvek raspoložena Mira Banjac.

VEČE KOMEDIJE I DRAME

NA Letnjoj pozornici na Paliću večeras će biti prikazana gruzijska komedija "Sastanci naslepo" reditelja Levana Koguašvilija, koja je premijeru imala na prošlogodišnjem Berlinaleu. Sledi drama "Čudesa" rediteljke Alis Rorvaher, dobitnice Gran prija žirija u Kanu, sa Monikom Beluči u glavnoj ulozi.

(Večernje novosti)
 
Natrag
Top