Kroz tajna vrata do umetnosti

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kroz tajna vrata do umetnosti

Izvor: Tanjug


Da bi došli do Savremenog kabineta kurioziteta ili Vunderkamera, gde izlaže oko 45 berlinskih umetnika koji iskaču iz mejnstrim umetničke scene Berlina, morate uzeti mapu na kiosku koja će vas dovesti do velikih vrata kroz koja ćete ući u stan prekriven ogledalima i umetničkim delima.

12576423484f61e1eb70f4a334503146_orig.jpg

Kustos Kristina Navaro, jedna od hiljada kreativaca koji su poslednjih godina stigli u Berlin kaže da joj se smučilo da gleda ljude kako na izložbe dolaze da bi bili vidjeni i koji uopšte ne gledaju izložena dela.

"Želela sam da izbegnem ceo taj društveni deo izložbe i razmišljala sam koliko mi nedostaje da budem intimno povezana sa umetničkim delima", kaže ova 29-godišnja devojka iz Madrida.
"Kabineti su privatna mesta, mikrokosmos jedne osobe". Vunderkamer je bila kolekcija kurioziteta u renesansnoj Evropi sa ciljem da predstavi nečije enciklopedijsko znanje o raznim temama od umetnosti do nauke i mnogi muzeji u Evropi su zapravo počeli kao privatne sobe čuda.

Tajni kabinet pozdravlja samo jednog ili dva posetioca istovremeno i oni nesmetano mogu da istražuju umetnička dela, uzimaju ih u ruke i u policama pronadju muziku koju mogu da slušaju dok uživaju u umetnosti.

Ako, na primer, otvorite kožni kofer na podu u njemu su novinski članci o Palati republike Istočne Nemačke koja je posle ujedinjenja uništena, kao i skica grada.

Na policama stoji knjiga o flori, porcelanski prikaz ruševina na kojima je Berlin izgradjen, uramljene fotografije svetskih lidera ispod slomljenog stakla, sveska sa rukom ispisanim objašnjenjem o kabinetu čuda. Izložba, koja traje do kraja jula, nije imala zvanično otvaranje, a imena umetnika se mahom ne vide.

Posetioci nisu privučeni besplatnim pićem i zapravo moraju da se potrude da pronadju mesto.
Cilj je, prenosi Rojters, da posetioci učestvuju u kulturnom istraživanju koje su umetnici i kustosi vršili, kaže Navaro. "Moraju da budu aktivno zainteresovani".

Berlin je proteklih godina izrastao u centar umetničke produkcije a umetnici iz celog sveta pristižu u grad privučeni niskom cenom stanova, jeftinom hranom, podrškom države i zanimljivom kreativnom zajednicom.

 
Natrag
Top