Kontrola namirnica: Rizik na roštilju

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Kontrola namirnica: Rizik na roštilju











Izvor:
Novosti.rs








Zbog visokih temperatura veterinarski inspektori najavljuju pojačane kontrole lako kvarljivih namirnica. U Novom Sadu pljeskavice u kiosku „održavali“ sumpor-dioksidom.


eko-rostilj_310x186.jpg



SVEGA nekoliko sati na visokim temperaturama dovoljno je da se iz jedne bakterije u hrani razvije njih dva miliona. Ukoliko se ne čuvaju u frižiderima, tokom letnjih vrelih dana, meso, jaja, mleko i ostale lako kvarljive namirnice veliki su rizik sa tanjira. Dodatni su problem nesavesni ugostitelji, koji rokove trajanja pokušavaju da prikriju - hemikalijama.

Veterinarski inspektori zbog visokih temperatura najavljuju pojačane kontrole namirnica životinjskog porekala. Akcijske kontrole obuhvatiće svih 25 okruga u Srbiji, s tim što će se u Beogradu objekti kontrolisati svakodnevno, dok će u ostalim gradovima, akcije biti organizovane tri-četiri puta mesečno.

- Kontrola obuhvata rukovanje hranom životinjskog porekla, njeno skladištenje, pripremu i isporuku - objašnjavaju u Ministarstvu poljoprivrede. - Proverava se temperaturni režim rashladnih vitrina i frižidera, kao i ispravnost ambalaže. Inspektori uzimaju uzorke koje zatim šalju na analizu. Prodavci na uvid moraju da daju i dokumenta koja dokazuju da li poštuju sve procedure, a ukoliko dokazi izostanu, inspektor naloži uništavanje hrane koja je štetna po zdravlje ljudi.

Tokom prethodnog meseca inspektori su u Novom Sadu proverili 27 kioska brze hrane, a u dva objekta pronašli su sumpor-dioksid u mesu. On se koristi kao konzervans, ali je njegovo korišćenje zabranjeno jer može da maskira rok trajanja proizvoda.

Inspektori su do maja povukli iz prodavnica, kioska i mesara, kao i objekata za preradu i skladištenje mesa, 8.699 kilograma mesa, 3.578 kilograma proizvoda od mesa, 1.350 kilograma mleka i proizvoda od mleka, 2.916 kilograma ribe, 720 kilograma proizvoda od ribe, 571 kilogram ostale hrane i čak 20 kilograma meda!

U poređenju sa istim periodom prošle godine, količina neškodljivo poništene hrane životinjskog porekla je značajno smanjena. U prvom kvartalu 2011. veterinarska inspekcija na teritoriji 25 okruga povukla je 25.769 kilograma mesa i proizvoda od mesa, 1.700 kilograma mleka i proizvoda od mleka i 4.886 kilograma ostale hrane životinjskog porekla.

Prve kontrole kvaliteta sladoleda u poslastičarnicama pokazale su da on zadovoljava propise. Više od 20 inspektora od početka maja do ove nedelje nije napisalo nijednu kaznu. U Beogradu, zasada, nije bilo prijava na prodaju nepravilnog sladoleda, niti je bilo slučajeva trovanja.


ČETVORE OČI


Lekari napominju da je izuzetno važno obratiti pažnju i na čistoću ruku prodavaca, krpe za brisanje, pribor kojim se seče i daske za sečenje. Lako kvarljive proizvode trebalo bi kupovati samo u radnjama gde se oni čuvaju u rashladnim uređajima, a obavezno treba proveriti datum proizvodnje i rok upotrebe.

Važno je obratiti pažnju na izgled, boju mesa i miris. Lekari kažu da bi trebalo odvajati sirove namirnice od kuvane hrane jer se mikroorganizmi lako prenose. Hranu bi trebalo čuvati u mračnim i ohlađenim mestima, obavezno dobro termički obraditi, a u letnjem periodu ne preporučuje se držanje kuvane hrane duže od pet dana u frižideru.

 
Natrag
Top