Konfiguracija

Član
Učlanjen(a)
29.11.2009
Poruka
163
Zdravo!Moze li neki savet za sastavljanje konfiguraciju kompa do 30000 din?I gde nabaviti komponente?
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
14.11.2009
Poruka
17.759
Zdravo!Moze li neki savet za sastavljanje konfiguraciju kompa do 30000 din?I gde nabaviti komponente?
Moja preporuka je dodaj jos malo novaca i kupi laptop za potrebe koje ce ti zavrsavati posao to ce da ti traje min. 6 god sto se tice konfiguracije neces ulagati nista a na desktopu ces uvek menjati, dodavati i oduzimati.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
Zdravo!Moze li neki savet za sastavljanje konfiguraciju kompa do 30000 din?I gde nabaviti komponente?

Za 30.000 din ces tesko sklopiti nesto a da valja!
Ja bih ti preporucio da ides na neku gotovu konfiguraciju i unjoj izmenis po tvojoj potrebi!
Vecina prodavnica to danas radi!

Ploca gigabyte ab350 gaming
ram kingston furyblack 2x4gb ddr4
cpu- athlonx4 quad core 950
hard disk wd caviar blue 1tb wd 10ezex
graficka R7 260x 2gb ddr5
napajanje chiftec gps 500ab

ovo sve ti je bez kucista

cena oko 55.000

to ti je nesto najminimalnije a da nesto vredi jedino sto je ploca nova pa kasnije moze neki ryzen da se ubaci!

Sto se tice gotovih konfiguracija ovako nesto i uklapa ti se u budzet jedinu izmenu koju bih ti ja predlozio je da ti ubace drugi procesor koji sam stavio u gornoj konfiguraciji!
I dodati jos 4gb ram memorije!
i imas solidan komp

Kod:
https://www.gigatron.rs/gigatron_racunari/gigatron_prime_lider_a140-123866
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Kolko ja vidim covek lepo napisao u prvom postu da trazi bilo kakav kompjuter do 30.000 dinara koje je jedva sakupio tako ili ovako. Stvarno ne vidim poentu da mu se savetuje da dodaje jos pare i kupi kola, tenk ili mitraljez, jel ako nije u mogucnosti da nabavi locu onda ne vidim poentu saveta. U principu davljenik se hvata i za slamku, a dobija savet da kad dopliva do obale bice spasen. Znaci momci malo se uozbiljite kod davanja saveta, a sale i stosove ovde pisem samo ja. Sto se tice mog saveta, ja bih za te pare sklopio cak 5 kompa, ali od polovnih delova, ..polu-raz`andjanih delova hardvera od kojih radi svaki peti, lepo bi mu se uglavilo u doticnu konficu i da ne manjka pri gejmingu. Cak i da mu ostane kusur za polovan komp-astal, ..ali bez stolice, posto su one malo skuplje ako su od magarece koze, ..od belih bubrega su najskuplje.
Elem njemu ostaje na raspolaganje sledeci nastup ovde. Prvo mora da napise koji komp ima sada, znaci koji procesor, graficka i tako dalje, pa na osnovu toga videti da li je isplativo kupovati novi komp do tries iljada. E, sad ..ako se ne isplati ulagati u celokupan komp, mozda se ispati uluagati u neki deo itd, odnosno rupu bez dna. Sto se tice nastavka saveta, nije lose obici jedno desetak prodavnica i pokupiti cenovnike za konficu do 30.000 iljada, a zatim uporediti sta ko nudi, ovo je vec posao od jedan dan i zahteva dosta hodanja i rastegnutih papaka. Na kraju kad se odabere pozeljna konfiguracija nije lose uporediti kako to izgleda sa zahtevima neke moderne igre i videti da li je ovo bar priblizno u performansama brzine itd, da ne bi bilo kukanja posle.

Resenje..
Obidji vise prodavnica i pokupiti cenovnike gotovih konfiguracija.
Uporedi biranu konfiguraciju sa zahtevnoscu ciljane igre ili grafickog programa..
Istina je da sirotinja placa dva puta, ali je istina i da ne mora uopste da kupuje gugutke itd.

- Ajd, pa javi kakvo si djubre pazario Gile i za kolko, da se malo smejemo, ..srecno.
 
Član
Učlanjen(a)
29.11.2009
Poruka
163
hvala na savetima( nadam se da ce ih biti jos),u obzir dolaze i polovni delovi ali da to bude bolje od ovoga sto imam jer sin igra neku online igricu (Fortnite) inace ja nisam "gamer",ali bih da mu izadjem u susret koliko mogu,da to sto bih napravio moze da bolje "tera" to sto igra,inace evo sta imam:
-maticna ploca:
Foxconn 945P7AD-8EKRS2H

-RAM 4gB na DDR2 na 667 MHz radi u dual modu,

-Grafika ge force 9600gt 512/256 GDDR3,

-Procesor Intel 2160 Dual Core na 1,8 GHZ,neko vreme sam postavio intel pentium D925 Presler, koji radi na 3 GHZ,ali nije bilo nekog poboljsanja samo se komp vise grejao pa sam vratio ovaj intel pentium E2160.
kao sto mozete videti prilicno star komp(12god.) i mislim da je nadogradjen do maksimuma,dobar bi bio neki savet oko sklapanja i sa polovnim delovima samo da "manje-vise"bude bolji od ovog sto imam,iskoristio ih isto kuciste i hard diskove ,najteze mi je izbor maticne ploce,posle bih se nekako snasao,vise iskustva imam sa Intelom.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
hvala na savetima( nadam se da ce ih biti jos),u obzir dolaze i polovni delovi ali da to bude bolje od ovoga sto imam jer sin igra neku online igricu (Fortnite) inace ja nisam "gamer",ali bih da mu izadjem u susret koliko mogu,da to sto bih napravio moze da bolje "tera" to sto igra,inace evo sta imam:
-maticna ploca:
Foxconn 945P7AD-8EKRS2H

-RAM 4gB na DDR2 na 667 MHz radi u dual modu,

-Grafika ge force 9600gt 512/256 GDDR3,

-Procesor Intel 2160 Dual Core na 1,8 GHZ,neko vreme sam postavio intel pentium D925 Presler, koji radi na 3 GHZ,ali nije bilo nekog poboljsanja samo se komp vise grejao pa sam vratio ovaj intel pentium E2160.
kao sto mozete videti prilicno star komp(12god.) i mislim da je nadogradjen do maksimuma,dobar bi bio neki savet oko sklapanja i sa polovnim delovima samo da "manje-vise"bude bolji od ovog sto imam,iskoristio ih isto kuciste i hard diskove ,najteze mi je izbor maticne ploce,posle bih se nekako snasao,vise iskustva imam sa Intelom.

Cak i ova gotova konfiguracija koju sam ti predlozio pojela bi je za dorucak i to 2put tu tvoju!Ipak staro je to!
E sad sto se tice polovnih delova sa oglasa to ti ne bih preporucio jer nikad ne znas na sta mozes da naletis!
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
hvala na savetima( nadam se da ce ih biti jos),u obzir dolaze i polovni delovi ali da to bude bolje od ovoga sto imam jer sin igra neku online igricu (Fortnite) inace ja nisam "gamer",ali bih da mu izadjem u susret koliko mogu,da to sto bih napravio moze da bolje "tera" to sto igra,inace evo sta imam:
-maticna ploca:
Foxconn 945P7AD-8EKRS2H

-RAM 4gB na DDR2 na 667 MHz radi u dual modu,

-Grafika ge force 9600gt 512/256 GDDR3,

-Procesor Intel 2160 Dual Core na 1,8 GHZ,neko vreme sam postavio intel pentium D925 Presler, koji radi na 3 GHZ,ali nije bilo nekog poboljsanja samo se komp vise grejao pa sam vratio ovaj intel pentium E2160.
kao sto mozete videti prilicno star komp(12god.) i mislim da je nadogradjen do maksimuma,dobar bi bio neki savet oko sklapanja i sa polovnim delovima samo da "manje-vise"bude bolji od ovog sto imam,iskoristio ih isto kuciste i hard diskove ,najteze mi je izbor maticne ploce,posle bih se nekako snasao,vise iskustva imam sa Intelom.

Pa pazi taj tvoj racunar najverovatnije koristi ata hard disk tako da ces tesko to iskoristiti!
Cak i da je sata prikljucak to je onda sata 2 tako da bi racunar bio sporiji sa tim hardom!
imas ovako nesto ali ova je sa integrisanom grafikom!

Kod:
https://www.emmi.rs/emmi-konfiguracije-altos-raven.11.html?productId=69556

ta igra koju tvoj klinac igra na ovoj predlozenoj konfiguraciji!

 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.317
hvala na savetima( nadam se da ce ih biti jos),u obzir dolaze i polovni delovi ali da to bude bolje od ovoga sto imam jer sin igra neku online igricu (Fortnite) inace ja nisam "gamer",ali bih da mu izadjem u susret koliko mogu,da to sto bih napravio moze da bolje "tera" to sto igra,inace evo sta imam:
-maticna ploca:
Foxconn 945P7AD-8EKRS2H

-RAM 4gB na DDR2 na 667 MHz radi u dual modu,

-Grafika ge force 9600gt 512/256 GDDR3,

-Procesor Intel 2160 Dual Core na 1,8 GHZ,neko vreme sam postavio intel pentium D925 Presler, koji radi na 3 GHZ,ali nije bilo nekog poboljsanja samo se komp vise grejao pa sam vratio ovaj intel pentium E2160.
kao sto mozete videti prilicno star komp(12god.) i mislim da je nadogradjen do maksimuma,dobar bi bio neki savet oko sklapanja i sa polovnim delovima samo da "manje-vise"bude bolji od ovog sto imam,iskoristio ih isto kuciste i hard diskove ,najteze mi je izbor maticne ploce,posle bih se nekako snasao,vise iskustva imam sa Intelom.
Slab je to procesor za te igrice,a mozda ta maticna ne podrzava mnogo jaci,t.j. taj od 3Ghz.Mozda bi mogao probati sa 2-2,4Ghz.Ikad god menjas procesor,moras staviti i novu termalnu pastu.Mozda to nisi uradio,pa je zato poceo da se greje.
 
Član
Učlanjen(a)
29.11.2009
Poruka
163
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.064
izx2r6.jpg


Nesto ovako, kancelarijska masina moze da se sastavi. Moze da se ustedi par hiljada jos kupovinom na drugim mestima. Ovde je problem maticna ploca najvise, jer nije bas nesto, maticna ploca koju bih preporucio bi kostala nekih 12-13000 recimo neka sa z350 chipsetom. To bi omogucilo kasniju nadogradnju(prvenstveno bolji procesor recimo neki i3 koji je oko 14-15ooo https://ark.intel.com/products/126688/Intel-Core-i3-8100-Processor-6M-Cache-3_60-GHz). Integrisana graficka je ok za vecinu stvari, i realno ne isplati se kupovati graficku karticu ispod 150E(novu), jer prakticno gotovo da ne bi dobili nista vise u odnosu na integrisanu.

U odnosu na vas stari racunar i ovo bi bilo visestruko bolje, ali opet daleko od toga da je nesto sto se moze preporuciti...

Moze se sastaviti konfiguracija od delova sa starijim komponentama, medjutim cene u radnjama su visoke, i preplatili bi ono sto dobijate u odnosu na ono sto dobijate sa modernim komponentama. Po mom misljenju budzet za prosecnu konfiguraciju bi trebalo da bude oko 50 000.

E sad kao sto kolega @Bazlik rece, mozete dobiti mnogo vise kupovinom polovnih komponenti, i za recimo 100E mozete kupiti neku konfiguraciju sa procesorom 3ce cak i 4te generacije, 8GB ddr3 ram, i nekom malo starijom grafickom karticom. Problem koji mozete imati u buducnosti, je da ukoliko neki deo otkaze za recimo godinu-dve, opet cete morati da preplatite delove, jer obicno cene prethodnih generacija pocinju da rastu jer se vise ne proizvode i vise ih vise nema u prodaji.

Moj savet je ili da se strpite jos malo, i pokusate da ustedite malo novca, ili da uzmete neki polovan racunar, pa koliko traje...
 
Natrag
Top