Koliko su jevandjelja pouzdana?

Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Diskusija o tome koliko su jevandjelja pouzdana u istorijskom i teoloskom smislu.
Usled ogromnog broja razlika u ovim knjigama, istoricari ih ne uzimaju za pouzdan izvor a teolozi cesto imaju problem u tumucanju i davanju konkretnih odgovora.
Da krenemo sa par jednostavnih pitanja:

Koji je dan bio kad je Isus umro?
Kad je bio na krstu izmedju dvojice razbojnika, sta su mu rekli?
Kad je isao kroz grad da ga razapnu da li je rekao nesto?
Sta je rekao trenutak pre nego sto je umro?
Jel mu je grob bio blokiran velikim kamenim tockom ili nije?
Ko je bio u grobnici kad su usle zene?
Ko su bile te zene?
Da li je Isus odgovorio Pilatu na bilo koje pitanje?
Kako je umro Juda?
Da li je Isus sam nosio svoj krst?
Ovo je mali broj pitanja koja mogu da se postave a nemaju jedan odgovor.
Molim i otale clanove foruma da izraze svoje misljenje i ponude odgovore na ova pitanja.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Dan kada je Isus razapet na krstu - Sreda, četvrtak ili petak ?

Hvala na odgovoru i pozdravu.

Jovan 19:14


[SUP]14 [/SUP]Now it was the Preparation Day of the Passover, and about the sixth hour. And he said to the Jews, “Behold your King!” Biblija kralja Dzejmsa

[SUP]14 [/SUP]It was the day of Preparation of the Passover; it was about noon.
“Here is your king,” Pilate said to the Jews Nova internacionalna

Dakle?





Preci cu na drugu temu, ali dok sam ovde daj odgovor bar na jedno od onih pitanja a da ne slazes.
A sto se Tome tice, argumenti tipa: kako znam da je knjiga tacna? Pa tacna je zato sto pise u knjizi da je tacna, me ne interesuju?
Umesto toga probaj da das konkretne odgovore na pitanja koja sam postavio a da lazno ne svedocis.
Gledaj na to kao na test vere, kao pravi hriscanin uhvati se sa iskusenjem i probaj da ga prevazidjes.
Ili prosto kao dobar hriscanin siri dobru vest i daj odgovore.

P.S. Otvoricu novu temu.
Braćo, ako sam vas dobro razumeo, vi izgleda hoćete doći do DANA KADA JE HRIST RAZAPET I UMRO na krstu.

Da li je to bio PETAK ili možda SREDA ili ČETVRTAK ili neki DRUGI DAN U NEDELJI.
Pa da ne bi sa ovim opterećivali Adventiste i one koji hoće na toj temi postirati evo otvorio sam novu temu za to.

A ako vas nisam dobro razumeo onda molim DRUGA Jurivaku (iako je on moj brat, ali ga moram tako oslovljavati, da se ne bi uvredio za brate) da obriše ovu temu, jer je meni apsolutno jasno DAN KADA JE HRIST RAZAPET I IZDAHNUO.

Hvala na razumevanju

PS
Izvinjavam se JS na nazivu teme, ali, nažalost, moje uverenje je da je Hrist RAZAPET NA KRSTU.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Mozemo i ovde da diskutujemo o tome ali sam otvorio temu koliko su jevandjelja pouzdana, tu se postavlja ovo pitanje a ima ih jos nekoliko pa da pridjemo problemu sa vise strana.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Mozemo i ovde da diskutujemo o tome ali sam otvorio temu koliko su jevandjelja pouzdana, tu se postavlja ovo pitanje a ima ih jos nekoliko pa da pridjemo problemu sa vise strana.
Biblija je knjiga nad knjiga. Ona je neiscrpna !
Toliko ima tu tema o koji se može diskutovati, da ja mislim da ne postoji broj koji to može precizno odrediti. Zato mislim da je bolje ovako odrediti posebnu temu za diskutovanje, nego da ovako važna stvar bude u opštoj temi....

Sada, bih te zamolio, da mi kažeš u koji ti dan smatraš da je razapet i izdahnuo Hrist. Jer imam utisak kao da ne smatraš da je to bio petak ?
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Necu ti moci odgovoriti na ova pitanja, ali mozemozajedno doci do sljedece konstatacije:

Jevandjelje je jedno, to je Bozji Govor upucen ljudima preko Njegovog poslanika Isusa.

Cim se govori o vise jevandjelja, pogotovu ako se govori o jevandjelju po Luki, Mateju, Marku, Jovanu, Birnabi ili drugim piscima (bilo ih je oko 80), mozemop predpostaviti sasvim ispravno da to nije Jevandjelje nego Isusov zivotopis.

Koliko je poznato prvi zivotopis je napisan negdje iza 100 godine nakog Isusovog Uzascasca.

Lukin proslov to sasvim jasno pokazuje: mi smo to culi od onih koji su culi od onih koji su culi od onih koji su bili savremenici (nista ne ukazuje da su ista vidjeli!)

Zasto su izabrani bas ti Isusovi zivotopisi od njih 80 zna nikejski sabor i Konstantin, veliki paganski svecenik koji je i nacinio surogat idolopoklonicke religije i vjere koja je bila poznata kao Vjera Abrahamova ili vjera Mojsijeva.
Kao zidovstvo svakako nije postojala do ogranicenja koje su uspostavili hriscani.

U zivotopisima Isusovim zvanim jevandjeljima pa Marku, amteju, Luki, Ivanu, Barnabi, Magdaleni itd... moze se naci i Bozjih Rijeci koje je izgovarao Isus.

Na primjer, kada citas o krstenju Isusovom po metju vidjces naraciju:
Isus dodje do vode da ga krsti Jovan Krstitelj. I cim izadje iz vode na njega se spusti duh bozji u vidu goluba i glas s nebesa rece: "ovo je sin moj ljubljeni...." itd blabla
Ko je vidio goluba? Isus? Ne. Jovan? Ne. Ko je pricao o golubu? Matej. Da li je Matej bio prisutan tom cinu? Nije. Dakle?

Ti zivotopisi se ne smiju uzeti bez rezerve, inace upada se u zamke kontradikcija i nevjerstva.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Nisi me razumeo. Licno mi nije bitan dan posto nisam uveren da je uopste postojao Isus. Ranije sam mislio da je postojao neki ekscentricni propovednik ili harizmaticni ucitalj sa malo progresivnijim pogledom na svet pa je zbog toga stradao ali iz istorije to prosto ne mozes da zakljucis. Mislim da je samo mit, kao i ostale biblijske price. Na ideju da postavim pitanja sam dosao citajuci temu Adventisti gde bacate jedan drugom citate iz biblije kao da su cinjenice, pa reko da utvrdimo sta su cinjenice. Zato zelim da se odgovori na onih par pitanja i to ne koristeci istoriju ( posto nemas na sta da se pozoves na tvrdnje iz NZ u istrijskim knjigama) nego samo koristeci NZ. Zbog toga smatram da bitno da se odgovori na ta pitanja.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Diskusija o tome koliko su jevandjelja pouzdana u istorijskom i teoloskom smislu.
Usled ogromnog broja razlika u ovim knjigama, istoricari ih ne uzimaju za pouzdan izvor a teolozi cesto imaju problem u tumucanju i davanju konkretnih odgovora.
Da krenemo sa par jednostavnih pitanja:

Koji je dan bio kad je Isus umro?
Kad je bio na krstu izmedju dvojice razbojnika, sta su mu rekli?
Kad je isao kroz grad da ga razapnu da li je rekao nesto?
Sta je rekao trenutak pre nego sto je umro?
Jel mu je grob bio blokiran velikim kamenim tockom ili nije?
Ko je bio u grobnici kad su usle zene?
Ko su bile te zene?
Da li je Isus odgovorio Pilatu na bilo koje pitanje?
Kako je umro Juda?
Da li je Isus sam nosio svoj krst?
Ovo je mali broj pitanja koja mogu da se postave a nemaju jedan odgovor.
Molim i otale clanove foruma da izraze svoje misljenje i ponude odgovore na ova pitanja.


Da bi se odgovorilo na ovo pitanje, moraju se sagledati prilike onoga vremena u kome su ovi tekstovi nastali, odnosno ko je, kada, zašto, za koga, i iz kojih razloga pisao određeni tekst?

kao što znamo Jevanđelja su pisale četiri osobe koje bile uključene u same događaje, ili su pak kasnije od onih koji su u njima učestvovali o njima informisani i zapisali ih u svojim jevanđeljima.

Tako na primer Jevanđelista Luka na početku svog jevanđelja kaže:

"Budući da mnogi počeše opisivati događaje koji se ispuniše među nama, Kao što nam predaše koji isprva sami videše i sluge reči
biše: Namislih i ja, i spitavši sve od početka, po redu pisati tebi, čestiti Teofile, [SUP]4[/SUP] Da poznaš temelj onih reči kojima si se naučio"( Jevanđelje po Luki 1. 1 - 4 ).

U ovom tekstu vidimo da apostol Luka kaže da je on ispitao događaje od samih očevidaca i na osnovu toga je odlučio da napiše svoje jevanđelje.

Prema tome, razlike u pojedinim događajima ili njihovom redosledu, stilu pisanja i opisivanja samih događaja moraju se sagledati u tom kontekstu.
Same ove razlike ne menjaju samu sustinu teksta i ne poriču njihovu istinitost i šta više njihovu istoričnost vec se morajusagledati kroz ovo gore opisano.

Što se tiče postavljenih pitanja, odgovori se nalaze u samim Jevanđeljima:

Koji je dan bio kad je Isus umro?

"A kad primi Isus ocat reče: Svrši se. I priklonivši glavu predade duh.
A budući da beše petak, pa da ne bi tela ostala na krstu u subotu (jer beše veliki dan ona subota), Jevreji moliše Pilata da im prebiju noge, pa da ih skinu.
Onda dođoše vojnici, i prvom dakle prebiše noge, i drugom raspetome s Njim.
A došavši na Isusa, kad Ga videše da je već umro, ne prebiše Mu noge; Nego jedan od vojnika probode Mu rebra kopljem; i odmah iziđe krv i voda" ( Jovan 19. 31 - 34 )

Kad je bio na krstu izmedju dvojice razbojnika, sta su mu rekli?

"A jedan od obešenih zločinaca huljaše na Njega govoreći: Ako si ti Hristos pomozi sebi i nama.
A drugi odgovarajući ćutkaše ga i govoraše: Zar se ti ne bojiš Boga, kad si i sam osuđen tako?
I mi smo još pravedno osuđeni; jer primamo po svojim delima kao što smo zaslužili; ali On nikakvo zlo nije učinio.
I reče Isusu: Opomeni me se, Gospode, kad dođeš u carstvo svoje" ( Luka 23. 40 - 42 )

Kad je isao kroz grad da ga razapnu da li je rekao nesto?

[SUP]"[/SUP]A za Njim iđaše mnoštvo naroda i žena, koje plakahu i
naricahu za Njim.
A Isus obazrevši se na njih reče: Kćeri jerusalimske!
Ne plačite za mnom, nego plačite za sobom i za decom svojom. [SUP]29[/SUP] Jer gle, idu dani u koje će se reći: Blago
nerotkinjama, i utrobama koje ne rodiše, i sisama koje ne dojiše. [SUP]30[/SUP] Tada će početi govoriti gorama: Padnite na nas; i bregovima: Pokrijte nas.
Jer kad se ovako radi od sirovog drveta, šta će biti od suvog? ( Luka 23. 27 - 31 ).


Sta je rekao trenutak pre nego sto je umro?

"I povikavši Isus glasno reče: Oče! U ruke Tvoje predajem duh svoj. I rekavši ovo izdahnu" ( Luka 23. 46 )


Jel mu je grob bio blokiran velikim kamenim tockom ili nije?

[SUP]"[/SUP]I uzevši Josif telo zavi Ga u platno čisto; I metnu Ga u novi svoj grob što je bio isekao u kamenu;
i navalivši veliki kamen na vrata od groba otide. ( Matej 27. 59 - 60 ).

Ko je bio u grobnici kad su usle zene?

"A po večeru subotnom na osvitak prvog dana nedelje dođe Marija Magdalina i druga Marija da ogledaju grob.
I gle, zemlja se zatrese vrlo; jer anđeo Gospodnji siđe s neba, i pristupivši odvali kamen od vrata grobnih i
seđaše na njemu.
A lice njegovo beše kao munja, i odelo njegovo kao sneg.
I od straha njegovog uzdrhtaše se stražari, i postadoše
kao mrtvi.
A anđeo odgovarajući reče ženama: Ne bojte se vi; jer znam da Isusa raspetog tražite.
Nije ovde: jer ustade kao što je kazao. Hodite da vidite mesto gde je ležao Gospod.P
Pa idite brže te kažite učenicima Njegovim da je ustao iz mrtvih.
I gle, On će pred vama otići u Galileju; tamo ćete Ga videti. Eto ja vam kazah. ( Matej 28. 1 - 7 ).



Ko su bile te zene?

"A po večeru subotnom na osvitak prvog dana nedelje dođe Marija Magdalina i druga Marija da ogledaju grob"
( Matej 28. 1 )


Da li je Isus odgovorio Pilatu na bilo koje pitanje?

[SUP]"[/SUP]Onda uđe Pilat opet u sudnicu, i dozva Isusa, i reče Mu: Ti si car judejski?
Isus mu odgovori: Govoriš li ti to sam od sebe, ili ti drugi kazaše za mene?
Pilat odgovori: Zar sam ja Jevrejin? Rod tvoj i glavari sveštenički predaše te meni; šta si učinio?
Isus odgovori: Carstvo moje nije od ovog sveta; kad bi bilo od ovog sveta carstvo moje, onda bi sluge moje
branile da ne bih bio predan Jevrejima; ali carstvo moje nije odavde.
Onda Mu reče Pilat: Dakle si ti car? Isus odgovori: Ti govoriš da sam ja car. Ja sam za to rođen, i zato dođoh na svet da svedočim istinu.
I svaki koji je od istine sluša glas moj. ( Jovan 18. 33 - 37 )

Kako je umro Juda?

" Tada videvši Juda izdajnik Njegov da Ga osudiše raskaja
se, i vrati trideset srebrnika glavarima svešteničkim i starešinama
ovoreći: Ja sagreših što izdadoh krv pravu. A oni
rekoše: Šta mi marimo za to? Ti ćeš videti. [SUP]5[/SUP] I bacivši srebrnike u crkvi
iziđe, i otide te se obesi. [SUP]6[/SUP] A glavari sveštenički uzevši srebrnike rekoše: Ne valja
ih metnuti u crkvenu haznu, jer je uzeto za krv. [SUP]7[/SUP] Nego se dogovoriše te kupiše
za njih lončarevu njivu za groblje gostima. [SUP]8[/SUP] Od toga se i prozva ona njiva
krvna njiva i do danas. ( matej 27. 3 - 8 )


Da li je Isus sam nosio svoj krst?

Tada ga dakle predade da se razapne. A oni uzeše
Isusa i odvedoše.
[SUP]17[/SUP] I noseći krst svoj iziđe na mesto koje se zove
Kosturnica a jevrejski Golgota.
[SUP]18[/SUP] Onde Ga razapeše, i s Njim
drugu dvojicu s jedne i s druge strane, a Isusa u sredi. ( Jovan 19. 16 - 18 )


[SUP]26[/SUP] I kad Ga povedoše, uhvatiše nekog Simona Kirinca koji
iđaše iz polja, i metnuše na njega krst da nosi za Isusom. ( Luka 23. 26 )
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Nisi me razumeo. Licno mi nije bitan dan posto nisam uveren da je uopste postojao Isus. Ranije sam mislio da je postojao neki ekscentricni propovednik ili harizmaticni ucitalj sa malo progresivnijim pogledom na svet pa je zbog toga stradao ali iz istorije to prosto ne mozes da zakljucis. Mislim da je samo mit, kao i ostale biblijske price. Na ideju da postavim pitanja sam dosao citajuci temu Adventisti gde bacate jedan drugom citate iz biblije kao da su cinjenice, pa reko da utvrdimo sta su cinjenice. Zato zelim da se odgovori na onih par pitanja i to ne koristeci istoriju ( posto nemas na sta da se pozoves na tvrdnje iz NZ u istrijskim knjigama) nego samo koristeci NZ. Zbog toga smatram da bitno da se odgovori na ta pitanja.
Izvini onda brate ali ja na temama : DA LI JE ISUS POSTOJAO ILI JE IZMIŠLJENA LIČNOST; DA LI BOG POSTOJI ILI JE TO LAŽ; DA LI JE BIBLIJA BOŽIJA OBJAVA ILI BAJKA ZA USPAVANKU i DA LI JE ZEMLJA ORUGLA ILI KOCKASTA, ne učestvujem. Jer zaista imam pametnija posla od toga.
Sorry
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Upravo zbog toga ne vidim poentu kad mi neko citira nesto iz biblje pokusavajuci da napravi poentu, jer se sama sa sobom ne slaze.
Ako mi neko kaze da su poslednje reci Isusa " boze moj boze zasto si me napustio", ja mu mogu reci da laze i da su poslednje reci "oce u tvoje ruke predajem svoj duh" a onda neko treci moze reci da ja lazem i da su poslednje reci bile "gotovo je".
O tome se radi.

MT 27:46-50, MK 15:34-37 Jesus' last recorded words are: "My God, my God, why hast thou forsaken me?"
LK 23:46 "Father, into thy hands I commit my spirit."
JN 19:30 "It is finished."
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746

Da bi se odgovorilo na ovo pitanje, moraju se sagledati prilike onoga vremena u kome su ovi tekstovi nastali, odnosno ko je, kada, zašto, za koga, i iz kojih razloga pisao određeni tekst?

kao što znamo Jevanđelja su pisale četiri osobe koje bile uključene u same događaje, ili su pak kasnije od onih koji su u njima učestvovali o njima informisani i zapisali ih u svojim jevanđeljima.

Tako na primer Jevanđelista Luka na početku svog jevanđelja kaže:

"Budući da mnogi počeše opisivati događaje koji se ispuniše među nama, Kao što nam predaše koji isprva sami videše i sluge reči
biše: Namislih i ja, i spitavši sve od početka, po redu pisati tebi, čestiti Teofile, [SUP]4[/SUP] Da poznaš temelj onih reči kojima si se naučio"( Jevanđelje po Luki 1. 1 - 4 ).

U ovom tekstu vidimo da apostol Luka kaže da je on ispitao događaje od samih očevidaca i na osnovu toga je odlučio da napiše svoje jevanđelje.

Prema tome, razlike u pojedinim događajima ili njihovom redosledu, stilu pisanja i opisivanja samih događaja moraju se sagledati u tom kontekstu.
Same ove razlike ne menjaju samu sustinu teksta i ne poriču njihovu istinitost i šta više njihovu istoričnost vec se morajusagledati kroz ovo gore opisano.

Što se tiče postavljenih pitanja, odgovori se nalaze u samim Jevanđeljima:

Koji je dan bio kad je Isus umro?

"A kad primi Isus ocat reče: Svrši se. I priklonivši glavu predade duh.
A budući da beše petak, pa da ne bi tela ostala na krstu u subotu (jer beše veliki dan ona subota), Jevreji moliše Pilata da im prebiju noge, pa da ih skinu.
Onda dođoše vojnici, i prvom dakle prebiše noge, i drugom raspetome s Njim.
A došavši na Isusa, kad Ga videše da je već umro, ne prebiše Mu noge; Nego jedan od vojnika probode Mu rebra kopljem; i odmah iziđe krv i voda" ( Jovan 19. 31 - 34 )

Kad je bio na krstu izmedju dvojice razbojnika, sta su mu rekli?

"A jedan od obešenih zločinaca huljaše na Njega govoreći: Ako si ti Hristos pomozi sebi i nama.
A drugi odgovarajući ćutkaše ga i govoraše: Zar se ti ne bojiš Boga, kad si i sam osuđen tako?
I mi smo još pravedno osuđeni; jer primamo po svojim delima kao što smo zaslužili; ali On nikakvo zlo nije učinio.
I reče Isusu: Opomeni me se, Gospode, kad dođeš u carstvo svoje" ( Luka 23. 40 - 42 )

Kad je isao kroz grad da ga razapnu da li je rekao nesto?

[SUP]"[/SUP]A za Njim iđaše mnoštvo naroda i žena, koje plakahu i
naricahu za Njim.
A Isus obazrevši se na njih reče: Kćeri jerusalimske!
Ne plačite za mnom, nego plačite za sobom i za decom svojom. [SUP]29[/SUP] Jer gle, idu dani u koje će se reći: Blago
nerotkinjama, i utrobama koje ne rodiše, i sisama koje ne dojiše. [SUP]30[/SUP] Tada će početi govoriti gorama: Padnite na nas; i bregovima: Pokrijte nas.
Jer kad se ovako radi od sirovog drveta, šta će biti od suvog? ( Luka 23. 27 - 31 ).


Sta je rekao trenutak pre nego sto je umro?

"I povikavši Isus glasno reče: Oče! U ruke Tvoje predajem duh svoj. I rekavši ovo izdahnu" ( Luka 23. 46 )


Jel mu je grob bio blokiran velikim kamenim tockom ili nije?

[SUP]"[/SUP]I uzevši Josif telo zavi Ga u platno čisto; I metnu Ga u novi svoj grob što je bio isekao u kamenu;
i navalivši veliki kamen na vrata od groba otide. ( Matej 27. 59 - 60 ).

Ko je bio u grobnici kad su usle zene?

"A po večeru subotnom na osvitak prvog dana nedelje dođe Marija Magdalina i druga Marija da ogledaju grob.
I gle, zemlja se zatrese vrlo; jer anđeo Gospodnji siđe s neba, i pristupivši odvali kamen od vrata grobnih i
seđaše na njemu.
A lice njegovo beše kao munja, i odelo njegovo kao sneg.
I od straha njegovog uzdrhtaše se stražari, i postadoše
kao mrtvi.
A anđeo odgovarajući reče ženama: Ne bojte se vi; jer znam da Isusa raspetog tražite.
Nije ovde: jer ustade kao što je kazao. Hodite da vidite mesto gde je ležao Gospod.P
Pa idite brže te kažite učenicima Njegovim da je ustao iz mrtvih.
I gle, On će pred vama otići u Galileju; tamo ćete Ga videti. Eto ja vam kazah. ( Matej 28. 1 - 7 ).



Ko su bile te zene?

"A po večeru subotnom na osvitak prvog dana nedelje dođe Marija Magdalina i druga Marija da ogledaju grob"
( Matej 28. 1 )


Da li je Isus odgovorio Pilatu na bilo koje pitanje?

[SUP]"[/SUP]Onda uđe Pilat opet u sudnicu, i dozva Isusa, i reče Mu: Ti si car judejski?
Isus mu odgovori: Govoriš li ti to sam od sebe, ili ti drugi kazaše za mene?
Pilat odgovori: Zar sam ja Jevrejin? Rod tvoj i glavari sveštenički predaše te meni; šta si učinio?
Isus odgovori: Carstvo moje nije od ovog sveta; kad bi bilo od ovog sveta carstvo moje, onda bi sluge moje
branile da ne bih bio predan Jevrejima; ali carstvo moje nije odavde.
Onda Mu reče Pilat: Dakle si ti car? Isus odgovori: Ti govoriš da sam ja car. Ja sam za to rođen, i zato dođoh na svet da svedočim istinu.
I svaki koji je od istine sluša glas moj. ( Jovan 18. 33 - 37 )

Kako je umro Juda?

" Tada videvši Juda izdajnik Njegov da Ga osudiše raskaja
se, i vrati trideset srebrnika glavarima svešteničkim i starešinama
ovoreći: Ja sagreših što izdadoh krv pravu. A oni
rekoše: Šta mi marimo za to? Ti ćeš videti. [SUP]5[/SUP] I bacivši srebrnike u crkvi
iziđe, i otide te se obesi. [SUP]6[/SUP] A glavari sveštenički uzevši srebrnike rekoše: Ne valja
ih metnuti u crkvenu haznu, jer je uzeto za krv. [SUP]7[/SUP] Nego se dogovoriše te kupiše
za njih lončarevu njivu za groblje gostima. [SUP]8[/SUP] Od toga se i prozva ona njiva
krvna njiva i do danas. ( matej 27. 3 - 8 )


Da li je Isus sam nosio svoj krst?

Tada ga dakle predade da se razapne. A oni uzeše
Isusa i odvedoše.
[SUP]17[/SUP] I noseći krst svoj iziđe na mesto koje se zove
Kosturnica a jevrejski Golgota.
[SUP]18[/SUP] Onde Ga razapeše, i s Njim
drugu dvojicu s jedne i s druge strane, a Isusa u sredi. ( Jovan 19. 16 - 18 )


[SUP]26[/SUP] I kad Ga povedoše, uhvatiše nekog Simona Kirinca koji
iđaše iz polja, i metnuše na njega krst da nosi za Isusom. ( Luka 23. 26 )

Kad je bio na krstu obojica su mu se rugala ako citamo neko drugo jevandjelje.
Kad je isao kroz grad cutao je ako citamo neko drugo jevandjelje.
Pre nego sto je umro rekao je "boze sto si me napustio" ili "gotovo je"
Da li je bilo kamenog tocka ili nije? u nekoj verziji je grob otvoren u nekoj nije.
U grobnici su bila dva coveka, dva andjela ili jedan covek?
Nije bila druga Marija ili je bila i treca zena ili ih je bilo barem pet.
Isus nista nije odgovorio Pilatu.
Jel si siguran da je Juda vratio srebrnjake i da se obesio. [SUP]18 [/SUP](With the payment he received for his wickedness, Judas bought a field; there he fell headlong, his body burst open and all his intestines spilled out. Acts 1:18
Jel si siguran da je nosio sam svoj krst?
MT 27:32, MK 15:21, LK 23:26 Simon of Cyrene carries Jesus' cross

Dakle, sta je istina, kome da verujem? Ko od njih laze?


 
Natrag
Top