Koje alate koristite za odrzavanje sistema?

Učlanjen(a)
24.10.2014
Poruka
124
Ne koristim previse programa za odrzavanje sistema zato sto ne verujem da su svi ti programi korisni, ne verujem svemu sto pise na internetu. A nije ni dobro koristiti previse tih programa.

Ono sto ja koristim je:

Ccleaner - Najlaksi je za koriscenje, pocisti sve sto je nepotrebno i navikao sam na njega. Mozda postoje programi koji mogu vise da pociste, ali neki od tih programa izbrisu i ono sto ne treba. Za sad ostajem na njemu dok ne nadjem bolji alat.

Smart defrag 4 - Alatka za defragmentaciju koja najbolje radi na 64 bit sistemima, bar je kod mene tako. Dosta brzo defragmentuje, ima dosta opcija i jednostavan je interfejs.

Geek uninstaller - Lako se koristi, jednostavan inerfejs. I za razliku od drugih uninstaller-a koje sam koristio on radi bez problema. Mane koje ima su manjak opcija kao sto je deinstaliranje vise programa odjednom, kreiranje backup-a ili restore point-a i koliko sam primetio ne ocisti sve ostatke od programa.

Norton antivirus - Otac mi je kupio ovaj antivirus. Dobar je, ali nisam nesto preterano zadovoljan.

Malwarebytes - Koristim besplatnu verziju povremeno. Dosta dobar alatka za uklanjanje virusa.

NirSoft - Program koji u sebi sadrzi 180 korisnih portable programa. Mada mislim da je to samo za napredne korisnike racunara.

Programi za ciscenje i defragmentaciju registra ne koristim jer ja ne volim da cackam registre. Programe za ubrzavanje interneta ne koristim jer mislim da je to glupost, ne verujem da postoji nacin da ubrzas internet.

To je to sto ja koristim, preporucite mi neki program za odrzavanje sistema koji su provereno dobri.
I ja koristim samo CCleaner, Geek unninstaller i malwarebytes. Za defrag koistim windows defragmenter diska i super odradi posao, sto se tice AV najcesce Avast mada sada ima dosta besplatnih AV.
 
Član
Učlanjen(a)
01.02.2013
Poruka
105
Covjek da se prekrsti pa gospodo ukoliko ste pravilno instalirali novi OS i postavili antivirusnu zastitu svi ti vasi programi gube bilo kakav smiso postavljanja na racunar.Jednostavno svi ti vasi clineri osim Kasperskog koji je antivirusna zastita i placa se.Sve ostalo su apsolutne gluposti.Pa zasto ste radili nove particije i novi operativni sistem.Pa covjek da se prekrsti kad procita sta set sve nabacali ovdje.Radio sam u EU kompjutere laptope navigacije i sl.Takodje u Bosni se bavim ovim poslom ali to nigdje nisam ni vidio ni cuo.Poslije OS ide antivirusna zastita i ona ukoliko je kvalitetna sve to ima.A i da nema ti vasi klineri su amo problem.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.330
Pa vi ne instalirate nista vise od osnovnih programa,a mi neki program vise,pa na zatrebaju ti prateci cistaci i pomocni programi AV-a.A posto velika vecina koristi besplatne AV-e,onda su ti dodatni programi i te kako potrebni.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.070
Covjek da se prekrsti pa gospodo ukoliko ste pravilno instalirali novi OS i postavili antivirusnu zastitu svi ti vasi programi gube bilo kakav smiso postavljanja na racunar.Jednostavno svi ti vasi clineri osim Kasperskog koji je antivirusna zastita i placa se.Sve ostalo su apsolutne gluposti.Pa zasto ste radili nove particije i novi operativni sistem.Pa covjek da se prekrsti kad procita sta set sve nabacali ovdje.Radio sam u EU kompjutere laptope navigacije i sl.Takodje u Bosni se bavim ovim poslom ali to nigdje nisam ni vidio ni cuo.Poslije OS ide antivirusna zastita i ona ukoliko je kvalitetna sve to ima.A i da nema ti vasi klineri su amo problem.


Posle instalacije osim ciscenja fajlova od update-ova, temporary instlacionih fajlova programa i drajvera koje smo instalirali, gasenja servisa koji su nepotrebni i nezeljenih startup programa, izbacivanja nepotrebnih funkcija operativnog sistema i defragmentacije ne treba vise nista. Ali posle svakodnevnog koriscenja, potrebno je odrzavanje, vecinom potrebne alate ima sam OS u sebi, ali je do nekih funkcija teze doci ili treba vise klikova da bi se to uradilo rucno. Ccleaner ima par korisnih funkcija vezanih za windows i browser i jedino njega preporucujem uz Revo uninstaller, kojim snimam svaku instalaciju tako da ne ostaju zaostali fajlovi posle brisanja programa koje bih morao rucno da trazim na vise lokacija inace, prilicno zgodno kada cesto se nesto instalira i brise. Kaspersky jeste dobar av, bitdefender mozda i bolji zadnjih godinu dve po ocenama, ali to ne znaci da drugi ne rade nista vec pruzaju malo manju zastitu... Malwarebytes radi svoj posao i nalazi neke stvari koje kaspersky recimo propusti.
Sto se tice nekih pomenutih alata kaspersky nema gotovo nista, druga stvar je da li ti programi rade to sto bi trebalo, ali svejedno u pitanju su babe i zabe.
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
CCleaner uz navedeno ima i apsolutno neophodnu funkciju zadavanja obrazca za brisanje. Dodao bih jos dva tipa programa koje su svakako nephodni na svakom PC-ju od kojeg korisnik ocekuje maksimum - to su defragmenter (onaj koji dolazi uz windows je u najmanju ruku rudimentaran a njegov rezidentni servis besmisleno trosenje resursa) i cistac registra cije se zatrpavanje nepotrebnim unosima ne moze izbeci cak ni koriscenjem alata tipa REVO.

Verujem da se podrazumeva ali da navedem da ni u kakvom slucaju ne bih dozvolio da se neki od utility alata pokrece zajedno sa widnowsima i radi u pozadini. CCleaner recimo po defaultu startuje sa OS-om i radi iz pozadine ali dovoljno je odcekirati opciju u podesavnjima.
 
Član
Učlanjen(a)
01.02.2013
Poruka
105
Kao serviser kompjutera prvo treba utvrditi stanje hardvera.Za bilo kakav osnov pravilnog rada softvera.Ukoiko postoji problem u haedveru kompjutera mozete do besvjesti koristiti vase cistace.Sa njima i bez njih vas operativni sistem ima problem.Cesto onaj ko drzi do posla i zeli odraditi posao za svoju musteriju makar i na svoju stetu mora pripremiti hardver za instalaciju.Naravno mora se suociti sa cinjenicom da sama brzina i ispravnost HDD-a utice na rad kompjutera.Bez obzira na velicinu ram memorije.A tu vasi cistaci nista nemogu.Jednostavno su bespotrebni.Vas cliner u ovom slucaju dodje kao otezavajuca okolnost.Tamo gdje sm ja radio osim windovsovih alata koji su sastavni dio OS-a ne dolaze u obzir nista drugo.Znaci ispravan hardver i operativni sistem koji odgovara zadatoj konfiguraciji racunara uz uslov da je sa drajverima OS podrzan od strane proizvodjaca jedina je prava opcija.Tad vasi cistaci gube smisao.Narvno ovim nisam zelio nikoga uvrjediti svi imamo svoje nacine i metode rada i naravno iskustva koja nisu ista.Ja jednostavno i ne pomisljam o tim stvarima.
Znaci sve pripremim za instalaciju i provjerim od napajanja sa adptera pa dalje.Jeste izgubljeno vrijeme ali staces.Bar imam mirnu savjest u ova teska vremena kad je covjeku svaki novac dat za pravku kompjutera skoro kao bacen novac.A kad dodje u servis onda je zaista pokvaren.
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Nikada nije bilo ovoliko servisera :) Serviser je onaj ko radi prekuglavanje cipseta. Ostali su pripravnici. Onaj ko radi ozbiljne stvari instalaciju OS-a uglavnom ni ne naplacuje. Kada se neko proglasavao za servisera cesto sam ga pitao (prestao sam jer razumljivo izaziva averziju) elementarnu stvar - kako uklanja bad sectore koji prodju svaki low level format i igracke tipa hdd regenerator? Nijedan "serviser" to ne zna. Tek sada sam zahvaljucjuci tebi shvatio da zajedno sa svim drugim ucesnicima u ovoj temi ne umem ni da "pravilno instaliram" windowse a kamoli nesto drugo. Znaci Hvala :)
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.330
Eeee Kakve budjave HDD-e donose ljudi da im se pomogne za dizanje sistema.,ne mozes ni zamisliti.Pa kaza "neznam sta mu je i sto odjednom ne mogu da ga upalim".Kazu da su koristili razne AV-e da b ih ocistili i pokrenuli i opet nista.Ima toga jos,ali nije za pisanje i ne bi moglo stati.Onda krenes i prikacis HDD na svoj komp,pa teraj od formatiranjea pa sve osta le te klinere i malwarebajtse i tek onda vidis sta sve nije bilo na tom HDD-u,pa se prosto pitas kako je to uopste i radilo.Mozda si ti radio sa vecom gospodom,pa nisi imao te prilike,ali sa klincima koji skidaju igrice sa raznih sajtova i ko zna koliko puta pokusaja instalacije,to fino peglanje ne prolazi,vec dobro mora da se preznojis ne bi li ga nornalno pokrenuo.Ima tu i starijih koji rade neku instalaciju nekog programa bez deinstalacije i tu problema koliko hoces.ne mozes obrisati repove tih instalacija.i stosta jos cega da se zacudis i uvek naucis nesto novo.
 
Član
Učlanjen(a)
01.02.2013
Poruka
105
Nikada nije bilo ovoliko servisera :) Serviser je onaj ko radi prekuglavanje cipseta. Ostali su pripravnici. Onaj ko radi ozbiljne stvari instalaciju OS-a uglavnom ni ne naplacuje. Kada se neko proglasavao za servisera cesto sam ga pitao (prestao sam jer razumljivo izaziva averziju) elementarnu stvar - kako uklanja bad sectore koji prodju svaki low level format i igracke tipa hdd regenerator? Nijedan "serviser" to ne zna. Tek sada sam zahvaljucjuci tebi shvatio da zajedno sa svim drugim ucesnicima u ovoj temi ne umem ni da "pravilno instaliram" windowse a kamoli nesto drugo. Znaci Hvala :)
Zbilj te nerazumijemKuglnje cipseta nauka.Dragi moj prijatelju ja sam iznio svoj stav o clinerima i rekao svoja iskustva.I svasta sam radio od krseva koje imam cesto priliku da radim kod sebe u radnji.I vrlo se cesto nadjem u cudu dali jos uvjek ovo postoji.Ali eto.Kako mozes reci ne naplacuje se instalacija OS-a.Ako radis za firmu ti moras platiti OS zar ces pokloniti licencu koju moras platiti dobavljacu.Halo majstore znasli uopste koliko kosta licenca,samo za jednu ovu instalaciju.Ili ova instalacija AV zastite ili office 365.Kod ovih nesmijes ni pokusati krpiti HDD oni nesmiju da imaju problem.a TI PRICAS O CIPSETU I KUGLANJU.A instalaciju ne naplacujes.
 
Natrag
Top