Koja je crkva, crkva Hristova?

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Abrahamu nije bio dat Dekalog,

netačno, kako je onda držao zapo. odredbe i zakon.

Toliko da se cenjkao sa njime oko sudbine Sodome i Gomore.

To nije cenkanje, nego ga je Bog uvjeravao da neće uništiti grad dok god ima i koliko god ima u njemu pravednika.

Nije ga imao niti se držao njega ni Melhizedeh,

Po čemu su onda osuđeni ljudi u Sodomi ako nije bilo Zakona, kako možeš suditi bez Zakona.

pa je opet bio prvosveštenik njegov.

A znači ipak je bio i neki sveštenik, a nije bio Zakon.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
netačno, kako je onda držao zapo. odredbe i zakon.



To nije cenkanje, nego ga je Bog uvjeravao da neće uništiti grad dok god ima i koliko god ima u njemu pravednika.



Po čemu su onda osuđeni ljudi u Sodomi ako nije bilo Zakona, kako možeš suditi bez Zakona.



A znači ipak je bio i neki sveštenik, a nije bio Zakon.

Abraham držao zapis? Čovek kome se Bog javio, koji je zbog toga otišao iz civilizacije Uruka u nomadsko lutanje držao zakon i zapise? Čemu onda objavljivanje zakona na Sinaju ako je zakon već objavljen. Gde je bio taj zakon? U sefu kod Boga možda?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Abraham držao zapis? Čovek kome se Bog javio, koji je zbog toga otišao iz civilizacije Uruka u nomadsko lutanje držao zakon i zapise?

Onda nisi čitao Bibliju.

Čemu onda objavljivanje zakona na Sinaju

Čemu onda Bog ponavlja stalno da se držimo Njega. Malo su ljudi više zaboravni, mora im se stalno ponavljati, ponavljanje je majka znanja.

Gde je bio taj zakon?

Vidi se da nisi shvatio smisao teksta, Zakon je bio u srcu tamo gdje i treba.

U sefu kod Boga možda?

Ruganje istini neće oboriti istinu.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Onda nisi čitao Bibliju.



Čemu onda Bog ponavlja stalno da se držimo Njega. Malo su ljudi više zaboravni, mora im se stalno ponavljati, ponavljanje je majka znanja.



Vidi se da nisi shvatio smisao teksta, Zakon je bio u srcu tamo gdje i treba.



Ruganje istini neće oboriti istinu.


Ne, ja nisam čitao pismo, ja sam neznalica koju Sola Scriptura moraju da prosvetle. Da ga navedu da se obreže, da slavi shabat i da jede košer, jedino što će ovu neznalicu da razlikuje od prosečnog judejca će biti to što će verovati da je Isus Bog, ili čak arhanđeo Mihailo. To jest da se drži pisma, onako kako rekoše starešine.

Ipak, ova neznalica bira zajednicu koju uspostavi Bog, ne Mihajlo, koja od čoveka ne traži krutost i klanjanje tekstu, tekstu koga ova neznalica svake nedelje člta sa ljubavlju i razumevanjem, a za sve što mu nije jasno pita duhovnika, a ne druge čltaoce.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Nisam ja pomislio lično na tebe, ne znam tvoje iskustvo, ali svakako iskustvo sa Bogom nije mjerilo da je neko sa Bogom ili nije. Dakle mi ne sudimo po iskustvu.
Da li je neko sa Bogom ili nije se vidi po konkretnom životu, da li drži zapovijesti ili ne.
Poznanje Boga, Bog vezuje za Dekalog.

Bog ti dobro dao.

Ti kažeš da "iskustvo nije merilo" a onda kažeš da se "vidi po konkretnom životu".
A ja .. ne znam šta da ti odgovorim na to.
Možda grešim ali kao da obojica govorimo isto
koristeći različite imenice i glagole.

Pa i Sam Hristos, Gospod moj, govori o 5 delatnosti činjenjem
kojih (i zaboravljanjem da smo to učinili) vernika uvodi u Raj,
tj. zajednicu sa njime.
A to je obeležje Njegove Crkve, Njegove neveste, nas verujućih grešnika.

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
a onda kažeš da se "vidi po konkretnom životu".

Konkretan život je dokaz vjere, a ne iskustva.

Pa i Sam Hristos, Gospod moj, govori o 5 delatnosti činjenjem
kojih (i zaboravljanjem da smo to učinili) vernika uvodi u Raj,
tj. zajednicu sa njime.
A to je obeležje Njegove Crkve, Njegove neveste, nas verujućih grešnika.

Vjera, držanje zapovijesti. To je glavno.

Kao što i reče Solomon.

Propovjednik 12,13Glavno je svemu što si čuo: Boga se boj, i zapovijesti njegove drži, jer to je sve čovjeku.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Vidljiva je ona koja uči istinu.

Da vidimo koja su to "jeretička" učenja sektaša.


1. Subota


Šta kaže Biblija?


:"Šest dana neka se radi,a sedmi je dan subota,odmor svet Gospodu."2.Mojsijeva 31,15.


2. Duša je smrtna.


Šta Biblija kaže?



Djela apostolska 3,23 Djela apostolska 27,22

5. Mojsijeva 20,16 Isus Navin 2,13 Isus Navin 10,30 Isus Navin 10,32 Isus Navin 10,35 Isus Navin 10,40

1. Carevima 15,29 Isaija 53,12 Jezekilj 18,4 Jezekilj 18,20



3. Uništenje grešnika, a ne vječne muke.


Otkrivenje 21,8---Rimljanima 6,21----Rimljanima 6,23----Malahija 4,1------Mudre izreke 10,30 ----------Psalam 37,38------Izaija 5,24-----Ivan 15,6----Psalam 68, 2 -----Otkrivenje 20,9----Obadija 1,16----Isaija 9,18---------Psalam 10,16-----------Price Solomunove 24,20
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
A ima još mnogo toga što učini Isus i kad bi se sve redom popisalo, sav svijet, mislim, ne bi obuhvatio knjiga koje bi se napisale. Iv 21:25 ili ako je nekome lakše : " A ima i drugo mnogo što učini Isus, koje kad bi se redom popisalo, ni u sami svet, mislim, ne bi mogle stati napisane knjige. Amin. Jv 21:25

NZ je jasan po ovom pitanju. Crkva nije društvo okupljeno oko štampanog teksta PISMA. Crkva je, iako se Istočna i Zapadna ekleziologija, ili eklisiologija razlikuju, što je proizvod istorijskih okolnosti : SAKRAMENTALNO - SVETOTAJINSKO, PREDANJEM - TRADICIJOM i APOSTOLSKIM NASLEĐEM IZGRAĐENO PO VOLJI BOŽIJOJ, MISTIČNO TELO GOSPODA ISUSA HRISTA- HRISTOSA.


Jer i Sv. Apostol Pavle kaže: "On i »dade« jedne za apostole, druge za proroke, jedne opet za evanđeliste, a druge za pastire i učitelje 12da opremi svete za djelo služenja, za izgrađivanje Tijela Kristova 13dok svi ne prispijemo do jedinstva vjere i spoznaje Sina Božjega, do čovjeka savršena, do mjere uzrasta punine Kristove:14da više ne budemo nejačad kojom se valovi poigravaju i koje goni svaki vjetar nauka u ovom kockanju ljudskom, u lukavosti što put krči zabludi. Ef. 4 11:15

Nema tu samo pismo, nema tu samo vera.

Pozivam, ako iko ima želje, i ako je Božija volja, sve vernike tradicionalne Crkve, bilo Istočne, bilo Zpadane da uzmu učešća u ovoj raspravi i da obrane ISTINU u koju veruju. Jer jeres lako prelazi u apostazu formalizma i bukvalizma.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
A ima još mnogo toga što učini Isus i kad bi se sve redom popisalo, sav svijet, mislim, ne bi obuhvatio knjiga koje bi se napisale. Iv 21:25 ili ako je nekome lakše : " A ima i drugo mnogo što učini Isus, koje kad bi se redom popisalo, ni u sami svet, mislim, ne bi mogle stati napisane knjige. Amin. Jv 21:25

Postrovanje Darth. Slazem se sa tobom da je Hristovo delo otkupljenja toliko veliko da Ga je nemoguce opisati. Slazem se i sa tim da postoje i mnogi drugi zapisi koji takodje mogu biti dobri i korisni. Medjutim, Apostoli su zapisali ono sto je najvaznije, i hvala Bogu na tome. Drugo, ako bilo koji i bilo ciji spis, se suproti osnovnoj izjavi Istine koja je sacuvana u Biboiji, treba ga odbaciti, jer u Bozijem ucenju nema suprotnosti, jer je jedan Duh koji nadahnjuje Bozije vesnike.


NZ je jasan po ovom pitanju. Crkva nije društvo okupljeno oko štampanog teksta PISMA. Crkva je, iako se Istočna i Zapadna ekleziologija, ili eklisiologija razlikuju, što je proizvod istorijskih okolnosti : SAKRAMENTALNO - SVETOTAJINSKO, PREDANJEM - TRADICIJOM i APOSTOLSKIM NASLEĐEM IZGRAĐENO PO VOLJI BOŽIJOJ, MISTIČNO TELO GOSPODA ISUSA HRISTA- HRISTOSA.

Darth, ja cenim tvoje izjave. Ja nisam protiv predanja do granice ako se ono ne suprotstavlja biblijskim istinama. A sve sto je protiv Apostolskog ucenja nije dobro.

Drugo, ti govoris o sakramentalnosti i misticnomteu Crkve. Ta mistika je u velikim suprotnostima izmedju Pravoslavane i Katolicke crkve. Onda cija je mistika ispravna a cija pogresna?

Isus nije pozivao ljude da veruju onako kako Crkva uci, nego ih je upucivao upravo na ono sto neke crkve omalovazavaju - upucivao ih je na Bibiju:

"Pregledajte Pisma..." Jovan 5,39.

Isus je ukorio Jevreje sto Ga nisu poverovali recima: "Jer da ste vjrerovali Mojsiju tako biste vjerovali i meni; jer on pisa za mene." Jovan 5,46. Vidis da se Isus poziva na Pismo, a ne na sakramentalnost.

Apostol Pavle pohvalio je hriscane u vereji: "...oni primise rijec sa cijelim srce i svaki dan ispitivahu po Pismu jeli to tako." Djela 17,11.


Evo kako su apostoli ucili vernike: "Imamo najpouzdaniju prorocku rijec i dobro je sto pazite na nju kao na vidjelo koje svijetli u tamnome mjestu..." 2. Petrova 1,19.


Posle vaskrsenja, Hristos nije svoje ucenik uputo na neku sakramentalost Crkve ne go na Bibliju: "Tada im otvori um da rzaumeju Pismo." Luka 24,45.


Crkva ima svoju svetu ulogu koju joj je Hristos poverio, ali i ona je pozvana da se upravlja po Svetom pismu, a ako odstupi od toga skrenola je sa pravoga puta.

Isus nije rekao blago onome koji Me vjeruje kao sto Crkva uci, nego je jasno izjavio: "Koji me vjeruje kao sto Pismo rece iz Njegovog tijel poteci ce rijeke zive vode." Jovan 7,


Jer i Sv. Apostol Pavle kaže: "On i »dade« jedne za apostole, druge za proroke, jedne opet za evanđeliste, a druge za pastire i učitelje 12da opremi svete za djelo služenja, za izgrađivanje Tijela Kristova 13dok svi ne prispijemo do jedinstva vjere i spoznaje Sina Božjega, do čovjeka savršena, do mjere uzrasta punine Kristove:14da više ne budemo nejačad kojom se valovi poigravaju i koje goni svaki vjetar nauka u ovom kockanju ljudskom, u lukavosti što put krči zabludi. Ef. 4 11:15

Darht, sve ovo sto si u ovom tekstu naveo cjelim srce vjerujem. Bog jeste dao vjernicima razlicite darove koji sluze Bogu i Crkvi koji su od velike pomoci, ali svi ti darovi moraju piti uskladjeni i saglasni sa Pisanoj Rijeci Bozijoj. Ako se ti darovi suprotstavljau apostolskom ucenju oni su zloupotreblujeni.

Pozivam, ako iko ima želje, i ako je Božija volja, sve vernike tradicionalne Crkve, bilo Istočne, bilo Zpadane da uzmu učešća u ovoj raspravi i da obrane ISTINU u koju veruju. Jer jeres lako prelazi u apostazu formalizma i bukvalizma.[/QUOTE]

Pa evo zato sam i ja tu. Ja sam se odazvao tvome pozivi i prije nego sto si ga uputio. Moj jedini cilj i jeste da ODBRANIM ISTINU, a ne nijednu crkvu koje se toliko suprotstavljaju jedna drugoj.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Marko, možemo pokušati da prevaziđemo svakojake ljudskim delima nastale razlike u tradiciji, možemo sve to, i uz Božiju pomoć doći do istine. Jer Hrišćanstvo, kako god da ga posmtramo nije Religija, ono je OSTVARENJE RELIGIJE, i od nas ne traži puka osećanja, nego i razum.

Isus nije svoje učenike upućivao na Bibliju, jer ista je tek trebala da se KANONIZUJE. Njegovi su učenici, apostoli imali i taj zadatak. Možda ćeš ti ili neko drugi da se poziva na Toru, ali ni tu ISUS nije upućivao svoje učenike. Jer da jeste ne bi ON lično Pavlu dozvolio da akolitima i katekumenima izvan Judaizma ukida odredbe Mojsijevog zakona. Ne bi pozivao na "Ljubi bližnjeg svog" nego bi insistirao i na "oko za oko", ne bi govorio o licemerju Farizeja. Nije ni jednom od učenika UZNOSEĆI SE NA NEBO; rekao PREPISUJTE TORU I NOSITE JE SA SOBOM. Nego im je rekao: "IDITE I NAČINITE SVE NARODE SVETA MOJIM UČENICIMA, KRSTEĆI IH U IME OCA; SINA I DUHA SVETOGA" JER On je REČ, a ne mrtva slova na papirusu, pergamentu ili glinenim tablicama. On je UČITELJ, a ne Tora. ON je REČ koju oni koji pismo poznavaše do u poslednje slovo i verovaše u njega, ne prepoznaše i odbaciše je.
 
Natrag
Top