Koja Crkva spasava?

Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Gospod i Bog naš!

Informacija za Hrišćane Pravoslavne:

Ovde možete naći predlog teksta / molitve Bogu za spas Srpskog naroda:
HTML:
https://svetosavlje.org/molitveno-pravilo-za-spas-srpskog-naroda-osobito-na-kosovu-i-metohiji/

A ovde možete naći kratak uvod pod nazivom "Poziv na saborno moljenje":
HTML:
https://svetosavlje.org/molitveno-pravilo-za-spas-srpskog-naroda-osobito-na-kosovu-i-metohiji/

brat Toma
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Verujemo da se pretvaraju.



A zasto onda vi nemate te obrede?

Mire, sta je sa tobom? Ko ti je rekao da mi nemamo te obrede? SVAKAKO DA IH IMAMO TACNO KAKO JE HRISTOS ZAPOVEDIO.

Kazu rabini!

Jevreji nikada, ali bas nikada, nisu pili grozdjani sok pri slavljenju Pashe! Za vreme ovog praznika cak i deca piju vino![/QUOTE]

Nisi u pravu. Danasnji Jevreji mogu da piju i jedu sta hoce, jer u Palestini 80% su nevernici.

NETACNO!

Gospod je zapovedio Jevrejima:

"Prvoga mjeseca četrnaesti dan navečer počnite jesti prijesne hljebove, pa do dvadesetprvog dana istoga mjeseca navečer" (Izlaska 12, 18.)

A u Evandjelju se kaze:

"Približavaše se praznik beskvasnih hlebova zvani Pasha" (Lk. 22, 1.)

Polako Mire! Kako si moga reci gore NETACNO, da Jevreji jedu beskvasni hlem za Pashu, kad ti tekst koji si ti navo tvrdi da je PRAZNIK BESKVASNIH HLEBOVA PASHA.

Iz Evandjelja se vidi da je Hristos izvrsio
tajnu veceru pre nego sto je nastupio jevrejski praznik Pashe.[/QUOTE]

PA TO JEVANDJELJA NE TVRDE, NEGO TI TVRDIS
.

A kao sto se vidi iz knjige Izlaska, Jevreji su beskvasne hlebove pocinjali jesti tek na Pashu, koja se slavi 14. dana prvoga meseca Nissana i to uvece.

Simeon Solunski navodi evandjelje od Luke, 22. glava 19. stih, gde se kaze: "Uzevši hleb (ARTOS) zablagodari, razlomi i dade im govoreći: Ovo je tijelo moje koje se za vas lomi; ovo činite meni za spomen. "
I u Katolickoj crkvi je sve do 8. veka bio u upotrebi iskljucivo kvasni hleb."[/QUOTE]

Mire, Jevandjelje ti jasno kaze: "I rece im: Vrlo sam zeleo da OVU PASHU jedem s vam prije nego postradam." Luka 22,15.
A sam si naveo i ovo: "Približavaše se praznik beskvasnih hlebova zvani Pasha" (Lk. 22, 1.) Vidis Mire, da ti Jevandjelje jasno kaze da su za Pashu jeli beskvasni hleb na ne sa kvascem.

Dok je jeo Pashu sa svojim ucenicima, ustanovio je mesto nje obred koji je trebalo da postane uspomena na Njegovu veliku zrtvu. (BC)


Evo jos jedno mesto pojavljivanja te reci (dokaz da se radi o alkoholu):

''Ali se i oni zanose od vina, i posrću od silovitog pića: sveštenik i prorok zanose se od silovitog pića, osvojilo ih je vino, posrću od silovitog pića, zanose se u prorokovanju, spotiču se u suđenju.'' (Isaija 28:7).[/QUOTE]

Upravo je tako Mire. Oni koji koriste silovita alkoholna pica ZANOSE SE, jer ne mogu da idu pravu i lupaju gluposti.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne postavljajte žive linkove drugih sajtova, to nije dozvoljeno. Ako želite da postavite neki link, to možete učiniti jedino u HTML formatu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, sta je sa tobom? Ko ti je rekao da mi nemamo te obrede? SVAKAKO DA IH IMAMO TACNO KAKO JE HRISTOS ZAPOVEDIO.

Nemate obrede koje ima nasa crkva o tome sam govorio. Ja stvarno ne znam razumemo se mi ili igramo neku igru?

Nisi u pravu. Danasnji Jevreji mogu da piju i jedu sta hoce, jer u Palestini 80% su nevernici.

Boze mili! Marko, kakve veze ima koliko ima vernika u izraelu, ja kazem da vernici nikada nisu pili sok nego vino, i da to tvrde njihovi rabini.

Polako Mire! Kako si moga reci gore NETACNO, da Jevreji jedu beskvasni hlem za Pashu, kad ti tekst koji si ti navo tvrdi da je PRAZNIK BESKVASNIH HLEBOVA PASHA.

Tekst kaze:

"Bijahu još dva dana do praznika Pashe i beskvasnih hljebova; i tražahu prvosveštenici i književnici kako bi ga na prevaru uhvatili i ubili. Ali su govorili: Ne o prazniku, da se narod ne bi pobunio. "(Mk. 14,1-2)

Dakle nisu oni njega uhvatili na Pashu, nego pre toga!

Pasha je te godine padala - petak na subotu. Znaci slavila se u petak uvece.

A poslednja vecera se odigrala u cetvrtak uvece kada se jeo kvasni, a ne beskvasni hleb.

To najbolje potvrdjuje hronologija poslednjih dogadjaja:

-Poslednja vecera - cetvrtak uvece (Jn. 13.1,29)

-Hristovo hapsenje - nocu, cetvrtak na petak (Jn. 18.1-12)

-Hristovo saslusanje pred prvosvestenikom - petak, ujutru (Jn. 18.28), i Pilatom - petak, oko podneva (Jn. 18.29-40 ; 19.1-14)

-Hristovo raspece - petak, podne (Jn. 19.14-18) - Po jevrejskom racunanju vremena sesti cas je 12 - sati, tj. podne.

-Hristova smrt i silazak u ad - petak popodne, subota (cela), i subota na nedelju (Mt. 27.45-50,62 ; Jn. 19.30,31,42)

-Hristovo vaskresenje - nedelja - ujutru (Jn. 20.1,19 ; Mk. 16.2,9)


Ne mozete nikako uklopiti ove dogadjaje i postaviti ih u petak. Jer ako je on uhvacen u petak, onda je saslusan tek u subotu ujutru, pa je onda bio pred Pilatom u subotu oko podne, i na kraju ispada da je umro predvece u subotu, sto bi vec bio skoro drugi dan - nedelja. Koliko je onda dana bio u grobu? Jedan dan???

Znaci Marko, Isus nije uopste odrzao Pashu, vec je odrzao "obicnu veceru" uoci Pashe u cetvrtak. Saslusan je, osudjen i razapet je u petak oko podne. Umro je tek u petak predvece, a zurili su i ubrzavali smrt zlocincima zato sto je "pocinjala Pasha" (velika subota), zato su i njega proboli, da ne bi preko noci ostala tela na krstu, jer se te noci slavila Pasha! Onda su skidali tela sa krsteva zbog toga!

Nemas izgovora Marko za svoje tvrdnje!

PA TO JEVANDJELJA NE TVRDE, NEGO TI TVRDIS.

Eno ti gore hronologija. Jasno se vidi da je Isus uhvacen u cetvrtak! A to je pre Pashe i praznika beskvasnih hlebova!

Dakle, jeli su "kvasni hleb"!

Mire, Jevandjelje ti jasno kaze: "I rece im: Vrlo sam zeleo da OVU PASHU jedem s vam prije nego postradam." Luka 22,15.

On je samo zeleo da jede Pashu ...

Ne mislis valjda da su fariseji dosli na Pashu da ga hvataju, kad su i oni sami trebali biti kod svojih kuca da je slave i da jedu jagnje?

Znas li ti da je Pasha morala biti drzana pod obavezno ili sledi izopstenje?

Ti nisi smeo tumarati ulicama i hvatati neke zlocince po ulici! Jer to se vreme provodi u kuci!


ISUS NIJE ODRZAO PASHU, ON JE NASA PASHA!

Dakle, uhvacen je u cetvrtak a razapet u petak pre Pashe! I onda sigurno ne stoji da su jeli "beskvasni" hleb, jer se on pocinje jesti tek za Pashu!!!

Upravo je tako Mire. Oni koji koriste silovita alkoholna pica ZANOSE SE, jer ne mogu da idu pravu i lupaju gluposti.

Bog zapoveda upotrebu alkoholnog vina za bogosluzenje, a ti se pravis da ne vidis to.

Ne mozes oboriti ono sto sam dao.
Ni za alkohol ni za euharistiju..

Marko ne budi toliko tvrdoglav.

Ako nemas resenje trenutno, uzmi sebi vreme da bar razmislis o tome...

Mire, neozbiljan si, i veruješ u ljudske izmišljotine, jer Isus govori o jedenju HLEBA i VINA, a ne o jedenju mesa.

"JER KAD GOD HLEB OVAJ JEDETE I OD CASE PIJETE SMRT GOSPODNJU OBZNANJUJETE"
Hristovo telo je meso! I jagnje je takodje meso i ono se jede za vreme Pashe. A nasa Pasha je Hristos kako Pismo i kaze! I on je nase jagnje!

Ako ti neces da jedes Pashu (Hrista) i ako porices njegovu zrtvu, ti porici to nazivajuci simbolikom.

Ja nisam neozbiljan. Hristos je dao svoje telo nama stvarno, a ne simbolicno, i svoj zivot umesto naseg.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Nemate obrede koje ima nasa crkva o tome sam govorio. Ja stvarno ne znam razumemo se mi ili igramo neku igru?



Boze mili! Marko, kakve veze ima koliko ima vernika u izraelu, ja kazem da vernici nikada nisu pili sok nego vino, i da to tvrde njihovi rabini.

Mire, rabini tvrde malo drugacije:

VINO
Za rec VINO u jevrejskom postoje dve reci: yayin ili tirosh, arammejski chamar, grcki oinos, znaci sok od grozdja. Yayin cesto oznacava prevreo sok, vino, a tiros u mnogi biblijskim teksatovima oznacava grozdjani sok. Spominje se u: 1. Mojsijeva 27,37; 4. Mojsijeva 14,12; 5. Moksijeva 12,17 itd. Na svim tim mestima u nasem prevodu je vino.


Prvosvesteniku Aronu i njegovim sinovima svestenicima bilo je strogo zabranjeno da piju vinmo ili jaka alkoholna pica: “Vina i silovita pica nemoj piti ni ti ni sinovbi tvoju s tobom, kad ulazis u sator od sastanka, da ne izginete.” 3. Mojsijeva 10,9.


Nazireji nisu pili vina: “Neka se uzdrzava od vina I silovita pica.” 4. Mojsijeva 6,3.20.


Bilo je i drugih Jevreja koji nisu upotrebljavali vino i alkoholna pica. Jeremija 35, 2.5.6.8.14.
Price Solomunove pozivaju na uzdrzavanje od silovitog pica: “Vino je podsmevac, i silovito pice nemirnik, I ko god za njim luta nece biti mudar. Price 20,1.


“Kome jauk? kome kuku” Kome svadje? Kome rane nizasto? Kome oci krvave? Koji sjede kod vina, koji idu i traze rastvoreno vino... Na posletku ce kao zmija ujesti I kao aspida upeci.” Price 23,29-32.

“Nije za cara da pije vino ni za kneza da pije silovito pice.” Price 31,4.

Prorok Danilo i njegovi drugovi u vavilonskom ropstvu, odbili su da piju carsko vino: “Jela ugodna ne jedoh, ni meso ni vino ne udje u usta moja.” Danilo 10,3.


U Novom zavetu upotreba vina alkoholnog ili bezalkoholnog je oinos.
Pavle je pozivao vernike: “I ne opijajte se vinom, u kom je blud, negi se jos ispunjavajte duhom Efescima 5,18.

Pozvao je djakone da se ne odaju vinu: 1. Timtiju 3,8.

Za praznik, Jevreji upotrebljavaju koser vino.

“Potopili su grozdje u vodi i kuvali dok se ne pretvori u tecnost, koje su nazivali “erstaz wine) Bilo je gusce i sladje, nego vino direktno od grozdja. Mnoga vina od grozdja nisu alkoholna, bilo sto su Jevreji uporedjivali previranje sa kvascem koji je zabranjen na Pashi, ili zato sto su na takav ncin bili oslobodjeni od takse.” Why People Drink Sweet Wine on Passover?

U stara vremena kada nije bilo frizidera ni prezervativa, Jevreji su kuvali grozdjani sok dok se ne zgusne i takav moze da se odrzi bez hemikalija ili frizidera, a upotrebljavali su ga tako sto su ga rzblazili sa vodom.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, rabini tvrde malo drugacije:

VINO
Za rec VINO u jevrejskom postoje dve reci: yayin ili tirosh, arammejski chamar, grcki oinos, znaci sok od grozdja. Yayin cesto oznacava prevreo sok, vino, a tiros u mnogi biblijskim teksatovima oznacava grozdjani sok. Spominje se u: 1. Mojsijeva 27,37; 4. Mojsijeva 14,12; 5. Moksijeva 12,17 itd. Na svim tim mestima u nasem prevodu je vino.


Prvosvesteniku Aronu i njegovim sinovima svestenicima bilo je strogo zabranjeno da piju vinmo ili jaka alkoholna pica: “Vina i silovita pica nemoj piti ni ti ni sinovbi tvoju s tobom, kad ulazis u sator od sastanka, da ne izginete.” 3. Mojsijeva 10,9.


Nazireji nisu pili vina: “Neka se uzdrzava od vina I silovita pica.” 4. Mojsijeva 6,3.20.


Bilo je i drugih Jevreja koji nisu upotrebljavali vino i alkoholna pica. Jeremija 35, 2.5.6.8.14.
Price Solomunove pozivaju na uzdrzavanje od silovitog pica: “Vino je podsmevac, i silovito pice nemirnik, I ko god za njim luta nece biti mudar. Price 20,1.


“Kome jauk? kome kuku” Kome svadje? Kome rane nizasto? Kome oci krvave? Koji sjede kod vina, koji idu i traze rastvoreno vino... Na posletku ce kao zmija ujesti I kao aspida upeci.” Price 23,29-32.

“Nije za cara da pije vino ni za kneza da pije silovito pice.” Price 31,4.

Prorok Danilo i njegovi drugovi u vavilonskom ropstvu, odbili su da piju carsko vino: “Jela ugodna ne jedoh, ni meso ni vino ne udje u usta moja.” Danilo 10,3.


U Novom zavetu upotreba vina alkoholnog ili bezalkoholnog je oinos.
Pavle je pozivao vernike: “I ne opijajte se vinom, u kom je blud, negi se jos ispunjavajte duhom Efescima 5,18.

Pozvao je djakone da se ne odaju vinu: 1. Timtiju 3,8.

Za praznik, Jevreji upotrebljavaju koser vino.

“Potopili su grozdje u vodi i kuvali dok se ne pretvori u tecnost, koje su nazivali “erstaz wine) Bilo je gusce i sladje, nego vino direktno od grozdja. Mnoga vina od grozdja nisu alkoholna, bilo sto su Jevreji uporedjivali previranje sa kvascem koji je zabranjen na Pashi, ili zato sto su na takav ncin bili oslobodjeni od takse.” Why People Drink Sweet Wine on Passover?

U stara vremena kada nije bilo frizidera ni prezervativa, Jevreji su kuvali grozdjani sok dok se ne zgusne i takav moze da se odrzi bez hemikalija ili frizidera, a upotrebljavali su ga tako sto su ga rzblazili sa vodom.

Marko ili ti ne znas sta kazu rabini ili si malko tvrdoglav. Rabini nigde ne kazu da su pili "sok" za Pashu!

Drugo, Pavle kog si citirao ne kaze djakonima: "ne pijte vino uopste" nego kaze "ne odajte se mnogom vinu"! Sto znaci da su mogli "malo da piju"!

Cak i Timotija savetuje da pije vino!

Trece, svestenicima jeste bilo zabranjeno vino u SZ ali samo kada ulaze u sator od sastanka, jer ako pijani udju , Boze me sacuvaj, to bi bilo totalno nepostovanje!

Cetvrto, nazireji ne dokazuju nista, jer oni su bili redovnici Bozji, oni su se podvizivali, postili itd.. Dok su drugi cak slavili Boga vinom i bilo im je dozvoljeno da se kod kuce uz vino vesele pred Bogom. Naveo sam ti stih za to.


Marko, vec sam te oborio gore i ovaj tvoj pokusaj ne vredi nista. Koristi se ista rec za "opijanje" u delima apostolskim kada se kaze da su se apostoli "napili vina" kao i za euharistiju kod Pavla, kada kaze: "tako jedan gladuje a drugi se opija"!

To je dokaz da su koristili alkoholno vino za euharistiju!

Isto tako oborio sam tvoju tvrdnju gore da je Hristos koristio beskvasni hleb. On nije koristio beskvasni hleb jer je tajna vecera odrzana u cetvrtak uvece pre pocetka Pashe, a tek 14. nissana uvece za vreme Pashe jevreji pocinju jesti presne hlebove!

Nemas argumente!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Tekst kaze:
"Bijahu još dva dana do praznika Pashe i beskvasnih hljebova; i tražahu prvosveštenici i književnici kako bi ga na prevaru uhvatili i ubili. Ali su govorili: Ne o prazniku, da se narod ne bi pobunio. "(Mk. 14,1-2)
Dakle nisu oni njega uhvatili na Pashu, nego pre toga!
[/QUOTE]
Mire, nije lako odrediti tacno vrem, ali molim te obrati paznju na ovo:

Prvo, DVA DANA pre pashe glavari svestenicki prave plan kako da Ga uhvate i ubiju. Ti si u pravu, bojali su se da ce se narod pobuniti ako to uceine za praznik.

Sta se posle toga desava?
Isus ne ide u Getcemaniju, nego odlazi u Vitaniju i tamo Marija vrsi pomazanje. Matej 26,6.7; Marko 14,3.

Trece, posle toga Sotona ulazi u Judu, on pravi sporazum sa glavarima da ga izda. Luka 22,3.

Cetvrto, posle toga dolazi praznik prijasnih hlebova, kad treba klati Pashu. Luka 22,8.

Peto. Isus je jeo pashu sa ucenicima u cetvrtak na vece, a to je po jevrejskom pocetak petka koji je bio 14. nisana. Posle tajne vecere, u petak u noci, odlazi u Getsemaniju, moli se i hvataju Ga, sude mu glavari svestenicki i Pilat i razapinju Ga u petak 14, nisana na dan pashe.

To znaci da Isus jeste imao Tajnu veceru sa ucenicima u pocetku PETKA, te noci je uhvacen i sledeceg dan na pashu je razapet.


Nadasm se da ce ti ovaj pregled pomoci da vidis sta se kada desavalo. Sve ti je biblijski dokazano.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Isus je jeo pashu sa ucenicima u cetvrtak na vece, a to je po jevrejskom pocetak petka koji je bio 14. nisana.

Toznaci da Isus jeste imao Tajnu veceru sa ucenicima u pocetku PETKA

Marko, presni hlebovi se pocinju jesti ne 13. na 14. nocu (cetvrtak na petak) , ili preko dana(tokom petka). Vec se pocinju jesti 14. nissana "u petak uvece"!

Evo potvrde u Pismu:


"Prvoga mjeseca četrnaesti dan navečer počnite jesti prijesne hljebove, pa do dvadesetprvog dana istoga mjeseca navečer" (Izlaska 12, 18.)

Dakle Marko ne jede se beskvasni hleb "tokom celog dana" kao sto ti tvrdis, nego "tek uvece" u noci izmedju 14. na 15. A to je petak na subotu (noc), kada je Isus vec bio mrtav !

Dakle Isus nije jeo beskvasni hleb nego hleb sa kvascem!!! I nije Pashu ni odrzao sa ucenicima, jer je on bio Pasha!


Nasa crkva drzi pravilno! A vi ne drzite!

u petak u noci, odlazi u Getsemaniju, moli se i hvataju Ga

To nije bilo u petak nocu, jer bi onda Isusu bilo sudjeno u subotu ujutru pred Pilatom i razapet bi bio u subotu!

To se desava u noci izmedju cetvrtka i petka!

Ili si se zbunio, ili ne znas hronologiju!

To znaci da Isus jeste imao Tajnu veceru sa ucenicima u pocetku PETKA.

Jeste Marko, imao je veceru "u pocetku petka", tj. "cetvrtak na petak"(nocu). Ali kao sto sam gore dokazao stihom, beskvasni hlebovi se pocinju jesti tek u petak uvece!

Dakle, ti ne mozes tvrditi da su oni jeli beskvasni hleb "tokom celog dana" tj. u cetvrtak uvece, jer jevreji to ne rade!


Nadasm se da ce ti ovaj pregled pomoci da vidis sta se kada desavalo. Sve ti je biblijski dokazano.

Marko, nisi mi biblijom dokazao nista, suprotno je od onoga sto tvrdis. I ja se nadam da ces i ti ovo shvatiti, uzmi sebi vremena pa proveri.

Ali ja mislim da je vec jasno, dao sam ti biblijski stih koji precizno kaze "kad su jevreji pocinjali jesti beskvasne hlebove" - a to je tek "u petak uvece", medjutim Isus je tada vec bio mrtav!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Tekst kaze:

"Bijahu još dva dana do praznika Pashe i beskvasnih hljebova; i tražahu prvosveštenici i književnici kako bi ga na prevaru uhvatili i ubili. Ali su govorili: Ne o prazniku, da se narod ne bi pobunio. "(Mk. 14,1-2)

Ovo je potpunije objašnjenje ove nedoumice.

Ivan 19:14 Isus razapet nakon Pashalne večere




69. Je li Isus bio razapet nakon Pashalne večere (Marko 14:12-17)

ili za vrijeme Pashalne večere
(Ivan 13:1, 30, 29; 18:28, 19:14)?

Isus je bio razapet u danu prije Pashalne večere. Razlog zašto se čini da Marko kaže drugačije je zbog kulture kontekstualiziranja.
Dokazi iz Evanđelja da je Isus umro na večer Pashe, kada se Pashalna večera objedovala nakon zalaska sunca, su čvrsti. Prije nego uđemo u ovo pitanje (ukratko), važno je reći da Marko 14. izvještava da Isus nije jeo Pashu sa svojim učenicima.
Luka 22:1 govori da je to bio Blagdan beskvasnih kruhova, koji se također zove Pasha. Kao što to naziv sugerira, dio Pashalnog objeda je bilo jesti kruh bez kvasca. To je zapovijed koju i današnji Židovi drže, jer Bog im je to jasno naredio: Jedite kruh bez kvasca i tko god bude jeo kruh sa kvascem, mora biti odstranjen iz zajednica Izraela. Ne jedite ništa s kvascem. Gdje god da živjeli, morate jesti beskvasni kruh.“ Izlazak 12:1-20.


Grčka riječ za 'beskvasni kruh' je 'azymos'. To je riječ koju je Marko koristio u stihu poglavlju 14:12 u gozbi beskvasnog kruha. Grčka riječ za normalni kruh sa kvascem je 'artos'. Svi pisci Evanđelja, uključujući i Marko se slažu da su u toj posljednjoj večeri oni jeli kruh sa kvascem, odnosno zapisali su da su jeli 'artos'.Dok su jeli, Isus uze kruh (artos), zahvali i razlomi ga i dade ga svojim učenicima govoreći: 'Uzmite, ovo je moje tijelo…'“ Marko 14:22. Vrlo je vjerojatno da s toga ovo nije bila Pashalna večera. Upotreba drugih riječi u istom retku otkriva. Jer njima bi bilo nezamislivo objedovati nešto što im Bog zabranio da jedu (kruh sa kvascem – artos).


S toga, pošto je to tako, što to Marko misli u stihovima 12-17? Kao prvo, čitamo: „…kada je bio običaj da se žrtvuje Pasha…“ (Marko 14:12) – Izlazak 20:1-8 govori da se to moralo dogoditi na 14-ti dan židovskog mjeseca Nisan.

Postojala je prepirka o tome kada je bio taj dan, zbog debate o drugačijim kalendarima koji su se koristili da se izračunaju dani gozbe. Moguće je da su u Isusovo vrijeme postojale različite tradicije. Tako da, moguće da je bio običaj žrtvovati janje na taj dan za neke, iako su mnogi, vjerojatno većina slavili Pashu sljedeće večeri.


Drugo, učenici su upitali Isusa: „Gdje želiš da idemo i pripravimo mjesto za tebe da objedujemo Pashu? Nisu mogli ni zamisliti da je Isus trebao dati svoj život za grijehe svijeta kao što je to Pashalno janje iz Izlazak 20. učinilo da spasi Izraelce od Božjeg gnjeva nad Egiptom. Isus im je objasnio, ali oni to nisu razumjeli zbog mnogo razloga, uključujući i zbog toga kako je narod dočekao Isusa kao Mesiju u trijumfalnom ulasku u Jeruzalem, koji je još uvijek zvučao u njihovim ušima.

On nije rekao da će jesti s njima. On je želio, ali je znao da to neće učiniti. Nema prostora za neke dogmatske izjave da je Pasha morala biti objedovana na isti dan kada je bila pripremljena prostorija za objed. Zaista, židovski narod, zbog Izlazak 12. detaljno je pripremao svoje kuće za objed beskvasnih kruhova.


Treće, Luka 22. izvještava da je Isus rekao da čezne da objeduje Pashu s njima. Dakle, da li Luka govori da je to bila Pashalna večera? Sumnjivo je zbog iste upotrebe 'artos' i 'azymos' – između ostalih razloga. Isus jeste učinio svoju posljednju večeru nekim oblikom Pashalne večere (ali ne prave). On je želio da ima posebno druženje sa svojim učenicima, svojim prijateljima, pošto je bio bolno svjestan agonije kroz koju će proći samo par sati poslije. Također je želio da pokaže svojim učenicima da je Pasha govorila o njemu; da je on bio žrtva koja će donijeti Novi Savez koji je Bog obećao (vidite pitanja br. 34. i 64.) upravo kao što su janjad koja su bila ubijena 1500 godina ranije bila ubijena da spase Izraelov narod od Božjega gnjeva. Kroz večeru je pokazao da je on „janje Božje koje oduzima grijeh svijeta“ – kao što je to Ivan Krstitelj rekao u (Ivan 1:29). Želio je da objeduje sa njima jer je rekao: „Jer neću više jesti dok se ona ne završi u Kraljevstvu nebeskom“ (Luka 22:16). Njegova dolazeća smrt je bila ispunjenje Pashe: „Jer Krist, naše Pashalno janje je žrtvovan“ (1. Korinćanima 5:7).
Ako je to razumijevanje točno, kontradikcija ne postoji. Isus je umro prije Pashalne večere.

Biblijski odgovori.

To je dokaz da su koristili alkoholno vino za euharistiju!

Pa šta se neko opija u tom obredu, pa hebr. je semitski jezik i kao takav dan danas ima siromašne riječi, što znači da su oni jednom riječju označavali više pojmova, tvoja nauka je oborena sa tvrdnjom da su brali vino, a znamo da se bere grožđe, čak su i samo voće zvali vinom. Kao što su i vjetar nekada nazivali duhom. Dakle duh može da znači i vjetar.

Dakle tvoje objašnjenje je krajnje besmisleno i oboreno. Tada nisu imali naziv sok hebrj. danas mic, pa su ga nazivali vinom.

E pa tvoja nauka je katastrofa.

Hristova smrt i silazak u ad

A svi znamo da je spuzšten u grob, ti baš sve formalno shvataš bez smisla.

Jevreji su grob nazivali grob i pakao tj. ad.

A jasno piše da Bog Otac neće vidjeti TRULOST (znači tijelo) u paklu (grčki ad)

Psalam 16,10Jer nećeš ostaviti duše moje u paklu, niti ćeš dati da svetac tvoj vidi truhlost.

Duša znači čovjek, osoba, ovdje se ne misli na duh. Dakle Bog Otac neće ostaviti Isusa u grobu, iako piše u PAKLU, gdje Isus nije ostavljen PA U GROBU.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Marko, presni hlebovi se pocinju jesti ne 13. na 14. nocu (cetvrtak na petak) , ili preko dana(tokom petka). Vec se pocinju jesti 14. nissana "u petak uvece"!

Evo potvrde u Pismu:


"Prvoga mjeseca četrnaesti dan navečer počnite jesti prijesne hljebove, pa do dvadesetprvog dana istoga mjeseca navečer" (Izlaska 12, 18.)

Dakle Marko ne jede se beskvasni hleb "tokom celog dana" kao sto ti tvrdis, nego "tek uvece" u noci izmedju 14. na 15. A to je petak na subotu (noc), kada je Isus vec bio mrtav !"Sta se posle toga desava?

Mire, izvini, ali ja ne govorim kineski.
Lepo sam ti biblijski pokazao da je Hristos imao Pashu na kojoj je ustanovio Svetu veceru u cetvrtak navece, a to je po jevrejskom pocetak petka, jer oni ne racunaju po rimskom sistemu dan od ponoci do ponoci, nego od vecera od vecera.

Tako Isus je sa ucenicima jeo pashu u pocetku petka, a ne na kraju, jer je u petak posle podne bio razapet.

Pasha i beskvani hlebovi pocinju u isto vreme.

Da vidimo biblijske dokaze:
Posle kad su staresine donele odluku da ga ubiju, Isus ne ide u Getcemaniju, nego odlazi u Vitaniju i tamo Marija vrsi pomazanje. Matej 26,6.7; Marko 14,3.
"A kad Isus bjese u VITANIJI..."


Drugo, posle toga Sotona ulazi u Judu, on pravi sporazum sa glavarima da ga izda. Luka 22,3.
"A sotona udje u Judu..."
Luka 22,3.

Trece: posle toga dolazi praznik prijasnih hlebova, kad treba klati Pashu. Luka 22,8. "A dodje dan presnih hlebova kada treba klati pshu."
Mire, zar ne vidis da je pasha i dan presnih hlebova u isto vreme.

Cetvrto: Isus je jeo pashu sa ucenicima u cetvrtak na vece, a to je po jevrejskom pocetak petka koji je bio 14. nisana. Posle tajne vecere, u petak u noci, odlazi u Getsemaniju, moli se i hvataju Ga, sude Mu glavari svestenicki i Pilat i razapinju Ga u petak 14, nisana na dan pashe. Citaj Marko 14. i 15. poglavlje. Lika 22. i 23 poglavlje. To ti je sve jasno napisano.

Svi jevrejski praznicvi pocinju od vecera do vecera: "I bi vece i bi jutro, dan prvi." 1, Mosjijeva 1,5

To znaci da Isus jeste imao Tajnu veceru sa ucenicima u pocetku PETKA, te noci je uhvacen i sledeceg dan na pashu je razapet.


Dakle Isus nije jeo beskvasni hleb nego hleb sa kvascem!!! I nije Pashu ni odrzao sa ucenicima, jer je on bio Pasha![/QUOTE]

Mire, brate sta je sa tobom? Pa citaj sta pise u Novom zavetu, a nemoj pricati makar sta. To sto ti tvrdis suproti se Bibliji! Biblijski izvestaji su za mene jasni, a ti biraj sta hoces.

Sve najbolje
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top