Koja Crkva spasava?

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Pomaže Bog Jedini!

Što onda ljudi u crkvi Hristovoj pravoslavnoj traže pomoć svetaca tj. ljudi?

Mire, pa pravoslavni ne veruju da primanjem hleba i vina primaju Telo Hristovo, nego da hleb i vino predstavljaju Hrisatovo telo. Ako verujes da se hleb pretvara u Hristovo telo, onda si katolik i treba da primas samo hostiju.

Pa i oni to vjeruju isto kao i katolici, to je magijsko shvatanje pričesti.

Ponovo gresis. Ja nikad nisam pomislio ni rekao da su vasi obredi bezvredni, sud pripada Bogu, a ne meni.

Pa jesu takvi jer ljude na navode ka Hristu. Potpuno bezvrijedni. A to opet zato što ljudi u njima vide magiju.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog te Duhom Svetim Svojim iznenadio!

Što onda ljudi u crkvi Hristovoj pravoslavnoj traže pomoć svetaca tj. ljudi?
Na osnovu iskustva sa Bogom i svetima, ova praksa postoji.

Možda će tebi, koji si (ako ne grešim) odlučio da ograničiš doživaljaje
sa Bogom i Crkvom Njegovom na Sveto Pismo (tačnije, samo ne
odredjene njegove delove), možda će ti pomoći one rečenice
gde se kaže da se Bogu molimo jedni za druge, na vaistinu
da su se pored Hrista Preobraženog pojavili sveti Ilija i Mojsije,
i da je Apostol Petar zapisao da će se i posle svoje smrti on truditi
da se sećamo njegovih reči.

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Na osnovu iskustva sa Bogom i svetima, ova praksa postoji.

Iskustvo nije mjerilo da je neko sa Bogom. Kako može da se sa mrtvima komunicira kada ne znaju ništa?

Možda će tebi, koji si (ako ne grešim) odlučio da ograničiš doživaljaje
sa Bogom i Crkvom Njegovom na Sveto Pismo (tačnije, samo ne
odredjene njegove delove),

Baš onaj ko nema ikone i brojanice ima odnos sa Bogom, jer nema prepreka.

možda će ti pomoći one rečenice
gde se kaže da se Bogu molimo jedni za druge, na vaistinu
da su se pored Hrista Preobraženog pojavili sveti Ilija i Mojsije,

Ilija je uznijet živ, a Mojsije je vaskrsao.

i da je Apostol Petar zapisao da će se i posle svoje smrti on truditi
da se sećamo njegovih reči.

Nigdje to ne piše.


brat Tripo. Božji blagoslov. Sa tobom je fino pričati za razliku od nekih.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog ti pomogao i niko ti ništa ne mogao!

Vidim u čemu se nas dvojica ne slažemo. I ništa, idemo dalje....

Ovako piše sv. Apostol Petar, u svojoj drugoj poslanici:
"Smatram da je pravo, dok sam u ovoj senici svoga tela,
da vas budim svojim opominjanjem,
znajući da će ubrzo doći do skidanja ove moje senice,
kao što mi je to obznanio Gospod naš Isus Hristos.
A nastojaću da se vi i posle moje smrti svagda sećate ovoga."

A što se tiče pojavljivanja 2 velikana vere, Mojsija i Ilije,
pored Hrista Vaskrsloga, voleo bih da pročitam tvoje mišljenje,
zašto se baš njih dvojicu Bog Otac poslao da posvedoče
Ko Jeste Hristos?
Ja znam za 2 ideje ali sam otvoren da naučim još neku....

brat Toma
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Dobro jutro Brate Tomo,

Mojsije i Ilija bili su svedoci Hristovog preobrazenja.
Mojesi, koji je umro, vaskrsao je i on je u ovoj svecanoj prilici predstavljao sve spasene koji veruju u Hrista koji ce prilikom Njegovog dolaska vaskrsnuti.
Prorok Ilija je predstavljao one koji ce se prilikom Hristovog dolasak preobraziti i naslediti spoasenje nevidevsi smrti.

Neka ti milostivi Bog bude potpora i zastita
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
"Smatram da je pravo, dok sam u ovoj senici svoga tela,
da vas budim svojim opominjanjem,
znajući da će ubrzo doći do skidanja ove moje senice,

Ovdje se nigdje ne vidi zagrobni život. Prosto govori o smrti, nigdje nije istaknuto da će on preći u duhovni oblik života, kao duh.

Ja sam tvoju nauku našao u grčkoj mitologiji.

"Patrokolovi podvizi i smrt" strana 349. "Rekavši to UMRE Patroklo, NJEGOVA DUŠA tiho odlete u carstvo mračnog Hada, žalosna što je napustila mlado snažno telo.

Ovo je već zagrobni život, naravno u realnosti ne postoji.

A što se tiče pojavljivanja 2 velikana vere, Mojsija i Ilije,
pored Hrista Vaskrsloga, voleo bih da pročitam tvoje mišljenje,
zašto se baš njih dvojicu Bog Otac poslao da posvedoče

Mojsije je bio prvi veliki prorok. Nosio je teško breme ogromnog broja ljudi koji su svake malo gunđali. I on je prvi vaskrsnut za vječnost.

Ilija je živ uznesen jer je odolio velikim iskušenjima bio je usamljen. Mojsije je morao da umre jer je načinio veliki grijeh kod stijene za vodu.

Mojsije je bio simbol Isusa koji ljude izvodi iz grijeha. Dakle Mojsije je dugo nosio breme tvrdovratog naroda.

Što se tiče teme, nijedna crkva ne spasava, već samo Isus.








 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Ljubavlju te Bog zakrilio!

Ovdje se nigdje ne vidi zagrobni život. Prosto govori o smrti, nigdje nije istaknuto da će on preći u duhovni oblik života, kao duh.
Ja sam tvoju nauku našao u grčkoj mitologiji.
"Patrokolovi podvizi i smrt" strana 349. "Rekavši to UMRE Patroklo, NJEGOVA DUŠA tiho odlete u carstvo mračnog Hada, žalosna što je napustila mlado snažno telo.
Ovo je već zagrobni život, naravno u realnosti ne postoji.

Hvala ti na komplimentu ali - nema ovde nikakve moje nauke.
Samo sam mudrijeg od sebe, sv. Apostola Petra, citirao kada kaže:
"A nastojaću da se vi i posle moje smrti svagda sećate ovoga."
I ne zameri meni lenjome, nisam čitao grčku mitologiju.

Mojsije je bio prvi veliki prorok. Nosio je teško breme ogromnog broja ljudi koji su svake malo gunđali. I on je prvi vaskrsnut za vječnost.
Ilija je živ uznesen jer je odolio velikim iskušenjima bio je usamljen. Mojsije je morao da umre jer je načinio veliki grijeh kod stijene za vodu.
Mojsije je bio simbol Isusa koji ljude izvodi iz grijeha. Dakle Mojsije je dugo nosio breme tvrdovratog naroda.
Što se tiče teme, nijedna crkva ne spasava, već samo Isus.

Lepo si se potrudio da ovo napišeš.
Vaistina je da Hristos Isus spasava, i On to radi
Duhom Svetim Kojim je Crkva rodjena.

Veće su naše sličnosti neo razlike.

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, pa pravoslavni ne veruju da primanjem hleba i vina primaju Telo Hristovo, nego da hleb i vino predstavljaju Hrisatovo telo. Ako verujes da se hleb pretvara u Hristovo telo, onda si katolik i treba da primas samo hostiju.

Ocemu ti Marko?

Mi verujemo da je Hristos licno prisutan u hlebu i vinu. Jedino sto mi nemamo formulu po kojoj se vrsi pretvaranje a katolici imaju...

Dakle to nisu obicni simboli za nas, vec je Hristos prisutan u njima!

I rekoh, ako ti verujes da su to simboli i da forma nije bitna, onda ih mozes lako zameniti bilo cim, mozes uzeti i sok i cips.


Ponovo gresis. Ja nikad nisam pomislio ni rekao da su vasi obredi bezvredni, sud pripada Bogu, a ne meni.

Nama je te obrede dao Bog...


Mire. ko je tebe ovalstio da u ime nas izjavljujes sta mi verujemo?

Marko, a ko je vas ovlastio da u ime nas izjavljujete sta mi verujemo, ili kako verujemo u neka paganska bozanstva u neke planete i sta ti ja znam?

Tripo je cak ustvrdio da mi ucimo reinkarnaciju.


Tebi je dobro poznato da mi visoko cenimo sve obrede, a posebno pranje nogu (sto ste vi odbacili), krstenje i euharistiju. Prema tome ne znam zbog cega pricas ono sto dobro znas da nije istina?

Marko ti dobro znas da je euharistija zamena za pashu i da su jevreji u taj dan pili vino a ne sok kao vi!

Znaci ja ne izmisljam nista.

Sto se tice pranja nogu, Pavle je u svom objasnjenju prakse ni ne spominje, rekao je sledece:


"Doista, ja od Gospodina primih što vama predadoh: Gospodin Isus one noći kad bijaše predan uze kruh, zahvalivši razlomi i reče: "Ovo je tijelo moje - za vas. Ovo činite meni na spomen." Tako i čašu po večeri govoreći: "Ova čaša novi je Savez u mojoj krvi. Ovo činite kad god pijete, meni na spomen." Doista, kad god jedete ovaj kruh i pijete čašu, smrt Gospodnju navješćujete dok on ne dođe. "

Nigde se ne spominje neka praksa pranja nogu, dakle ona i ne postoji! To je bio obicaj da se operu noge posle ulaska u kucu, i to oni rade, a ne ritual koji je Hristos zapovedio.

A moze li ovo predstvaljati cistotu Hristovog tela i krvi: "Vino je podsmevac i silovito pice nemirnik i ko god za njim ide nece biti mudar." Price 20,23...
"I ne opijajte se vinom u kom je blud." Efescima 5,17.
Pa onda ko je taj koji izvrce cistotu Bozije reci?

Marko ajde da se ne zafrkavamo..

Pavle savetuje Timotija da "ne pije vise samo vode , nego da uzima i pomalo vina, radi stomaka i cestih svojih bolesti".

Takodje za svestenike se kaze: "da se ne odaju mnogom vinu", znaci da mogu piti "po malo vina". Sigurno im nije rekao da se "ne odaju mnogom soku"!

Hristos pretvara vodu u vino, a ljudi se na svadbi opijaju. Nemoj da se i oko tog teksta igramo.

Ti ako pitas jevreje svi ce ti potvrditi da za pashu piju pravo vino a ne nekakav sok od grozdja.

I za apostole su jevreji rekli da su se ''opili vina", kad su poceli govoriti jezicima, a petar im kaze da je rano da budu pijani..

I Pavle kaze za euharistiju, da ne jedu i ne piju kod kuce pre toga: "jer kad se sastanu, ne jede se vecera Gospodnja, jer se jedan opija a drugi gladuje".

Znaci rec je o pravom vinu!

Jevreji su voleli vino, i pili su ga radi zdravlja a ne radi opijanja. Nije greh popiti malo vina, greh je zloupotrebljavanje.


Pogresno, u Novom zavetu su ti pravila, Hristosd je teoretski i prakticno pokazao kako se vrse obredi. Pavle je to jos opsirnije objasnio. Nista vise nam nije potrebno, a tebi ako je lutaj i dalje.

Marko, nemas primer polaganja ruku ;)

I nemam ja sta da lutam, ja imam predanje, a vi lutate sto se oslanjate samo na Pismo, jer tamo ne pise kako se to obavlja.
 
Natrag
Top