Koja Crkva spasava?

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, to što pišepš je potpuni promašaj, jer istina se nalazi U pismu, a ne van njega.

Sa druge strane ti si kontradiktoran, jer kažeš sledeće: "Vi ste napravili haos sa tvrdnjom da svaki covek moze samovoljno da tumaci Pismo" a onda tvrdiš suprotno ovome kada kažeš: "Ljudima itekako trebaju svestenici i rabini, odnosno treba im crkva da im objasni smisao!"
Nasa crkva je u pravu kada kaze da jedina ima pravo da tumaci Pismo narodu i objasnjava ga, na sta se vi zgrazavate!"

Kao prvo, ja nigde nisam tvrdio, niti to tvrdi crkva ASD ono što nam ti pripisuješ kada kažeš: "Vi ste napravili haos sa tvrdnjom da svaki covek moze samovoljno da tumaci Pismo"

Pitam se kako ti kao Hristov sledbenik možeš da iznosiš ovakve neistine.

Dakle, crkva ASD ima jednom dato biblijsko učenje preko proroka i apostola zapisano u reči Božjoj, i ovo učenje je Bog ustanovio u svojoj crkvi.

U bibliji je istina, i moj Mire - biblija i te kako tumači samu sebe u smislu konteksta ili celine.
To znači, da ako jedan tekst u bibliji govori jednu istinu, ta istina mora biti zapisana u svim drugim tekstovima, bilo u starom ili novom zavetu.
Tada toj istini ne treb tumač, već je samo potrebno otvoriti druga mesta gde se o tome govori, i pogledati o čemu se tu radi.

Upravo je suprotno, da je u Pravoslavlju SVE klimavo i pomešano, jer se ne uzima ceo kontekst pisma, već jedan tumači ovako, drugi onako, a za sve se uzima tradicija i izreke svetih otaca po principu "ovaj Sv otac je rekao ovo, ovaj ono" za koje se tvrdi da su tumači pisma, dok se reč Božja zanemaruje, a poverenje se poklanja ljudskim tumačenjima.

Zato je Pravoslavnu teologiju najlakše oboriti pismom, jer u njoj je SVE suprotno onome zapisanom u pismu.

Biblija je jasna po ovom pitanju, ali ti si odbacio istinu, i đavo te je indoktrinirao da slušaš ljude i nauke đavolske.
Pusti te trice i kučine i preklapanje jezikom i izgovore, i prihvati reč Božju kao istinu po kojoj treba živeti i vladati se.


REČ BOŽJA - BIBLIJA NAPISANA I NADAHNUTA SVETIM DUHOM BOŽJIM DUHOM:

"I imamo najpouzdaniju proročku riječ, i dobro činite što pazite na nju, ako na vidjelo koje svijetli u tamnome mjestu, dokle dan ne osvane i danica se ne rodi u srcima vašima.
I ovo znajte najprije da nijedno proroštvo književno ne biva po svome kazivanju;
Jer nikad proroštvo ne bi od čovječije volje, nego naučeni od svetoga Duha govoriše sveti Božiji ljudi" ( 2 poslanica Petrova 1. 19 - 21 )

DATA ZA ČOVEKOVO DUHOVNO USAVRŠAVANJE:

"Ali ti stoj u tome što si naučio i što ti je povjereno, znajući od koga si se naučio,
I budući da iz malena umiješ sveta pisma, koja te mogu umudriti na spasenije u Hrista Isusa.
Sve je pismo od Boga dano, i korisno za učenje, za karanje, za popravljanje, za poučavanje u pravdi, Da bude savršen čovjek Božij, za svako dobro djelo pripravljen" ( 2 poslanica Timotijeva 3. 16 - 17 )

"Jer šta se napred napisa, za našu se nauku napisa, da trpljenjem i utehom pisma nadu imamo" ( Rimljanima poslanica 15. 4 )

REČ BOŽJA JE IZVOR ISTINE KOJOM NAS ON POSVEĆUJE:

"Osveti ih istinom svojom: riječ je tvoja istina" ( jevanđelje po Jovanu 17. 17 )

BOG NAS DUHOVNO PREPORAĐA VEČNOM REJU BOŽJOM:

"Kao prerođeni ne od sjemena koje truhne, nego od onog koje ne truhne, riječju živoga Boga, koja ostaje dovijeka.
Jer je svako tijelo kao trava, i svaka slava čovječija kao cvijet travni: osuši se trava, i cvijet njezin otpade;
Ali riječ Gospodnja ostaje dovijeka. A ovo je riječ što je objavljena među vama"
( 1 poslanica Petrova 1. 23 - 25 )

REČ BOŽJA - SVEDOĆANSTVO ZA POSLEDNJE VREME:

"A on reče: idi Danilo, jer su zatvorene i zapečaćene ove riječi do pošljednjega vremena, mnogi će pretraživati, i znanje će se umnožiti....
Mnogi će se očistiti, ubijeliti i okušati; a bezbožnici će raditi bezbožno, niti će koji bezbožnik razumjeti, ali će razumni razumjeti"
( knjiga proroka Danila 12. 4 - 10 )

REČ BOŽJA OSTAJE DOVEKA:

"I doći će izbavitelj u Sion i k onima od Jakova koji se obraćaju od grijeha, veli Gospod.
A ovo će biti zavjet moj s njima, veli Gospod: duh moj, koji je u tebi, i riječi moje, koje metnuh u usta tvoja, neće otići od usta tvojih ni od usta sjemena tvojega, ni od usta sjemena sjemena tvojega, veli Gospod, otsele i dovijeka"
( knjiga proroka Isaije 59. 20 - 21 )

REČ BOŽJA - SVEDOĆANSTVO O ISUSU:

"I On im reče: O bezumni i sporog srca za verovanje svega što govoriše proroci!
Nije li to trebalo da Hristos pretrpi i da uđe u slavu svoju?
I počevši od Mojsija i od svih proroka kazivaše im šta je za Njega u svemu pismu"
( jevanšelje po Luki 24. 25 - 27 )

"I reče im: Ovo su reči koje sam vam govorio još dok sam bio s vama, da sve treba da se svrši šta je za mene napisano u zakonu Mojsijevom i u prorocima i u psalmima.
Tada im otvori um da razumeju pismo.
I reče im: Tako je pisano, i tako je trebalo da Hristos postrada i da ustane iz mrtvih treći dan;
I da se propoveda pokajanje u ime Njegovo i oproštenje greha po svim narodima počevši od Jerusalima.
A vi ste svedoci ovome"
( jevanđelje po Luki 24. 44 - 48 )

NE MENJATI REČ BOŽJU:

"Jer svjedočim svakome koji čuje riječi proroštva knjige ove; ako ko dometne ovome, Bog će nametnuti na njega zla napisana u knjizi ovoj;
I ako ko oduzme od riječi knjige proroštva ovoga, Bog će oduzeti njegov dijel od knjige života, i od grada svetoga, i od onoga što je napisano u knjizi ovoj"
( otkrivenje 22. 18 - 20 )
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Pa dobro, zar zbilja mislis da Hristos ima DVE crkve, a ne JEDNU?

Drugo, moze li biti prava Crkva i ona koja je ISKLJUCENA?
Bozja crkva je nebeska a ne zemaljska tvorevina... Kad bi bila zemaljska ne bi se mogao spasiti onaj domorodac sto je cuo za Hrista.

Prema tome, ne ogranicavajte Boga zemaljskim institucijama. Bog ima jednu crkvu, koja se sastoji od svih vernih ljudi po svetu i ona je duhovna tj. saborna..

Obe crkve su zato Bozje! Najvaznije je da ih je osnovao Hristos a ne protivnik, i da se one drze sustine vere...

To sto ih je podelio covek ili satana ne dokazuje nista. U vreme Hrista su postojali i fariseji, a opet Hristos za njih kaze: "sve sto vam kazu fariseji drzite i tvorite, ali kako oni cine ne cinite".

Dakle nisu oni bili satanska crkva, samo se nisu tacno pridrzavali ucenja...

Tako je i danas..

S druge strane postoje oni koji su otisli u krajnost (kao i u ono vreme), koje je satana podmetnuo, za njih se ne moze reci da imaju istinu...

A i vi danas imate dve struje adventista, imate i reformni pokret adv. sedmog dana, pa necete za njih reci da nisu Hristovi, vec da ne razumeju i ne praktikuju pravilno..

Tako i mi.

Isto je...

Mire, to što pišepš je potpuni promašaj, jer istina se nalazi U pismu, a ne van njega.

Sa druge strane ti si kontradiktoran, jer kažeš sledeće: "Vi ste napravili haos sa tvrdnjom da svaki covek moze samovoljno da tumaci Pismo" a onda tvrdiš suprotno ovome kada kažeš: "Ljudima itekako trebaju svestenici i rabini, odnosno treba im crkva da im objasni smisao!"
Nasa crkva je u pravu kada kaze da jedina ima pravo da tumaci Pismo narodu i objasnjava ga, na sta se vi zgrazavate!"

Kao prvo, ja nigde nisam tvrdio, niti to tvrdi crkva ASD ono što nam ti pripisuješ kada kažeš: "Vi ste napravili haos sa tvrdnjom da svaki covek moze samovoljno da tumaci Pismo"

Pitam se kako ti kao Hristov sledbenik možeš da iznosiš ovakve neistine.

Dakle, crkva ASD ima jednom dato biblijsko učenje preko proroka i apostola zapisano u reči Božjoj, i ovo učenje je Bog ustanovio u svojoj crkvi.

U bibliji je istina, i moj Mire - biblija i te kako tumači samu sebe u smislu konteksta ili celine.
To znači, da ako jedan tekst u bibliji govori jednu istinu, ta istina mora biti zapisana u svim drugim tekstovima, bilo u starom ili novom zavetu.
Tada toj istini ne treb tumač, već je samo potrebno otvoriti druga mesta gde se o tome govori, i pogledati o čemu se tu radi.

Upravo je suprotno, da je u Pravoslavlju SVE klimavo i pomešano, jer se ne uzima ceo kontekst pisma, već jedan tumači ovako, drugi onako, a za sve se uzima tradicija i izreke svetih otaca po principu "ovaj Sv otac je rekao ovo, ovaj ono" za koje se tvrdi da su tumači pisma, dok se reč Božja zanemaruje, a poverenje se poklanja ljudskim tumačenjima.

Zato je Pravoslavnu teologiju najlakše oboriti pismom, jer u njoj je SVE suprotno onome zapisanom u pismu.

Biblija je jasna po ovom pitanju, ali ti si odbacio istinu, i đavo te je indoktrinirao da slušaš ljude i nauke đavolske.
Pusti te trice i kučine i preklapanje jezikom i izgovore, i prihvati reč Božju kao istinu po kojoj treba živeti i vladati se.


REČ BOŽJA - BIBLIJA NAPISANA I NADAHNUTA SVETIM DUHOM BOŽJIM DUHOM:

"I imamo najpouzdaniju proročku riječ, i dobro činite što pazite na nju, ako na vidjelo koje svijetli u tamnome mjestu, dokle dan ne osvane i danica se ne rodi u srcima vašima.
I ovo znajte najprije da nijedno proroštvo književno ne biva po svome kazivanju;
Jer nikad proroštvo ne bi od čovječije volje, nego naučeni od svetoga Duha govoriše sveti Božiji ljudi" ( 2 poslanica Petrova 1. 19 - 21 )

DATA ZA ČOVEKOVO DUHOVNO USAVRŠAVANJE:

"Ali ti stoj u tome što si naučio i što ti je povjereno, znajući od koga si se naučio,
I budući da iz malena umiješ sveta pisma, koja te mogu umudriti na spasenije u Hrista Isusa.
Sve je pismo od Boga dano, i korisno za učenje, za karanje, za popravljanje, za poučavanje u pravdi, Da bude savršen čovjek Božij, za svako dobro djelo pripravljen" ( 2 poslanica Timotijeva 3. 16 - 17 )

"Jer šta se napred napisa, za našu se nauku napisa, da trpljenjem i utehom pisma nadu imamo" ( Rimljanima poslanica 15. 4 )

REČ BOŽJA JE IZVOR ISTINE KOJOM NAS ON POSVEĆUJE:

"Osveti ih istinom svojom: riječ je tvoja istina" ( jevanđelje po Jovanu 17. 17 )

BOG NAS DUHOVNO PREPORAĐA VEČNOM REJU BOŽJOM:

"Kao prerođeni ne od sjemena koje truhne, nego od onog koje ne truhne, riječju živoga Boga, koja ostaje dovijeka.
Jer je svako tijelo kao trava, i svaka slava čovječija kao cvijet travni: osuši se trava, i cvijet njezin otpade;
Ali riječ Gospodnja ostaje dovijeka. A ovo je riječ što je objavljena među vama"
( 1 poslanica Petrova 1. 23 - 25 )

REČ BOŽJA - SVEDOĆANSTVO ZA POSLEDNJE VREME:

"A on reče: idi Danilo, jer su zatvorene i zapečaćene ove riječi do pošljednjega vremena, mnogi će pretraživati, i znanje će se umnožiti....
Mnogi će se očistiti, ubijeliti i okušati; a bezbožnici će raditi bezbožno, niti će koji bezbožnik razumjeti, ali će razumni razumjeti"
( knjiga proroka Danila 12. 4 - 10 )

REČ BOŽJA OSTAJE DOVEKA:

"I doći će izbavitelj u Sion i k onima od Jakova koji se obraćaju od grijeha, veli Gospod.
A ovo će biti zavjet moj s njima, veli Gospod: duh moj, koji je u tebi, i riječi moje, koje metnuh u usta tvoja, neće otići od usta tvojih ni od usta sjemena tvojega, ni od usta sjemena sjemena tvojega, veli Gospod, otsele i dovijeka"
( knjiga proroka Isaije 59. 20 - 21 )

REČ BOŽJA - SVEDOĆANSTVO O ISUSU:

"I On im reče: O bezumni i sporog srca za verovanje svega što govoriše proroci!
Nije li to trebalo da Hristos pretrpi i da uđe u slavu svoju?
I počevši od Mojsija i od svih proroka kazivaše im šta je za Njega u svemu pismu"
( jevanšelje po Luki 24. 25 - 27 )

"I reče im: Ovo su reči koje sam vam govorio još dok sam bio s vama, da sve treba da se svrši šta je za mene napisano u zakonu Mojsijevom i u prorocima i u psalmima.
Tada im otvori um da razumeju pismo.
I reče im: Tako je pisano, i tako je trebalo da Hristos postrada i da ustane iz mrtvih treći dan;
I da se propoveda pokajanje u ime Njegovo i oproštenje greha po svim narodima počevši od Jerusalima.
A vi ste svedoci ovome"
( jevanđelje po Luki 24. 44 - 48 )

NE MENJATI REČ BOŽJU:

"Jer svjedočim svakome koji čuje riječi proroštva knjige ove; ako ko dometne ovome, Bog će nametnuti na njega zla napisana u knjizi ovoj;
I ako ko oduzme od riječi knjige proroštva ovoga, Bog će oduzeti njegov dijel od knjige života, i od grada svetoga, i od onoga što je napisano u knjizi ovoj"
( otkrivenje 22. 18 - 20 )

Ti ne razumes sta sam ja sa Markom pricao, zato necu da ti odgovaram. Ja kontradiktoran nisam, upravo si citirao moje izjave koje su u medjusobnom skladu a tvrdis da su neskladne i kontradiktorne. Dokaz da ne razumes nista. A ti citati o svetosti Pisma se odnose na Stari Zavet.

Mire, svaka crkva ima svoju tradiciju, pa onda zasto se protivis drugacijem tumacenju Pisma?
Podrav

Vi nemate tradiciju. Pod pojmom tradicija ja podrazumevam usmeno prenosenje koje ima kontinuitet od Isusa Hrista naovamo. Vi to nemate.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Bozja crkva je nebeska a ne zemaljska tvorevina... Kad bi bila zemaljska ne bi se mogao spasiti onaj domorodac sto je cuo za Hrista.

Prema tome, ne ogranicavajte Boga zemaljskim institucijama. Bog ima jednu crkvu, koja se sastoji od svih vernih ljudi po svetu i ona je duhovna tj. saborna.

Bravo Mire! Odlicno si to izrazio! Potpuno se slazem sa tobom da Hristos ima svoju Crkvu kojoj pripadaju verne sluge Njegove koje su u celome svetu. One mogu pripadati zemaljskim crkvama ali ne morahu. Ako nemaju priliku da se udruze sa vernicima bilo koje crkve, mogu ipak biti spaseni. Dok mnogi koji se nalaze na spisku bilo koje hriscanske Crkve, a zive besputno, bice izgubljeni. To znaci da nas pripadnost i Hristovoj Crkvi ne spasava nego vera u Hrista i zivljenje u skladu sa Hristovim ucenjem. To ni u kom slucaju ne znaci da ne treba da pripadamo nijednoj organizovanoj crkvi, i to je potrebno,jer Hristos ima svoju Crkvu na zemlji.

Obe crkve su zato Bozje! Najvaznije je da ih je osnovao Hristos a ne protivnik, i da se one drze sustine vere...[/QUOTE]

Mire. sad si se suprotstavio sam sebi. Ako Hristos ima svoju Crkvu ona ne moze biti u mnozini, nego Jedna, A one koje su se umnozile, zbog svoje podele ne mogu biti Hristove. Ali ako ti kazes da mogu, onda su Hristove sve Hriscanske crkve.

To sto ih je podelio covek ili satana ne dokazuje nista. U vreme Hrista su postojali i fariseji, a opet Hristos za njih kaze: "sve sto vam kazu fariseji drzite i tvorite, ali kako oni cine ne cinite".

Dakle nisu oni bili satanska crkva, samo se nisu tacno pridrzavali ucenja...

Pogresan zakljucak. Na veliku nesrecu ti uceni ljudi, fariseji nisu imali nikakve veze sa Hristom ni njegovom Crkvom. Da su pripadali Hristovoj Crkvi, ne bi Ga raspeli..

Vi nemate tradiciju. Pod pojmom tradicija ja podrazumevam usmeno prenosenje koje ima kontinuitet od Isusa Hrista naovamo. Vi to nemate.[/QUOTE]


Odlicno Mire! Mnogo mi se svidja ova tvoja izjava.
Pitanje. Moze li iskljuceni iz crkve da prenese hirotoniju, prijemstvo, blagodat i istinito predanje?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog svima!

Eto, danas, dan posle proslave silaska Duha Svetoga na Apostole i učenike,
takozvanog radjanja Crkve, čitano je ovo:

"Reče Gospod Svojim učenicima: gledajte da ne prezrete jednoga od malih ovih; jer vam kažem da anđeli njihovi na nebesima stalno gledaju lice Oca moga nebeskoga. Jer Sin Čovječiji dođe da spase izgubljeno." (Mt. 75 zač. (XVIII, 10-20))

Uvek sam ovo imao na umu kada sam komunicirao sa nekim,
znajući da andjeo njegov/njen stalno gleda u Boga oca,
i da moje spasenje na neki način zavisi od mojih reči
upućenih toj osobi.

brat Toma

Bog pomogao svakome!

Evo šta o ovom segmentu Svetog Psima piše sveštenik Nenad Ilić:

"Različiti su darovi, različite su službe, odgovornost, ali svako, zaista svako od nas, pred Bogom je isti. U porodici Crkve. Usvojen od Boga kao sin, ćerka. Kad to nije tako, kad god neko biva zanemaren bilo zbog svog socijalnog položaja, dara, pokazanih moralnih slabosti ili iz bilo kog drugog razloga - znak je da Crkva strada od bolesti ovoga sveta. Da se udaljava od svoje punoće. Hvala Bogu, ima dovoljno primera da Crkva i ovako deluje i živi, ali ima i suprotnih primera koji ogorčavaju. Sablažnjavaju "male". Za početak - ne smemo da zaboravljamo šta nam je Gospod rekao."

brat Toma
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Pomaže Bog svima!

Eto, danas, dan posle proslave silaska Duha Svetoga na Apostole i učenike,
takozvanog radjanja Crkve, čitano je ovo:

"Reče Gospod Svojim učenicima: gledajte da ne prezrete jednoga od malih ovih; jer vam kažem da anđeli njihovi na nebesima stalno gledaju lice Oca moga nebeskoga. Jer Sin Čovječiji dođe da spase izgubljeno." (Mt. 75 zač. (XVIII, 10-20))

Uvek sam ovo imao na umu kada sam komunicirao sa nekim,
znajući da andjeo njegov/njen stalno gleda u Boga oca,
i da moje spasenje na neki način zavisi od mojih reči
upućenih toj osobi.

brat Toma

Dobro jutro brate Tomo!
Odavno te nismo videli na forumu. Drago nam je da si ponovo sa nama.
U komentaru si naveo: "da moje spasenje na neki način zavisi od mojih reči
upućenih toj osobi." Da li si siguran da tvoje spsenje zavisi od toga sta ces reci toj osobi? Nije mi jasno kojoj osobi? Andjelu ili Bogu Ocu?
Drugo, da li je za spasenje dovoljno ono sto cemo reci ili su pored togsa neophodna vera idela?


Sve najbolje
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Dobro jutro brate Tomo!
Odavno te nismo videli na forumu. Drago nam je da si ponovo sa nama.
U komentaru si naveo: "da moje spasenje na neki način zavisi od mojih reči
upućenih toj osobi." Da li si siguran da tvoje spsenje zavisi od toga sta ces reci toj osobi? Nije mi jasno kojoj osobi? Andjelu ili Bogu Ocu?
Drugo, da li je za spasenje dovoljno ono sto cemo reci ili su pored togsa neophodna vera idela?

Sve najbolje

Bog te Dobrotom iznenadio!

Nekako sam bio siguran da moje spasenje (inkluzivno, ne eksluzivno) zavisi
od mojih reči (koje su "proizvod" mojih misli i osećanja) još i pre nego
što sam zapazio Gospodnje reči "Po svojim rečima ćete biti opravdani,
i po svojim rečima ćete biti osudjeni".

U gore-navedenom primeru to su reči upućene "nekome" tj. osobi sa kojom
sam u dijalogu. Sada si to ti. Moje pisanje tebi može kod tebe probuditi
želju da zavapiš Bogu da me spase a može probuditi i greh u tebi (ne dao ti Bog),
da me zanevoliš i ne pomoliš se Bogu za mene.

I reči svoje ja ne odvajam od verovanja iz kojeg i dela proizilaze, već
su one sledstevnost moje (od Boga mi date) vere.

brat Toma
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Bog te blagoslovio brate Tomo!

Istina je da je Hristos rekao: "Svojim cete se recima opravdati ili osuditi." I to je tacno.
Vidis u tome se slazemo. Medjutim, nije na odmket da uzmemo u obzir i ovo:
"Vera je tvrdo cekanje onoga cemu se nadamo i dokazivanje onoga sto ne vidimo." Jevrejima 11,1.

"A bez vere nije moguce ugoditi Bogu; jer onaj koji hoce da dodje Bogu, valja da veruje da ima Bog i da placa onima koji Ga traze." Jevrejima 11,6.

I samo jos jedno: "Jer Bogu tako omilje svijet da je i Sina Svojega dao da nijedan koji Ga veruje ne pogine nego da ima zibvot vecni," Jovan 3,16.


Da bi ova izjava bila kompletna mora da navedem samo jos jedan tekst:

"Ali hoces li razumeti o covece sujetni! DA JE VERA BEZ DJELA MRTVA." Jakov 2,20.

Dakle istina je da cemo se svojim recima osuditi ili opravdati. A pored toga potrebna nam je vera, a zivotvorne vere, nema bez dobrih dela.


Sve najbolje
 
Natrag
Top