Koja Crkva spasava?

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Pomaže Gospod Bog!

Zanimljivo mi je šta su kroz istoriju pisali ljudi Crkve.
Evo na primer ovo što se u Crkvi čita danas:

Sveti Kesarije je bio brat svetog Grigorija Bogoslova. Upokojio se 369. godine.
Sveti Kesarije bio je i bogoslovski pisac. Između ostaloga on se starao odgovoriti na pitanje: "Koliko su vremena proveli Adam i Eva u Raju pre izgnanja?"
Neki su opredeljivali to vreme na šest sati, drugi na dvadeset četiri sata, treći na tri dana. Sveti Kesarije je bio mišljenja da je to vreme bilo četrdeset dana. "Zbog toga je", veli, "i Gospod Isus postio četrdeset dana u pustinji, i bio za to vreme kušan od đavola. I dok stari Adam nije mogao odoleti iskušenjima đavolskim u obilju rajskom, Novi Adam odoleo im je viteški u gladnoj i žednoj pustinji."

brat Toma

Dobro jutro brate Toma,
Istina je da bismo mi ljudi zeleli da znamo i ono sto nam nije otkriveno, a da nam je od velike koristi i to bi bilo zapisano. Koliko je Adam boravio u Edemu, nije nam poznatu. Da li je bio jedan sat, dan, mesec ili godinu, ne mena stvar. Zalosno je sto je posluisao kusaca i od gospodara postao je rob. Na veliku nasu nesrecu ni mi ne cinimo bolje od njega, jer vise cinimo volju kusaca nego volju Tvorca.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog pomogao svima!

Zanimljivo je da si i ti, manje-više, stavio akcenat na ono što je hteo i sveti Kesarije.

Na razliku izmedju Adama/nas sa jedne strane i Bezgrešnog Hrista sa druge.

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Smatram da u odnosu Adama i Hrista - koga biblija naziva "DRUGIM ADAMOM" biblija stavlja akcenat na vraćanje svih stvari u prvobitno stanje, odnosno - otkriva istinu da mi kroz Hrista možemo ponovo zadobiti potpunu pravdu i savršenstvo ( koje je Adam izgubio padom ), u zajednici sa Hristom, koji nas je svojom pravdom opravdao od našeg ličnog greha, koji je posledica Adamovog pada.

Hristos je takođe omogućio - da možemo zadobiti i večni život, koji je takođe krasio Adama pre pada, a nakon pada čovečanstvo počelo da umire zbog posledice Adamovog prestupa.

Zato je Bog stvorio plan spasenja, da povrati sve stvari u prvobitno stanje, i da nas vrati u izgubljeni raj.


"Jer kad za grijeh jednoga carova smrt kroz jednoga, koliko će većma oni koji primaju izobilje blagodati i dar pravde u životu carovati kroz jednoga Isusa Hrista!
Zato dakle kao što za grijeh jednoga dođe osuđenje na sve ljude, tako i pravdom jednoga dođe na sve ljude opravdanje života.
Jer kao što neposlušanjem jednoga čovjeka postaše mnogi grješni, tako će i poslušanjem jednoga biti mnogi pravedni"
( Rimljanima poslanica 5. 17 - 19 )
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Bog pomogao svima!

Zanimljivo je da si i ti, manje-više, stavio akcenat na ono što je hteo i sveti Kesarije.

Na razliku izmedju Adama/nas sa jedne strane i Bezgrešnog Hrista sa druge.

brat Toma

Pomaze Bog brate Toma,

Hrisos jeste bezgresan, ali nas nije pozvao da zbog gresnog nasledja od Adama ostanemo u grehu, nego nas je pozvao da se odvojimo od onih koji zive takvim zivotom.
On takodje zeli da ocisti svoj narod, svoju Crkvu, od svake mane i mrstine.

Svenajbolje
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaze Bog brate Toma,

Hristos jeste bezgresan, ali nas nije pozvao da zbog gresnog nasledja od Adama ostanemo u grehu, nego nas je pozvao da se odvojimo od onih koji zive takvim zivotom.
On takodje zeli da ocisti svoj narod, svoju Crkvu, od svake mane i mrstine.

Sve najbolje

Vaistinu, Hristos vaskrse!

Jeste, sveti David je u prvom Psalmu Bogo-nadahnuto napisao
ono što mi molitveno čitamo: "Blago čoveku koji ne ide na
veće bezbožničko..."
Dobro si ovo napisao.

brat Toma
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Vaistinu, Hristos vaskrse!

Jeste, sveti David je u prvom Psalmu Bogo-nadahnuto napisao
ono što mi molitveno čitamo: "Blago čoveku koji ne ide na
veće bezbožničko..."
Dobro si ovo napisao.

brat Toma

Brate Toma,
Odlicna ti je ova misao. Zaista korisno je birati drustvo, posebno za mlade, jer drustvo meze mnogo da utice na pojedince.

Medjutim, studirajuci taj predmet dosao sam do zakljucka da mnogi u dobroj okolini mogu da postanu zli, a iako je tesko i u zloj okolini pojedinci mogu biti dobri.

Dokazi za to:
1. Sotona je u savrsenoj atmosferi postao zao...
2. Adam i eva u savrsenoj okolini prihvatili su otpad.
3. Enoh i nesavrsenoj oklini ziveo je po Bozijoj volji.
4. Josif u Egiptu bio je uredan i posten iako ga jke to mogo kostalo.
5. Isus u gresnoj okolini, ostao je bez greha.

Sta ti misis o tome?

Sve najbolje
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog pomogao!

Pa da, neki se promeniše na gore a neki na bolje.

Čovek je promenljiva "kategorija". A život vernika (i ne samo vernika) je
"maraton". Dugo živimo, Bog nam je damo tako mnogo vremena da
rastemo do pune mere Hristovoga rasta a mi ... često padamo.
Bogu hvala i ustajemo (uz Njegovu pomoć)!

Kako reče neko u Crkvi: "Nije sramota pasti, sramota je ne ustati"!

brat Toma
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Bog pomogao!

Pa da, neki se promeniše na gore a neki na bolje.

Čovek je promenljiva "kategorija". A život vernika (i ne samo vernika) je
"maraton". Dugo živimo, Bog nam je damo tako mnogo vremena da
rastemo do pune mere Hristovoga rasta a mi ... često padamo.
Bogu hvala i ustajemo (uz Njegovu pomoć)!

Kako reče neko u Crkvi: "Nije sramota pasti, sramota je ne ustati"!

brat Toma

Pomaze Bog brate Tomo,
Veoma mi je drago da s tobom diskutujem. To je ispravno da vise vodimo brigu o sebi i svom spasenju, umesto da kritikujemo druge, koji cak mogi biti i bolji od nas.

Zanimljiva je ta izjava tvoga crkvenjaka. Delimicno je ispravna, a mozda nije u potpunosti, jer onaj koji je pao, moze da ima i zelju da ustane, ali ako je priliko pada slomio nogu, nema nikakve mogucnosti da ustane izuzev ako ga neko ne podigne.
Svi smo mi slabi i cesto padamo, ad abismo se podigli to mozemo samo uz pomoc Bozije milosti koja prasta i pomaze nad da nastavimo zivot u veri i nadi u konacno isbavljenje.

Sve najbolje ti od Gospoda zelim
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaze Bog brate Tomo,
Veoma mi je drago da s tobom diskutujem. To je ispravno da vise vodimo brigu o sebi i svom spasenju, umesto da kritikujemo druge, koji cak mogi biti i bolji od nas.
Zanimljiva je ta izjava tvoga crkvenjaka. Delimicno je ispravna, a mozda nije u potpunosti, jer onaj koji je pao, moze da ima i zelju da ustane, ali ako je priliko pada slomio nogu, nema nikakve mogucnosti da ustane izuzev ako ga neko ne podigne.
Svi smo mi slabi i cesto padamo, ad abismo se podigli to mozemo samo uz pomoc Bozije milosti koja prasta i pomaze nad da nastavimo zivot u veri i nadi u konacno isbavljenje.
Sve najbolje ti od Gospoda zelim

Divan je Gospod u svetima Njegovim!

Dobro si rekao (koristeći "sliku" čoveka koji je nogu slomio).
Eto, i zato nam je potrebna Crkva, Hristovo telo, da kada mi ne možemo
ustati, da nam pomognu oni kojima ćemo i mi u sličnim okolnostima pomoći.

brat toma
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Divan je Gospod u svetima Njegovim!!!

Dobro si rekao (koristeći "sliku" čoveka koji je nogu slomio).
Eto, i zato nam je potrebna Crkva, Hristovo telo, da kada mi ne možemo
ustati, da nam pomognu oni kojima ćemo i mi u sličnim okolnostima pomoći.

brat toma

Tako je brate Tomo.
U Hristu je sva nasa nada. Kada ne bi bolo uticaja Svetog Duha, mi ne bismo bili u stanju ni da razumemo spasonosne istine, a kamo li da donesemo pravilno odluku.. Zato milost Bozija je velika i nezamenjima. Svakako da nam je potrebna i Crkva, drustvo vernika sve to pomaze verniku da duhovno uzraste i da se Bozijom pomoci moze odupreti iskusenjima i napadiam sotonskih slug!

Neka te dobri Bog blagoslovi icuva sa celim tvojim domom.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top