Koja Crkva spasava?

Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog!

Ne mogu ti ja rečima dočarati koliko se slažem sa tobom,
po pitanju uloge Svetih Pisama uživotu Crkve Hristove i svako vernika ponaosob.

Sa druge strane i sam si svestan da postoje neki koji se na Sveto Pismo
pozivaju, citiraju ga "oberučke" a da ga po rečima svetog Apostola
Pavla možemo čak i izbegavati - jer su jeretici.

Zato ispovedam da se ne možemo osloniti na Sveta Pisma onako i onoliko
koliko se možemo oslanjati na Boga Duhom Svetim Koga primismo
tik posle krštenja, na činu miropomazanja. Pa i sama Crkva je prvih
20-tak godina od svog rođenja fantastično egzistirala premda su se
reči Bogonadahnutih otaca Crkve prenosila usmeno i (čudesnim) delima.

Nas Bog doživljava da smo Hristovo pismo, koje nije napisano mastilom
nego Duhom Živoga Boga, ne na papiru (tačnije: kamenim pločama)
nego na komorama i prekoorama (tačnije: pločama) ljudskih srca.

Ne zameri što ti pišem ovo što već i sam znaš!

brat Toma
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Pomaže Bog!

Ne mogu ti ja rečima dočarati koliko se slažem sa tobom,
po pitanju uloge Svetih Pisama uživotu Crkve Hristove i svako vernika ponaosob.

Sa druge strane i sam si svestan da postoje neki koji se na Sveto Pismo
pozivaju, citiraju ga "oberučke" a da ga po rečima svetog Apostola
Pavla možemo čak i izbegavati - jer su jeretici.

Zato ispovedam da se ne možemo osloniti na Sveta Pisma onako i onoliko
koliko se možemo oslanjati na Boga Duhom Svetim Koga primismo
tik posle krštenja, na činu miropomazanja. Pa i sama Crkva je prvih
20-tak godina od svog rođenja fantastično egzistirala premda su se
reči Bogonadahnutih otaca Crkve prenosila usmeno i (čudesnim) delima.
brat Toma

Pomaze Bog brate Tomo!
Moram ti priznati da me odusevljacvaju tvoji komentari. Na svaku tvoju recenicu moglo bi se najmanje stranica napisati.

Ova tvoja izjava je veoma znacajna:


"Zato ispovedam da se ne možemo osloniti na Sveta Pisma". Kazes da je to razlog zbog toga sto neki izvrvcu Pismo "na svoju pogibao".

Brate Tomo, zar se ti povodis za ljudima i svoju veru prilagodjavas krivovercima i nevernicima?

Slazem se sa tobom da, pogotovo u nase vreme, otpada od vere i nevestva mnogi izvrcu Bozju rec, ali to neumanjuje njenu vrednost.

Apostol Petar je napisao: "Imamo NOJPOUZDANIJU PROROCKU REC, i dobro cinite sto pazite na nju, kao na videlo koje svetli u tamnome mestu, dokle dan ne osvane i danica se ne rodi u srcima vasim." 2. Petrove 1,19.


Druga tvoja recenica je jos vrednija:

"koliko se možemo oslanjati na Boga Duhom Svetim koga primismo tik posle krštenja,"

Uloga Svetog Duha je nezamenjiva. Sam Hristos je rekao da ce nas Duh Sveti uputiti u svaku istino. Bez Njega ne bismo mogli razumeti Pismo.

Medjutim, Brate Tomo, nemoj mi zameriti sto bih ti skrenu paznju na dve cinjenice:

1. Zar ne postoji i zli duh koji svom silom radi da nas odvoji od Boga i Njegove Reci? Ako isti kriterijum upotrebis koga si upotrebio za Sveto pismo, onda po tom zakljucku ne bi trebao da verujes ni u Svetog Duha, zato sto postoje i zli duhovi.

2. Nije neophodno da svako mora najpre da bude krsten vodom da bi primio Duha Svetoga.
Secas se Kornilija i njegovog doma? Primili su Duha Svetoga i pre vodenog krstenja.
To, ipak, ne nzaci da vodeno krstenje nije potrebno. Istina, Hristos je primio Svetog Duha posle vodenog krstenja.

Bratski pozdrav
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaze Bog brate Tomo!
Moram ti priznati da me odusevljacvaju tvoji komentari. Na svaku tvoju recenicu moglo bi se najmanje stranica napisati.

Ova tvoja izjava je veoma znacajna:


"Zato ispovedam da se ne možemo osloniti na Sveta Pisma". Kazes da je to razlog zbog toga sto neki izvrvcu Pismo "na svoju pogibao".

Brate Tomo, zar se ti povodis za ljudima i svoju veru prilagodjavas krivovercima i nevernicima?

Slazem se sa tobom da, pogotovo u nase vreme, otpada od vere i nevestva mnogi izvrcu Bozju rec, ali to neumanjuje njenu vrednost.

Apostol Petar je napisao: "Imamo NOJPOUZDANIJU PROROCKU REC, i dobro cinite sto pazite na nju, kao na videlo koje svetli u tamnome mestu, dokle dan ne osvane i danica se ne rodi u srcima vasim." 2. Petrove 1,19.


Druga tvoja recenica je jos vrednija:

"koliko se možemo oslanjati na Boga Duhom Svetim koga primismo tik posle krštenja,"

Uloga Svetog Duha je nezamenjiva. Sam Hristos je rekao da ce nas Duh Sveti uputiti u svaku istino. Bez Njega ne bismo mogli razumeti Pismo.

Medjutim, Brate Tomo, nemoj mi zameriti sto bih ti skrenu paznju na dve cinjenice:

1. Zar ne postoji i zli duh koji svom silom radi da nas odvoji od Boga i Njegove Reci? Ako isti kriterijum upotrebis koga si upotrebio za Sveto pismo, onda po tom zakljucku ne bi trebao da verujes ni u Svetog Duha, zato sto postoje i zli duhovi.

2. Nije neophodno da svako mora najpre da bude krsten vodom da bi primio Duha Svetoga.
Secas se Kornilija i njegovog doma? Primili su Duha Svetoga i pre vodenog krstenja.
To, ipak, ne nzaci da vodeno krstenje nije potrebno. Istina, Hristos je primio Svetog Duha posle vodenog krstenja.

Bratski pozdrav

Bog te Dobrotom iznenadio!

Žao mi je što si se ovoliko trudio oko mene, koga ne smatram
dostojnim da se neko "troši" oko njega.

Eto, uzeo si jednu moju rečenicu, pa si odgovori ona prvu polovinu
(kao da druge polivne nema) a potom na drugu polovinu (kao da
prve polovine nema).

A vidi koliko si želeo da sve ovo ukrasiš da bude lepše za oko,
i veličinu slova si menjao da bi naglasio ono što je tebi bitno.
I to sve zbog mene! Nedostojnog tvoga truda, po mnogim parametrima!

Naši stari bi rekli "ruka ti se pozlatila", a ja samo ponavljam:
da Bog da te Gospod iznenadio!

brat Toma
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Bog te Dobrotom iznenadio!

Žao mi je što si se ovoliko trudio oko mene, koga ne smatram
dostojnim da se neko "troši" oko njega.

Eto, uzeo si jednu moju rečenicu, pa si odgovori ona prvu polovinu
(kao da druge polivne nema) a potom na drugu polovinu (kao da
prve polovine nema).

A vidi koliko si želeo da sve ovo ukrasiš da bude lepše za oko,
i veličinu slova si menjao da bi naglasio ono što je tebi bitno.
I to sve zbog mene! Nedostojnog tvoga truda, po mnogim parametrima!

Naši stari bi rekli "ruka ti se pozlatila", a ja samo ponavljam:
da Bog da te Gospod iznenadio!

brat Toma


Brate Tomo, kada bi svi diskutantina forumu bili ko sto si ti, ovde bi bio raj, a velika je steta sto nisu takvi. Ono sto sam ja hteo da istaknem je da Duh Sveti zaista pomaze nam da upoznamo istinu i rasvetljava ono sto nam se cini zamracenim, ali u toj slubi On nam govori i preko pisane Bozje reci, jer "Sve je Pismo od Boga dano i korisn..."

Neka te dobri Bog cuva i blagoslovi
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Brate Tomo, kada bi svi diskutantina forumu bili ko sto si ti, ovde bi bio raj, a velika je steta sto nisu takvi. Ono sto sam ja hteo da istaknem je da Duh Sveti zaista pomaze nam da upoznamo istinu i rasvetljava ono sto nam se cini zamracenim, ali u toj slubi On nam govori i preko pisane Bozje reci, jer "Sve je Pismo od Boga dano i korisn..."
Neka te dobri Bog cuva i blagoslovi

Neka te po ljubavi poznaju!

Nravno da je Bog blagoizvoleo da nama grešnima i nekima od nas
i zaboravnima (znam me!) podari preko nadahnutih ljudi (sveti
Apostoli, Jevandjelisti ...) Svoju volju. Eno je zapisana da je verujući
čitaju i žive, eno je u savestima da nas vodi ka Njemu, Bespočetnom
Bogu.

Od Njega i ka Njemu, šta ćeš lepše!

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nas Bog doživljava da smo Hristovo pismo, koje nije napisano mastilom
nego Duhom Živoga Boga, ne na papiru (tačnije: kamenim pločama)
nego na komorama i prekoorama (tačnije: pločama) ljudskih srca.

Ovo znači "da Bog ispisuje svoje napisane reči u pismu na ljudskim srcima, i Duhom Svetim tom napisanom rečju menja čoveka, i od njega stvara novo biće, jer tako kaže i reč Božja ""Blagosloven si, Gospode! Nauči me naredbama svojim, u srce svoje zatvorio sam reč Tvoju, da Ti ne grešim" ( Psalm 119. 11 - 12 )

U tom smislu - pisana reč Božja je ključna u čovekovoj edukaciji, kako u samoj rečju Božjoj, tako i u obnovi duha i tela.

U pisanoj reči Božjoj nam je dato sve što nam je potrebno, a što se tiče našeg života i spasenja u ovom vremenu dok smo na zemlji.

Ponavljam, nema opozicije između Boga i njegovog delovanja i otkrivenja, i napisane reči Božje.

Ne može neko reći "JA VIŠE VERUJEM BOGU OD PISMA" jer Bog je svoju volju za čoveka i ovaj svet otkrio u pismu.

Ti isti koji tako tvrde, oni sa druge strane više pažnje i poverenja polažu usmenim tradicijama, koja je često u suprotnosti učenjem pisma.

Jedino putem pisma mi možemo doći do savršenstva i spremnosti koje su neophodne za ulazak u carstvo nebesko o Hristovom drugom dolasku u slavi.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog, svuda i svakome!

Sećam se da sam davno čitao misli jednog arapskog filozofa.
On nije Hrišćanin Pravoslavni tako da sam sa rezervom uzeo šta kaže.

Na pitanje (tačnije molbu) svojih sagovornika da im kaže, kako on
koji živi u Evropi, vidi Hričćane i to u koga oni veruju, on je rekao:

"Ne bih vam ovo rekao da me niste iskreno zamolili jer vam može
izgledati uvredljivo, a to mi nije cilj. Ali pošto to želite, reći ću vam:

1. Kod vas Rimokatoličkih Hrišćana, po vašim rečima i delima, vidim da verujete u
Boga Oca, i Sina i Blaženu Mariju.

2. Kod vas Protestantskih Hrišćana, po vašim rečima i delima, vidim da verujete u
Boga Sina, i Duha Svetoga i Bibliju.

3. Kod vas Pravoslavnih Hrišćana, po vašim rečima i delima, vidim da verujete u
Boga Oca, i Sina i tradiciju."

Zamislio sam se nad ovim rečima....

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Moja vera, ili vera crkve kojoj pripadam je vera u SVE ŠTO JE ZAPISANO.

Ipak, najviše pažnje pridajemo pojmu OPRAVDANJE VEROM, koje podrazumeva plan spasenja koji je Bog stvorio da bi čoveka spasio od greha i večne smrti, a koji sadrži osnovni postulat koji glasi "BOG ( Otac, Sin, i Sveti Duh ) SU STVORILI PLAN SPASENJA, ISUS GA JE ROĐENJEM NA OVOJ ZEMLJI OSTVARIO SMRĆU NA KRSTU, I DANAS POSREDUJE U NEBESKOJ SVETINJI, PRILAŽUĆI ZASLUGE SVOJE ŽRTVE I PROLIVENE KRVI U KORIST ČOVEKA, A DUH SVETI TO SPASENJE SPROVODI U NAMA, SPREMAJUĆI NAS ZA HRISTOV DRUGI DOLAZAK, I CARSTVO NEBESKO.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog!

Lepo si ovo napisao, tačnije prepisao od boljih od sebe.
Mudro činiš radeći tako!

Pravoslavni vernici, premda ispovedaju svoju grešnost,
delotvornu veru, nadu i ljubav polažu u Boga Jedinoga,
u Oca i Sina i Svetoga Duha.

I uz Božiju pomoć, i na Njegovu slavu, rastu do pune mere
Hristovoga rasta.

Slava Bogu za sve!

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nisam prepisao, svaka reč je moja.

Moli se Bogu, i ne budi samouveren, i on će ti pokazati.

Pozdrav!
 
Natrag
Top