Koja Crkva spasava?

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
MIRE, JA SAM NAPRAVIO GRUBU ANALIZU MNOGOBOZACKE PRICE KOJU JE PRILOZIO PRAVOSLAVNI TEOLOG A NISAM JE JA IZMISLIO. U TOM SAM NAVEO STA JE SLICNO IAKO NIJE ISTOVETNO, KONCEPT JE ISTI. PUTOVANJE DUSE U KOSMOSU I PROLAZ CARENARNICA GDE SE OD NJE TRAZI DUG. Takodje je isto verovanje da dus zivi posle smrti. Zar nije tako?

ZATPO MOJ ZAKLJUCAK JE DA JE kURAJEV U PRAVU.

Sve najbolje

Ne moze tvoj zakljucak biti tacan, jer i sam si rekao da je to "slicno" dakle "nije identicno"!

A kada bi gledali samo "slicnosti", mogli bismo i kompletnu bibliju da svedemo pod "mit" i "paganizam", kao sto zvanicna masonska istorija i radi. Jer njima su potop, oltar, zrtve, kovceg zaveta, vavilonska kula, trojstvo , krstenje, sveta gora, planina, piramide, vaskrsenje, rodjenje od device, euharistija itd (da ne nabrajam).. sve paganska obelezja koja postoje i u mnogobozackim religijama..

I onda ide prica da je biblija u stvari miks paganizma, a judejska i hriscanska vera da je izvedena iz starih paganskih ucenja..

To tvrdi zvanicna istorija!

Dakle povezivanje na osnovu "slicnosti" , ne pije vodu. Jer mi onda tako mozemo i citavu bibliju svesti pod mit. Tako je i Den Braun iskonstruisao fikciju i napisao roman!

Da se na osnovu "slicnosti" ne mogu izvoditi dokazi, potvrdio je i pisac knjige "vavilonska misterijska religija" gde je i sam izjavio: "da bismo onda morali i kompletnu bibliju odbaciti"!

On je povukao knjigu iz prodaje jer je analizom utvrdio da je sve ono sto je napisao laz, i da "slicnosti" nisu "identicnosti".

Dakle, to sto u paganizmu postoji "oganj" i "vatra" ne moze diskreditovati i samu bibliju jer i u njoj se te stvari takodje spominju.

Neposteno je od vas da vi povezujete selektivno na nas, a da ne idete do kraja u analizi poricuci i kompletnu bibliju.

Bar budite dosledni!
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
A ti bi volio da je na tvojoj strani, to vole oni koji žele da se laska njihovom ponosu i pravednosti.

Kao da bi postao viši da je ne tvojoj strani, a na mojoj je niži. Znači da sam ja za tebe niži, sebe dakle uzvisuješ. Očigledno si veoma opterećen sa mnom. :)

Marko je ucen i pametan covek, i ne bi trebalo da staje na tvoju stranu, jer ono sto ti pises su krajnje lazi tvrdeci kako su mitarstva dogma. To ucen covek sebi ne sme dozvoliti.

Meni ne laska uopste, jer on ne pise u moju korist vec protiv mene. I tako ce verovatno i ostati.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Ne moze tvoj zakljucak biti tacan, jer i sam si rekao da je to "slicno" dakle "nije identicno"!

A kada bi gledali samo "slicnosti", mogli bismo i kompletnu bibliju da svedemo pod "mit" i "paganizam", kao sto zvanicna masonska istorija i radi. Jer njima su potop, oltar, zrtve, kovceg zaveta, vavilonska kula, trojstvo , krstenje, sveta gora, planina, piramide, vaskrsenje, rodjenje od device, euharistija itd (da ne nabrajam).. sve paganska obelezja koja postoje i u mnogobozackim religijama..

Postovanje brate Mire,
Izvinjavam se sto si dogo ceko na moj odgovor, ali imao sam problem sa kompjuterom, a poslovoca kaze: Kad je srecno nikad nije kasno.
Ti kazes da slicnosti ne piju vodu. Onda navodis slicnosti iz starozavetnog verovanja i hriscanstva.

Pre svega, Hriscanstvo se pojavilo kao sekta u Judajizmu. Mi smo od Jebreja primili bez ikakve izmene ceo Stari zavet. Zato smo uzvojili verovanja koja su svojstvena i Judaistima. Vidis da slicnost postoji.

Drugo, Mire, ja tebi nisam izneo ni jednu recenicu iz adventisticke literature. sve sto sam ovde izneo su izjave pravoslavnih teologa. Mire, nisu to neki otpadnici od pravoslavlja, nego su to ozbiljni, uvazeni teolozi i kad pogledamo njihove izjave ljudi znaju sta govore.

Arhimandrid Justin Popovi u svojoj knjizi naziva ih Bozjim otkrivenjem ljudima.

Jeromonah Serafim Rous tvrdi:
“Pravoslavna Crkva smatra ucenje o mitarstvima tako vaznim, da ih spominje u mnogim bogosluzenjima. Crkva ovo ucenje svim svojim umirucim cedima narocito izlaze u “Kanonu na ishod duse” koji svestenik cita kraj odra svakog umiru|eg clana Crkve. U Kanonu se nalaze i sledeci tropari:
“ Udostoj me da, odlazeci sa zemlje, ne budem zadrzan od vazdusnog kneza, nasilnika i mucitelja, sto na strasnom putu stoji i ispituje”.
(pesma 4)

Ove dve izjave daju povoljno misljenje o mitarstvima isto kao i cela lista crtkrvih otaca.

Medjuitim. ne shvataju niti jednako opsuju mitarstva svi Crkven oci i pisci.
Evo jednog misljenja:

“I ovde broj ukazuje na opste pravilo ili “model” posmrtne realnosti, ali, nesumnjivo, ne zavrsavaju svi preminuli svoj put saglasno ovom pravilu." Pravoslavno ucenje o ishodu duse

Ovaj pisac ne misli da su mitarstva jedino pravulo po kome treba da slede sve duse pokojnika.

“Preosveceni Teofan Zatvorenik dobro je rekao da ce se i ispitivanje na vazdusnim mitarstvima mozda pokazati pre kao iskusavanje nego kao optuzivanje.” Dakle, ni on ne veruje u doslovna mitarstva.

Mire, da li uocavas razlicita shvatanja veroucitelja o mitarstvima koja se i suprotsdtavljaju jedna drugima?
Obrati paznju na izjavu jeromonaga Serafima Rouza:
“Cak je i detetu jasno, da se ne smeju bukvalno prihvatati opisi mitarstava.” (citat po Vasiliadis N. Tajna smrti. Trojice-Sergejeva Lavra, 1998. str.397)).

Dok za neke pravoslavne teologe mitarstva imaju simbolicnu ulogu, za druge to je Bozije otkrivenje, a neki pak ukazuju na cinjenicu da mitarstva ne smemo primiti bukvalno ili doslovno, nego simbolicno.. Ko je u pravu?
Mire, da li primecijes ovu konfuziju u vezi verovanja u mitarstva?

Posle svega ovoga javlja se djakon Andrej Kurajev. Ko je Kurajev?


Djakon Andrej Kurajev je profesor moskovskog Sveto-Tihonskog bogoslovskog instituta, stariji naucni saradnik katedre za filozofiju i religiju Filozofskog fakulteta Moskovskog drzavnog univerziteta; predavac filozofskih nauka i bogoslovlja; autor mnogih knjiga i clanaka na religiozno-filozofske teme.
Posle temeljitog istrazivanja o mitarstvima, evo do koga zakljucka je on dosao:

PO PITANJU O STATUSU I BOGOSLOVLJU “TEODORINIH MITARSTAVA”
“Mitarstva blažene Teodore” (ne zna se za takvu svetiteljku), ulaze u sastav “Žitija Vasilija Novog” - tekst sumnjivog porekla i sadržaja. On nije dogmatski tacan, jer ne ostavlja mesta za Božiji Sud. Spasitelj je rekao da je “Otac sav sud predao Sinu” ali u toj knjižici sav sud vrše demoni. ..

Poreklo tog “Žitija” nije potpuno crkveno i moralno cisto iz razloga što Grigorije, autor “Žitija” bogohuli na svetitelja – konstantinopoljskog patrijarha Nikolaja 5 Mistika, koji je bio “ubrojan u likove svetih u grckoj i rimskoj crkvi. U obe crkve praznik patrijarha se slavi 15. maja, na dan njegove smrti”. (pogl. Popov N. Car Lav 6 Mudri i njegovo carevanje u crkveno-istorijskom kontekstu. M., 1892, str. 190). U “Žitiju” se ime tog patrijarha Nikolaja zlonamerno izopacuje u Agrikolaos (“seljak”) i “Etilaos” (isto, str.175). Postoji korisna knjiga Irine Gri~evske “Indeksi istinskih knjiga”. Pokazuje se da se žitije Vasilija Novog sa Teodorinim mitarstvima u Rusiji XVI-XVII veka odnosi na apokrife....

U XIX veku cenzor profesor Moskovske Duhovne Akademije P.S. Kazanski se borio sa sli~nim tekstovima: “Najcese se izdaju price, pune najneobicnijih cuda, jednom recju, duhovni romani o mitarstvima, žitija Andreja Jurodivog, Jovana Novgorodskog, i sl. Svi ti sastavi su najvesim delom odraz nepismenosti...
Danas su upravo ti “duhovni roanim”(dopunjeni vec direktnim “intervjuima”sa demonima) popunili crkvene prodavnice.
Izvor romana o mitarstvima su apokrifi, koji ispituju uticaj mnogobožackog hermetizma. Upravo u njima je taj siže logi~an. Duša je kod gnostika i hermetista van-kosmicka (hrišcani se s tim slažu). Ona se formira negde u svetu bogova, nepokretnih zvezda. Zatim ta duša ulazi u telo, ali na putu preseca orbite planeta. A planete su bogovi. I u zavisnosti od toga koliko je blizu ta planeta, taj bog ce biti na teritoriji kretanja te duše, toliko }e biti i jak njegov pecat i njegov dar. Dar Venere, Merkura, Marsa, Jupitera ili Saturna na tu dušu. Ti kosmicki pecati se kod gnostika i hermetista prihavataju kao zlo, strast, trauma. I na putu nazad, kada covek umre, a duša se vraca u svet viših bogova, ona mora da se razrasuna sa planetarnim bogovima i skine sa sebe njihov pecat. Ali mi ništa nismo dužni ni demonima ni planetama...(Rudakov A.P. ostaci vizantijske kulture prema podacima grcke agiografije. – SPb., 1997, str. 219).
Djakon Andrej Kurajev
prevod sa ruskog dr Radmila Maksimovi}
preuzeto sa http://kiev-orthodox.org/site/theology

Sta smo iz svega ovoga mogli razumeti o mitarstvima?
Prvo: Kurajev tvrdi da su vremenom izdavane razlicite brosure o mitarstvima, koje su se razlikovale jedan od druge. Zato su ih morali korigovati, a neke i zabranjivati.
To je upravo dokaz koji smo vec videli da sv Oci gotovo svaki od njih ima razlicito misljenje o mitarstvima.
Drugo: On tvrdi da ime Prepodobne Teodore kao svetiteljke ne nalazi se u spisku svetaca.
Trece: Izvestaj o mitarstvima Kurajev naziva duhovnim romanom, a to znaci da je prica ismisljena.
Cetvrto: “Izvor tih romana o mitarstvima su apokrifi, koji ispituju uticaj mnogobozackog ucenja, gnosticizma i hermetizma.

Peto: Ovo je najvaznije: Dusa je kod gnostika i hermetista van kosmicka.
Sesto: Posle smrti dusa se vraca u svet visih bogova.

Ovo je kljuc svemu: I na putu nazad, kad covek umre, a dusa se vrasa u svet visih bogova, ona morta da se razracuna sa planetarnim bogovima i skine sa sebe njihov pecat. Zar to ne uce i mitarstva?


Vidis Mire, ja ovde nista nuisam dodao svoje niti iz verovanja moje Crkve. Sve su ti rekli tvoja braca pravoslavni teolozi koji znaju sta govore.

Mitarstva nisu nista drugo nego mnogobozcka prica prekrstena i prilagodjena da je hriscani lakse progutaju. Mislim da je nekorisno oko ovoga gubiti vreme. Do ovakvog zakljucka ce doci svaki istrazivac koji se posleti istrazivanju ove jeresi.

Sve najbolje
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Postovanje brate Mire,
Izvinjavam se sto si dogo ceko na moj odgovor, ali imao sam problem sa kompjuterom, a poslovoca kaze: Kad je srecno nikad nije kasno.
Ti kazes da slicnosti ne piju vodu. Onda navodis slicnosti iz starozavetnog verovanja i hriscanstva.

Pre svega, Hriscanstvo se pojavilo kao sekta u Judajizmu. Mi smo od Jebreja primili bez ikakve izmene ceo Stari zavet. Zato smo uzvojili verovanja koja su svojstvena i Judaistima. Vidis da slicnost postoji.

Drugo, Mire, ja tebi nisam izneo ni jednu recenicu iz adventisticke literature. sve sto sam ovde izneo su izjave pravoslavnih teologa. Mire, nisu to neki otpadnici od pravoslavlja, nego su to ozbiljni, uvazeni teolozi i kad pogledamo njihove izjave ljudi znaju sta govore.

Arhimandrid Justin Popovi u svojoj knjizi naziva ih Bozjim otkrivenjem ljudima.

Jeromonah Serafim Rous tvrdi:
“Pravoslavna Crkva smatra ucenje o mitarstvima tako vaznim, da ih spominje u mnogim bogosluzenjima. Crkva ovo ucenje svim svojim umirucim cedima narocito izlaze u “Kanonu na ishod duse” koji svestenik cita kraj odra svakog umiru|eg clana Crkve. U Kanonu se nalaze i sledeci tropari:
“ Udostoj me da, odlazeci sa zemlje, ne budem zadrzan od vazdusnog kneza, nasilnika i mucitelja, sto na strasnom putu stoji i ispituje”.
(pesma 4)

Ove dve izjave daju povoljno misljenje o mitarstvima isto kao i cela lista crtkrvih otaca.

Medjuitim. ne shvataju niti jednako opsuju mitarstva svi Crkven oci i pisci.
Evo jednog misljenja:

“I ovde broj ukazuje na opste pravilo ili “model” posmrtne realnosti, ali, nesumnjivo, ne zavrsavaju svi preminuli svoj put saglasno ovom pravilu." Pravoslavno ucenje o ishodu duse

Ovaj pisac ne misli da su mitarstva jedino pravulo po kome treba da slede sve duse pokojnika.

“Preosveceni Teofan Zatvorenik dobro je rekao da ce se i ispitivanje na vazdusnim mitarstvima mozda pokazati pre kao iskusavanje nego kao optuzivanje.” Dakle, ni on ne veruje u doslovna mitarstva.

Mire, da li uocavas razlicita shvatanja veroucitelja o mitarstvima koja se i suprotsdtavljaju jedna drugima?
Obrati paznju na izjavu jeromonaga Serafima Rouza:
“Cak je i detetu jasno, da se ne smeju bukvalno prihvatati opisi mitarstava.” (citat po Vasiliadis N. Tajna smrti. Trojice-Sergejeva Lavra, 1998. str.397)).

Dok za neke pravoslavne teologe mitarstva imaju simbolicnu ulogu, za druge to je Bozije otkrivenje, a neki pak ukazuju na cinjenicu da mitarstva ne smemo primiti bukvalno ili doslovno, nego simbolicno.. Ko je u pravu?
Mire, da li primecijes ovu konfuziju u vezi verovanja u mitarstva?

Posle svega ovoga javlja se djakon Andrej Kurajev. Ko je Kurajev?


Djakon Andrej Kurajev je profesor moskovskog Sveto-Tihonskog bogoslovskog instituta, stariji naucni saradnik katedre za filozofiju i religiju Filozofskog fakulteta Moskovskog drzavnog univerziteta; predavac filozofskih nauka i bogoslovlja; autor mnogih knjiga i clanaka na religiozno-filozofske teme.
Posle temeljitog istrazivanja o mitarstvima, evo do koga zakljucka je on dosao:

PO PITANJU O STATUSU I BOGOSLOVLJU “TEODORINIH MITARSTAVA”
“Mitarstva blažene Teodore” (ne zna se za takvu svetiteljku), ulaze u sastav “Žitija Vasilija Novog” - tekst sumnjivog porekla i sadržaja. On nije dogmatski tacan, jer ne ostavlja mesta za Božiji Sud. Spasitelj je rekao da je “Otac sav sud predao Sinu” ali u toj knjižici sav sud vrše demoni. ..

Poreklo tog “Žitija” nije potpuno crkveno i moralno cisto iz razloga što Grigorije, autor “Žitija” bogohuli na svetitelja – konstantinopoljskog patrijarha Nikolaja 5 Mistika, koji je bio “ubrojan u likove svetih u grckoj i rimskoj crkvi. U obe crkve praznik patrijarha se slavi 15. maja, na dan njegove smrti”. (pogl. Popov N. Car Lav 6 Mudri i njegovo carevanje u crkveno-istorijskom kontekstu. M., 1892, str. 190). U “Žitiju” se ime tog patrijarha Nikolaja zlonamerno izopacuje u Agrikolaos (“seljak”) i “Etilaos” (isto, str.175). Postoji korisna knjiga Irine Gri~evske “Indeksi istinskih knjiga”. Pokazuje se da se žitije Vasilija Novog sa Teodorinim mitarstvima u Rusiji XVI-XVII veka odnosi na apokrife....

U XIX veku cenzor profesor Moskovske Duhovne Akademije P.S. Kazanski se borio sa sli~nim tekstovima: “Najcese se izdaju price, pune najneobicnijih cuda, jednom recju, duhovni romani o mitarstvima, žitija Andreja Jurodivog, Jovana Novgorodskog, i sl. Svi ti sastavi su najvesim delom odraz nepismenosti...
Danas su upravo ti “duhovni roanim”(dopunjeni vec direktnim “intervjuima”sa demonima) popunili crkvene prodavnice.
Izvor romana o mitarstvima su apokrifi, koji ispituju uticaj mnogobožackog hermetizma. Upravo u njima je taj siže logi~an. Duša je kod gnostika i hermetista van-kosmicka (hrišcani se s tim slažu). Ona se formira negde u svetu bogova, nepokretnih zvezda. Zatim ta duša ulazi u telo, ali na putu preseca orbite planeta. A planete su bogovi. I u zavisnosti od toga koliko je blizu ta planeta, taj bog ce biti na teritoriji kretanja te duše, toliko }e biti i jak njegov pecat i njegov dar. Dar Venere, Merkura, Marsa, Jupitera ili Saturna na tu dušu. Ti kosmicki pecati se kod gnostika i hermetista prihavataju kao zlo, strast, trauma. I na putu nazad, kada covek umre, a duša se vraca u svet viših bogova, ona mora da se razrasuna sa planetarnim bogovima i skine sa sebe njihov pecat. Ali mi ništa nismo dužni ni demonima ni planetama...(Rudakov A.P. ostaci vizantijske kulture prema podacima grcke agiografije. – SPb., 1997, str. 219).
Djakon Andrej Kurajev
prevod sa ruskog dr Radmila Maksimovi}
preuzeto sa http://kiev-orthodox.org/site/theology

Sta smo iz svega ovoga mogli razumeti o mitarstvima?
Prvo: Kurajev tvrdi da su vremenom izdavane razlicite brosure o mitarstvima, koje su se razlikovale jedan od druge. Zato su ih morali korigovati, a neke i zabranjivati.
To je upravo dokaz koji smo vec videli da sv Oci gotovo svaki od njih ima razlicito misljenje o mitarstvima.
Drugo: On tvrdi da ime Prepodobne Teodore kao svetiteljke ne nalazi se u spisku svetaca.
Trece: Izvestaj o mitarstvima Kurajev naziva duhovnim romanom, a to znaci da je prica ismisljena.
Cetvrto: “Izvor tih romana o mitarstvima su apokrifi, koji ispituju uticaj mnogobozackog ucenja, gnosticizma i hermetizma.

Peto: Ovo je najvaznije: Dusa je kod gnostika i hermetista van kosmicka.
Sesto: Posle smrti dusa se vraca u svet visih bogova.

Ovo je kljuc svemu: I na putu nazad, kad covek umre, a dusa se vrasa u svet visih bogova, ona morta da se razracuna sa planetarnim bogovima i skine sa sebe njihov pecat. Zar to ne uce i mitarstva?


Vidis Mire, ja ovde nista nuisam dodao svoje niti iz verovanja moje Crkve. Sve su ti rekli tvoja braca pravoslavni teolozi koji znaju sta govore.

Mitarstva nisu nista drugo nego mnogobozcka prica prekrstena i prilagodjena da je hriscani lakse progutaju. Mislim da je nekorisno oko ovoga gubiti vreme. Do ovakvog zakljucka ce doci svaki istrazivac koji se posleti istrazivanju ove jeresi.

Sve najbolje
Marko ja stvarno ne znam sta ti pokusavas s ovim? Kazes "oni znaju sta govore"?

Veruj mi ja mnogo bolje znam, kad bi ja prihvatao njihove reci zbog doktorske titule i diplome, pa gde bi mi bio kraj?

Pa iistoricari "znaju sta govore" takodje, pa im je biblija mit, po istom principu povezivanja u "slicnosti". Rekao sam lepo da su mnogi istrazivaci, a posebno pisac knjige "vavilonska misterijska religija" dosli do istog zakljucka kao i ja. I to je dovoljan dokaz da mi ne mozemo vezivati nista po slicnosti, vec se moraju uzeti u obzir i razlicitosti.

A ove su stvari toliko suprotne i razlicite da ne moze biti reci o izvedbi verovanja, niti postoji veza.

Kazes judaizam svoje poreklo vuce od ranije. I to je tacno, ali po vasem sistemu povezivanja mi bi smo ako smo dosledni trebali odbaciti i judaizam sa tvrdnjom da mu je "poreklo pagansko".

Stoga se to ne moze raditi, cinjenice su suprotne, sva verovanja generalno vuku poreklo iz istog izvora i ono sto vi povezujete su "opste slicnosti svih religija"!

Mi na osnovu "opstih slicnosti" ne mozemo donositi zakljucak o "identicnosti" ili "izvedni nekog verovanja" jer doslednost zahteva da onda odbacimo i bibliju, jer pisanje biblije je kasnijeg datuma. Religije su postojale i pre toga, konkrstno egipatska i vavilonska religja!

I mi onda mozemo tvrditi kao i masoni da su sva verovanja poreklom iz tog paganskog izvora!

Ono sto je cinjenica i o cemu se ovde konkretno radi jeste da je sotona pokusavao od starta da "imitira" pravo bogosluzenje i nadje mu zamenu.

Zato i imamo te "slicnosti", i zato one nisu dokaz da je izvor nase vere paganski, vec se radi o iskrivljavanju istine!

Ono sto ti zapravo radis je da povezujes ucenja, iako ona u sustini jesu poveziva u odredjenoj meri, tu se radi o "kopiranju" , a mi ne mozemo tvrditi da je Hriscanstvo ili konkretno pravoslavlje to koje kopira paganizam, jer bismo onda morali tvrditi da je i judaizam kopija paganizma i tako bisno odbacili citavu bibliju kao neosnovanu i postali na kraju pagani!

Budi malo dosledan.

Ovo je prevara masona i satanista, o kojoj sam govorio i nazvao sam to "vavilonska misterijska veza" (slicno nazivu knjige koju vi naveliko prodajete, a koju je pisac povukao, uz istog razloga koji i navodim)

Masoni pokusavaju diskreditivati judaizam pripisujuci mu pagansko poreklo i tako sebe predstaviti kao najstariju religiju. A na udaru su i Hriscani kao izvedba judaisticke religije!

Ja znam da ti ne mozes drugacije ni tvrditi jer kad bi bio posten onda bi srusio veru svoje crkve, a to ne zelis.

Ja te u potpunosti razumem. Ali nemoj mene ubedjivati u kontradiktorne stvari.

Ovo ne pije vodu.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Marko ja stvarno ne znam sta ti pokusavas s ovim? Kazes "oni znaju sta govore"?

Veruj mi ja mnogo bolje znam, kad bi ja prihvatao njihove reci zbog doktorske titule i diplome, pa gde bi mi bio kraj?.

Mire, dosta si napricao, ali sustinskog pitanja nisi se dotakao.

Prvo, secas se da si pre dva meseca ili vise rekao da nemas dogmatskog problema sa mitarstvima?
Svi ove koje sam naveo u proslom komentaru imaju dogmatski probllem, jer svaki od njih drugacije veruje u mitarstva, a najveci problem je istakao djakon Kurajev. Zar ti ne vidis celu zbrku u tom verovanju koje se suproti Bibliji?

Ostavimo sve to po strani, hoces li biti tako lubazan da nam objasnis sta su za tebe mitartva?
Da li su doslovna ili simbolicna, slikovita?
Da li zaista verujes da svaka dusa posle smrti prolazi kroz ta mitarstva?
Da li verujes da molitve mogu pomoci dusi pokojnika prilikom polaganja racuna demonima?
Unapred hvala
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, dosta si napricao, ali sustinskog pitanja nisi se dotakao.

Prvo, secas se da si pre dva meseca ili vise rekao da nemas dogmatskog problema sa mitarstvima?
Svi ove koje sam naveo u proslom komentaru imaju dogmatski probllem, jer svaki od njih drugacije veruje u mitarstva, a najveci problem je istakao djakon Kurajev. Zar ti ne vidis celu zbrku u tom verovanju koje se suproti Bibliji?

Ostavimo sve to po strani, hoces li biti tako lubazan da nam objasnis sta su za tebe mitartva?
Da li su doslovna ili simbolicna, slikovita?
Da li zaista verujes da svaka dusa posle smrti prolazi kroz ta mitarstva?
Da li verujes da molitve mogu pomoci dusi pokojnika prilikom polaganja racuna demonima?
Unapred hvala

Marko, ja ne verujem u mitarstva. Ja sam samo rekao da je to glediste teoloski odrzivo. A zasto ih smatram odrzivim, to sam izrazio gore.

Mitarstava se doticu biblije a ne mitova, i stoga se ne moze tvrditi veza. Kad bi povezivali dogme drugih religija sa biblijom ili Hriscanskim verovanjima po "slicnosti" i bili dosledni u tome, morali bi odbaciti kompletnu bibliju. To sam lepo objasnio gore, a to objasnjava i pisac knjige "vavilonska misterijska religija".

Ali ostavimo to po strani..

Svaki covek ce biti sudjen po delima, i to biblija kaze, i na tom sudu se mora raspraviti i pitanje njegovih greha. Svakako da sotona polaze pravo na te duse.

Po vasem ucenju polagao je pravo nad Mojsijem, iako to nije standardno verovanje opet imamo da se odredjena rasprava oko pokojnika vodi odmah nakon smrti.

Tako mitarstva i nisu neodrziva teoloski, odnosno tvrdnja da odmah nakon smrti djavo trazi svoja prava nad pokojnikom i iznosi njegove grehe.

Buduci da je bar u jdnom slucaju tako (u slucaju Mojsija), to se moze smatrati i da je u slucaju svakog drugog coveka isto tako.

Dakle, nakon smrti sotona iznosi grehe pokojnika i trazi njegovu dusu, tj. kaznu za njegove grehe.

Da li covek prolazi kroz odredjene nivoe tj. "carinarnice" dok se na svakoj od njih ispituju odredjeni gresi i vagaju njegova dela je diskutabilno ali ne i nemoguce.

Slucaj Mojsija i rasprava o njemu nije biblijski standard i odudara od zvanicnog ucenja crkve sta se desava posle smrti, i pomenuto je u bibliji samo usputno. A to pokazuje da zaista postoje neka desavanja (borba izmedju dobra i zla) u duhovnom svetu o kojima mi nista ne znamo (i ne treba da znamo) i o kojima nije precizno pisano u bibliji, ali se ipak desavaju!

Dakle, iako u bibliji mitarstava nema, to ne znaci da ona nisu realnost.

Desavanja po smrti Bog je mogao i naknadno otkriti svojim slugama, a mnogi veruju da je tako.

Ipak budici diskutabilno pitanje iz raznoraznih razloga, to se ne smatra dogmom.

Nadam se da sam jasan.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Marko, ja ne verujem u mitarstva. Ja sam samo rekao da je to glediste teoloski odrzivo. A zasto ih smatram odrzivim, to sam izrazio gore.

Mire, pa to ti je najbolji odgovor. Drago mi je da se u tome slazemo, a to je glavno u ovoj raspravi.


Mitarstava se doticu biblije a ne mitova,[/QUOTE]

Pa zasto nam ne kazes gde se to mitarstva dotocu Biblije?
Gde u Bibliji pise da se treba moliti za pokojnike?


i stoga se ne moze tvrditi veza.[/QUOTE]

Kurajev koji je jedan od pravoslavnih autoriteta po pitanju dogme, jasno tvrdi da se moze praviti veza, i on ju je napravio koja je sama po sebi jasna.


Svaki covek ce biti sudjen po delima, i to biblija kaze, i na tom sudu se mora raspraviti i pitanje njegovih greha. Svakako da sotona polaze pravo na te duse.[/QUOTE]

Ranije sam ti odgovorio na ovo. Na poslednjem sudu nece biti rasprave, ni javnog tuzioca.
Bice to samo izricanje presude. Prema tome zar ti mislis da ce na poslednjem sudu sotona imati nekakvo mprtavo? Svakako ne! Sotona nas danas optizuje, a ne na dan izricanja presude.


Tako mitarstva i nisu neodrziva teoloski, odnosno tvrdnja da odmah nakon smrti djavo trazi svoja prava nad pokojnikom i iznosi njegove grehe.[/QUOTE]

To je samo po Teodorinoj prici, ciju istinitost pobijaju pravoslavni veroucitelji.



Dakle, nakon smrti sotona iznosi grehe pokojnika i trazi njegovu dusu, tj. kaznu za njegove grehe.[/QUOTE]

A gde pise da posle smrti sotona iznosi grehe pokojnika? To samo Teodora tvrdi za koju Kurajev tvrdi da je izmisljena i da je mnogobozackog porekla.

Da li covek prolazi kroz odredjene nivoe tj. "carinarnice" dok se na svakoj od njih ispituju odredjeni gresi i vagaju njegova dela je diskutabilno ali ne i nemoguce.[/QUOTE]

Mire, ja ne iznosim verovanje moje Crkve, nego iznosim verovanje tvoje brace pravoslavaca.
Drugo, nisma uzeo neke kriticare ili neznalice pravsoslavlja, nego sam uzeo ugledne teologe koji su pisali o toj temi. Pa zar to tebe nije ni briga sto se ni oni medjusobno ne slazu o mitarstvima i gotovo svaki od njih ih drugacije zamislja.
Svakako da COCEK posle smrti, nezna nista, miruje u grobu i nigde ne putuje sve do vaskrsenja. A sve ostalo su samo fantazije ili kako to rece neki od vasih veroucitelja da u to veruju samo neznalice.


Dakle, iako u bibliji mitarstava nema, to ne znaci da ona nisu realnost.[/QUOTE]

Jeromonah Serafim Rouz tvrdi upravo suprotmo, da su to samo neki simboli, a ne realnost.
Zar niusi citao kda on kaze da to i mala deca znaju da su mitarstva samo simbol, a ne realnost.



Ipak budici diskutabilno pitanje iz raznoraznih razloga, to se ne smatra dogmom.[/QUOTE]

Ali jeste i Kanonu o ishodu duse.

Nadam se da sam jasan.[/QUOTE]

Potpuno nam je jasno, ali zasto se suprotstavljas teolozima tvoje Crkve? To nam, ipak, nije jasno.

Sve najbolje


PS. Sta kazes za ovu izjavu:

"Posle isteka četrdeset dana neke duše prebivaju u stanju predokušanja večne radosti i blaženstva, a druge – u strahu večnih muka koje će potpuno nastupiti posle Strašnog Suda."

Zar to ne kaze da su pokojnici vec presli sud i svaki je dobio ono sto je zaradio?
Znaci pravednici se pre vaskrsenja raduju i uzivaju, a gresnici pre suda muce se.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, pa to ti je najbolji odgovor. Drago mi je da se u tome slazemo, a to je glavno u ovoj raspravi..
Uopste nisi odgovorio niti uvazio post.

Po vasem ucenju satana je polagao pravo nad Mojsijem, i rasprava se vodila odmah nakon smrti. Ako je moglo kod Mojsija zasto ne moze biti rasprave kod drugih ljudi?
 
Natrag
Top