Koja Crkva spasava?

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Uopste me ne interesuju tvoji dvojaki kriterijumi.
A pored toga ono sto nije usvojeno na saboru ili kod vas na generalnoj konferenciji nije dogma. I nepostoji osnov ni razlog osporavati to.

Mire, to znaci da ti nemas odgovora na pitanja koja sam ti postavio:
Nisam siguran da sam te dobro razumeo. Dali ti kazes da ceo spisak svetih pravoslavnih teologa koji uce o mitarstvima uce NEISTINU?

Drugo, kako da nema mitarstava u pravoslavnoj veronauci kad smo ti izneli velike liste pravoslavnih teologa koji to upravo uce? Jesu li oni ucitelji u PC ili nisu?


Trece, mozes li nam objasniti, kako su mitarstva KANONOM odedjena da ih svestenik cita umirucem verniku, i kako to da se spominju na bogosluzenji? Moze li da postoji Kanon koga niko nije izglasao?


Kada ces odgovoriti na ova pitanja?

Jer to nije dogma.
Ne interesuje me sta kazu pojedinci.

Na kraju, mitarstva nisu pogresna i ja teoloski nemam nista protiv njih, samo kazem da to nije dogma.

Mozes ti pisati sta god hoces, mozes me optuzivati i napadati moju licnost, nista ti to ne vredi, ovo su apsolutne gluposti sto pisete.[/QUOTE]

Mire, ono sto sam izneo jesu izjave pravoslavnih teologa koji uzivaju najvise postovanje u tvojoj Crkvi.
Nisam te napadao niti sam vrdjao tvoju licnost, nego bratdki diskutujemo o tvome ucenju.
Zato ne vidim nikakvog razloga da se toliko nervras.

Medjutim, ipk na kraju jedno sam razume, da i ti verujes da su mitarstva teoloski ispravna. Pa sto nam to ranije nisi rekao. Znaci da se i ti pridruzujes listi uglednih teologa SPC koji opsirno izrazavaju svoju veru u mitarstva.

Razumeo sam da kazes da mitarstva nisu dogma, ali jos uvek dugujes odgovor da nam objasnis kako su ona dospela u KANON koji odredjuje kako da se postupi sa umirucim vernicima? Moze li postojati Kanon koga niko nikad nije izglasao. Zatim vasi Sveti Oci tvrde da su mitarstva ucenje Crkve, i to je meni dosta.


Sve najbolje
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Neprestano izbegavas dati odgovor!

Moze li nesto sto nije proslo generalnu konferenciju biti dogma vase crkve?

Ako ne moze, zasto onda tvrdis da to moze kod nas?

Ajde mi vec jednom odgovori na pitanje!?

Mkire, pa to i ja tebe pitam: Kako su mitarstva ukljucena u KANON za upokojene vernike i kako se spominju na bogosluzenju, a ti tvrdis da nisu doga. Pa ako nisju dogma, a sam znas da su uvrstana u taj odredjeni Kanon, objasni nam sta su?
Zasto zaobilazis odgovior na ovo pitanje?

Sve najbolje
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Mire, da li si procitao ovaj tekst:

PRAVOSLAVNO UCENjE O SUDBINI DUSE POSLE SMRTI
JEROMONAH SERAFIM ROUZ


Mitarstva

Pravoslavna Crkva smatra ucenje o mitarstvima tako vaznim, da ih spominje u mnogim bogosluzenjima (vidi neke citate u poglavlju o mitarstvima). Crkva ovo ucenje svim svojim umirucim cedima narocito izlaze u “Kanonu na ishod duse” koji svestenik cita kraj odra svakog umiruceg clana Crkve. U Kanonu se nalaze i sledeci tropari:

“Udostoj me da, odlazeci sa zemlje, ne budem zadrzan od vazdusnog kneza, nasilnika i mucitelja, sto na strasnom putu stoji i ispituje” (pesma 4).


“Predaj me, o Vladicice, u svestene i casne ruke Svetih Andjela, da njihovim krilima zaklonjen, ne ugledam bescasna, smradna i mracna lica demona” (pesma 6).


“Ti koja rodi Gospoda Svedrzitelja, daleko od mene odagnaj gorkih mitarstava poglavara i vladara ovoga sveta, kad budem na samrti, da bih te proslavljao vavek, sveta Bogorodice” (pesma 8
).

Takvim recima Crkva priprema umiruceg pravoslavnog hriscanina za predstojeca ispitivanja.

Ucenje Crkve o stanju dusa na Nebesima i u adu do Strasnog Suda detaljnije je izlozeno u recima svetoga Marka Efeskog (v. prilog br. 1).

Mire, da li si primetio da u uvoj izjavi o Stanju mrtvih i mitarstvima, jeromonah Serafim, Roua na desetinama mesta podvlaci da je to ucenje Pravoslavne crkve.

Sve najbolje
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
"Pravoslavna crkva, kao i Rimokatolička, veruje da postoje raj i pakao. Razlika je u tome što Rimokatolička crkva veruje da postoji čistilište iz koga duša prelazi u raj npr. kada se u crkvi održava služba za tu dušu, a Pravoslavna veruje da postoje mitarstva, "stanice" na putu u raj na kojima npr. anđeli dodaju duši dobra dela."

" Pravoslavni opis prvih 40 dana nakon umiranja (FOTO) .... da onaj život takođe karakteriše ljubav koju čovek gaji prema bliskim osobama. .... Ovde se nema u vidu ništa drugo do molitve Crkve za upokojene, tačnije, molitve ... čedima u "Kanonu na ishod duše" koji sveštenik čita kraj samrtničkog odra."
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mkire, pa to i ja tebe pitam: Kako su mitarstva ukljucena u KANON za upokojene vernike i kako se spominju na bogosluzenju, a ti tvrdis da nisu doga. Pa ako nisju dogma, a sam znas da su uvrstana u taj odredjeni Kanon, objasni nam sta su?
Zasto zaobilazis odgovior na ovo pitanje?

Sve najbolje
Lepo sam odgovorio da je to ostatak iz ranijeg vremena kada su istocna i zapadna crkva bile zajedno.. Vodila se polemika i ta stvar je isla na sabor gde nije postignut konsenzus. Ni cistiliste a ni mitarstva nisu usvojena.

Imas u istoriji, imas prepiske i pisma takodje.

Dakle nije dogma, iako ostaci u obliku kanona i nekih praksi postoje iz tog vremena (kao i sveci koji to uce), i zato se to ne uci na faxu i ne smatra se dogmom kod nas, jel nije proslo.

Ono sto prodje na saboru smatra se dogmom.

Ja ne znam pricam li ja turski?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ni cistiliste a ni mitarstva nisu usvojena.

Ali se ipak propovijedaju po crkvama u knjigama, na predavanjima.

Imas u istoriji, imas prepiske i pisma takodje.

To nije dokaz da se ne uče.

Dakle nije dogma,

Ali jeste učenje.

iako ostaci u obliku kanona i nekih praksi postoje iz tog vremena (kao i sveci koji to uce), i zato se to ne uci na faxu i ne smatra se dogmom kod nas, jel nije proslo.

Opet formalizam.

Ono sto prodje na saboru smatra se dogmom.

Ja ne znam pricam li ja turski?

Pričaš formalno.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Imamo sada temu za ovo pa da pređemo na nju. Ovdje nije tema o Mitars.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Bavite se necim sto nije dogma.

I krst u paradajzu vam je pravoslavno ucenje i sta kaze neka baba, ili neki pop.

Na primer Laodikeja je tvrdio da je Pravoslavno ucenje da se "Sveti Duh prima samo na liturgiji" jer je to neki pop tako rekao.

Uzas!

To moze govoriti samo sludjen um.

Sve pravoslavno ucenje cete izvrnuti, samo da skrenete paznju sa sebe, a imate isto pojedince koji uce suprotno stavu vase crkve i pisu knjige koje to ucenje i sire.

Dakle suprotna ucenja u vasoj crkvi postoje, ali vi ih ignorisete, a nasa isticete.

Kada vas covek pita zasto ta suprotna ucenja postoje kod vas i zasto nas napadate a sebe ne kritikujete za isto to, onda skrecete temu, jer "napad je najbolja odbrana", zar ne?

Dvojaki standardi, bolje reci bezobrazluk!

Vi bez napada na tradiciju i ne postojite, jer je to svrha vaseg postojanja.

Nije razlog vaseg postojanja propovedanje Hrista i evandjelja, vi ste "protestanti", i to je pravi razlog vaseg postojanja "da napadate" (protestujete), a vidimo kako to ovde radite.

Da mi ne postojimo, vi bi ste davno iscezli, jer ne biste imali koga da napadate, ili bi se posvadjali medjusobno.

Ovako smo mi glavni neprijatelj oko koga ste svi ujedinjeni, a ne vidite da napadate Hristovu crkvu!

Ovaj Tripo je katastrofa covek, opterecen, samo iznalazi i potura lazi namerno, kako mi verujemo ono sto ne verujemo.

I jos tvrdi da je nama savest nemirna, a ustvari je to kod njega slucaj, zato i postavlja sve ove lazi!

To nisu istine, to su lazi!!!

Hvala Bogu pa se to vidi i sve je jasno.

Ja nemam nameru ulaziti u ovakve rasprave, mene niste ubedili. A necete nikog ko poznaje pravoslavlje, vi jedino uspeha mozete imati kod neobrazovanih.

A i sami ste neobeazovani sto se tice pravoslavlja, pa ste zato i napustili svoju veru.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Lepo sam odgovorio da je to ostatak iz ranijeg vremena kada su istocna i zapadna crkva bile zajedno.. Vodila se polemika i ta stvar je isla na sabor gde nije postignut konsenzus. Ni cistiliste a ni mitarstva nisu usvojena.

Imas u istoriji, imas prepiske i pisma takodje.

Dakle nije dogma, iako ostaci u obliku kanona i nekih praksi postoje iz tog vremena (kao i sveci koji to uce), i zato se to ne uci na faxu i ne smatra se dogmom kod nas, jel nije proslo.

Ono sto prodje na saboru smatra se dogmom.

Ja ne znam pricam li ja turski?

Mire, hvala na odgovoru.
Shvatio sam to da to nije dogma, a prema svim izvastajima i prema tvojoj izjavi jeste Kanon.
Ono sto mene buni, ako je to bilo na glasanju na Saboru kao sto ti kazes, i nije prihvaceno, kako je uslo u KANON?
Da li znas da nam objasnis sta su dogme a sta su Kanoni? Sabor izglasava dogme, a ko izglasava kanone? ili kako se oni donose? Nisu li Kanoni delovi dogmi, ako nisu sta su?

Znam da su ovo teska pitanja za tebe, ali daj ono sot znas i sto mozes objasniti.


Unapred hvala

PS. na gornji tvoj komentar necu dati nikakav odgovor. Vidima da si se iznervirao i posto nemas osgoviora na pitanja stupio si u licni napad pripusujuci nama karakteristike koje nemaju veze sa nasim komentarima.

Sve najbolje
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Put na Nebo
Dakle, podižite se na nebesa, molite neprestano. Starajte se da ne razgovarate sa demonima, neka za vas govori Anđeo čuvar, a vi molite za oproštenje. Vidite neki grijeh, odmah molite za oproštenje. Pamtite da nisu svi grijesi koje oni budu nabrajali zaista vaši. Ne zaboravljajte da su demoni lažljivci. Oni će vam pokušavati natovariti tuđe. U tom trenutku pamćenje se obnavlja i neophodno je moliti Boga da bi ga obnovio.
Upoznajte Pravoslavlje

MITARSTVA
U to vreme (trećeg dana) duša prolazi kroz legione zlih duhova koji joj pregrađuju put i optužuju za razne grehe u koje su je sami uvukli. U skladu sa raznim otkrivenjima postoji dvadeset takvih prepreka, tzv. "mitarstava", a na svakom od njih se istražuje ovaj ili onaj greh.

" Pravoslavni opis prvih 40 dana nakon umiranja (FOTO) .... da onaj život takođe karakteriše ljubav koju čovek gaji prema bliskim osobama. .... Ovde se nema u vidu ništa drugo do molitve Crkve za upokojene, tačnije, molitve ... čedima u "Kanonu na ishod duše" koji sveštenik čita kraj samrtničkog odra."


"Izvor romana o mitarstvima su apokrifi, koji ispituju uticaj mnogobožačkog hermetizma. Upravo u njima je taj siže logičan. Duša je kod gnostika i hermetista van-kosmička (hrišćani se s tim slažu). Ona se formira negde u svetu bogova, nepokretnih zvezda. Zatim ta duša ulazi u telo, ali na putu preseca orbite planeta. A planete su bogovi. I u zavisnosti od toga koliko je blizu ta planeta, taj bog će biti na trajektoriji kretanja te duše, toliko će biti i jak njegov pečat i njegov dar. Dar Venere, Merkura, Marsa, Jupitera ili Saturna na tu dušu. Ti kosmički pečati se kod gnostika i hermetista prihavataju kao zlo, strast, trauma. I na putu nazad, kada čovek umre, a duša se vraća u svet viših bogova, ona mora da se razračuna sa planetarnim bogovima i skine sa sebe njihov pečat."

Mislim da je ovim sve receno o mitarstvima

 
Poslednja izmena:
Natrag
Top